Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se v případě ohrožení nechcete objevit v titulcích zítřejších novin, musíte být připraveni se útočníkovi ubránit. Můžete se naučit několik základních technik sebeobrany, abyste věděli, jak si zajistit bezpečnost. Nemusíte být žádný Jean-Claude Van Damme, abyste se dokázali ubránit v případě nebezpečí.

Část 1
Část 1 ze 4:

Udržujte si defenzivní postoj

 1. 1
  Chraňte si obličej. Pokud se vás útočník snaží udeřit nebo vám chce dát ránu zepředu, dejte si ruce před obličej a pažemi si chraňte trup. Zdá se to možná jako slabá pozice, ale to je vlastně vaše výhoda, protože když to protivník uvidí, přestane se soustředit. Kromě toho si tak ochráníte obličej a žebra, což jsou dvě nejdůležitější místa.
 2. 2
  Stoupněte si s rozkročenýma nohama. Stůjte s rozkročenýma nohama a jednu nohu vykročte dopředu, jako u bojových umění. S tímto postojem vás protivník nebude schopen tak snadno složit k zemi.
  • Největší šanci vyhrát souboj máte, když budete stát rovně. Snažte se za každou cenu vyhnout tomu, abyste se ocitli na zemi.
 3. 3
  Všímejte si svého útočníka. Podívejte se mu na ruce. Pokud vás s nimi chce napadnout, bude jen mít nachystané. Pokud ale skrývá zbraň, bude je mít schované, nebo u pasu.
  • Pokud vás napadne někdo s nožem nebo se zbraní, měli byste se konfrontaci vyhnout a utéct. Pokud se souboji nemůžete vyhnout, musíte ho co nejrychleji ukončit údernou ranou a co nejrychleji utéct.
 4. 4
  Utíkejte defenzivně. Pokud vám v tom útočník nebrání, útěk je to jediné, co vás může zachránit. Pokud se souboji můžete jakkoli vyhnout, udělejte to a utečte.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Jak se ubránit zepředu

 1. 1
  Útočte na oči a nos. Pokud se chcete vyhnout většímu souboji tím, že útočníka napadnete první, udeřte ho vší silou několikrát do obličeje a utíkejte pro pomoc. Když vás někdo přepadne v temném parku, není čas přemýšlet nad tím, jak bojovat se ctí. Ubraňte se tak, že ukončíte souboj co nejrychleji.[1] Oči a nos jsou dvě nejzranitelnější místa na obličeji a když zaútočíte lokty, koleny nebo čelem, můžete útočníka pořádně zranit.
  • Pokuste se rozbít útočníkovi nos horní částí svého čela. Zatněte krční svaly a udeřte ho vší silou čelem do středu obličeje. Tento manévr je nejrychlejší a můžete s ním útočníka překvapit a ukončit celý souboj. I pro zkušeného a silného útočníka je těžké se z takové hlavičky do nosu rychle vzpamatovat.
 2. 2
  Pokud na vás útočí muž, kopněte ho do rozkroku. Když útočníka silně kopnete kolenem do rozkroku, nebo ho za něho popadnete rukama a zakroutíte s ním, rozhodně ho tím položíte. Nedělejte si starosti s tím, že nebojujete „podle pravidel“. Pokud vám jde o život, zaútočte tvrdě.
  • Pokud se útočník ohne v bolestech, udeřte ho kolenem do obličeje, abyste měli jistotu, že zůstane na zemi dokud neutečete.
 3. 3
  Útočte na kolena. Pokud vás útočník například škrtí, nebo vás drží za obličej, silně ho kopněte do kolene a budete mít šanci se vykroutit a utéct. Tato technika se hodí hlavně pokud na vás útočí někdo velký.
  • Kopejte útočníka do holení a dupejte mu patou na nohy. Když ho silně kopnete do holeně, bude ho to hodně bolet. Pokud má nohy dost blízko u sebe, zvedněte kolena a kopněte ho do rozkroku nebo do vnitřní strany stehna, kde se nachází femorální nerv. Na zlomení kolene stačí vcelku slabý tlak, takže když se dobře trefíte, budete mít velkou šanci na úspěch.
 4. 4
  Pokračujte v útocích. Snažte se útočníkovi vypíchnout oči. Nikdo se nedokáže bránit vypíchnutí očí, bez ohledu na to, jak velký a zkušený je. Je také dobré tahat útočníka za uši, když to uděláte dobře, propíchnete mu ušní bubínky.
  • V některých případech je dobré zaútočit na krk. Nemusíte útočníka škrtit celýma rukama, ale zkuste mu zatlačit do krku dva prsty a zablokovat mu průdušnici (u mužů s ohryzkem ji najdete snadno). Pořádně se zabořte a zatlačte vší silou, útočník se pravděpodobně složí k zemi, protože nebude moci dýchat.
 5. 5
  Pokud spadnete, snažte se spadnout na útočníka. Měli byste se vyhnout padání k zemi, ale pokud je to nemožné, zkuste využít hmotnost svého těla a spadnout na něho. Při pádu se ho snažte poranit koleny a lokty a miřte mu na rozkrok, žebra a krk.
 6. 6
  Pokud vás někdo napadne se zbraní, měli byste vědět, jak se jí vyhnout. Pokud na vás jde útočník s nožem, snažte se udržet se v bezpečné vzdálenosti. Pokud má zbraň, utečte a kličkujte přitom ze strany na stranu.
  • Pokud máte šanci bezpečně utéct, udělejte to. Vždy se ale ujistěte, že je to bezpečné a nepřestávejte se bránit.
  • V mnoha případech je možné se konfrontaci vyhnout tím, že odevzdáte útočníkovi svoji peněženku. Je to logické východisko, zejména pokud na vás míří zbraní nebo nožem. Váš život je dražší než těch několik kreditních karet a trocha hotovosti, co máte u sebe. Hoďte mu svoji peněženku a utíkejte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jak se bránit zezadu

 1. 1
  Odrazte útok. Pokud se vás útočník snaží napadnout zezadu a uškrtit, zatlačte si jeho předloktí ke klíční kosti a nesnažte se vyvléknout se (pokud vás napadne někdo silnější, je to velmi těžké). Dejte si jednu ruku nad jeho předloktí a druhou ruku pod něho (abyste měli z každé strany jeho ruky jednu svoji) a potom se v rychlosti velmi silně otočte, jako kdyby byla jeho ruka pant ve dveřích.
  • Tím se dostanete ze sevření a budete mít příležitost rychle zaútočit na hlavu, žebra a nohy. Když je útočník za vámi, nejlepší je dupat mu na nohy nebo ho kopat do holení.
 2. 2
  Sedněte si. Pokud na vás útočník jde zezadu, rychle si sedněte na zem. Získáte tím nějaký čas navíc a budete ho moci kopnout do holeně a změnit polohu, abyste ho mohli napadnout zepředu.
 3. 3
  Bojujte tvrdě. Pokud vás útočník napadne tak, že si omotá paže okolo vašeho krku, napřáhněte si nohu a velmi silně ho kopněte do holeně nebo do rozkroku. S trochou štěstí mu tím zlomíte nohu nebo ho složíte k zemi.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak se vyhnout konfrontaci

 1. 1
  Fáze boje. Připravte se na každou fázi boje a budete schopni se nakonec fyzickému souboji vyhnout. Vyhnout se rvačce by mělo být vaším hlavním cílem, takže se musíte naučit dobře odhadovat situaci. Zde jsou běžné fáze boje:
  • Začátek. Začátek celé rvačky. Někdy může tato fáze vypadat vcelku neškodně, ale musíte vědět, že se může velmi rychle a nečekaně vyhrotit.
  • Slovní výhružky – hádka eskaluje k výhružkám fyzickým násilím.
  • Strkanice. Pokusy vyhrotit konflikt ke rvačce většinou začínají několika jemnějšími údery nebo postrkováním. V této fázi je stále možné se rvačce vyhnout a bezpečně odejít.
  • Rvačka. Slovní hádka je u konce a nastává skutečný soubor.[2]
 2. 2
  Snažte se vyřešit konflikt slovně. Každá z fází souboje je příležitostí k jeho ukončení. Když to ovšem neuděláte, za každou z těchto fází bude nevyhnutelně následovat další. Zkuste ustoupit a odejít. Fyzická konfrontace by pro vás měla být až tou poslední možností.
  • Pokud se s někým hádáte, snažte se celou situaci zklidnit a mluvte tiším hlasem. Svalovci v barech se rádi rvou a nemají problém vyvolat rvačku, ale když se jim slušně omluvíte a odvedete jejich pozornost, nebudou se s vámi prát. Když budete klidní, zklidní se i oni.
  • Pokud vás přepadne útočník, musíte se dostat někam, kde vás uvidí jiní lidé, kteří vám budou moci pomoci. Pokud se dostanete na nějakou rušnou ulici, kudy chodí hodně lidí, pravděpodobně nedojde k tělesné konfrontaci. Na veřejnosti je jen malé riziko takového souboje.
 3. 3
  Nechoďte nikam sami. Pokud máte z autobusové zastávky dlouhou cestu domů, domluvte se s nějakým kamarádem a jděte spolu. Držet se ve skupinách je nejlepší způsob, jak se vyhnout konfrontaci.
  • Pokud musíte chodit o samotě, přidejte se k jiné skupině chodců a držte se blízko. Snažte se nechodit nikdy úplně o samotě.
 4. 4
  Buďte ozbrojení. Kupte si paralyzér a pepřový sprej a mějte je po ruce. Nože a zbraně jsou nebezpečné zbraně, ale když s nimi nebudete umět zacházet, útočník je může použít proti vám. Pokud u sebe chcete nosit zbraň, buďte velmi opatrní a pořiďte si na ni zbrojní průkaz. Nikdy u sebe nenoste ilegálně opatřenou zbraň.
  • Pokud žijete v nebezpečné čtvrti a máte strach o svoji bezpečnost, zapište se na nějaký kurz sebeobrany.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se být v klidu. Když se k vám někdo chová nepřátelsky, zachovejte chladnou hlavu. Když budete panikařit, útočník si bude myslet, že jste slabí.
 • Pokud se jedná o domácí násilí, možná přemýšlíte nad tím, u jakého napadení je už možné se beztrestně silně bránit. Podle zákona je každé bezdůvodné napadení bráno jako ublížení na zdraví. Nezáleží tedy na tom, že do vás „jen“ strčil/a – jde o napadení, může to být nebezpečné a vy máte právo se bránit.
 • Nezapomínejte na to, že váš útočník je pravděpodobně zkušený. Snažte se tedy konfrontaci za každou cenu vyhnout. Když to nepůjde, snažte se dostat se z této situace co nejrychleji.
 • Pokud vás někdo napadne, jste v právu. Jeho motivace jsou pravděpodobně peníze nebo majetek, vaší motivací je sebeobrana. Máte základní lidské právo bránit sebe a své milované. Nezapomínejte ale na to, že byste se vždy měli snažit utéct. *Pokud jde o zákon, můžete každý svůj čin obhájit jako jednání v rámci sebeobrany, ale pouze v případě, že jste se nejprve pokusili konfliktu vyhnout. Pokud se ukáže, že jste měli příležitost utéct, ale nevyužili jste jí, nejde už o sebeobranu, ale o útok. *Jste zodpovědní za to, abyste se zachovali správně. Být napaden není důvod k tomu, abyste si vyzkoušeli bojové umění, které umíte, kdybyste mohli utéct nebo se konfliktu vyhnout.
 • Útočte vždy na slabá místa. U mužů jsou to většinou genitálie, jedna rána by měla stačit. Na ženy platí tahání za vlasy nebo za ochlupení v podpaží.
Reklama

Varování

 • Vyhrožovat útočníkovi zbraní nebo nožem rozhodně není dobrý nápad, pokud vám nejde o život. Nestojí za to jít do vězení za vraždu nebo zabití kvůli peněžence. Nezapomeňte na to, že útočník je pravděpodobně silnější a zkušenější než vy, jinak by na vás neútočil.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 71 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 640 krát
Stránka byla zobrazena 6 640 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama