Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nevíte, jak při učení dostat do hlavy všechny ty informace z knih a poznámek? Budete se to muset také naučit. Nejprve budete muset změnit své studijní návyky a nebude to jednoduché, ale po nějaké době to pro vás bude přirozené a budete se učit stále snadněji.

Postup

 1. 1
  Ozvláštněte si své učení. Logické argumenty vám neposkytnou motivaci ke studiu. Když si budete říkat, že díky studiu získáte dobrou práci nebo se dostanete na univerzitu, také vám to moc nepomůže. Musíte milovat to, co děláte. Snažte se najít si na každém předmětu něco, co vás skutečně baví a spojte si to s událostmi z vašeho života a s věcmi, které vás zajímají.
  • Spojování informací může být nevědomé (například provádění chemických reakcí, fyzických pokusů nebo manuálních matematických výpočtů pro dokázání vzorců) nebo vědomé (např. jdete do parku a díváte se na listy a přitom myslíte na to, že jste se o tomto druhu stromu učili minulý týden v biologii). Přestože to není zrovna ideální metoda pro učení teoretických předmětů, existují způsoby, jak si to usnadnit. Použijte svoji kreativitu a vymýšlejte si různé zajímavost. U učení jazyka si například můžete zkusit vymyslet příběh, ve kterém všechna slova začínají na jedno písmeno.
 2. 2
  Naučte se organizovat si čas. Připravte si týdenní plán učení a věnujte se tomu každý den tak, jak jste si naplánovali. Díky tomu budete mít brzy i lepší známky. Doba učení se bude lišit podle toho, zda chodíte na střední školu nebo na vysokou a také podle oboru, který studujete.
 3. 3
  Učte se vždy 20-50 minut v kuse. Mozku nějakou dobu trvá, než si vytvoří dlouhodobé vzpomínky a spojení, takže nelze studovat bez přestávky dlouhou dobu. Napište si poznámky, nebo si pište vedle studovaného předmětu své otázky. Dělejte si pauzy a věnujte se například nějaké tělesné činnosti, aby se vám rozproudila krev a lépe jste se soustředili. Skákejte přes švihadlo, proběhněte se, hrajte si chvíli se svým psem atd. Snažte se procvičit tělo, ale neunavit se.
  • Připravte si plán tak, abyste se stíhali dobře vyspat. Berte to takto: když budete spát jen 4-5 hodin, pravděpodobně se budete muset učit dvakrát tak dlouho, abyste do sebe dostali tolik informací, jako kdybyste spali 7-9 hodin. Chcete se učit více a spát méně? To rozhodně není v pořádku. Když nebudete vyspaní, nebudete schopni přijmout nové informace. Když se vám nepovede se dobře vyspat, i když se snažíte, dejte si malou přestávku a zkuste se před učením vyspat alespoň 20 minut. Potom si trochu zacvičte a pusťte se do toho.
 4. 4
  Najděte si dobré místo. Měli byste se cítit příjemně, ale ne tak příjemně, abyste riskovali, že usnete – postel tedy rozhodně není vhodným místem k učení. Měli byste mít k učení ticho (nejlepší jsou knihovny nebo tiché pokoje, hrající si sourozenci by vám to ztížili).
  • Co se týče hudby, je to jen na vás. Někteří lidé se lépe učí v tichu, jiným zase vyhovuje hudba. Pokud rádi při učení posloucháte hudbu, vyberte si nějakou instrumentální (klasika, soundtracky, trance atd.), kterou již dobře znáte (a nebude vás tedy rozptylovat), jinak bude muset váš mozek pracovat na plné obrátky a nebude schopen přijímat nové informace tak snadno.
  • Televize se k učení rozhodně nehodí. Rozptylovala by vás a kvůli tomu byste se učili mnohem déle.
 5. 5
  Vyčistěte si hlavu. Pokud máte starosti, nebo na něco nemůžete přestat myslet, snažte se na to na chvíli zapomenout a soustředit se jen na to, co se učíte. Díky tomu budete mít hlavu připravenou pro načerpávání nových informací.
  • Zkuste techniku klíčových slov. Tato jednoduchá technika znamená, že si musíte z každého tématu, které se učíte, najít jedno klíčové slovo a kdykoli se přestanete soustředit, nebo se necháte něčím rozptýlit, vybavíte si toto slovo a budete si ho opakovat tak dlouho, dokud nebudete zase připraveni se učit. Klíčové slovo byste měli mít pro každý předmět nebo oblast studia jiné. Neexistují žádná pravidla, takže si vyberte slovo, které vám umožní se co nejrychleji začít znovu soustředit na práci.
  • Příklad: Když si čtete článek o kytarách, můžete použít slovo „kytara“. Začněte si pomalu číst a když se vám stane, že se rozptýlíte a přestanete se soustředit, začněte si v hlavě opakovat slovo „kytara“, dokud se vaše mysl nevrátí zpět k článku, který se musíte naučit.
 6. 6
  Při učení svačte s rozmyslem. Připravte si svačinu ještě než se dáte do učení – nečekejte na to, až budete hladoví a sníte vše, co vám přijde pod ruku. Nejezte ani nepijte nic sladkého, protože tyto potraviny a nápoje vám dají rychlé množství energie, které se také rychle vyčerpá a po chvíli vám zpomalí mozek. Vyberte si „pomalu se uvolňující“ cukry, které vám dodají energii a zvýší hladinu serotoninu, díky kterému se budete cítit lépe. [1]
 7. 7
  Doma si své poznámky přepisujte. Ve škole se soustřeďte na to, abyste toho co nejvíce pochopili a pište si poznámky jen zběžně. Neznamená to, že byste se měli na poznámky úplně vykašlat, ale neměli byste ve škole marnit čas tím, co si můžete upravit v klidu doma. Poznámky ze školy berte jako první verzi a doma si je přepište tak, abyste tomu co nejlépe rozuměli a zaplnili všechny mezery, které v paměti máte. Proces přepisu poznámek je aktivním přístupem ke studiu – zapojíte při něm svoji mysl tak, jak byste to při pouhém čtení poznámek nikdy nedokázali.
  • Můžete si vést dva sešity – jeden na školní poznámky a druhý na domácí přepisované poznámky.
  • Někteří lidé si poznámky píšou na počítači, jiní si je zase píšou raději ručně.
  • Čím více budete informace parafrázovat, tím lépe. Pokud například studujete anatomii, překreslete si sami soustavu, jejíž části se musíte naučit.
 8. 8
  Naučte se nejprve to nejdůležitější. Nečtěte si své poznámky od začátku do konce a nesnažte se najednou pochopit a zapamatovat si všechno. Nové informace vám do hlavy půjdou snadněji, když si je budete moci spojit s něčím, co již znáte.
  • Když se učíte nějakou novou kapitolu z učebnice, nejprve si přečtěte její úvod, nadpisy, podnadpisy a první věty každého odstavce, abyste získali základní přehled o tom, co vás v této kapitole čeká (kromě toho, že se vám bude lépe učit, tyto části učebnic také obsahují informace, které budete muset znát u zkoušky).
  • Pokud můžete, podtrhávejte si v učebnici důležité informace zvýrazňovačem, abyste je při pozdějším opakování učiva snáze našli. Je také dobré si na okraje tužkou psát všechny důležité věci vlastními slovy (pokud budete chtít svoji učebnici prodat, není to vhodná metoda, ale rozhodně stojí za to to alespoň zkusit, protože se toho díky tomu naučíte mnohem více).
  • Můžete si také tyto části kapitol číst při opakování učiva, dokud ho ještě máte čerstvé. Pomůže vám to lépe si zapamatovat ty nejdůležitější věci.

  • Hodí se to také pro opakování před testem, když nemáte moc času na zevrubné učení.

  • Je dobré si pravidelně takto opakovat staré učivo, abyste si osvěžili to, co již umíte. Pokud se učíte velké množství informací například na závěrečnou zkoušku, na přijímací zkoušky, na státnice nebo na zkoušky do zaměstnání, bez této metody to budete mít hodně těžké.
  • Pokud máte dostatek soukromí, je také dobré si důležité informace předčítat nahlas, abyste zapojili více smyslů. Pokud je možné shrnutí zakomponovat do poznámek, udělejte to.
  • Pokud máte problémy se shrnutím učiva tak, aby vám v hlavě vydrželo, zkuste tyto informace učit někoho jiného. Předstírejte, že učíte někoho, kdo o tomto tématu vůbec nic neví, nebo napište článek na wikiHow! Některé články na wikiHow byly napsány jako učební plány pro studenty.
 9. 9
  Vyrobte si malé kartičky. Dříve se tyto kartičky vyráběly ručně, ale dnes již existuje spousta programů, které vám s tím pomohou. Můžete také použít obyčejné kousky papíru. Otázky si napište na jednu stranu a odpovědi na druhou. Potom se pomocí těchto kartiček učte a odpovídejte si na otázky. Dělte si je do hromádek podle toho, které jste zvládli napoprvé a které vám působí větší potíže a nezapomeňte na to, že opakování je matka moudrosti.
  • Můžete si kartičky vyrobit i podle svých poznámek. Budete si muset poznámky připravit podle klíčových slov, na které se později budete moci zkoušet pomocí kartiček a budete se snažit si vzpomenout, co každé klíčové slovo znamená. [2]
 10. 10
  Podívejte se, zda máte v učebnici sekci se slovníčkem nebo seznamem termínů a seznamte se se všemi těmito slovy. Nemusíte se je učit nazpaměť, ale kdykoli budete muset něčemu porozumět, měli byste se k nim vrátit. Když se naučíte tato slova a budete je umět používat, snáze se naučíte celý předmět (kromě toho učitelé při tvorbě testů tyto části knihy často využívají).
 11. 11
  Vytvářejte si asociace. Nejlepším způsobem, jak si zapamatovat informace, je „svázat“ si je s informacemi, které již dobře znáte.
  • Využijte svého stylu učení. Zamyslete se nad tím, co se zrovna učíte a jak si nejlépe zapamatujete informace. Texty písní? Mluvené slovo? Obrázky? Snažte se tyto věci zakomponovat do svého učení. Pokud si nemůžete zapamatovat nějaký koncept, vymyslete si k němu jednoduchou písničku nebo si nakreslete krátký komiks. Čím zábavnější a vtipnější věc vymyslíte, tím lépe. Díky tomu si zapamatujete i věci, které by vám jinak připadaly nudné.
  • Používejte mnemotechnické pomůcky. Upravte si informace tak, aby vám dávaly smysl. Pokud si například chcete zapamatovat vyjmenovaná slova, naučte se: BeFeLeMePeSeVeZe. Je jednodušší si zapamatovat jednu nesmyslnou větu, než sérii písmen, která nedává smysl. Můžete si také vytvořit vzpomínkové mapy nebo časové osy. Pokud je seznam věcí krátký, zkuste si ho spojit s nějakými obrazy v hlavě.
  • Uspořádejte si informace pomocí myšlenkových map. Výsledkem myšlenkové mapy by měla být jakási síť slov a idejí, která pro vás osobně dává nějaký smysl.
  • Využijte vizualizace. Vymyslete si v hlavě film, který ilustruje koncept, který se snažíte naučit a několikrát si ho přehrajte. Představujte si všechny detaily a spolehněte se na své smysly – jak věci voní? Jak vypadají? Jak znějí?
  • Vytvořte si studijní list. Snažte se napsat si všechny informace na jeden list papíru a vypíchněte jen ty nejdůležitější. Noste si tento papír s sebou všude a kdykoli budete mít čas, pročítejte si ho. Když si ho napíšete na počítači, podaří se vám na něho napsat mnohem více věcí, než kdybyste si ho psali ručně.
 12. 12
  Nebuďte v tom sami. Sežeňte si kamarády, kteří se také chtějí učit a navzájem si ukazujte své poznámky. Předávejte si je a zkoušejte se. Pokud někomu něco nebude jasné, vysvětlete si to. Můžete si z učení udělat i nějakou hru!
 13. 13
  Pokud vás snadno rozptylují sociální sítě, stáhněte si nějakou aplikaci, která vám zablokuje všechny tyto sítě. Až budete s učením hotovi, můžete si je zase zapnout.
  Reklama

Tipy

 • Měli byste se vždy dobře vyspat. Před zkouškou nebo před testem byste měli spát asi 8 hodin.
 • Zbavte se všech zdrojů rozptýlení.
 • Ukliďte si v pokoji, ve kterém se chcete učit.
 • Nenechejte se rozptýlit sociálními sítěmi nebo emailem. Díky tomu se budete moci plně věnovat učení a budete dříve hotovi.
 • Nepotřebná elektronická zařízení si schovejte do jiné místnosti nebo alespoň tak, abyste na ně neviděli. Učte se tak dlouho, jak potřebujete, ale dělejte si pauzy. Za odměnu si budete později moci například zahrát hru. Když vám to nepůjde, budete si muset všechny telefony, tablety a počítače vypnout.
 • Pokud máte dlouhé vlasy, učešte se tak, aby vám nepadaly do obličeje.
 • Učte se vždy jen jeden předmět najednou a nenechejte se rozptýlit tím, co se budete muset učit později.
 • Nezapomínejte pít. Když přijdete o 2% vody v těle, budete se soustředit o 20% méně (hlavně ale nepijte alkoholické nápoje).
 • Když si budete číst důležité informace nahlas, snáze si je zapamatujete. Budete se soustředit na jejich obsah i na jejich výslovnost. Zní to divně, ale skutečně to funguje.
 • Nesnažte se všechno se otrocky učit nazpaměť. Měli byste všemu také rozumět a umět vytvořit odpověď na otázku vlastními slovy, nebo látku předat jinému člověku (jak byste to například vysvětlili své matce, svému příteli nebo svému malému sourozenci?).
 • U testu se nestarejte o to, že vám to trvá nejdéle. Soustřeďte se na to, abyste podali nejlepší výkon.
 • Dělejte si vlastní poznámky, abyste všemu rozuměli lépe.
 • Nejprve se učte ty nejtěžší předměty.
 • Ve škole dávejte pozor a sedněte si tak, aby vám při hodinách nic neuniklo.
 • Nebojte se zeptat se učitele na doplňující otázky nebo ho požádat, aby vám některé věci vysvětlil lépe. Většina učitelů zastává pravidlo, že neexistují žádné hloupé otázky.
 • Snažte se chodit na všechny hodiny a nechybět na hodinách, na kterých se probírají důležité věci.
 • Pokud ve škole chybíte, půjčte si poznámky od někoho, kdo danému předmětu dobře rozumí.
 • Soustřeďte se vždy jen na jednu věc.
Reklama

Varování

 • Učte se vždy na jednom místě a neměňte to, jinak byste přišli o soustředění.
 • Nesedejte si příliš pohodlně. Neměli byste při učení usnout. Sedněte si do pevného křesla a připravte si všechno potřebné na stůl. Polštáře k učení rozhodně nepotřebujete. Nesnažte se uvolnit se až příliš a nemyslete si, že bude zkouška jednoduchá – když tomu podlehnete, budete mít tendence některé věci vypouštět, protože si budete myslet, že nestojí za to se je učit.
 • Dávejte si pozor na lenost! Jestli si například čtete tento článek místo toho, abyste se učili, není to správně! Všechny vaše snahy by měly směřovat k tomu, abyste se toho naučili co nejvíce.
 • Pokud se nemůžete učit, protože jste napjatí, nebo vás něco trápí, budete se nejprve muset naučit ovládat své emoce. Pokud to nezvládnete sami, zajděte si za školním psychologem.

Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 195 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 742 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 17 742 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama