Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete se stát člověkem, který každou společnost prozáří svým úsměvem? Úsměv je pro některé lidi přirozenější, než pro jiné, ale když ho budete trénovat, brzy se stane vaší nedílnou součástí. Úsměv lidem zlepšuje náladu a jde o velmi silný výraz. Tento článek vás naučí usmívat se.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zapracujte na svém úsměvu

 1. 1
  Usmívejte se často. Už jste někdy slyšeli o lidech, kteří se usmívají snadno? Některým lidem nedělá problém se usmát. Většinou jsou v okolí oblíbení a lidé se s nimi cítí dobře. Když budete úsměvy trénovat, bude to pro vás jednodušší a ostatní uvidí, že vám to nedělá žádný problém. Trénujte si svůj nejhezčí úsměv a brzy budete mít lepší sebevědomí a naučíte se usmívat se bez rozmýšlení.
  • Prohlédněte si fotky, na kterých se usmíváte. Vypadáte lépe se zavřenou pusou, nebo s odhalenými zuby? Jde vám široký úsměv, nebo vám více sluší jemný úsměv? Který úsměv váš obličej rozzáří nejvíce? Který úsměv je pro vás nejpřirozenější? Najděte si svůj nejoblíbenější úsměv a trénujte si ho před zrcadlem, dokud ho nebudete umět. Všímejte si toho, co při něm cítíte, abyste byli schopni ho reprodukovat i bez pomoci zrcadla.
  • Usmívejte se na cizí lidi. Dívejte se lidem do očí a usmívejte se. Přitom myslete na něco příjemného. Ne každý se na vás usměje zpět, ale lidé, kteří to udělají, vás tím rozhodně potěší.
 2. 2
  Usmívejte se očima. Upřímný úsměv se automaticky přenáší i na oči. Tento přirozený úsměv nelze nahrát – když se musíte usmívat například při focení, vaše oči se většinou neusmívají. Tento úsměv se vám většinou podaří pouze když vás něco skutečně potěší nebo rozesměje. Oči jsou pro upřímný a vřelý úsměv velmi důležité.
  • Stoupněte si před zrcadlo a trénujte si úsměvy, ale snažte se zaměřit se pouze na oči. Můžete si také kouskem papíru přikrýt spodní část obličeje. Dejte tomu trochu času a jistě zjistíte, že se můžete usmát pouze ústy, nebo naopak pouze očima.
  • Zapamatujte si, jak vypadá váš obličej, když se usmíváte očima a zkuste se to naučit i bez zrcadla. S trochou cviku zjistíte, že to není vůbec těžké a naučíte se usmívat se takto jen díky své paměti.
 3. 3
  Dodržujte ústní hygienu. Někteří lidé se bojí usmívat se, protože si myslí, že by mohli mít něco mezi zuby, nebo že by jim mohl páchnout dech. Snažte se zbavit se tohoto strachu a pečujte o svá ústa a o své zuby.
  • Pravidelně si čistěte zuby a jazyk, noste si s sebou zubní nit, abyste se mohli po jídle zbavit jídla uchyceného mezi zuby a mějte po vždy po ruce mentolové bonbony.
  • Pravidelně choďte na prohlídky k zubaři a nechejte si poradit ohledně bělení nebo rovnání zubů. Když se budete usmívat, lidé se vám budou dívat na ústa, takže s čistými a zdravými zuby uděláte lepší dojem a budete působit sebejistěji.
  • Pokud máte nehezké a zažloutlé zuby, omezte zlozvyky, které to způsobují – nekuřte, nepijte příliš mnoho vína, kávy, slazených nápojů atd. Pokud chcete, můžete si zuby nechat i vybělit. Některým lidem to dodá sebevědomí.
  • Pečujte o své rty, abyste je neměli popraskané.
  • Řešte problém se zapáchajícím dechem. Někdy vám pomohou pouze mentolové bonbony a čištění zubů, ale pokud jsou vaše potáže vážnější, zajděte si raději k lékaři a nechejte si zkontrolovat jícen a žaludek.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Usmívejte se ze správných důvodů

 1. 1
  Usmívejte se upřímně. Je možné se usmát i když se cítíte příšerně, vyděšeně, naštvaně nebo otráveně, ale tyto úsměvy většinou nevypadají dobře. Upřímný úsměv není možné nahrát. Lidé ho poznají, protože ho většinou doprovází příjemný výraz, usmívající se oči a sebejisté chování, které jim pomáhá cítit se ve vaší přítomnosti lépe. Upřímného úsměvu dosáhnete takto:
  • Neusmívejte se, když na to nemáte náladu. Ostatní si budou myslet, že jste nedůvěryhodní. Neměli byste se usmívat celý den.
  • Vzpomeňte si, jak vypadáte, když se upřímně usmíváte a snažte se tento pocit vyvolat při každém dalším úsměvu.
 2. 2
  Usmívejte se, když se cítíte dobře. Upřímný úsměv většinou pramení z pocitu štěstí nebo lásky. Buďte šťastní pro sebe nebo pro jiné lidi, usmívejte se vtipným věcem, mějte radost, že je venku hezké počasí, nebo že si dnes dáte své oblíbené jídlo. Na světě je stále spousta důvodů k upřímnému úsměvu.
  • I když zrovna nemáte nejlepší náladu, jistě si najdete nějaký důvod k úsměvu. Zaměřte se na pozitivní věci ve vašem životě a nálada se vám zlepší.
  • V situaci nebo ve společnosti osoby, kvůli které se cítíte rozpolceně, je někdy těžké zjistit, zda se chcete usmívat, nebo se tvářit vážně, se raději zkuste usmívat – najděte si něco pozitivního na celé situaci a snažte se z toho vytěžit úsměv.
 3. 3
  Usmívejte se z lásky. Myslete na někoho, koho máte rádi (například na osobu, se kterou právě mluvíte), nebo si vzpomeňte na něco, co rádi děláte. Je jednodušší se upřímně usmát ve chvílích, kdy děláte něco, co vás baví, nebo jste s někým, koho máte moc rádi. Buďte vděční za to, co máte a úsměvy pro vás budou mnohem přirozenější.
 4. 4
  Usmívejte se, když máte hravou náladu. Když věci příliš prožíváme, jsme až moc vážní. Berte život jako dobrodružství, buďte na sebe hodní a čas od času si hrajte. Když budete hraví, úsměvy vám půjdou samy!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Usmívejte se každý den

 1. 1
  Usmívejte se v situacích, ve kterých byste to běžně nedělali. Měli jste někdy pocit, že se nemůžete usmívat, protože by si o vás lidé mysleli, že jste například lehkovážní? Úsměv sice přitahuje pozornost, ale rozhodně jde o příjemnou pozornost. Během dne se zkuste usmívat stále častěji vnímat svět pozitivněji.
  • Nebojte se toho, že když se budete usmívat v práci nebo při obchodním jednání, budete působit neprofesionálně. Právě naopak – úsměv vás polidští a budete s ním působit příjemněji. Lidé ocení, že svoji práci děláte dobře a také se přitom cítíte dobře.
  • Úsměv zajistí, že budete vypadat přirozeně. Pokud se bojíte, že s úsměvem budete působit zranitelně, uvědomte si, že jakákoli forma zranitelnosti vyjádřená úsměvem je ve skutečnosti známkou síly. Otevíráte se ostatním lidem a oni na to zareagují mnohem lépe, než kdybyste se chovali seriózně a prkenně. Úsměv spolu s asertivní osobností se navíc postará o strach, že vás lidé kvůli vašemu úsměvu budou chtít ponižovat a obcházet.
 2. 2
  Připravte se na to, že někdy nebude jednoduché se usmívat. Je velmi těžké se usmát na povel, ať už jde o fotografování, nebo o návštěvu příbuzných, které nemůžete vystát. Je to proto, že sami víte, že vám chybí upřímný důvod k úsměvu. V těchto případech si musíte vybavit svůj nejlepší úsměv a pokusit se ho reprodukovat, nebo si zkusit vzpomenout na něco vtipného.
  • Na fotografii byste se měli usmívat asi o 20% více, než běžně. [1]
  • Usmívejte se široce a ukazujte horní zuby. Nezapomínejte ani na oči!
 3. 3
  Užívejte si výhody úsměvu. Pokud chcete mít důvod se usmívat, vzpomeňte si na to, co vám úsměv může přinést. Následující výhody úsměvů vám jistě připomenou, že je dobré se usmívat každý den:
  • S úsměvem vypadáte lépe. Charles Gordy jednou řekl: „Úsměv je levným způsobem, jak vylepšit svůj vzhled.“ Stačí si jen vzpomenout na to, jak vypadá člověk, který se mračí a jak vypadá člověk, který se usmívá a jistě vás hned napadne, komu z nich to více sluší.
  • Úsměv toho řekne mnohem více, než slova. Když řeknete něco nehezkého nebo vám někdo ublíží, úsměv vám pomůže začít se zase cítit dobře. Úsměv dává ostatním lidem najevo, že jste připraveni se jim otevřít a že chcete nést odpovědnost za své chyby.
  • Úsměv vytváří mezi lidmi důvěru. Jde o skvělý způsob, jak si budovat vztahy s lidmi, ať už jde o setkání mezi čtyřma očima, nebo o skupinovou akci či prezentaci. Úsměvem dáte najevo, že se cítíte dobře a užíváte si společnost ostatních lidí.
  • Díky úsměvu se budete cítit lépe. I když jste smutní, pokuste se začít myslet na něco příjemného a usmát se. Za chvíli se začnete cítit lépe, protože úsměv způsobí vyplavení endorfinů, které snižují fyzický i emocionální stres. [2]
  • Díky úsměvu se cítí lépe i ostatní lidé. Široký úsměv je viditelný na dálku a dává lidem najevo, že jste přátelští a milí. [3] Lidé se vždy cítí lépe s lidmi, kteří se usmívají.
  • Vrásky jsou rozhodně hezčí vedle očí (od úsměvu), než na čele (od mračení). Mark Twain řekl: „Vrásky by měly ukazovat pouze místa, na kterých byl dříve úsměv.“ Úsměvy jsou ukazatelem vaší povahy, která se v obličeji s věkem projevuje čím dál více.
  • Úsměv je skvělým předpokladem pro dlouhý a zdravý život. Je spojován s pevným zdravím, štěstím, přátelstvím, úspěchem a dlouhověkostí.
  Reklama

Tipy

 • Úsměv je skvělý obranný mechanismus. Když se vás někdo snaží shodit, usmějte se na něj a zrušte tím jeho negativní energii.
 • Úsměvem dáváte lidem najevo, že jste pozitivní, přátelští a rádi komunikujete.
 • Usmívejte se vždy od srdce.
 • Už jste někdy měli záchvat smíchu? Vzpomeňte si na to, ale usmějte se jen trochu. Tím si na tváři vykouzlíte upřímný úsměv.
 • Pro dokonalý úsměv nemusíte mít dokonalé zuby. Ne všichni lidé mají dokonalé zuby. Rovné zuby jsou sice hezké, ale nehezký úsměv se neměří podle toho, jak vypadají zuby. Pokud své zuby nemáte rádi a nechcete se kvůli tomu usmívat, měli byste to každopádně řešit. Naučte se mít se rádi, nebo si nechejte zuby profesionálně upravit. Můžete se také usmívat se zavřenou pusou.
 • Důvody k úsměvu jsou všude kolem vás! Snažte se jich využít.
 • Zkuste jemný úsměv: neukazujte všechny zuby. Tento úsměv je skvělý pro flirtování.
 • Při fotografování se můžete usmívat trochu více, abyste působili přirozeněji.
 • Studie prokázaly, že mozek nedokáže rozeznat falešný úsměv od skutečného úsměvu. Snažte se tedy usmívat se za každých okolností.
 • Když si při úsměvu budete kousat spodní ret, budete vypadat svůdně. Bude se vám to hodit hlavně při flirtování.
 • Mnoho mužů se nerado směje na cizí lidi, hlavně na muže. Pokud je to váš případ, zkuste místo úsměvu lidi zdravit.
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor, abyste neměli mezi zuby špenát nebo kousky jídla. Po jídle si zajděte na toaletu a zkontrolujte si zuby. Pokud máte rovnátka, platí to dvojnásob.
 • Až se naučíte svůj dokonalý úsměv, vyhýbejte se falešným úsměvům.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 14 585 krát
Kategorie: Zdraví
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 14 585 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama