Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někteří psi jízdu autem milují a je báječné brát je s sebou kamkoliv. Neplatí to však pro všechny psy. Tady je pár tipů týkajících se bezpečnosti během cesty autem, na které byste měli myslet, než se svým miláčkem někam vyrazíte, ať už cestuje rád nebo nikoliv.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na cestování se psem

  1. 1
    Vyřešte, jak svého psa v autě zajistíte. Není bezpečné, aby pes chodil během cesty volně po autě. Máte-li před sebou dlouhou cestu, anebo je-li váš pes nervózní pasažér, zvažte přepravku. Je to nejlepší místo, kam jej dát, když řídíte. Když je pes v přepravce, můžete se lépe soustředit na jízdu. To je nesmírně důležité, protože nepozorní řidiči mohou lehce způsobit nehodu.[1] I váš pes je tak v bezpečí v případě, že byste museli prudce zabrzdit, nebo se stali účastníkem havárie.
    • Jestliže psa nechcete dát do přepravky, najděte způsob, jak mu vymezit určitý prostor v autě. Máte-li například auto typu kombi s velkým kufrem, můžete svému psovi vymezit místo v zadní části. Prostor oddělte od vnitřní části auta sítí, aby pes nemohl přeskočit přes zadní sedačky. Vystelte prostor dekami, nebo mu do rohu umístěte pelíšek, aby mohl během cesty pohodlně pospávat. Pro mnoho psů je spánek dobrým způsobem, jak se vypořádat s cestovní nevolností.
    • Rovněž můžete koupit sedadlo pro psy. Ačkoliv je přepravka bezpečnější, bude pro vašeho psa dostatečně pohodlné a bezpečné, kdybyste byli nuceni prudce zatočit nebo zastavit.
    • Abyste zamezili svému psovi chodit po autě, zvažte zakoupení bezpečnostního pásu. Tento pás zaručí, že v případě nehody pes nevypadne z auta, ani nespadne na ostatní pasažéry.
    • Ujistěte se, že je přepravka řádně ukotvená buď mezi sedadly, nebo na podlaze a je bezpečně zajištěna proti posunutí, pokud byste prudce zabrzdili, nebo do něčeho narazili.
  2. 2
    Používáte-li přepravku, seznamte s ní psa. Předtím, než ji dáte do auta, nechte psa, aby si ji očichal. Potom, co přepravku umístíte do auta, dejte do ní psa. Na několik minut se od něj vzdalte.[2]
  3. 3
    Předtím, než se svým psem vyrazíte na cestu, jděte s ním ven. Než dáte svého psa do přepravky, musíte jej unavit. I unaveného psa může přepravka rozčilovat, pokud je však pes plně odpočatý, bývá to obvykle ještě horší.
  4. 4
    Nekrmte svého psa bezprostředně před cestou. Nakrmte jej několik hodin před ní. Pomůže to zabránit, aby bylo vašemu psovi v autě špatně.
  5. 5
    Když berete svého psa na dlouhou cestu, zabalte si potřebné věci. Zútulněte mu přepravku pohodlnými dekami. Připravte si rovněž vodu, pamlsky, obojek a vodítko, pár oblíbených žvýkacích hraček a igelitové pytlíky na exkrementy.
  6. 6
    Několik žvýkacích hraček dejte psovi dozadu, aby se mohl během cesty nějak zabavit. Není dobré dávat mu žvýkací kostičky, nebo jiné potraviny. Kdyby mu začalo být špatně, vyzvracel by je.
    • Pískací hračky jsou zcela nevhodné, protože vás budou během cesty dohánět k šílenství.
  7. 7
    Pokud si u svého psa všimnete známek cestovní nevolnosti, poraďte se s veterinářem. Nikdy svému psovi nedávejte léky proti cestovní nevolnosti bez předchozí konzultace s veterinářem. Ten vám navrhne vhodné řešení.
  8. 8
    Pokud je váš pes hyperaktivní, snažte se to vyřešit před cestou. Obzvláště před dlouhou cestou kontaktujte veterináře, aby vám poradil pro psa jemné a bezpečné sedativum. Pečlivě dodržujte dávkování.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jízda na dlouhou vzdálenost

  1. 1
    Štěně nebo nového psa postupně zvykejte na jízdu autem.[3] Začněte tím, že jej necháte chodit po autě s vypnutým motorem. Pak začněte s krátkými jízdami, až si pes na společné cestování zvykne.
  2. 2
    Při prvních výletech berte psa na místa, která jsou pro něj zábavná. Nejezděte daleko, nechte jej pouze, aby si zvykl na prostor auta. Vezměte jej do parku nebo na pole, aby si jízdu autem spojil s něčím příjemnějším, než jsou návštěvy veterináře.
  3. 3
    Nechte psovi na krku známky pokaždé, když jedete někam daleko. I když je váš pes dobře vychovaný, vždy hrozí riziko, že by od vás mohl odběhnout. Ujistěte se, že jej budou schopni identifikovat, kdyby se vám během cesty zaběhl.
  4. 4
    Dělejte přestávky. Nechte psa proběhnout a trochu se unavit. Během krátké přestávky můžete dát psovi něco k zakousnutí a vodu. Zastavujte přibližně každou hodinu a jděte na rychlou procházku, byť by to mělo být jen po trávníku před restaurací rychlého občerstvení na dálnici. Tak může pes vykonat potřebu a vy mu budete moci dát zase napít. Krátké procházky jsou důležité, aby si pes protáhl nohy a nezačal šílet nudou.
    • To je obzvláště důležité v případě, že vaše cesta trvá více než několik hodin. Čtyři hodiny bez delší přestávky je pro vás průměr, pro psa je to však naprosté maximum. Zastavte na místě, kde je tráva a relativní klid (ne rovnou u silnice), zamkněte auto, dejte psovi trochu jídla a vody, a vezměte jej na procházku, aby ze sebe mohl vydat trochu nahromaděné energie.
    • Jestliže zastavíte u dálnice, musíte mít svého psa kvůli jeho bezpečnosti na vodítku.
  5. 5
    Za horkého dne nenechávejte svého psa v zaparkovaném autě. Buďte si vědomi toho, že pes v zaparkovaném autě může velmi lehce dostat úpal a zemřít. Kvůli bezpečí nikdy psa nenechávejte za teplého počasí v zaparkovaném autě bez dozoru ani na krátkou dobu.
    • Pokud se zastavíte na jídlo, zaparkujte auto ve stínu a každé okno nechte pootevřené tak 2,5 cm, aby dovnitř proudil vzduch. Nechte v autě pro psa misku s chladnou vodou a otevřete mu přepravku, nebo jej odpoutejte. Zamkněte dveře a objednejte si jídlo s sebou.
    • Během teplého dne zkuste strávit více než pět minut mimo auto, aby se váš pes nepřehřál. Jestliže trvá vaše zastávka déle, například čekáte na jídlo v dlouhé frontě, zavažte psa na místo u předních dveří zevnitř restaurace nebo zvenku tak, abyste na něj viděli. Přinejmenším mu nebude takové horko, zatímco čekáte na jídlo. Ujistěte se, že jste psa přivázali bezpečně, aby neutekl na silnici. Pevné uzly rovněž snižují pravděpodobnost, že by vám psa mohl někdo ukrást.
  6. 6
    Neutěšujte svého psa, projevuje-li známky znepokojení. Utěšování sice vypadá přirozeně, posiluje však myšlenku, že se stane něco špatného. Uděláte nejlépe, když zůstanete klidní a budete se chovat normálně. Sledujte přitom, zda pes neprojevuje známky opravdové úzkosti.
  7. 7
    Když dojedete do cíle, odměňte svého psa za to, jak zvládl cestu. Vezměte jej na dlouhou procházku hned, jak dorazíte. Dejte mu pamlsek, uklidněte jej a věnujte mu hodně pozornosti.
    Reklama

Tipy

  • Má-li váš pes oblíbený ručník nebo deku, určitě ji vezměte s sebou. Pes tak bude ve větší pohodě.
  • Zkuste zajistit, aby vaše štěně absolvovalo pár prvních jízd s prázdným žaludkem a odepřete mu potravu 2-4 hodiny před jízdou. Několik jízd bez toho, aby mu bylo špatně, je dobrou prevencí proti rozvinutí cestovní nevolnosti.
  • Jestliže cestujete déle než 24 hodin, předem zajistěte hotel, který ubytovává i psy, kde byste si mohli vy i váš pes odpočinout.
  • Ujistěte se, že s sebou máte při každé procházce pytlík, abyste mohli po svém pejskovi uklidit.
  • Buďte ke svému psovi trpěliví a laskaví. Cestování je pro něj stejně stresující, jako pro vás.
  • Nedovolte, aby váš pes vystrkoval hlavu z okna. Mohlo by se mu něco dostat do oka, nebo by mohl vyletět ven oknem, kdybyste museli náhle prudce zastavit.
  • Snažte se o to, aby se váš pes vyprázdnil před jízdou. Sníží to riziko, že si uleví ve vašem voze a s největší pravděpodobností nebudete muset hledat místo, kam by mohl váš pes vykonat potřebu.
Reklama

Varování

  • Někteří psi jsou velmi přecitlivělí na jízdu autem. Myslete na to a chcete-li se vyhnout problému, rozložte na zadní sedadlo staré deky nebo noviny.
Reklama

O tomto wikiHow

Elisabeth Weiss
Spoluautorem článku je :
Profesionální trenérka psů
Tento článek spoluautorem článku je Elisabeth Weiss. Elisabeth Weiss je profesionální trenérka a majitelka Dog Relations NYC, výcvikové služby pro psy v New Yorku. Elisabeth spoléhá na vědecké techniky, nenásilné metody a odměny. Elisabeth nabízí behaviorální trénink, štěněcí návyky, prevenci povědomí o těle a prevenci úrazů, stravování, cvičení a výživu psů. Její práce byla uvedena v New York Magazine a v podcastu Dog Save the People. Vycvičila také všechny psy ve filmu "Heart of a Dog" od Laurie Andersonové, který představuje Elisabethinu cestu se psem Laurie Andersonové a Lou Reedovou Lolabelle a jak její vášeň pro hraní na klávesy hrála významnou roli při zlepšování kvality života poté, co jí byla diagnostikována rakovina pankreatu. Tento článek byl zobrazen 3 676 krát
Stránka byla zobrazena 3 676 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama