Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když si nedáte pozor, snadno se stanete alkoholikem a ani si toho nevšimnete. Pokud se váš společenský život točí okolo barů a večírků, je možné, že ztrácíte kontrolu nad svým pitím. Pokud se chcete zbavit rizika alkoholismu, připravte si plán a změňte své zvyky. Pokud jste již překročili hranici mezi občasným pitím a závislostí na alkoholu, musíte vyhledat odbornou pomoc. V tomto článku se dozvíte, jak se vyhnout alkoholismu dříve, než vás ovládne.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Omezte pití

  1. 1
    Nemějte doma žádný alkohol. Když budete mít doma spoustu alkoholu, bude pro vás snadné pít bezmyšlenkovitě každý den. Pokud máte domácí bar stále plný, máte v lednici nedopité víno a ve sklepě se vám chladí pivo, pití se jen tak nevyhnete. Prvním krokem je nemít doma žádný alkohol, který nutně nepotřebujete. Pokud nechcete přestat pít, ale pouze své pití omezit, je dobré začít tím, že se nebudete obklopovat alkoholem.
    • Kupte si domů spoustu jiných nápojů, kterými můžete alkohol nahradit. Čaj, limonády, perlivé vody, zázvorové pivo atd. jsou pro vaše zdraví lepší, než alkohol.
    • Pokud jste pořádali večírek a zbylo vám hodně alkoholu, rozdejte ho přátelům. Pokud ho nikdo nechce, jednoduše ho vylejte. Nedovolte si ho vypít jen proto, že nechcete, aby přišel nazmar.
  2. 2
    Nepijte, když se cítíte špatně. Když budete pít z nudy, ze stresu, z osamělosti nebo smutku, stanete se na alkoholu závislými. Protože alkohol vyvolává deprese, pravděpodobně by vám celý problém ještě zhoršil. Zkuste pít pouze na akcích, na kterých se všichni dobře baví a na kterých je dobrý důvod oslavovat.
  3. 3
    Pijte pomaleji. Pokud své drinky pijete velmi rychle, vypijete jich za večer více. Zkuste zpomalit a objednávejte si čisté alkoholické drinky namísto míchaných, abyste je nepili zbytečně rychle. Každý alkoholický drink byste také měli zapít sklenicí vody.
    • Neúčastněte se soutěží v pití alkoholu ani jiných aktivit, které zahrnují rychlé pití.
  4. 4
    Nechoďte tak často do barů. Protože účelem barů je prodávat lidem alkohol, budete mít v baru pocit, že si musíte něco objednat. Ztlumená světla, vůně alkoholu a parfému a celková atmosféra barů vás donutí pít. Většina lidí tomu nedokáže odolat, takže je lepší se nějakou dobu barům úplně vyhýbat.
    • Pokud vás někdo pozve na akci, která se koná v baru, objednejte si něco nealkoholického. Pokud v daném baru podávají i jídlo, objednejte si něco dobrého, abyste měli pocit, že si můžete užívat.
    • Když půjdete do baru, vybírejte si bary, ve kterých se něco zajímavého děje. Choďte do barů, ve kterých si můžete zahrát kulečník nebo šipky, abyste se nemuseli soustředit pouze na pití. V takových barech pro vás nebude problém omezit počet drinků, které vypijete.
  5. 5
    Věnujte se činnostem, které nezahrnují pití. Lidé tráví spoustu času v barech, i když by se mohli věnovat jiným věcem. Navrhněte svým přátelům různé alternativy. Můžete společně dělat nějaký sport, zajít si na procházku, do kina, nebo na nějakou výstavu. Vyberte místo, na kterém se neprodává alkohol.
  6. 6
    Travte čas s lidmi, kteří nepijí. Někteří lidé budou trvat na tom, že chtějí pít, i když je pozvete jinam, než do baru. Budou si s sebou nosit alkohol do kina, nebo na výlety. Pokud se chcete alkoholu skutečně vyhnout, travte čas s lidmi, kteří nepijí. Nebudete se muset potýkat s tím, že někteří vaši přátelé budou nosit alkohol všude s sebou.
  7. 7
    Začněte cvičit. Cvičení je skvělým způsobem, jak se zbavit závislosti na alkoholu. Pití způsobuje spoustě lidem únavu a zpomalení a také pocit nafouknutého břicha a přibírání. Když bude vaším cílem být v dobré kondici, brzy vás přestane bavit, jak na vás alkohol působí. Začněte běhat, nebo si najděte nějaký týmový sport, který vás bude bavit. Brzy pro vás bude sport zajímavější, než pití.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Rozhodněte se přestat

  1. 1
    Určete si, kolik alkoholu je příliš. Pro některé lidi je omezení alkoholu snazší, než pro jiné. Někteří lidé dokážou pít téměř denně a nemít žádné problémy, jiní mají zase potíže si dát i jen jeden drink, protože u něho nikdy nezůstanou. Když budete vědět, kolik alkoholu můžete bezpečně vypít, budete schopni se vyhnout alkoholismu.
    • Podle USDA je střídmé pití definováno jako jeden drink denně u žen a dva drinky denně u mužů. [1] Pokud pijete více, zejména delší dobu v kuse, máte zvýšené riziko alkoholismu. [2]
    • Pokud máte v rodině alkoholiky, mícháte alkohol s léky, nebo trpíte depresí, máte zvýšené riziko vzniku závislosti na alkoholu. [3]
    • Pokud nedokážete omezit konzumaci alkoholu, aniž byste pociťovali abstinenční příznaky, nedokážete odmítnout drink, máte výpadky paměti, nebo trpíte jinými příznaky alkoholismu, měli byste ihned vyhledat pomoc.
  2. 2
    Napište si svůj cíl. Pokud se rozhodnete, že můžete vypít maximálně tři drinky za týden, napište si to: „Nebudu pít více než tři drinky týdně.“ Řekněte si, že se svého plánu budete držet. Napište si ho na papír a přilepte si ho na zrcadlo, nebo ho noste v peněžence, abyste ho měli stále na očích. Nebude to snadné, ale když si to napíšete, může vám to pomoci.
  3. 3
    Zapisujte si, kolik toho vypijete. Kdykoli si dáte drink, napište si to do deníku. Zapište si také kdy a proč jste se rozhodli se napít. Jaké pocity jste měli, než jste si dali drink? Dodrželi jste svůj limit? Jak jste se cítili potom? [4]
    • Napište si všechny situace, které vás nutí se napít. Postupně byste díky tomu měli zjistit, čemu byste se měli vyhnout.
    • Všímejte si emocí, které vás nutí pít. Pokud pijete, když jste ve stresu, připravte si plán pro příště. Měli byste zdravě jíst, dostatečně spát, cvičit a pečovat o sebe, abyste měli menší chuť na alkohol.
  4. 4
    Čas od času si dejte pauzu s pitím. Určete si, že nebudete dva týdny v kuse nic pít. Dáte svému tělu šanci se trochu zotavit. Pokud jste zvyklí každý večer vypít sklenici vína, pomůže vám to uvědomit si, že to nepotřebujete.
  5. 5
    Sledujte své pokroky. Během postupného omezování pití alkoholu si dělejte poznámky. Máte pocit, že se vám daří svůj zlozvyk ovládat? Podařilo se vám omezit pití tak, jak jste si určili? Máte pocit, že zdárně odoláváte pokušení? Pokud máte pocit, že své pití nemáte pod kontrolou, i když se o to pokoušíte, pravděpodobně byste měli vyhledat odbornou pomoc.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vyhledejte odbornou pomoc

  1. 1
    Uvědomte si, že potřebujete pomoc. Pokud své pití nemáte pod kontrolou, musíte vyhledat pomoc. Pokud trpíte následujícími problémy, pravděpodobně alkohol zneužíváte a máte zvýšené riziko vzniku závislosti:
    • Nemůžete si dát ani jeden drink, aniž byste si potom nedali další.
    • Kvůli pití zanedbáváte své povinnosti. Zanedbáváte je buď proto, že zrovna pijete, nebo proto, že trpíte kocovinami, které vám brání ve výkonu zaměstnání nebo studia.
    • Pijete i když řídíte a operujete s těžkými stroji, i když víte, že je to nelegální a velmi nebezpečné. [5]
    • Dostali jste se kvůli svému pití do problémů se zákonem. Byli jste zatčeni za veřejnou intoxikaci, zúčastnili jste se rvačky, řídili jste pod vlivem atd.
    • Pijete stále i přesto, že vaši blízcí vyjádřili své obavy. Pokud je vaše pití tak problematické, že si toho všimli i ostatní lidé, měli byste vyhledat odbornou pomoc.
    • Používáte alkohol jako způsob, jak se vyrovnat se stresem. Je extrémně nezdravé využívat alkohol jako způsob, jak se vyrovnat se stresem, depresí a dalšími problémy. Pokud je to váš případ, musíte vyhledat odbornou pomoc. [6]
    • Trpíte příznaky alkoholismu, jako je podrážděnost, výkyvy nálad, pití o samotě nebo v tajnosti, deprese, třes atd.
  2. 2
    Začněte navštěvovat schůzky anonymních alkoholiků. [7] Když projdete programem odvykání, který nabízí organizace AA (anonymní alkoholici), může se vám podařit se vašeho zlozvyku zbavit. I když si nemyslíte, že jste skutečným alkoholikem, tento program vám může pomoci váš problém zmírnit. Budete chodit na schůzky a bude vám přidělen člověk, se kterým budete moci řešit všechny své problémy a pocity. [8]
    • Možná zjistíte, že nedokážete pít bezpečně a bude pro vás důležité najít podporu ostatních lidí, kteří vám pomohou.
    • Najděte si nějakou AA skupinu ve svém okolí.
  3. 3
    Začněte chodit na terapii. Když budete chodit na individuální psychoterapii, pomůže vám to zbavit se problému s pitím. Váš alkoholismus může způsobovat vážnější problém, který budete muset vyřešit. Pokud pijete kvůli nějakému traumatu, extrémnímu stresu, duševní chorobě, nebo z jiného důvodu, který vám terapie pomůže vyřešit, tento krok pro vás bude velmi důležitý.
  4. 4
    Požádejte o podporu přátele a své blízké. Není snadné se zbavit závislosti na alkoholu bez pomoci ostatních. Řekněte svým blízkým, že se snažíte přestat pít a požádejte je o podporu. Podnikejte s nimi různé činnosti, při kterých nebudete pít alkohol a řekněte jim, aby vás nezvali do barů a nenalévali vám alkohol.
    Reklama

Tipy

  • Nepijte v přítomnosti dětí.
  • Pijte hodně vody.
  • Pijte pomalu.
  • Nepijte každý den.
Reklama

Varování

  • Alkohol potlačuje zábrany. Pod vlivem alkoholu byste mohli udělat něco, čeho byste později mohli litovat.
  • Alkohol způsobuje deprese, takže všechny vaše problémy ještě zhorší.
  • Pokud máte pocit, že své pití nemáte pod kontrolou, vyhledejte odbornou pomoc.
  • Alkohol je jed.
  • Nikdy není nutné pít. Buď se alkoholu vyhýbejte úplně, nebo zkuste místo tvrdého alkoholu pít nápoje, které obsahují pouze malé množství alkoholu
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 041 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 041 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama