Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prvním krokem k získání nové práce je umět se orientovat v tom, jak se o ni máte ucházet. Když si zjistíte všechny důležité informace, napíšete si skvělý životopis a budete aktivně komunikovat, budete na nejlepší cestě k tomu, aby si vás pozvali na pohovor.

Metoda 1 ze 2:
Zamyslete se nad základními věcmi

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký typ práce byste chtěli. Pokud chcete dobře zvládnout celý proces ucházení se o zaměstnání, zamyslete se nad tím, jakou práci chcete. Nezapomeňte zhodnotit několik věcí:
  • Pracovní obor. Ať už chcete přejít k jinému oboru, nebo si hledáte práci ve stejném oboru, ale v jiné společnosti, je důležité si najít takovou práci, která vás bude bavit a zároveň pro vás bude trochu výzvou. Nejde jen o to vědět, co chcete dělat, ale musíte i vědět, co dělat nechcete.
  • Zamyslete se nad tím, jaké dovednosti jsou pro danou pracovní příležitost potřeba. Měli byste mít pocit, že jsou vaše schopnosti v práci dostatečně využity. Musíte mít představu o tom, které ze svých dovedností budete používat a na kterých budete moci v práci pracovat.
  • Zamyslete se nad platovým ohodnocením a dalšími benefity. Buďte sami k sobě upřímní. Pokud potřebujete zdravotní pojištění a určitou výši měsíčního příjmu, je dobré si najít práci, která vám tyto požadavky splní. [1]
 2. 2
  Zjistěte si co nejvíce informací. Než začnete rozesílat životopisy a motivační dopisy, zjistěte si co nejvíce o všech společnostech, do kterých se chcete hlásit.
  • Zjistěte si základní informace a hodnoty každé společnosti. Přečtěte si jejich poslání. Tyto informace se vám budou hodit jak při psaní motivačního dopisu, tak u pohovoru.
  • Přečtěte si něco o produktech a službách, které tato společnost nabízí. Většinou všechny tyto informace najdete na webu společnosti. V sekci Novinky také najdete informace o různých činnostech a akcích, na kterých se společnost podílí.
  • Najděte si na webu společnosti volné pracovní pozice. Možná najdete více pozic, které by vás mohly zajímat. [2]
 3. 3
  Napište si životopis. I když nebudete muset posílat tradiční životopis, měli byste ho mít. Životopis podá informace o vašem vzdělání a pracovních zkušenostech, ale může obsahovat také zprávy o konkrétních projektech, na kterých jste pracovali, nebo o oceněních, která jste získali. Měli byste uvést:
  • Kontaktní informace: celé jméno, telefonní číslo, poštovní adresu i emailovou adresu.
  • Dosažené vzdělání. Napište dokončené vzdělání na univerzitách (začněte tím posledním), roky studia a certifikáty či získané diplomy. Můžete také uvést i obor studia.
  • Pracovní zkušenosti za posledních několik let. Měli byste uvést asi 10 let zkušeností na jednu stranu životopisu. Uvědomte si, že pokud budete mít v životopisu časté střídání zaměstnání, budou se vás na to u pohovoru ptát. Vždy uveďte, kdy jste v dan společnosti pracovali, co jste měli na starosti a stručně popište své činnosti.
  • Relevantní dovednosti. Uveďte v životopisu všechny dovednosti, které jste se naučili. Můžete napsat, že máte znalosti kancelářských programů a prostředí, umíte zacházet s počítači, s různým softwarem, umíte psát všemi deseti, orientujete se v databázích atd.
 4. 4
  Kontaktujte zaměstnavatele a zeptejte se, jak probíhá celý postup. Budete muset zavolat pravděpodobně na personální oddělení. Pokud je ve firmě volná pracovní pozice, zeptejte se, zda máte vyplnit nějaký formulář, nebo jim máte poslat životopis a motivační dopis emailem. Poznamenejte si jméno pracovníka personálního oddělení a adresu pro budoucí komunikaci.
 5. 5
  Napište motivační dopis. Měli byste napsat zvláštní dopis pro každou pozici, na kterou se hlásíte. Adresujte dopis konkrétní kontaktní osobě, abyste dali najevo, že jste si udělali čas na to, abyste napsali dopis speciálně pro tuto pozici a nerozesíláte všem společnostem stejný. Pište o těchto věcech:
  • Jak image společnosti souhlasí s vašimi životními hodnotami.
  • Jak vaše zkušenosti splňují všechny požadavky a předpoklady.
  • Co doufáte, že prací v této společnosti získáte.
  • Čím můžete dané společnosti přispět.
  • Co vás konkrétně na dané pracovní pozici zaujalo.
 6. 6
  Požádejte někoho, aby si váš dopis přečetl. Požádejte někoho z rodiny, nebo nějakého kamaráda, aby si váš dopis přečetl a pomohl vám opravit chyby. Získáte díky tomu zpětnou vazbu a budete vědět, co byste měli upravit nebo vyškrtnout.
  • Pokud máte tu možnost, nechejte si poradit od někoho, kdo pracuje na podobné pozici. Může vám pomoci i rozhovor s personálním oddělením, protože tito lidé vědí, jaké vlastnosti a kvalifikace zaměstnavatelé u uchazečů hledají.
 7. 7
  Napište si seznam doporučení. Možná ho nebudete muset předkládat rovnou, ale rozhodně je dobré si ho nachystat co nejdříve, abyste ho měli po ruce.
  • Měli byste si připravit alespoň tři profesionální doporučení. Dvě z nich by měli být lidé, se kterými jste pracovali a kteří znají vaše pracovní nasazení.
  • Uveďte kontaktní údaje na tyto lidi včetně emailových adres, telefonních čísel a názvů společností. [3]
 8. 8
  Začněte se ucházet o práci. Až budete mít životopis i motivační dopis, můžete se začít ucházet o práci. Dělá se to většinou třemi způsoby:
  • Osobně. Přineste svůj životopis a motivační dopis osobně do společnosti, ve které se chcete ucházet o místo. Měli byste si nejprve domluvit schůzku. Požádejte o schůzku s manažerem a snažte se mu své papíry předat osobně. Díky tomu si vás vedení společnosti zapamatuje. Musíte se obléci profesionálně a udělat dobrý dojem.
  • Online. Online zasílání životopisů se liší společnost od společnosti – někdy budete muset přiložit životopis v PDF, jindy budete muset jen vyplnit online formulář. Některé společnosti vyžadují zaslání životopisu na personální oddělení. Je důležité dodržovat tato pravidla. Pokud je uvedeno, že máte životopis zaslat v těle emailu, neposílejte ho jako přílohu!
  • Poštou. Pokud to společnost vyžaduje, adresujte svůj dopis vedoucímu personálního oddělení a odešlete ho doporučeně.
 9. 9
  Navažte na odeslání životopisu. Když si do společnosti zavoláte a zeptáte se, zda jim životopis dorazil, dáte tím najevo, že vám záleží na tom, abyste tuto práci získali. Neměli byste ovšem volat hned následující den.
  • Všimněte si data, do kterého je možné se na pracovní pozici hlásit. Většina nabídek práce na internetu má uvedeno toto datum. Když budete do společnosti volat dříve, mohli byste působit zoufale a nedočkavě.
  • Pokud žádné takové datum určeno není, neměli byste volat dříve, než týden po odeslání životopisu.
  • Až budete volat nebo psát na personální oddělení, snažte se komunikovat přátelsky. Nepište nic takového jako „ještě mě nikdo nekontaktoval.“ Raději se slušně zeptejte, zda už váš životopis někdo viděl, nebo zda vám může pracovník personálního oddělení říct, jak dlouho bude nábor trvat. Můžete se také zeptat, zda se můžete za týden zase ozvat v případě, že vás nikdo nekontaktuje. [4]
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Získejte svoji vysněnou práci

Ucházet se o práci je jen prvním krokem k získání práce! Když si to dobře naplánujete, promyslíte a povede se vám pohovor, nebude pro vás problém práci získat.

 1. 1
  Dejte si pozor, aby se na internetu nevyskytovaly žádné informace, které o sobě nechcete potenciálnímu zaměstnavateli sdělovat. Zaměstnavatelé často hledají kandidáty na internetu a cokoli negativního vás může připravit o šanci získat práci.
 2. 2
  Až vás pozvou na pohovor, měli byste se na to správně obléct. Vezměte si pohodlné a slušné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a profesionálně.
 3. 3
  Nechoďte pozdě. Přijďte na pohovor alespoň o pět minut dříve a vyhněte se problémům s dopravou a dalším zdržením. Budete mít čas se trochu uvolnit a projít si poznámky, které si s sebou přinesete.
 4. 4
  Projevte zájem. Když budete pozitivní a ukážete, že toho o dané pracovní pozici víte hodně, potenciální zaměstnavatel uvidí, že to myslíte vážně.
 5. 5
  Pročtěte si své poznámky. Zeptejte se člověka, který vede pohovor, zda si můžete připravit poznámky. Měli byste mít v sešitě zapsaný seznam svých úspěchů a několik příkladů, které ilustrují vaše schopnosti.
 6. 6
  Chovejte se profesionálně. Po pohovoru pošlete do společnosti děkovný email, abyste udělali dobrý dojem. Nepište nic dlouhého, ale snažte se zmínit něco, co jste si z pohovoru odnesli.
  Reklama

Tipy

 • Při ucházení se o zaměstnání byste měli být vždy upřímní.
 • Potenciálnímu zaměstnavateli vždy poděkujte za jeho čas.
 • Pokud práci nedostanete, zeptejte se, jak na sobě můžete zapracovat, abyste zvýšili své šance pro získání podobné práce ve stejném oboru a potom poděkujte tomu, kdo váš pohovor vedl.
 • Pokud dostanete pozvánku na pohovor, odpovězte na ni a poděkujte.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 188 krát
Kategorie: Zaměstnání
Stránka byla zobrazena 5 188 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama