Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zkoušky jsou nutnou a stresující součástí studia. Protože jsou důležité, je potřeba učit se tak, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Zde je několik nápadů na zlepšení studijních schopnosti. Přizpůsobte je vašim potřebám a prostředí a získejte z učení maximum.

Část 1 ze 4:
Vytváření studijního prostředí

 1. 1
  Ujistěte se, že jste si vybrali čistý, tichý a uklizený prostor. Možná ho budete muset hledat mimo váš dům. Veřejné knihovny bývají dobrou volbou. Počítejte s tím, že je v nich zakázáno jíst a mluvit.
 2. 2
  Rozsviťte! Studovat v temné místnosti se nedoporučuje. V noci rozsviťte světla a ve dne lehce odtemněte (a také pootevřete okno). Člověk se lépe učí a soustředí ve světlejší, větrané místnosti s mírným hlukem.
 3. 3
  Vypněte televizi. Někteří lidé rádi nechávají televizi běžet potichu jako kulisu. To může na jednu stranu čas od času rušit, ale na druhou stranu může pomoci studovat déle. Zkuste se ponořit do učení s televizí hrající na pozadí a pak ji v průběhu učení vypněte. Kombinace vizuálních a audio podnětů pravděpodobně sníží váš studijní výkon, protože stěžuje mozku schopnost rozlišovat důležitost získávaných informací (rychlé střídání pozornosti mezi studiem a sledování TV).
 4. 4
  Rozhodněte se, zda je pro vás hudba dobrá. Vliv hudby na paměť se liší člověk od člověka. Některé studie prokázaly pozitivní vliv hudby na paměť jedinců s ADD (poruchami pozornosti)/ADHD (hyperkinetickou poruchou), zatímco u jedinců bez poruchy ji hudba snižuje. Hudba může motivovat (zpříjemnit učení), i když ubírá paměti na výkonnosti. Sami se musíte rozhodnout, zda vám to jde lépe s nebo bez ní. Pokud se nedonutíte k učení bez hudby, pravděpodobně bude stát za to si ji pustit i za cenu drobného negativního efektu na vaši paměť.
  • Pokud nutně potřebujete poslouchat hudbu, zvolte instrumentální, aby vaše učení nerušily texty písní.
  • Představa, že poslouchání Mozarta nebo klasické hudby vás činí chytřejšími nebo udrží informace ve vaší hlavě je mimochodem pouhý mýtus.
 5. 5
  Noc před zkouškou si dobře odpočiňte. Děti na základní škole vyžadují pro optimální výkon průměrně 10-11 hodin spánku, dospívající na střední škole 8-10 hodin. Špatný spánek se prokazatelně akumuluje (říká se tomu „spánkový dluh“). Dlouhodobé špatné spánkové návyky a návrat k optimálnímu výkonu vyřeší jen každodenní optimální spánek po několik týdnů.
  • Nekonzumujte kofein ani jiné stimulující látky (např. Ritalin) méně než 5-6 hodin před usnutím. Tyto látky snižují kvalitu spánku, takže ani po dostatečně dlouhém spánku se nemusíte cítit odpočatí.
 6. 6
  Jezte vyváženou snídani plnou netučných bílkovin, zeleniny, omega-3 nenasycených kyselin a antioxidantů. Příkladem takové snídaně je špenátová omeleta s uzeným lososem, celozrnný chléb a banán.
 7. 7
  Dorazte do zkouškové místnosti s předstihem. Dopřejte si alespoň 5 nebo 10 minut na soustředění před zkouškou. To znamená být ve zkouškové místnosti 5 až 10 minut předtím, než zkouška začne.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Studovat efektivně

 1. 1
  Najděte si vhodný čas. Nestudujte, když jste unavení. Je lepší dobře se prospat než se ve dvě hodiny ráno nutit k učení. Nebudete si pak mnoho pamatovat a vaše výkonnost se následující den pravděpodobně sníží.
 2. 2
  Začněte co nejdříve. Nebiflujte. Biflování noc před zkouškou se prokázalo být neefektivní, protože přijmete tolik informací najednou, že není možné si všechno pamatovat. Po pravdě, stěží si zapamatujete cokoliv. Vím, že to slýcháte často, ale je to pravda. Učení s předstihem a opakování jsou nejlepšími způsoby, jak se materiálu naučit, hlavně u předmětů jako dějiny a teoretické předměty.
  • Využijte ke studiu každé příležitosti. Nenechte vaši mysl přesvědčit vás, že se učit nechcete.
 3. 3
  Učte se svým vlastním stylem. Pokud jste vizuální typ, pomohou obrázky. Poslechový typ studenta by se měl nahrávat, jak čte poznámky a pak je recitovat. Pokud jste fyzický typ, přednášejte sami sobě nahlas, gestikulujte a pohybujte se. Tak si látku zapamatujete snadněji.
 4. 4
  Různé předměty vyžadují různé druhy učení. Pokud se učíte matematiku, řešte problémy, nestačí pouhé pročítání jako by stačilo u dějin. Matematiku lze totiž prakticky „dělat“, dějiny těžko. Řešení problémů vám je pomůže zapsat do paměti – a pamatujte, pokud nejste schopni problém vyřešit teď, nevyřešíte jej ani při zkoušce. Při předmětech založených na výpočtech je důležité zodpovídat otázky, protože tak budete nakonec v zásadě zkoušeni.
 5. 5
  Vezměte v úvahu učitele. Položte si otázku: na co se asi učitel bude ptát při zkoušce? Na které materiály bych se měl soustředit, abych zvýšil své šance, že budu znát odpověď, na co bude třeba? Jaké chytáky pro mě bude mít učitel přichystané? To vám může pomoci soustředit se na nejdůležitější informace a nezaseknete se na tom, co třeba není důležité.
 6. 6
  Požádejte o pomoc. Pokud potřebujete pomoc, oslovte někoho zkušeného. Přátelé, rodina, učitelé, to vše jsou vhodné možnosti. Pokud nebudete rozumět, co vám pomocník sděluje, nebojte se požádat o vysvětlení.
  • Oslovením učitele s žádostí o pomoc vyjadřujete vaše odhodlání a to se může hodit jak v budoucnosti, tak u zkoušek. Vždy se na učitele obraťte, když vám není látka jasná nebo potřebujete více informací. Učitel rád pomůže.
  • Univerzita nabízí možnosti, o kterých možná ani nevíte. Obyčejně má školený personál, který vám pomůže vyrovnávat se se stresem, odpoví na otázky ohledně studia, poskytne studijní tipy a jiné rady. Podívejte se na internetovou stránku vaší univerzity nebo se zeptejte vašeho profesora.
 7. 7
  V první řadě dávejte při studiu pozor. Nechcete propásnout nic, z čeho by vás mohli zkoušet. Dobře poslouchejte, protože učitelé často napovídají stylem „nejdůležitější na tomto tématu je..“, jindy například zdůrazňují určitá slova a problémy. Čím více informací vstřebáte hned zkraje, tím méně se pak musíte učit.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Plánování učení

 1. 1
  Plánujte s předstihem. Vytvořte si plán, ještě než se dáte do učení. Pamatujte, že tento plán musí být uskutečnitelný. Pokud 3 z 5 lekcí jsou snadné a můžete je zvládnout rychleji, pusťte se nejdříve do nich, abyste pak mohli bez trápení věnovat dostatek času složitějším lekcím. Takovéto malé triky vám pomohou rychle splnit vaše porce.
 2. 2
  Vytvořte si rozvrh, než se začnete učit. Moudře si rozplánujte čas, abyste stihli pokrýt všechna témata ke zkoušce. Pamatujte na pravidelné přestávky, jděte ven a zacvičte si.
 3. 3
  Udělejte si před zkouškou průzkum. Může být užitečné zjistit, kdo připravuje testy. Lze tak předvídat, jaký uplatní druh otázek (např. krátké odpovědi, eseje, výběr z možností atd.). Můžete se učitele zeptat, jakou formu bude test mít, jak bude hodnocen, zda bude příležitost získat nějaké body navíc a také zda by byl pro probrat s vámi vaše poznámky a zvýraznit, které okruhy budou nejdůležitější.
  • Neztrácejte však s hledáním autora testu příliš času.
 4. 4
  Napište si vlastního průvodce učením. Projděte své poznámky a přepište nejdůležitější informace. Budete se tak více soustředit na učení a zároveň si vytvoříte váš vlastní způsob učení! Nevěnujte ale příliš času samotnému plánování, musíte mít čas se to vše naučit!
 5. 5
  Používejte vaše poznámky. Přepisování poznámek je skvělé, hlavně pokud se učíte kinesteticky. Mapování mysli je nejlepší cestou. Také když něco přepisujete, pravděpodobně přemýšlíte o tom, co píšete, o čem to je a proč jste si to zapsali. Zejména však přepisování osvěžuje paměť. Pokud jste si před měsícem napsali poznámky a právě zjistili, že tyto poznámky budou relevantní pro vaši zkoušku, tím, že je přepíšete se vám připomenou, až je při zkoušce budete potřebovat.
  • Když dokončíte stránku poznámek, ještě než přejdete na druhou, položte si otázky spojené s materiálem na oné stránce. Zjistíte, zda si pamatujete, co jste se zrovna učili. Také pomáhá zodpovídat otázky nahlas, jako byste je vysvětlovali někomu jinému.
  • Učení zpaměti někdy nefunguje. Nerecitujete z paměti, ale učíte se, takže se ujistěte, že tomu, co se snažíte naučit, rozumíte.
  • Nestačí pouze dokola kopírovat poznámky. To vede k memorování přesného znění vašich poznámek namísto samotných konceptů. Raději čtěte a přemýšlejte o obsahu vašich poznámek (myslete na příklady) a pak je přefrázujte.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Udržování motivace

 1. 1
  Nezapomeňte na přestávky. Potřebujete si užít legrace a je lepší si opakovat, když se cítíte uvolněně, než se vyčerpávat celodenním studiem! Jen pozor – vyhněte se prokrastinaci. Pečlivě si naplánujte čas na učení a odpočinek. Obvykle je nejefektivnější 20-30 minut učení a pak 5 minutová přestávka.
  • Pokud se nemůžete k učení donutit, rozdělte si čas místo dlouhých etap na 20 minutové intervaly a na konci každého si udělejte 10 minutovou pauzu. Délku si můžete podle potřeby měnit (například 45 minutové etapy s 20 minutovými přestávkami), snažte se ale, aby doba učení převažovala nad odpočinkem. Ujistěte se, že rozvrhnete části logicky tak, abyste neporušovali koncept napříč úseky, to by mohlo ztížit zapamatování konceptu jako celku.
 2. 2
  Myslete pozitivně, ale poctivě pracujte. Ani nepomyslete ne to, že nejste schopni ve zkoušce uspět. Myslete vždy pozitivně. Pokud si budete říkat dokážu to, dokážete to. Pokud si budete říkat nezvládnu to, nezvládnete. Věřte tomu, že zkoušku uděláte. Sebedůvěra je důležitá, ale neznamená to, že nemusíte tvrdě studovat. I když si věříte, musíte na tom pracovat. Sebedůvěra pouze odstraňuje překážky na cestě k úspěchu.
  • Zůstaňte pozitivní, utvrzujte se v tom. Používejte a opakujte pozitivní slova jako sebevědomý, schopný, dobrá paměť kdykoliv vás přepadnou negativní myšlenky.
 3. 3
  Spolupracujte. Domluvte si s kamarády časy schůzek v knihovně, abyste si porovnali poznámky nebo si vysvětlili, čemu některý z vás nerozumí. Spolupráce s ostatními vám může pomoci překlenout mezery ve vašich vlastních vědomostech a také napomůže zapamatování více informací, když jim něco musíte vysvětlit nebo si o tématu budete povídat.
  • Pokud o pomoc požádáte druhé, berte učení vážně. Soustřeďte se na to, co děláte.
  Reklama

Tipy

 • Sežeňte si vše potřebné, než se začnete učit. Neztrácejte čas hledáním v průběhu učení.
 • Buďte v klidu! Nenuťte to a pak strávíte víc času soustředěním na test než na čas nebo na to, jak vypadáte.
 • Máte-li ponětí, jaké otázky zazní a těžko si pamatujete odpovědi na ně, napište si otázku na přední stranu kartičky a odpověď na zadní. Procvičujte přiřazování otázky k odpovědi a až půjdete na zkoušku budete si to pamatovat.
 • Nevěnujte se každému předmětu jen jednou. Pokud máte více času, můžete si učení zopakovat i dvakrát nebo třikrát, ale jen pokud máte hodně čau a prošli jste si každý předmět alespoň jednou.
 • Neležte při učení na posteli, snadno usnete.
 • Během učení mějte vypnutý telefon.
 • Procházejte si látku ze školy každý den po příchodu domů.
 • Nemlsejte moc během každodenního učení. Může se vám stát, že místo vědomostí naberete kila.
 • Pořiďte si stolní lampu a zhasněte ostatní světla, mějte pro sebe váš studijní koutek.
 • Je to jen zkouška. Pokud neuspějete, není to konec světa. Jen se při další více snažte.
 • I když z testu dostanete C nebo horší známku, mnoho škol v současnosti dovoluje studentům opravu a výsledky testů zprůměruje.
 • Dělejte si přestávky! Váš mozek si odpočine a zapamatuje si informace, které jste se právě naučili.
 • Fyzická aktivita (běhání, jízda na kole atd) před učením vám pomůže soustředit se a přemýšlet o problémech lépe.
Reklama

Varování

 • Snažte se porozumět tomu, co se vyučuje. Pokud nerozumíte, ptejte se.
 • Podvádění vaši zkoušku nevyřeší, nachytají vás. Prostě se dobře učte. Dobré známky získané čestně vás budou motivovat k dalšímu studiu a úspěchům. Také za známek budete mít větší radost!
 • Pokud je to jen trochu možné, vyvarujte se stresu od ostatních lidí. Netravte čas s lidmi, kteří se bojí a stresují, je to nakažlivé.
 • Zeptejte se vašeho učitele, co můžete pro tuto zkoušku nastudovat.
 • Začněte studovat alespoň týden před zkouškou.
 • Neučte se pouze noc před zkouškou. Raději studujte kousek po kousku pokaždé, když přijdete ze školy domů. Učit se vše na jeden zátah je zbytečné.
 • Nebuďte příliš sebejistí, vždy očekávejte nejtěžší otázky – pak se vše bude jevit snadnější.
 • Káva a jiné zdroje kofeinu jsou jako podpora učení diskutabilní. Některé studie udávají vylepšení paměťového výkonu, jiné opak. Když jste extrémně unaveni, kofein může váš studijní výkon pozvednout (resp. přiblížit ho vašemu výkonu v odpočatém stavu, nikoli lepší). Mnohem lepší je být před učením dobře odpočinutí. To stejné platí i pro čas zkoušky.
 • Pokud zklamete, nestresujte se, odtud poslední tip! Dostali jste se daleko, cíl je na dosah!


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 248 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 130 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 6 130 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama