X
Tento článek spoluautorem článku je Kateryna Zabashta. Kateryna Zabashta je chovatelkou psů a majitelkou Emma’s Frenchies v San Francisco Bay Area. S více než pěti lety zkušeností se Kateryna specializuje na výživu psů, obecnou péči a chov francouzských buldočků.
Tento článek byl zobrazen 10 305 krát
Nejlepší způsob jak zajistit, aby byl váš pes po porodu v pořádku, je zjistit si více o tom, jak probíhá přirozený porod psovitých šelem. Nezapomeňte, že psi rodí už tisíce let. Je to přirozený proces, ale existují způsoby, jak ho můžete usnadnit. Doporučena je návštěva veterináře po porodu, aby mohl zkontrolovat, zda fena porodila všechna štěňata.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Poskytnutí péče bezprostředně po porodu
-
1Omyjte svého psa teplým, vlhkým ručníkem. Zajistěte, aby na sobě fena neměla stopy krve, placentární tekutiny nebo výkalů. Důkladná hygiena po porodu snižuje riziko bakteriální infekce.
- Několik týdnů po porodu můžete pozorovat výtok tzv. lochie. Tato tekutina je zcela přirozená a normální, jde o obnovu výstelky dělohy. Zdravá lochie by měla být bez zápachu a barva může být od zelenohnědé až po krvavě červenou. [1]
- Pokud fena štěňata několik minut po porodu neolízá dočista, vezměte čistý, vlhký ručník a otřete jejich obličeje a čumáky od placenty. Poté okamžitě vraťte štěňata matce.[2]
- Pokud to vypadá, že fena nemá zájem o umytí svých štěňat, musíte je třít čistým ručníkem pro stimulaci dýchání.
-
2Odstraňte veškerou špinavou podestýlku z místa vrhu. Možná bude potřeba vzít fenu vyvenčit, zatímco jiná osoba vymění podestýlku za novou a čistou.
- Pravidelně podestýlku měňte, aby prostor zůstal čistý.
- Nechte si čisté deky poblíž porodní ohrádky pro snadný přístup.
-
3Dovolte feně odpočívat. Může po porodu spát i několik hodin, kdy se štěňata můžou kojit či spát. Když se probudí, měla by vypadat pozorně a zajímat se o své potomstvo.
- Pokud fena o mladé nejeví zájem, může to být známka infekce. Zkontrolujte další známky úzkosti, jako jsou roztažené zorničky, kňučení či zapáchající výtok. Pokud je přítomný některý z těchto symptomů, okamžitě kontaktujte veterináře.
- Ačkoli může fena spát déle než je běžné, věnujte pozornost jakýmkoliv známkám nepohodlí či nepokoje.
-
4Zajistěte feně přístup k dostatku čisté vody během porodu i po něm.
- Pokud nechce pít vodu, zkuste jí nabídnout kuřecí vývar.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Co lze očekávat po porodu
-
1Sledujte pečlivě zdraví feny několik týdnů po porodu. Ačkoli může spát více, než je obvyklé, když je vzhůru, měla by vypadat živě a pozorně. Také by měla mít chuť k jídlu.[3]
- Krmte fenu raději několikrát denně, než jednou či dvakrát větším množstvím jídla. Zvýšit objem krmiva můžete několik týdnů před porodem a pokračovat několik týdnů po něm. Není běžné, aby kojící fena snědla tři až čtyřikrát tolik, co obvykle.[4]
- Mnoho veterinářů doporučuje krmit fenu v tomto období granulemi pro štěňata, jelikož mají vyšší kalorickou hodnotu. Měly by však být do jejího jídla přimíchávány postupně, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků.
- Můžete přidat i speciální ingredience pro podporu chuti k jídlu. Zvažte například sýr cottage, vejce, játra a jiné nutričně bohaté suroviny.
- Zajistěte feně vždy přístup k čisté vodě. Můžete také do granulí přidávat kuřecí vývar pro zvýšení příjmu tekutin.
-
2Kontrolujte náznaky infekce. Fena může mít prvních 24 až 48 hodin po porodu zvýšenou teplotu. Zvýšená teplota je běžná, ale neměla by být doprovázena jinými symptomy.[5]
- Známky infekce jsou například: roztěkanost, nezájem o štěňata, zapáchající výtok, rozšířené zornice.[6] Pokud si všimnete některé z těchto známek, kontaktujte veterináře.
-
3Kontrolujte dvakrát denně mléčné žlázy. Zdravé žlázy, nebo cecíky, by měly být měkké a zvětšené kvůli produkci mléka. Pokud jsou tvrdé či zarudlé, může to znamenat přítomnost infekce.[7]
- Pokud se zdá, že se fena vyhýbá kojení, zkontrolujte její žlázy kvůli známkám infekce. Mastitida je bakteriální infekce mléčných žláz a může být snadno léčena antibiotiky. Obraťte se na svého veterináře.
- Žlázy můžete snadno zkontrolovat tak, že je zmáčknete. Pokud fena na váš dotek reaguje bolestivě nebo je-li bradavka tvrdá či horká, důvodem je nejspíše infekce.
- Mateřské mléko by mělo být bílé a jemné, bez známek srážení. Symptomy mastitidy zahrnují zbarvení mléka (obvykle narůžovělé či žluté).
-
4V prvních 24 až 48 hodinách po porodu kontrolujte fenu pro známky metritidy. Metritida je zánět dělohy a může být následkem neúplného vyloučení placenty či poranění během vrhu.[8]
- Symptomy metritidy můžou být horečka, zapáchající výtok, ztráta chuti k jídlu, nezájem o štěňata.
- Pokud zaznamenáte náznaky metritidy, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.
-
5V prvních několika týdnech po porodu také kontrolujte náznaky eklampsie. Eklampsie (mléčná horečka) je následek nedostatku vápníku a může vyústit ve svalové křeče, záchvaty a dokonce v smrt.[9]
- Symptomy eklampsie jsou například roztěkanost, svalový třes, slabost, rozšířené zornice.[10]
- Pokud zaznamenáte náznaky eklampsie, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Pomoc s péči o štěňata
-
1Pozorně sledujte, zda se fena svým štěňatům věnuje. Během prvního týdne s nimi stráví většinu času. Zdravá fena by měla mít o svá štěňata zájem a měla by ráda kojit.
- Zajistěte štěňatům čisté a bezpečné místo pro kojení. Podestýlka musí být suchá a čistá. Přesuňte ohrádku do méně frekventované části domu.
- Udržujte porodní ohrádku teplou. Ideální teplota by měla být zhruba 29°C během prvního týdne. Pokud je u vás doma tepleji, přistavte ventilátor k ochlazení štěňat. V chladnějším počasí zase použijte například přímotop, aby štěňata byla v teple.
- Stříhejte štěňatům drápky, aby nepoškrábala matku.
-
2Asistujte s procesem odstavení. Během třetího týdne budou štěňata schopna pít z misky. Poté je matka začne odstavovat. Poskytněte mléčnou náhražku místo jednoho jídla denně. Tím je lépe naučíte pít a zároveň zajistíte nutriční příjem. Po dvou dnech začněte tuto mléčnou náhradu míchat s krmivem pro štěňata k vytvoření velmi kašovitého pokrmu.[11]
- Postupně zvyšujte množství pevné složky jídla. Konzistence by měla přecházet od polévky přes krupičnou kaši po ovesnou kaši během jednoho týdne.
- Štěňata se nadále budou kojit i při odstavování. Od šestého týdne by měla dostávat měkké, vlhké jídlo a štěněcí granule. Ke kompletnímu odstavení by mělo dojít v osmém týdnu.
-
3Pořiďte stimulující hračky. Štěňata si od třetího týdne začnou více všímat svého okolí. Začnou jim růst zoubky a s nimi i potřeba kousat. Můžete jim pomoci pořízením hraček k upoutání jejich pozornosti a stimulaci hravosti.
- Začněte štěňata navykat na zvuky každodenního života. Zvěte nové lidi, jednoho po druhém, ať si hrají se štěňátky. Zapněte v okolí štěňat rádio, vždy jen na pět minut.[12]
Reklama
Varování
- Známky zdravotních potíží či infekce zahrnují roztěkanost, nezájem o štěňata, zapáchající výtok, rozšířené zorničky. Pokud zaznamenáte některý z těchto jevů, okamžitě kontaktujte veterináře.
- Pokud máte dotazy či obavy, kontaktujte svého veterináře.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.petwave.com/Dogs/Basics/Birth/Post-Care.aspx
- ↑ https://www.vet.purdue.edu/vth/sacp/documents/whelping_000.pdf
- ↑ http://www.petwave.com/Dogs/Basics/Birth/Post-Care.aspx
- ↑ http://www.vcahospitals.com/main/pet-health-information/article/animal-health/breeding-for-dog-owners-caring-from-birth-to-weaning/489
- ↑ https://www.vet.purdue.edu/vth/sacp/documents/whelping_000.pdf
- ↑ http://www.petwave.com/Dogs/Basics/Birth/Whelping-Problems.aspx
- ↑ https://www.vet.purdue.edu/vth/sacp/documents/whelping_000.pdf
- ↑ https://www.vet.purdue.edu/vth/sacp/documents/whelping_000.pdf
- ↑ https://www.vet.purdue.edu/vth/sacp/documents/whelping_000.pdf
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
中文:确保爱犬产后健康
Bahasa Indonesia:Memastikan Anjing Baik Baik Saja Setelah Melahirkan
العربية:التأكد من صحة كلبتك بعد الولادة
日本語:出産後の犬の健康状態を確認する
Tiếng Việt:Giữ sức khỏe của chó sau khi sinh
Stránka byla zobrazena 10 305 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama