Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se chcete rychleji přizpůsobovat stále se měnícímu prostředí, ve kterém žijeme, musíte se naučit se rychleji a efektivněji učit. Tento článek vám popíše základy meta učení, neboli učení učení, aby pro vás bylo snazší nalézt a využívat techniky, které vám umožní učit se rychleji a samostatněji. Tento přístup můžete aplikovat na jakýkoli úkol v životě, včetně základních úkolů, které nám pomáhají využívat vlastní mozek. Techniky meta učení vám pomohou lépe pečovat o své tělo tak, abyste mohli fungovat naprosto efektivně.

Část 1
Část 1 ze 4:

Připravte si tělo

 1. 1
  Snažte se dostatečně spát. Často není nic špatného na tom, jakým způsobem se lidé učí nebo studují – jejich mozek si informace jednoduše nezapamatuje, protože jejich tělo nemá něco, co skutečně potřebuje. Většinou jde právě o spánek. Pokud chcete, aby váš mozek absorboval všechny nové informace, musíte dostatečně spát. Šálek kávy navíc vám bohužel nepomůže. Musíte přestat ponocovat a chodit do postele dříve, abyste se každý den dobře vyspali a mohli brzy vstávat a mohli se učit s odpočinutým a čerstvým mozkem.
  • Studie prokázaly, že ve spánku se mozek proplachujte tekutinou, která z něj odvádí toxiny. [1] Když nemáme dostatek spánku, máme mozek zahlcený nečistotami, takže není divu, že není možné, aby fungoval správně.
  • To, kolik spánku potřebujete, závistí na vás a na tom, jak funguje vaše tělo. Pro většinu lidí je dobré spát sedm nebo osm hodin denně, [2] , ale někteří lidé potřebují více a některým stačí i méně. Měli byste se po probuzení cítit odpočatě a měli byste být schopni fungovat většinu dne i bez kávy. Pokud jste unavení už po obědě, nebo ve 4 hodiny odpoledne, pravděpodobně nespíte dostatečně dlouho (nebo naopak spíte příliš dlouho).
 2. 2
  Jezte dostatek jídla. Když budete mít hlad, váš mozek bude mít problém zpracovávat nové informace. Je těžké se soustředit, když vám tělo říká, že máte prázdný žaludek. Měli byste jíst dostatek jídla a nevynechávat žádná z hlavních jídel dne. Měli byste si také najít nějaké zdravé svačinky, které budete moci jíst během studia a učení a při testech a během školních vyučovacích hodin.
  • Je také dobré jíst pouze zdravá jídla. Nezdravé potraviny vašemu tělu nedodají živiny, které potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Dejte si mandle, nebo kousek mrkve, abyste se cítili svěže a neměli hlad, místo abyste byli unavení a nafouknutí.
 3. 3
  Pijte hodně vody. Vaše tělo funguje nejlépe, když má dostatek tekutin. Když nebudete pít dost vody, nebudete se moci soustředit. Může to vést dokonce k bolestem hlavy, které vám také zabrání vstřebávat nové informace.
  • Různé části těla potřebují různá množství vody, aby mohly správně fungovat. Doporučených „osm sklenic vody denně“ je pouze hrubým odhadem. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda pijete dost vody, je všímat si barvy své moči. Pokud je světlá nebo čirá, pijete dost. Pokud je tmavší, měli byste začít pít více vody.
 4. 4
  Cvičte. Samozřejmě každý ví, že cvičení je dobré pro tělo, ale věděli jste, že vám může také pomoci učit se rychleji? Studie prokázaly, že lehké cvičení během studia vám umožní učit se rychleji. [3] Pro lidi, kteří jsou fyzicky aktivní, je většinou problém zůstat sedět dlouho na místě a znesnadňuje jim to soustředění, takže vám cvičení při studiu může pomoci i tímto způsobem.
  • Zkuste se například procházet po velké místnosti a u toho si číst učebnici. Nahrávejte si přednášky na diktafon a poslouchejte je při cvičení v posilovně. Existuje mnoho různých možností, které můžete využít. Nezapomeňte ovšem, že nesmíte cvičit příliš intenzivně a musíte se při tom učit.
 5. 5
  Naučte svůj mozek, jak se učit. Učit se rychle je zvyk, který možná budete muset do svého mozku dostat a naučit ho zdravější návyky a zároveň ho odnaučit zlozvyky. Zlepšete své soustředění tím, že budete provádět složité úkoly bez přestávek (i když spolu nebudou nijak souviset). Vyhraďte si určitý čas a místo na učení a berte ho jako posvátný. Nejdůležitější je najít si styl učení, který vám bude vyhovovat. Díky tomu se vašemu mozku bude více chtít a nebudete bojovat s nechutí se učit.
  • Například se věnujte učení předmětů, které vás skutečně zajímají. Nakonec se váš mozek naučí učit se a vy tyto dovednosti budete moci využít i v předmětech, které vás moc nebaví.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Naučte se učit

 1. 1
  Zvolte si cíl. Zaměřte se na změny, kterých chcete dosáhnout, abyste mohli měřitelně zlepšit kvalitu svého života. Jaké cíle vyžadují něco se rychle naučit, než budete schopni učinit tyto změny? Vyberte si jeden z cílů, na kterých můžete začít pracovat ihned a který vám nezabere moc času. V tomto případě jsme si zvolili cíl „lépe pečovat o své tělo.“ Rozdělíme si tento cíl na dílčí části. Jaké prvky tento cíl zahrnuje?
  • Více spánku
  • Zdravá strava
  • Pití více vody
  • Cvičení
 2. 2
  Zjistěte si možnosti učení.
  • Zamyslete se nad kritérii, jejichž možnosti vás zaujaly. Zajímá vás výzkum na internetu? Chcete si promluvit s výživovým poradcem, nebo osobním trenérem? Pokud vám dělá problémy dávat pozor při čtení, myslíte si, že by vám pomohlo číst si novinové články?
  • Důvěřujte své intuici. Pokud se vám nějaká cesta nezdá správná, nevydávejte se na ni! Pokud začnete číst o způsobech, jak zlepšit svůj spánek a dané informace vám nepřijdou jako něco, co byste byli ochotni zkusit ve svém životě, zkuste si najít jiný zdroj. Nepokračujte jen proto, že jde o informace „odborníků,“ nebo proto, že „to dělají všichni.“ Musíte si najít informace, které pro vás budou relevantní.
  • V průběhu výzkumu si upravujte svůj cíl. Až začnete hledat způsoby, jak lépe pečovat o své tělo, možná zjistíte, že najdete jeden prvek, na který byste se chtěli zaměřit. Díky tomu se váš cíl zúží z „lépe pečovat o své tělo“ na „starat se o sebe tím, že budu jíst zdravěji.“
  • Najděte si někoho, komu se úspěšně podařilo to, čeho chcete dosáhnout vy a může vám to ukázat. Pokud znáte někoho, kdo změnil svůj životní styl, například začal více cvičit, nebo začal zdravěji jíst, oslovte ho a nechejte si poradit. Zjistěte, jak se mu do podařilo a zeptejte se ho, kde získal informace.
  • Vyhledejte si informace na internetu, zapište se na nějaký kurz, povídejte si s ostatními lidmi, nebo si najděte mentora. Zkuste různé metody učení a vyberte si to, co vám bude vyhovovat.
 3. 3
  Vyberte si něco, co je možné aplikovat ve vašem prostředí, na čem budete moci konstruktivně pracovat s množstvím času, které máte k dispozici a čeho můžete úspěšně dosáhnout díky energii a pozornosti, kterou máte k dispozici. Pokud nemáte dostatek času, neměli byste se zapisovat na kurz zdravé výživy, na který nebudete stíhat chodit. Raději si vezměte něco menšího, například si nechejte vytvořit jídelníček od výživového poradce. Ať už to bude cokoli, mělo by to být něco, co do svého života můžete efektivně zahrnout.
  • Berte v úvahu časové limity, geografické limity a svůj duševní stav. Nepřidělávejte si další stres tím, že si na sebe naložíte více, než dokážete zvládnout. Učení by vám mělo život zlepšovat, ne kazit.
  • Naplánujte si každý den určitý čas pro učení a trénink nových znalostí. Když budete mít přesně určený čas pro tyto činnosti, budete mít větší motivaci v nich pokračovat.
  • Zvykněte si dávat pozor na to, co se chcete naučit, nebo v čem se chcete zlepšit. „Emoce řídí pozornost, pozornost řídí učení.“ Vnímejte své emocionální reakce. Pokud se snažíte zjistit, jaké možnosti cvičení máte a uvědomíte si, že se vám do toho nechce, zamyslete se nad tím. Co se vám na cvičení nelíbí? Jistě máte nějaký důvod, proč odoláváte zkušenosti učení.
  • Nemusíte mít pocit, že jste zavaleni mnoha různými možnostmi. Někdy mají lidé pocit, že jsou zavaleni informacemi a možnostmi a nemohou si vybrat to „správné.“ Uvědomte si, že neexistuje nic správného ani špatného – jde o to najít to, co bude fungovat u vás. Vyberte si jednu věc a když to nepůjde, můžete zkusit jinou!
 4. 4
  Experimentujte s učením. Pokud chcete správně provést nějaký experiment, potřebujete plán, způsob zhodnocení daného experimentu a čas na to, abyste se mohli zamyslet nad celým postupem a výsledkem experimentu. Proces učení funguje stejně.
  • Stanovte si konkrétní kritéria, podle kterých poznáte, zda jste uspěli. Když si budete stanovovat jídelníček, zamyslete se nad tím, zda chcete jíst třikrát denně, nebo víckrát denně po malých porcích.
  • Najděte si metodu, pomocí které budete měřit své pokroky. Využijte vše, co vám svět nabízí. Sešity, telefon, aplikace, počítač, internet, kalendář, blogy atd.
  • Neustále zhodnocujte své pokroky. Potřebujete ještě stále nové informace, nebo máte vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli začít měnit svůj spánkový režim?
  • Stanovujte si menší cíle a dosahujte jich. Chci najít tři nové zdravé recepty a zahrnout je do svého jídelníčku.
 5. 5
  Zhodnocujte své výsledky a dílčí cíle.
  • Dosáhli jste svých cílů? Podařilo se vám dodržet nový tréninkový režim? Našli jste způsob, jak zlepšit svůj spánek?
  • Připomínka v kalendáři vás upozorní na to, že byste měli své pokroky zhodnocovat. Nastavte si datum kontroly úspěchů a zjistěte, zda pracujete efektivně a zda víte již vše, co jste potřebovali vědět. Co u vás funguje a proč?
 6. 6
  Upravte svůj přístup. Pokud zvolený styl učení funguje, nemusíte nic měnit. Pokud ovšem nefunguje, vyberte si nějaký jiný!
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Učení ve škole

 1. 1
  Když se budete něco učit poprvé, dávejte pozor. Nejlepším způsobem, jak se učit rychle, je věnovat pozornost, když vám někdo něco vysvětluje poprvé. I to nejmenší narušení pozornosti může způsobit, že se informace v mozku neuchytí. Naštěstí existuje několik triků, které vám pomohou: jde jen o to udržet si sílu vůle.
  • Zkuste poslouchat s myšlenkou, že musíte ihned zodpovědět otázku ohledně toho, co se momentálně učíte, například že vás učitel vyvolá a budete mu muset zopakovat, co právě řekl. Ve skutečnosti dokonce platí, že když si budete informace v hlavě opakovat (svými vlastními slovy), pomůže vám to ukotvit je v hlavě.
 2. 2
  Dělejte si poznámky. Když si budete dělat poznámky, budete se lépe soustředit a pomůže vám to látku pochopit již napoprvé. Nejen že vás to přinutí myslet na to, co se zrovna učíte, ale také vám to poskytne dobrý základ pro pozdější učení a studium.
  • Psát si poznámky neznamená zapisovat si vše, co je řečeno. Musíte si jen zapsat obecnou osnovu a konkrétní informace, které jsou nejdůležitější. Zapište si hlavní fakta a vysvětlení, kterým špatně rozumíte, jsou složitá, nebo o kterých víte, že byste si je později nepamatovali.
 3. 3
  Zapojte se do dění ve třídě. Buďte při učení aktivní. Pomůže vám to se stále soustředit a zároveň to pomůže vašemu mozku lépe absorbovat informace, protože z učení uděláte multisenzorický zážitek a nebudete jen pasivně poslouchat, jak někdo mluví. Existuje spousta způsobů, jak se zapojit ve vyučovací hodině – můžete být aktivní při práci ve skupinách, nebo se můžete učitele ptát na spoustu doplňujících otázek.
  • Snažte se zodpovídat otázky, které vám učitel bude klást. Nedělejte si starosti s tím, že neřeknete vše správně – i to je součástí učení a nemít pravdu k tomu nedílně patří.
  • Když budete pracovat ve skupinách a dělat různé činnosti nebo diskutovat, měli byste se do toho pustit a zapojit se. Neměli byste jen tiše sedět a nedělat nic. Zapojte i své spolužáky a klaďte jim otázky, sdílejte s nimi své názory a užívejte si společné učení.
  • Ptejte se na vše, čemu nerozumíte, nebo o čem toho chcete vědět více. Klást otázky je dalším skvělým způsobem, jak si udržet soustředění při učení a kromě toho budete mít jistotu, že rozumíte všemu, co se učíte. Když něčemu nebudete rozumět, nebo si budete myslet, že je to velmi zajímavé a budete chtít vědět více, nebojte se zeptat.
 4. 4
  Vytvořte si vhodné prostředí. Pokud vás váš partner v laboratoři otravuje, nebo se budete snažit učit doma u televize, pravděpodobně nebude divu, že se nebudete učit zrovna moc rychle. Budete potřebovat tiché a klidné prostředí, které bude určeno pro studium, aby se váš mozek mohl soustředit a přijímat nové informace. Když budete mít klidné prostředí bez rozptýlení, nebudete se muset bát, že budete muset dělit pozornost. Vyhraďte si pro studium jedno určité místo, které pomůže zajistit, že si váš mozek zvykne na práci v tomto prostředí.
  • Pokud se vám nedaří učit se ve třídě, požádejte svého učitele o pomoc. Možná se budete moci přesadit a pracovat s někým jiným. Pokud máte problém s domácím prostředím, stačí si najít vhodné místo pro studium. Můžete jít do knihovny, nebo se můžete učit třeba v koupelně, nebo se můžete učit brzy ráno, aby vás nerušili hluční spolubydlící.
 5. 5
  Pracujte se svým stylem učení. Styly učení jsou různé způsoby, jakým lidé přijímají nové informace. Existuje mnoho různých stylů učení a přestože se většina lidí dokáže učit pomocí všech těchto stylů, každému vyhovuje nejvíce jeden nebo dva z nich. Můžete si na internetu udělat test a zjistit, které styly učení jsou pro vás nejvhodnější, ale pokud máte k dispozici nějakého učitele, měl by vám být schopen tyto informace podat. Můžete ho klidně i požádat, aby do svého učení zapojil více aktivit ve stylu, který vám vyhovuje nejvíce.
  • Například možná zjistíte, že se nejlépe učíte, když se díváte na tabulky a grafy a podle toho se dozvíte, že vám vyhovuje vizuální styl. Zkuste se učit z infografik, abyste si informace zapamatovali snáze.
  • Máte pocit, že se nejlépe učíte, když posloucháte mluvené slovo a že si naopak nepamatujete skoro nic, co si někde přečtete? Je možné, že vám nejvíce vyhovuje sluchový styl učení. Zkuste si nahrávat přednášky na diktafon a poslouchat je při domácím studiu, nebo dokonce při samotném učení, pokud jde o stejné informace.
  • Sedíte ve školní lavici a máte pocit, že už to nevydržíte ani chvíli a musíte se jít proběhnout? Poklepáváte si při učení nohou, nebo pohybujete rukama? Pravděpodobně vám vyhovuje fyzický styl učení. Najděte si při učení něco, s čím si budete moci hrát, nebo se učte za chůze, abyste informace absorbovali snáze.
 6. 6
  Naučte se správný způsob, jak absorbovat konkrétní látku, kterou se učíte. Různé předměty se učí různými způsoby. Možná se učíte daný předmět nesprávným způsobem a proto vám informace nejdou snadno do hlavy. Upravte si způsob učení tak, abyste se informace učili tak, jak je váš mozek zpracovává nejsnadněji.
  • Naše mozky se například nejlépe učí jazyky pomocí interakce, poslechu a využívání. Angličtinu se naučíte mnohem rychleji, když jí budete mluvit, než když se budete jen dívat do učebnice a na kartičky se slovíčky. Pokud se chcete naučit anglicky, najděte si na wikiHow článek, který vám v tom pomůže.
  • Dalším příkladem je učení matematiky. Místo abyste stále dokola řešili stejné úlohy a pracovali se stejnými příklady, byste měli řešit spoustu různých úloh s využitím stejných znalostí. [4] Když budete dělat podobné, ale přesto různé úkoly, pomůže vám to upevnit vaše pochopení toho, co se snažíte naučit.
 7. 7
  Zjistěte, zda netrpíte nějakou poruchou učení. Pokud máte pocit, že se v žádném případě nedokážete soustředit, nebo že váš mozek nepřijímá informace tak, jak by měl, i když zkoušíte různé metody, je možné, že trpíte nějakou poruchou učení. Existuje spousta poruch učení, které jsou relativně běžné (odhaduje se, že 1 z 5 Američanů některou poruchou učení trpí). [5] ). Neznamená to, že jste hloupí, nebo je s vámi něco špatně, ale znamená to, že se musíte učit jiným způsobem. Mezi běžné poruchy učení patří:
  • Dyslexie, která způsobuje problémy se čtením. Pokud nedokážete sledovat psaný text a pohybovat se po stránce, možná jste dyslektik.
  • Dyslektické poruchy, jako je dysgrafie a dyskalkulie způsobují podobné problémy s psaním a matematikou. Pokud máte pocit, že nedokážete něco napsat, ale dokážete o tom mluvit, možná máte dysgrafii. Pokud nedokážete rozpoznat čísla, nebo provádět jednoduché operace, možná máte dyskalkulii.
  • Centrální porucha zpracování sluchu je další běžnou poruchou učení. Lidé, kteří jí trpí, mají problém zpracovávat zvuky. Je to podobné jako hluchota, ale bez ztráty sluchu a může to vést k problémům při rozhovorech a problémům se soustředěním v případě různých rušivých zvuků v pozadí.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak se efektivně učit z materiálů

 1. 1
  Učte se co nejčastěji a co nejdříve to bude možné. Je jasné, že čím více se budete učit, tím více se toho naučíte, takže je dobré učit se co nejčastěji. Čím dříve s tím začnete, tím snazší pro vás bude si vše zapamatovat. Znamená to, že byste se na zkoušku měli začít učit co nejdříve a nečekat až na poslední dny. Začněte se učit alespoň týden před zkouškou a snažte se učit se průběžně a ne jen v době, kdy vás čekají testy a zkoušky.
  • Je dobré procházet si staré informace a zároveň se učit nové informace z aktuálního týdne. Pomůže vám to osvěžit si to staré a spojit to s novým, abyste mohli na svých znalostech průběžně stavět.
 2. 2
  Nechejte si pomoci od soukromého učitele, nebo od svého učitele. Není nic špatného na tom požádat o pomoc nebo odbornou radu, když to potřebujete. Může vám to značně pomoci učit se rychleji. Odhoďte stud a pýchu a požádejte učitele o pomoc. Pokud na vás nebude mít čas, jistě vám alespoň pomůže najít soukromého učitele.
  • Pokud nemáte peníze na soukromého učitele, váš učitel vám může doporučit nějakého spolužáka, kterému se ve škole daří a který vám rád pomůže.
  • Mnoho škol také nabízí doučování zdarma. Pokud tuto možnost máte, měli byste jí využít.
 3. 3
  Vytvořte si myšlenkovou mapu, abyste se učili rychleji. Myšlenková mapa je skvělým způsobem, jak si vpálit informace přímo do mozku. Je o vizuální reprezentaci toho, co se zrovna učíte. Používejte kartičky, obrázky a pracovní listy a zapisujte si fakta, vysvětlení a organizované koncepty. Potom si tyto informace připněte na nástěnku, nebo si je rozložte na zemi a spojte si související informace pomocí provázku nebo lepicí pásky. Učte se nejen ze svých poznámek, ale také z této mapy.
  • Když budete psát test, nebo esej, budete schopní si v hlavě vybavit svoji myšlenkovou mapu a vzpomenout si na všechny informace podle toho, kde se na mapě nacházely a s čím byly spojené, stejně jako jste schopní si vybavit geografickou mapu.
 4. 4
  Zapamatovávejte si informace efektivně, aby se vám v hlavě uchytily. Memorizace není vždy nejlepší metoda, ale může vám pomoci, když se potřebujete naučit informace velmi rychle. Nejlépe funguje u seznamů věcí, jako jsou například různé kroky procesů, nebo slovíčka cizího jazyka. Systematická memorizace složitějších materiálů pravděpodobně nebude úspěšná.
  • Zkuste používat mnemonické pomůcky, abyste se učili rychleji. Mnemonické pomůcky jsou fráze nebo slova, která slouží jako klíče ke složitějším informacím. Například mnemonická pomůcka BEFELEMEPESEVEZE slouží k zapamatování vyjmenovaných slov v českém jazyce.
  • Soustřeďte se vždy na malou sekci. Když se učíte a studujete, je dobré seznámit se s malými objemy informací dříve, než přejdete k těm větším. Možná máte pocit, že to bude pomalejší, ale ve skutečnosti je to rychlejší, protože se nebudete muset tak často vracet. Platí to zejména v případě, že si chcete zapamatovat slovíčka, seznamy věcí a další podobné informace. Pracujte po setech slov o 5-8 položkách a až potom se přesouvejte k větším seznamům.
 5. 5
  Zjistěte si kontext, který pro vás bude zajímavý. Když budete znát kontext informací, které se učíte, bude pro vás mnohem jednodušší informace zpracovat. Když vás kontext bude navíc zajímat, budete si informace pamatovat snadno. Udělejte si vlastní výzkum a zjistěte si, které věci vám mohou pomoci zasadit učené informace do kontextu.
  • Řekněme, že se například učíte angličtinu. Pusťte si nějaký film, který vás zajímá a který se zabývá podobnými tématy, jako oblast slovíček, kterou se momentálně učíte. Pokud se například učíte slovíčka o cestování, pusťte si film Ztraceno v překladu.
  • Dalším příkladem je studium dějepisu. Najděte si dokument o tématu, kterému se ve škole zrovna věnujete, nebo který se zabývá alespoň daným obdobím, o kterém se učíte. Když budete mít vizuální vjemy spojené s informacemi, pomůže vám to lépe si věci zapamatovat, protože si je snáze představíte.
  Reklama

Tipy

 • Neměli byste se spokojit s první možností učení. Prozkoumejte všechny další možnosti a potom si teprve vyberte.
 • Jeden ze způsobů, jak nahlížet na „učení“ pochází od renomovaného psychologa Roberta Bjorka: „Učení je schopnost využívat informace po období nevyužívání a schopnost využívat informace k řešení problémů, které se vyskytují v odlišeném kontextu, než v tom, v jakém byly informace poprvé podány.“[6]
 • Po přečtení informací o určitém tématu si je přeříkejte znovu vlastními slovy a snažte se je co nejvíce zjednodušit, abyste měli pocit, že je někomu vysvětlujete. Pomůže vám to zapamatovat si je na delší dobu.
 • Když budete v hodině dávat pozor, zapamatujete si více než 60% veškeré látky. Bude potom doma stačit si vše jednou přečíst a získáte zbylých 40%. Věnujte tedy ve škole učiteli pozornost a budete to mít jednodušší.
Reklama

Varování

 • Využívejte informace, které se naučíte. Hledejte si způsoby, jak vyzkoušet to, co jste se naučili. Buďte oportunisté! Když se budete učit například o zdravějším stravování, ukažte někomu ze svých blízkých, jak si připravovat zdravé jídlo!
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 16 249 krát
Stránka byla zobrazena 16 249 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama