Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Myši mohou být roztomilé, ale když jednu uvidíte, jak se producíruje po vašem domě, nadšeni určitě nebudete. Ještě horší je, když najdete stopy po přítomnosti myší v kuchyňských skříňkách nebo v šatníku – všeříkající bobky nebo dokonce hnízdo. Máte-li v domě problémy s myšmi, můžete se jich zbavit několika způsoby. Nastražte humánní past a pak myš vypusťte venku, použijte klasickou pastičku s pérkem, nebo si třeba pořiďte kočku, která práci odvede za vás. Naučte se, jak myši odpuzovat a jak svůj dům zajistit proti tomu, aby v budoucnu pronikly dovnitř.

Metoda 1 ze 3:
Chyťte myš a vypusťte ji

 1. 1
  Vystopujte myš. Pokud uvidíte koutkem oka, jak někde utíká myš, snažte se zjistit, kam běžela a kde se chovává. Myši jsou velmi rychlé a snažit se je honit po domě rozhodně většinou nevede k úspěchu – nechytíte je. Raději myš vystopujte k jejímu hnízdu a tam ji chyťte s pomocí pasti..
  • Jestli neuvidíte, kam myš běžela, snažte se najít její hnízdo. Myší hnízdo je obvykle tvořeno z hadrů, kusů papíru, vlasů a dalších věcí, které se v domě najdou. Je silně cítit pižmem. Hledejte vzdálené kouty skříní, místa pod dřezem, za lednicí, v prasklinách zdí a v dalších tmavých, skrytých místech.
  • Myš můžete také vystopovat, když budete sledovat její výkaly. Myšince vypadají jako kulatá černá rýže. Pokud někde exkrementy uvidíte, myší hnízdo je pravděpodobně blízko.
 2. 2
  Nastražte humánní myší past. Humánní znamená, že se myš do pasti jen chytí a přitom ji past nezabije. Pak můžete past vzít do nedalekého parku nebo lesa a myš vypustit do přírody. Humánní pasti nejlépe fungují s návnadou, která myš přiláká do tunelu. Jakmile myš bude uvnitř, past za ní zaklapne a myš nebude moci z pasti utéct ven.
  • Humánní pasti jsou trochu dražší než klasické pasti na pérko, ale stejně jako ony jsou použitelné opakovaně, takže za ty peníze navíc stojí.
  • Nastražte do pasti návnadu, dobře funguje sýr nebo arašídové máslo.
  • Nastražte pas poblíž myšího hnízda a počkejte, až se myš chytí na návnadu.
  • Každý den past kontrolujte, jestli se myš chytila dovnitř.
 3. 3
  Zkuste si vyrobit vlastní past. Pokud myš pobíhá ve vašem dohledu, možná nebudete chtít čekat na to, až se chytí do pasti. Zavřete všechny dveře v místnosti, kde jste, a nacpěte pod ně utěrky nebo ručníky, aby myš nemohla nikam utéct. Vezměte pevnou krabici, misku nebo nádobu, a trpělivě počkejte na správnou chvíli, kdy pod ni myš polapíte.
  • Až myš úspěšně chytíte, zastrčte pod nádobu kus kartonu. Okraje kartonu zahněte nahoru a přilepte je k bokům nádoby lepicí páskou. Pak past otočte vzhůru nohama, aby myš spadla na dno pasti a nemohla z ní vylézt ven.
  • Pokud se vám nechce běhat po domě a snažit se myš chytit, můžete si vyrobit domácí past z kbelíku. Vezměte kbelík a jeho okraj nastavte na kousek dřeva, tužku, propisku nebo podobný předmět. Na rukojeť přivažte šňůru. Pod kbelík nastražte arašídové máslo nebo jinou pochoutku, kterou mají myši rády. Jakmile myš vleze pod kýbl, aby sežrala návnadu, zatáhněte za šňůru a myš chyťte. Pak pod kbelík zasuňte časopis a opatrně ho otočte, aby myš spadla dovnitř.
 4. 4
  Vypusťte myš. Neberte myš jenom na váš dvorek, abyste ji vypustili. Projděte se, projeďte na kole nebo jeďte autem a vypusťte myš alespoň 1,5 kilometru daleko od vašeho domu, pokud chcete, aby se nevrátila zpátky k vám. Vypusťte myš nejlépe někde v lese nebo v parku.
 5. 5
  Zkuste myši vymést ze svého domu. Existuje ještě jeden humánní způsob, jak se myší v domě zbavit – jednoduše je vymeťte ven! Občas můžete narazit na zmatenou myš, která pobíhá kolem a snaží se dostat z domu zrovna tak, jak byste si to přáli vy. Pomozte jí tak, že vezmete koště a nasměrujete ji přímo k otevřeným dveřím! Možná budete muset myš chvíli nahánět, než se vám ji podaří vyhodit ven, nicméně jakmile to zvládnete, je to rychlejší, než nastražit past a pak čekat, až se myš chytí.
  • Samozřejmě, že pokud použijete tento způsob, myš se možná rozhodne okamžitě vrátit zpátky do domu, obzvlášť pokud se dovnitř dostala skrze díru ve dveřích nebo v základech domu. Jestliže váš dům není zabezpečený proti vstupu myší, udělejte všechna nezbytná opatření, abyste jej uzavřeli a použijte odpuzovače, aby se myši nemohly dostat dovnitř.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Zabíjení myší pastmi a jinými způsoby

 1. 1
  Nastražte tradiční pasti s pérkem. Jsou známé po celém světě jako nejúčinnější způsob zabíjení myší. Do pastiček se dává návnada v podobě sýra nebo třeba arašídového másla. Jakmile váha myši zatlačí na pastičku, pérko se smrští a kovové břevno myš okamžitě usmrtí. Není to úplně příjemná práce, obsluhovat tyto pastičky, ale je to velmi efektivní a poměrně snadné.
  • Nastražte pastičky na místa, kde jste zaznamenali výskyt myší, například exkrementy nebo myší hnízda.
  • Do pastí nastražte kousek sýra nebo kuličku arašídového másla. Další účinný trik je odstřihnout špičku nylonové punčochy, zavázat návnadu uvnitř a punčochu připevnit do pasti tam, kam byste dali návnadu. Myší zuby se do punčochy zamotají a past zaklapne.
 2. 2
  Nastražte pasti s lepidlem. Vypadají jako malé domečky z kartonu, jejich podlaha je vyložena velmi silným lepidlem, které udrží myš na místě, jakmile do domečku vleze. Jakmile se myš chytí, pravděpodobně zemře hlady. Dávejte pasti na místa, kde jste zaznamenali výskyt myší, například poblíž skříní nebo za ledničkou.
 3. 3
  Vyzkoušejte domácí vodní past. Vezměte odpadkový koš nebo kbelík, nejlépe se dvěma držadly na protilehlých stranách. Naplňte nádobu ze čtvrtiny vodou. Propíchněte díru do staré plechovky nebo plastikové lahve. Vezměte provázek nebo drát a protáhněte plechovkou, pak konce přivažte na držadla. Natřete plechovku trochou arašídového másla, které poslouží jako návnada. Opřete o kbelík kousek prkna, aby se myš mohla dostat k jedné z jeho rukojetí. Myš po rampě vyšplhá, aby se dostala k návnadě, ale jakmile stoupne na plechovku, plechovka se otočí a myš spadne do kbelíku s vodou.
  • Nechte kbelík stát přes noc a ráno najdete ve vodě utopenou myš, kterou jednoduše vyhodíte. Ve větším měřítku může stejná past fungovat i proti krysám.
 4. 4
  Často pasti kontrolujte. Jakmile nastražíte jakoukoliv past na myši, nesmíte zapomínat každý den ji zkontrolovat. Pokud se chytrá myš naučí, jak ukrást návnadu, bude ji zapotřebí každý den znovu nastražit. Jestliže se myš do pasti chytí, je nehygienické nechat ji několik dní v pasti na místě. Mrtvá myš bude přitahovat hmyz a začne zapáchat, takže každý den pasti obejděte a zkontrolujte.
 5. 5
  Mrtvou myš okamžitě vyhoďte. Jakmile si všimnete, že jste chytili myš, vyhoďte past s lepidlem do koše a pytel důkladně zavažte. Pytel můžete vyhodit do směsného domácího odpadu. Pasti s lepidlem není možné použít opakovaně, takže se nepokoušejte myš z nich vyprostit. V případě, že používáte pastičku s pérkem, pak jednoduše mrtvé myší tělo hoďte do koše a pak past znovu nastražte.
  • Raději si oblékněte silné rukavice, abyste ochránili svou pokožku, až budete manipulovat s lepicí pastí.
  • Pamatujte na to, že při použití lepicí pasti může být myš stále naživu, až ji objevíte. Můžete myš rychle zabít tím, že jí zatlačíte na hlavu nějakým těžkým předmětem (třeba cihlou). Tím se postaráte o to, aby zvíře zbytečně dlouho netrpělo a zároveň aby nemohlo z pasti utéct.
 6. 6
  Nechte, ať se o myši postará kočka. Kočky jsou přirození predátoři, a když si jednu pořídíte, siplně populaci myší ve svém okolí zredukujete. Pokud už kočku nevlastníte, dmpluvte se s kamarádem, který jednu má a zeptejte se, zda byste si ji nemohli na pár dní vypůjčit. Ne všechny kočky sice rády loví myši, takže to není zaručený způsob, ale často je mnohem účinnější, než kladení pastí.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Ochraňte dům před vstupem myší

 1. 1
  Uzavřete dveře. Pokud máte mezi okrajem dveří a podlahou mezeru, pro myši je to jako pozvánka k návštěvě. Myši se dokážou protáhnout i velmi úzkými otvory, takže když se na škvíru podíváte, nemyslete si, že se skrz ni nic nedostane. Zajděte do stavebnin a kupte si proužek těsnění, který přilepíte na spodní okraj dveří.
  • Prohlédněte si vše v blízkosti dveří a zjistěte, zda k vám myši mohou pronikat jinudy. Možná máte díry v základech domu, které je potřeba vyplnit tmelem. Můžete do nich také nacpat skelnou vatu.
  • Zkontrolujte síťované dveře a okna, zda není síť protržená.
 2. 2
  Udržujte odpadky v čistotě. Myši velmi přitahuje vůně potravy, takže je důležité, abyste odpadky udržovali v v domě i na zahradě v uzavřených nádobách. Pořiďte si popelnice s těsnícím víkem jak do domu, tak na dvorek. Zajistěte, aby se odpadky nikde neválely a abyste je vždy dali dohromady, než je popeláři odvezou.
  • Myši také přitahují kontejnery s recyklovaným odpadem, protože lahve, krabice a plechovky stále obsahují zbytky potravy.
  • Máte-li na zahradě kompost, zajistěte, aby se nacházel daleko od domu, protože teplo z kompostu může také přitahovat myši.
 3. 3
  Uklízejte nepořádek. Jak uvnitř domu, tak venku na dvoře a na zahradě – vždy udržujte pořádek, protože nepořádek myším poskytuje úkryt a potravu. Nenechávejte venku jídlo, zametejte drobky, ukliďte hromadu roští – jinak se k vám myši začnou stěhovat. V domě si udržujte uklizeno, aby prostředí bylo pro myši nepřátelské.
 4. 4
  Použijte odpuzovače myší. Existuje několik účinných přírodních látek, které pomohou udržet myši dál od domu. Když jednu z nich ucítí, nebudou chtít vstoupit dovnitř. Mnoho odpuzovačů lidem voní příjemně, takže se nebojte je nasypat okolo svého domu. Odpuzovač podle svého výběru nasypejte do prasklin, tmavých koutů a jinam, kde se myši rády vyskytují. Tady je několik tipů, ze kterých si můžete vybrat:
  • Mátový olej, který skvěle funguje na kuchyňské linky a jiná místa v kuchyni
  • Štěpky cedrového dřeva nebo cedrový olej
  • Moč predátor., kterou je možné sehnat ve specializovaných obchodech pro deratizátory
  Reklama

Tipy

 • Pokud je myš v pasti stále živá, kroutí se a piští, budete ji muset nějak zabít, než ji vyhodíte. Když ji necháte pomalu utopit nebo umřít, je to spíš mučení. Občas myš z pasti uteče a přitom přijde o ocas. Pokud musíte myš zabít, nejsnazší způsob je rozdrcení lebky – můžete například hlavu rozbít jednou prudkou ranou kladiva. Pak myš vhoďte do plastikového sáčku. Proto jsou nejlepší humánní pasti, které myš neusmrtí (viz Varování).
 • navzdory oblíbenému přesvědčení, některé myši nemají rády sýr. Čokoláda, chléb, maso, karamel nebo arašídové máslo fungují nejlépe.
 • Nezapomeňte utěsnit všechny otvory – je to sice nepříliš zábavné, ale nezbytné. Dobře funguje skelná vata, kterou můžete zkombinovat se sádrou a utěsnit díry ve zdech. Často opomíjenou dírou je místo za sporákem, ze kterého vycházejí dráty a plyn. Utěsněte tenhle otvor dobře!
 • Myši mají také rády krmení pro drůbež. Pokud máte kamaráda, který chová slepice, poproste o trochu krmiva. Ve stodole myši lehce pochytáte, když necháte otevřenou nádobu s krmením a opřete o ni prkno, po kterém myši vyšplhají k okraji. Ráno je jednoduše vysbíráte.
 • Naneste arašídové máslo na kuličku vaty a tu připevněte jako návnadu na past.
 • Nejrychlejší a navíc bezbolestný způsob, jak myš, chycenou do lepicí pasti zabít, je hodit ji do vody. Jednoduše celou past potopte do kbelíku s vodou a zahradním náčiním ji přimáčkněte ke dnu. Nemusíte myš zabíjet cihlou – jen tak roznesete krev a s ní i případné choroby a parazity.
 • Nejhumánnější a navíc bez nepořádku, pokud chytíte myš na past s lepidlem, je vzít velké kleště a těsně za hlavou myši tlakem přeštípnout páteř. Usmrtíte ji tak prakticky okamžitě a zvíře při tom netrpí. Navíc nebudete muset uklízet žádnou krev a nepořádek!
 • Snažte se používat raději humánní pastičky na myši. Sami se budete cítit lépe, než když budete vyhazovat zmasakrované tělo hlodavce. Pokud už musíte použít smrtící past na myši, zajistěte, aby smrt byla rychlá. Buďte také připraveni na to, že myš budete muset zabít. Nenechte ji trpět!
 • Vyplňte otvory měděnou vatou a pak vystříkejte expanzní pěnou s odpuzovačem hlodavců. Měď je odolná proti rzi a chytí se mezi zuby a dásně myši, takže ji odradí od dalšího kousání.
Reklama

Varování

 • Pasti s lepidlem jsou obzvlášť kruté. Packy zvířete se přilepí k povrchu pasti a je nemožné je odlepit. Myši si pak často raději uhryžou končetiny, aby utekly, což vede ke kruté a bolestivé smrti.
 • Pasti s lepidlem: Pokud na ní uvidíte přilepenou myš, která vypadá, jako když na ni skočila před chvílí, můžete vzít past ven a nalít na nohy hlodavce olivový olej – pak promnout – Pomůže to rychle rozpustit lepidlo a myš bude moct utéct. Nedělejte to uvnitř domu! Myš by se okamžitě vrátila.
 • Většina koček je už příliš domestikovaná, takže vám příliš nepomůže – jsou zvyklé na to, že je lidé krmí a chytání myší je vůbec neláká. Možná si s myší budou hrát, ale nezabijí ji.
 • V mnoha oblastech je protizákonné vypouštět chycené hlodavce na cizí pozemek – i před sousedy budete vypadat jako padouch, pokud vás uvidí na dvorku vypouštět myši.
 • Často zaslechnete chválu na ultrazvukový odpuzovač hlodavců. Pamatujte ale, že zatím neexistuje studie, která by potvrzovala domněnku, že ultrazvuk dokáže odrazovat škůdce, včetně hlodavců nebo hmyzu.
 • Pasti zvířata mohou zranit. Zvažte nákup humánních pastí, které umožní zvíře vypustit do přírody. Ušetří vám to navíc nepříjemnosti s nutností myš zabít.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 652 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 10 652 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama