Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Virus lidské imunodeficience, neboli HIV, je infekční virus, který od začátku jeho epidemie v 80. letech zabil již více než 25 milionů lidí. Nyní 33.4 milionů lidí na světě má tento virus, nebo trpí nemocí AIDS, což je poslední stádium nakažení HIV. Neexistuje žádný lék na HIV ani AIDS, což znamená, že to jediné, co můžete udělat, je chránit své zdraví. V tomto článku se dozvíte, jak se HIV přenáší a jak se můžete nákaze vyhnout.

Metoda 1 ze 6:
Infekce HIV a přenos viru

 1. 1
  Jak funguje HIV. Virus HIV napadá a ničí buňky T nebo CD4 v krvi, které u zdravého člověka bojují s viry a bakteriemi, takže je nakažený člověk náchylný k ostatním nemocem a infekcím. [1] HIV virus potřebuje T-buňky k tomu, aby se mohl reprodukovat a nepřežije tedy v neprokrvených oblastech, jako je povrch kůže, nebo vlasy.
  • Člověk nakažený virem HIV je HIV pozitivní. Člověk, který trpí AIDS, přišel již o všechny buňky CD4, nebo je jeho imunitní systém tak poškozený, že trpí „oportunistickými infekcemi“, nebo různými druhy rakoviny. [2]
 2. 2
  Uvědomte si, že při běžném styku s lidmi se virem HIV nakazit nemůžete. Když budete mluvit s HIV pozitivním člověkem, nebo si s ním potřesete rukou, nenakazíte se virem, takže si nemusíte dělat starosti, že přijdete do styku s někým, kdo tímto virem trpí. Virus HIV nepřežije ve vzduchu, ve vodě, ani v jiných látkách mimo lidské tělo, takže se nenakazíte ani tím, že budete jíst stejné jídlo, plavat ve stejném bazénu, nebo používat stejnou toaletu, jako nakažený člověk.
 3. 3
  Jak se tedy virus HIV přenáší? Tento virus se přenáší pomocí některých tělních tekutin. Jsou to: krev, sperma, mateřské mléko a vaginální sekret. [3] Když přijdete do kontaktu s těmito tělními tekutinami nakaženého člověka, můžete se nakazit virem HIV. Následující tipy vám poskytnou rady ohledně toho, jak se těmto tekutinám vyhnout například i během pohlavního styku.
  • Sliny ani hleny virus HIV nepřenášejí. Není tedy možné se nakazit líbáním, kýcháním, ani kašlem, pokud není s těmito tekutinami smíseno viditelné množství krve. I v takovém případě je ale riziko nakažení minimální. [4]
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Jak omezit riziko přenosu při pohlavním styku

 1. 1
  Omezte rizikové faktory. Když nebudete mít sex, nebudete mít sex s mnoha partnery, budete od svých partnerů vyžadovat testy na HIV a/nebo budete mít sex pouze s partnery, kteří nebudou mít sex s nikým jiným, omezíte riziko přenosu viru HIV. Díky těmto věcem můžete značně snížit riziko přenosu viru, zejména pokud budete při pohlavním styku vždy používat také kondom.
  • Dlouhodobé sexuální partnery vždy požádejte, aby si nechali udělat testy na HIV a do té doby s nimi spěte pouze s kondomem. Spousta lidí vůbec neví, že jsou virem nakažení. [5]
 2. 2
  Při sexu se snažte zabránit přenosu tělních tekutin. HIV se může přenášet orálním, vaginálním i análním sexem, pokud je jeden z partnerů HIV pozitivní. Existují ale způsoby, jak riziko přenosu omezit (i když ne úplně eliminovat). Vždy používejte gumové nebo latexové kondomy s každým novým partnerem i s každým partnerem, který nebyl testován na HIV, nebo během každého pohlavního styku s více partnery. Při orálním sexu nebo vaginálním a análním sexu používejte kondomy určené pro orální sex, abyste se vyhnuli přímému kontaktu.
  • Varování: kondomy z jehněčí kůže vás před infekcí neochrání, protože mají mikroskopické díry, kterými se může virus přenášet. Také polyuretanové kondomy nejsou tak účinné, jako latexové kondomy. [6]
 3. 3
  Naučte se správně používat kondom. Než začnete kondomy používat, natrénujte si jejich nasazování. Promluvte si se svým partnerem ještě dříve, abyste nebyli pod tlakem, kdyby kondom na poslední chvíli nechtěl použít a vždy ho nasaďte ještě před pohlavním stykem. [7] Kondomy pro muže byste měli před použitím nahoře stisknout, aby v nich zůstalo místo na sperma. Nedotýkejte se po styku části kondomu, která přišla do kontaktu s tělními tekutinami partnera a to zejména pokud máte na rukou řezné rány. Dodržujte následující pokyny bezpečného používání kondomů: [8] [9]
  • Kondom nebo orální kondom nesmí být nikdy roztrhnutý, nesmí být prošlý, nesmíte ho používat opakovaně a nesmíte ho používat déle, než 20 minut v kuse.
  • Pokud je to nutné, naneste na kondom malé množství lubrikačního gelu na bázi vody. Nikdy nepoužívejte olejové lubrikační gely, jinak by se vám kondom mohl poškodit.
  • Penis s kondomem je nutné vytáhnout z tělního otvoru ještě než erekce poleví, jinak by se kondom mohl uvolnit a sklouznout.
  • Kondomy skladujte v obalu na tmavém a suchém místě. Kondomy skladované v peněžence nebo v autě vyměňujte každý týden.
 4. 4
  Mýty ohledně prevence přenosu HIV. Existuje spousta mýtů a nedorozumění ohledně ochrany před HIV/AIDS během sexu. Zjistěte si, jak to ve skutečnosti je, abyste se nesnažili chránit špatně. Uvědomte si, že každá forma sexu s nakaženou osobou představuje riziko nákazy viru HIV a kondomy jsou jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak se před nákazou ochránit.
  • Žádnou jinou formou antikoncepce se před nákazou neochráníte.
  • Není možné omezit riziko nákazy pomocí obřízky. Studie prokázaly, že obřízka pouze částečně snižuje riziko přenosu na muže z HIV pozitivní ženy. [10] Nejde ale o natolik dostatečnou ochranu, aby bylo možné obřízku považovat za formu „bezpečného sexu“ a v riziko není omezeno u homosexuálních mužů, nebo u přenosu s muže na ženu.
  • Neexistuje žádný speciální lubrikační gel, který by vás ochránil před virem HIV. [11] Lubrikační gel je vhodný pouze k tomu, aby ochránil kondomy před prasknutím. Samotnému přenosu viru nezabrání.
 5. 5
  Zjistěte, které sexuální praktiky omezují, ale nevylučují riziko přenosu. Žádné sexuální praktiky, které zahrnují vagínu, penis, nebo anální otvor, nejsou bezpečné, ale některé mají nižší riziko přenosu a mohou se vám hodit, pokud se rozhodnete mít sex s někým, kdo je HIV pozitivní. Orální sex, zejména prováděný ženám, představuje nižší riziko, než jiné formy sexu, ale studie nepotvrdily přesnou míru rizika. [12] Zavádění prstů nebo sexuálních pomůcek do análního otvoru nebo do vagíny představuje nízké riziko přenosu, pokud na prstech nejsou otevřené rány nebo puchýře, a sexuální pomůcky se mezi použitím myjí. [13]
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Jak se vyhnout přenosu viru HIV injekčními stříkačkami

 1. 1
  Přestaňte užívat drogy. Když budete používat jehly, které předtím použil někdo HIV pozitivní, můžete se snadno nakazit. Může se to stát i když jehla vypadá čistě. Protože většina nitrožilně užívaných drog je návyková, je těžké odolat, i když víte, že jehla není bezpečná. V takovém případě se doporučuje začít se léčit ze závislosti na drogách.
 2. 2
  Nepůjčujte i jehly s přáteli a nepoužívejte nesterilní jehly pro piercing nebo tetování. Používejte vždy čisté a sterilní jehly a ujistěte se, že váš tatér používá sterilní jehly. Nikdy nepoužívejte žádnou jehlu dvakrát, ani po umytí ve vodě (voda by mohla být kontaminovaná HIV pozitivní krví). Po použití se jehel bezpečně zbavte. Vyhazujte je uzavřené v lahvi, nejlépe v nevratné a nerecyklovatelné. [14]
  • V některých městech fungují programy pro výměnu jehel, kdy lidé mohou donést své použité jehly a vyměnit si je za čisté. Najděte si nějakou takovou službu ve vaší oblasti.
 3. 3
  Pokud nemáte přístup k čistým jehlám, po každém použití si je desinfikujte. Pokud nemůžete získat čistou jehlu, musíte si tu použitou důkladně vyčistit. Tím pouze částečně omezíte riziko přenosu viru HIV. Nejprve naplňte stříkačku čistou vodou, pořádně ji protřepejte a potom ji vyprázdněte. Několikrát tento postup zopakujte, aby nebyla ve stříkačce vidět žádná krev. Potom si naplňte stříkačku desinfekcí, nebo například bělidlem a nechejte ji alespoň 30 vteřin ležet. Vyprázdněte ji a znovu ji propláchněte čistou vodou, abyste vymyli desinfekci. [15]
  • Bělidlo skladované na teplém nebo světlém místě se může zkazit.
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Jak se vyhnout přenosu při práci nebo jako partner nakaženého člověka

 1. 1
  Pokud pracujete s lidskými tělními tekutinami, snažte se omezit kontakt. Zdravotníci, nebo jiní pracovníci, kteří přichází do styku s lidskými tělními tekutinami, si musejí při práci vždy dávat pozor. Nikdy se po použití nedotýkejte ostrých předmětů. Všech těchto předmětů se bezpečně zbavujte, abyste se o ně omylem nepíchli. Noste ochranné rukavice, pláště a brýle a vyhýbejte se všem tělním tekutinám. Krev a ostatní tekutiny berte vždy jako nakažlivé.
 2. 2
  Při vystavení tělním tekutinám se okamžitě chraňte. Pokud jste zdravotník, kterého postříkala pacientova krev, nebo jste měli sex a praskl vám kondom, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. V sekci s radami najdete více informací.
  • Pokud jste těhotná žena, nebo otěhotníte, promluvte si se svým lékařem a snažte se omezit riziko přenosu viru na své dítě.
 3. 3
  Mějte bezpečný sex Pokud víte, že je váš partner HIV pozitivní, snažte se vymyslet způsob, jak spolu mít intimní vztah a zároveň zabránit přenosu viru. Používejte kondomy, nebo se věnujte sexuálním praktikám, při kterých si nevyměníte tělní tekutiny – například používejte prsty, nebo erotické hračky.
 4. 4
  Pokud chcete mít děti s HIV pozitivním člověkem, zjistěte si, jaké máte možnosti. Omezte riziko přenosu viru z ženy na dítě nebo z muže na ženu díky adopci nebo umělému oplodnění s darovaným spermatem. Pokud je HIV pozitivní matka, uvažte možnost náhradní matky. Nedoporučuje se používat sperma HIV pozitivního muže, ale je možné lékařsky omezit (i když ne vyloučit) riziko HIV přenosu při umělém oplodnění. [16] Nechráněný sex s HIV pozitivní osobou představuje nejvyšší riziko přenosu. Než se rozhodnete něco takového podstoupit, promluvte si s lékařem a omezte sexuální aktivitu v době ovulace, kdy je žena nejplodnější.
 5. 5
  Promluvte si se svým lékařem o před-expoziční profylaxi. Tato prevenční léčba zahrnuje lék, který denně berou HIV pozitivní lidé a také lidé, kteří mají častý pohlavní styk s HIV pozitivními lidmi Doporučuje se také sexuálním partnerům lidí, kteří mají vysoké riziko přenosu tohoto viru. Není 100% účinný a nejlepší je zkombinovat ho například s použitím kondomu. Je důležité brát tento lék každý den, jinak nebude účinkovat. [17] [18]
  • Pokud nejste často vystaveni tělesným tekutinám nakaženým virem HIV, tento lék není pro vás. Pokud se stane něco, při čem byste riskovali nakažení, požádejte ihned po incidentu lékaře o post-expoziční profylaxi.
  Reklama

Metoda 5 ze 6:
Co dělat, když máte strach, že jste se nakazili

 1. 1
  Kontaktujte svého lékaře a požádejte o post-expoziční profylaxi. Pokud jste byli vystaveni viru HIV, nebo máte strach, že jste mu byli vystaveni, možná vám pomůže post-expoziční profylaxe, což je lék proti tomuto viru. Když si tento lék vezmete co nejdříve (do 72 hodin), můžete tím výrazně omezit riziko přenosu viru.
  • Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci doporučuje tento lék užívat pouze HIV negativním lidem, kteří byli v poslední době vystaveni viru HIV. Zneužívání tohoto léku může vést k vážným zdravotním problémům. Tento lék neléčí HIV, ale když se užívá správně, může zabránit přenosu viru u člověka, který byl v posledních dnech vystaven nakaženým tělním tekutinám.
 2. 2
  Všímejte si příznaků. Dva až čtyři týdny po nakažení virem HIV lidé často (ale ne vždy) trpí příznaky chřipky. Říká se tomu ARS (akutní retro-virální syndrom) a často se popisuje jako „nejhorší chřipka v životě“. Lidé mívají vysoké horečky, bolest v krku, nateklé uzliny a vyrážku. [19] Pokud trpíte těmito příznaky, nechejte se co nejdříve otestovat.
 3. 3
  Pravidelně choďte na testy. Testy na HIV jsou jediným způsobem, jak zjistit, zda nejste nakažení. Bude vám pravděpodobně odebrána krev, ale často se berou i vzorky moči a jiných tělních tekutin. Výsledky mohou být připravené za několik dní, ale i za několik minut. Záleží na tom, kde se necháte otestovat. [20] Pokud zjistíte, že jste HIV pozitivní, okamžitě se začněte léčit.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Léčba HIV a AIDS

 1. 1
  Uvědomte si, jaké dopady má nakažení virem HIV. Jakmile se člověk nakazí tímto virem, virus už nikdy neodejde z těla. Lékaři ale mají účinné metody oddálení postupu infekce, která v pozdějších fázích postupuje až k vážnému onemocnění AIDS. Moderní medicína je schopna zpomalit šíření viru a pomoci pacientům žít relativně normálně, ale přesto neexistuje žádná léčba. I když je člověk desítky let stabilní, stále může nakazit ostatní lidi, se kterými přijde do styku.
 2. 2
  Objednejte se k lékaři, který se specializuje na léčbu HIV nebo AIDS. Najděte si specialistu na infekční choroby, nebo jakéhokoli lékaře, který vám takového specialistu doporučí. Uvědomte si, že je možné, že budete muset navštívit i řadu jiných lékařů. Když budete dodržovat pokyny svého lékaře a budete mít kvalitní zdravotní péči, můžete předejít rozvoji AIDS a žít relativně zdravý život. [21]
 3. 3
  Připravte se na návštěvu lékaře. Napište si vše, co vás zajímá, všechny vaše příznaky a všechny ostatní nemoci, kterými trpíte. Pomůžete tím vašemu lékaři určit léčbu. Určité léky není možné užívat společně a proto budete muset svému lékaři říct, s čím se léčíte, aby vám mohl vybrat vhodné léky. Také si napište všechny dotazy a věci, které vás zajímají. Když vše proberete s lékařem, nebudete tak nervózní a získáte informace, které vám pomohou zjistit, na co se můžete připravit.
  • Zjistěte si co nejvíce informací o své diagnóze. Projděte si internet a odpovězte si na všechny otázky. HIV je virus, který vám změní život. Čím více informací budete mít, tím snáze se se svou nemocí vypořádáte.
 4. 4
  Uvědomte si, že nějakou dobu potrvá, než lékaři najdou vhodné léky pro vaši nemoc. Jako u spousty jiných nemocí i v případě HIV budete pravděpodobně muset vyzkoušet několik léků, než najdete ten, který pro vás bude vhodný. Buďte otevření a komunikujte s lékařem o všech svých vedlejších příznacích, abyste se vyhnuli vážnějším problémům. Nenechejte se odradit. Některé vedlejší příznaky budou nepříjemné, ale moderní medicína již dnes umí HIV pozitivním pacientům značně zkvalitnit a prodloužit život.
 5. 5
  Vyhněte se nákaze jinou infekční nemocí. Protože HIV ovlivňuje váš imunitní systém, budete náchylní k nákaze jinými nemocemi. Dávejte si pozor na chřipku i na všechny ostatní viry.
 6. 6
  Najděte si lidi, kteří vás budou podporovat. AIDS je často smrtelnou nemocí. Většina pacientů potřebuje pomoc se zvládáním stresu a nejistoty. Najděte si nějakou podpůrnou skupinu, mluvte se svojí rodinou a s přáteli a začněte chodit na psychoterapii, abyste se dokázali vypořádat s tím, že jste HIV pozitivní.
 7. 7
  Dělejte vše pro to, abyste nenakazili nikoho jiného. [22] Když budete svoji nemoc udržovat v tajnosti, tak jak to dělá mnoho lidí, budete si muset dávat pozor na to, abyste nenakazili nikoho jiného. Všem svým sexuálním partnerům řekněte, že jste HIV pozitivní a poučte je o bezpečných praktikách. Umožněte jim, aby se sami rozhodli, jak chtějí postupovat.
 8. 8
  Dodržujte pokyny lékařů. Berte všechny léky, které máte brát a nikdy je nevynechávejte. Tím zajistíte, že hladina viru ve vašem těle zůstane co nejnižší. Budete zdravější a předejdete tomu, že nakazíte někoho jiného.
 9. 9
  Pokud otěhotníte, navštivte svého lékaře. Pokud jste těhotná, zeptejte se lékaře na možnosti postupu. Neexistuje sice žádná vakcína ani léčba, ale existují léky, které můžete brát, abyste snížila riziko přenosu viru na dítě v těhotenství, při porodu, nebo při kojení. Není to sice 100% účinné, ale značně to omezuje riziko přenosu.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 851 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 3 851 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama