Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Brr! Když teploty spadnou pod bod mrazu, není snadné se udržet v teple. V tomto článku se naučíte několik tipů, které vám pomohou chladné počasí překonat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak se zahřát venku

 1. 1
  Vezměte si spodní vrstvu oblečení. Jde o snadný způsob, jak se udržet v teple. Vezměte si oblečení, které si oblečete pod své běžné oblečení. Seženete ho v mnoha podobách a většinou není ani vidět.
  • Mezi tyto druhy oblečení patří punčochy, legíny, termo oblečení a dlouhé spodní prádlo.
  • Je důležité nezapomínat na to, že nosit toto oblečení může být nepohodlné, zejména když vejdete do teplé místnosti. Pokud z toho máte obavy, zkuste raději jinou možnost.
 2. 2
  Vezměte si nepromokavé oblečení. Pokud víte, že se venku namočíte, je důležité vzít si oblečení, které nepromokne. Když se vám voda dostane pod oblečení, bude vám větší zima. Chraňte se před deštěm a sněhem a nezapomeňte si vzít nepromokavou bundu ani když pojedete někam lodí.
  • Můžete si vzít pláštěnku, kterou přehodíte přes promokavou bundu. Snažte se vybírat materiály, které vás zahřejí a jsou nepromokavé, například neopren.
 3. 3
  Vezměte si oblečení, které uchovává teplo. Kromě toho, že se musíte udržet v suchu, byste měli mít také oblečení z dobře zateplených materiálů. Jistě znáte fleece, ale tento materiál není pro každého. Zjistěte si, jaké látky jsou obzvláště hřejivé a kupte si nějaké oblečení, které je z nich ušité.
  • Pokud je to možné, noste vlněné věci. Vlna má skvělé izolační vlastnosti, ale je drahá. Můžete nosit vlněné svetry místo vlněných kabátů, abyste toho na sobě nemuseli mít příliš mnoho. Vlněné věci za málo peněz seženete často v secondhandech.
  • Můžete nosit také věci z kůže, neoprenu, nebo kožešiny.
 4. 4
  Chraňte si končetiny. Není pravda, že nejvíce tepla v chladném počasí uniká z hlavy a z nohou.[1] Když je ale budete mít odhalené, bude vám větší zima. [2] Když půjdete ven, vezměte si čepici, rukavice a teplé boty. Můžete si vzít i dvoje ponožky a pod kalhoty legíny nebo punčochy. Nevypadá to sice zrovna módně, ale alespoň vám nebude zima.
  • Je důležité mít vždy horní vrstvu oblečení nepromokavou, protože se na končetinách namočíte nejvíce. Vezměte si například kožené rukavice.
 5. 5
  Chraňte se před počasím. Když budete muset trávit čas venku, snažte se ochránit se před deštěm, sněhem, kalužemi, ledem a větrem. Když se neochráníte, bude vám větší zima. Teplotu vzduchu tělo většinou zvládá dobře. Přecházejte po venku rychle, pokud to bude možné, jezděte autem a když budete muset jít ven, snažte se vyhýbat se větru.
 6. 6
  Noste si s sebou oblečení navíc. Můžete u sebe mít velký šátek, do kterého se budete moci v případě zimy zabalit, náhradní rukavice atd. V zimě také můžete nosit termosku s horkým čajem, který vás skvěle zahřeje zevnitř.
  • Můžete si dokonce vyrobit vlastní zateplováky na ruce. Na webu najdete spoustu návodů na to, jak si je ušít.
 7. 7
  Noste oblečení správné velikosti. Všichni víme, že chcete, aby vám to slušelo, ale Eskymáci nosí velké kabáty a volné kalhoty proto, aby jim bylo teplo. Když na sobě budete mít těsné oblečení, nebude vám teplo a nebudete se cítit pohodlně. Pokud chcete, aby vám bylo teplo, vezměte si volnější oblečení. Díky tomu se mezi vaší kůží a oblečením vytvoří izolační vrstva vzduchu.
 8. 8
  Pohybujte se, abyste se zahřáli. Pokud vás oblečení nezahřeje, zkuste využít tělesné teplo. Když se budete pohybovat, vydáte energii, která se z vás odpaří formou tepla. Zkuste si trochu zacvičit a nestůjte na jednom místě.
  • Skákejte panáka. Pokud jste ale venku na ledě, nedělejte to, abyste neuklouzli. Lepší je dělat výpady, při kterých vám nepodklouzne noha.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak se zahřát uvnitř

 1. 1
  Vezměte si více vrstev oblečení, abyste se mohli přizpůsobit prostředí. Vezměte si několik vrstev oblečení, díky čemuž vám bude teplo jak venku, tak uvnitř. Zeptejte se kohokoli, kdo někdy žil v nějaké chladné zemi a jistě vám potvrdí, že nejlepší je mít na sobě více vrstev. Díky tomu si budete moci uvnitř některé oblečení odložit a nebude vám zbytečně vedro.
  • Příkladem takového oblečení jsou například podkolenky, džíny, triko s dlouhým rukávem, košile, svetr a kabát. Když na sobě budete mít všechny tyto věci, vydržíte venku i v zimě a až přijdete do kanceláře nebo domů, budete se moci svléci tak, aby vám nebylo příliš teplo.
 2. 2
  Zateplete si dům. Měli byste mít dobře zateplený dům, v případě potřeby zateplení nechejte vyměnit. Můžete si také pořídit těžší závěsy, nebo si dát za okna deky.
  • Můžete si okna zaizolovat izolační fólií, která se nalepí na sklo.
 3. 3
  Zavírejte všechny nepoužívané místnosti a vytápějte jednu hlavní místnost. Je jednodušší a levnější zaměřit se na vytápění jedné místnosti a netopit v celém domě. Vytápějte místnost, ve které s rodinou trávíte přes den nevíce času a zbytek domu zavřete. Zavírejte všechna okna a přikrývejte je dekami. Centralizujte si topení, abyste ušetřili peníze a námahu.
 4. 4
  Zaizolujte všechny díry a škvíry, aby se vám do domu nedostával chladný vzduch. Zjistěte, zda nemáte v domě nějaké díry, které je nutné zateplit. Většinou se chlad do domu dostává dveřmi a okny, ale často je problém i ve sklepě.
  • Tyto mezery snadno utěsníte srolovanou dekou nebo kobercem.
 5. 5
  Připravte si postel. Jistě chcete, abyste měli alespoň trochu vyhřátou postel – nikdo rád neulehá do studených peřin. Existuje spousta způsobů, jak postel před spaním vyhřát:
  • Dejte si do postele ohřívací láhev, nebo si dejte před spaním peřinu na chvíli do sušičky.
 6. 6
  Upečte sušenky. Můžete upéct v podstatě cokoli. Když zapnete troubu a rozpálíte ji, budete mít v kuchyni mnohem tepleji. Kuchyně by v zimě měla být místem, kde budete trávit nejvíce času, protože díky vaření a pečení v ní bude stále teplo.
  • Když budete prát, také budete mít v pokoji s pračkou větší teplo. Měli byste prát ve dny, kdy je venku skutečně zima. Prádlo vytažené ze sušičky vám může také trochu vyhřát dům.
 7. 7
  Dejte si nějaký horký nápoj. Ať už to bude šálek citronového čaje, nebo káva, horký nápoj vaše tělo zahřeje zevnitř. Postavte vodu a užívejte si příjemné teplo.
  • Možná jste slyšeli, že když si přidáte do pití alkohol, bude vám tepleji, ale touto radou byste se řídit neměli. Alkohol snižuje tělesnou teplotu, i když máte pocit, že vás zahřívá. Pokud máte doma velkou zimu, alkoholu se raději vyhýbejte.
 8. 8
  Dejte si horkou sprchu nebo koupel. Horká sprcha nebo koupel vám bude stačit k tomu, abyste se zahřáli. Máte pocit, že je vám po koupeli hned zase zima? Pokud ano, nezapomeňte se po sprše nebo koupeli teple obléct a vzít si teplé ponožky, aby si vaše tělo zachovalo teplo.
  Reklama

Tipy

 • Pokud budete trávit hodně času venku, vezměte si rukavice a dejte si ruce do kapes.
 • Pokud chodíte do školy a máte studené nohy, vezměte si punčochy, nebo dva páry ponožek.
 • Noste oblečení, které vám zakryje uši.
 • Vezměte si jeden nebo dva páry rukavic.
 • Pokud venku sněží nebo prší, vezměte si nepromokavé boty. Když budete mít vlhké nohy, bude vám zima, i když budete jinak oblečení teple.
 • Pokud chodíte do školy, snažte se vzít si na sebe co nejvíce oblečení, aby vám nebyla zima. Ve škole se nebudete moci přiobléct tak jako doma, takže si raději vezměte co nejvíce oblečení.
 • Zkuste si vzít tenké rukavice pod vlněné palčáky, aby vám nezmrzly ruce.
 • V zimě je nutné nosit kvalitní teplé boty. Pořiďte si alespoň dva páry – nepromokavé na deštivé dny a teplé, ale stylové boty do města.
 • Je důležité oblékat se teple. Měl byste na sobě mít dostatek vrstev oblečení. Pokud máte teplé kalhoty, nemusíte si pod ně brát nic dalšího. Také nezapomeňte na čepici, protože hlavou z těla odchází spousta tepla.
 • Pokud jste venku a je velká zima, zastavte se na chvíli například v kavárně a trochu se zahřejte.
Reklama

Varování

 • Pokud trpíte nějakou vážnou nemocí, poraďte se s lékařem o tom, zda smíte být v zimě dlouho venku.
 • Když budete v zimě dlouho venku, můžete se nachladit, nebo mít omrzliny. Dávejte na sebe pozor!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zimní kabát (nejlépe vlněný)
 • Zateplené boty
 • Teplé ponožky
 • Rukavice
 • Neklouzavé boty
 • Více vrstev oblečení
 • Čepice přes uši

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 81 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 198 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 10 198 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama