Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Aneurysma je vyboulenina v cévě způsobená oslabením cévní stěny. Může se objevit na jakékoli cévě, ale nejvíce nebezpečné je, když se vyboulí aorta, nebo artérie v mozku. Protržení cévy způsobuje úmrtí v asi polovině případů. Často není snadné aneurysma odhalit dříve, než praskne. Stejně tak není snadné se mu vyhnout, ale přesto existují věci, které můžete udělat pro své bezpečí. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Nechejte se vyšetřit

  1. 1
    Zjistěte si rodinnou anamnézu. Pokud měli alespoň dva lidé z vaší rodiny někdy aneurysma, měli byste pravidelně chodit na vyšetření. Lékaři doporučují tato vyšetření absolvovat minimálně jednou za pět let.
    • Většina aneurysmat se odhalí až zpětně když už způsobí zdravotní komplikace, nebo když je poškozen mozek. Protože není snadné provádět tato vyšetření, lékaři nedoporučují zjišťovat neprotržená aneurysmata, pokud netrpíte přímými příznaky, nebo nemáte v rodině historii aneurysmat. [1]
  2. 2
    Zjistěte si příznaky aneurysmatu. Pokud vás bolí za okem, máte zamlžené vidění, nebo trpíte paralýzou obličeje, měli byste ihned navštívit lékaře a podstoupit vyšetření.
  3. 3
    Zjistěte si, jaké druhy vyšetření budete muset podstoupit. Lékař vám pravděpodobně bude říkat spoustu věcí, kterým nebudete rozumět, takže je dobré se informovat předem a zjistit si, jaká vyšetření byste měli podstoupit. [2] Mezi běžně prováděná vyšetření patří:
    • Počítačová tomografie (CT). Jde o speciální druh rentgenu, který odhalí krvácení do mozku. Vyšetření ukáže detailní záběry mozku. Někdy je nutné použít kontrastní látku, která na snímcích zvýrazní krev.
    • Magnetická rezonance (MRI). MRI většinou využívá kombinaci rádiových vln a magnetického pole a ukazuje 2D nebo 3D verzi mozku. Někdy je také nutné použít kontrastní látku.
    • Lumbální punkce. Toto vyšetření se používá v případě krvácení, které není možné odhalit jiným testem. Představa vytahování mozkomíšního moku je sice nepříjemná, ale pro většinu pacientů je toto vyšetření zvladatelné.
    • Mozkový angiogram. Během tohoto vyšetření se použije sonda, která se do těla dostane tříslem a skrz artérie jde až do mozku, kde sleduje průtok krve a možné vnitřní krvácení. Jde o nejinvazivnější metodu testování, která se používá pouze v případě selhání ostatních vyšetření.
  4. 4
    Promluvte si se specialistou. Pokud si váš lékař na snímcích něčeho všimne, nebo pokud máte strach, že byste mohli trpět aneurysmatem, dostanete doporučení ke specializovanému lékaři. Pokud máte zvýšené riziko, nebo trpíte příznaky, promluvte si s neurochirurgem, který vám poskytne potřebné informace. Někdy je nutné podstoupit i další vyšetření, která vám umožní získat přesnější výsledky. [3]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Pečujte o své zdraví

  1. 1
    Přestaňte kouřit. Kromě toho, že kouření zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny plic, je nebezpečné i z hlediska aneurysmat. Pokud se vám nedaří přestat, poraďte se s lékařem.
    • Neměli byste se vystavovat ani pasivnímu kouři. Pokud máte zvýšené riziko aneurysmatu, nechoďte do zakouřených prostor.
  2. 2
    Omezte pití alkoholu. Přílišné pití alkoholu může oslabit cévní stěny a zvýšit riziko aneurysmatu. Pokud máte s pitím problémy, měli byste přestat úplně.
  3. 3
    Neužívejte drogy. Když budete užívat drogy, mohly by se vám vytvořit záněty cév a aneurysma. Největší riziko představuje časté užívání kokainu a amfetaminů. [4]
  4. 4
    Jezte zdravě. Měli byste jíst dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, bílkovin a mléčných výrobků. Nejezte zbytečné tuky, cholesterol, sůl a cukr. Jezte častěji po menších porcích a připravujte si své jídlo sami, abyste přesně věděli, co jíte. Místo dvou nebo tří velkých jídel denně byste měli jíst pět nebo šest menších porcí.
  5. 5
    Pravidelně cvičte. Pokud chcete mít zdravé srdce, měli byste každý den alespoň trochu cvičit a udržovat se v dobré kondici. Když budete každý den 30 minut cvičit, vyhnete se aneurysmatu, nebo jeho protržení. Pokud se cvičením teprve začínáte, poraďte se s lékařem a zjistěte, jaký druh pohybu je pro vás vhodný. Nemusíte to přehánět, pokud chcete začít cvičit, zkuste:
    • Ráno lehké protahování. Když budete 15-20 minut každé ráno provádět kalistenické cviky, zahřejete si tělo a připravíte ho na nadcházející den.
    • Krátké série kliků a sedů-lehů. Nemusíte zvedat těžké váhy, nebo běhat maratony. Stačí, když si každý den uděláte 20 sedů-lehů a 10 kliků.
    • Pusťte si na internetu nějaká cvičební videa, nebo si objednejte DVD s instrukcemi ke cvičení.
  6. 6
    Monitorujte své zdraví. Klíčovými faktory předcházení aneurysmatu jsou váha, hladina cholesterolu, hladina cukru v krvi a krevní tlak. Když budete pravidelně chodit na prohlídky a budete pečovat o své zdraví, uděláte toho pro sebe nejvíce.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Naučte se zvládat stres

  1. 1
    Uvědomte si, které věci vás stresují. Zkuste se stresu zbavit, protože zvýšené hladiny stresu mohou způsobit aneurysma. Pokud chcete mít méně stresu, začněte tím, že zjistíte, co přesně vás stresuje, například:
    • Vztahy
    • Práce
    • Rodina
    • Finance
    • Další traumata
  2. 2
    Vezměte si dovolenou. Dovolenou si zasloužíte, zejména v případě, že se bojíte o své zdraví. Vezměte si v práci několik dní volna a odpočívejte. Zapomeňte na to, co vás trápí a načerpejte energii. Jeďte někam na dovolenou, navštivte rodinu, nebo dělejte něco, co vás uvolní.
    • Pokud vás práce neustále stresuje, bylo by nejlepší najít si novou práci.
  3. 3
    Věnujte se relaxaci a zdravým koníčkům. Nemusíte začít stavět lodě v lahvi, abyste se zklidnili. Najděte si něco, co vás bude bavit a co vám umožní zapomenout na stres. Začněte hrát paintball, nebo si najděte nějaký zábavný sport.
    • Hrajte hry, například šachy nebo poker
    • Choďte na výlety do přírody, běhejte, nebo plavejte
    • Více čtěte
    • Začněte hrát na nějaký hudební nástroj
    • Naučte se něco nového
  4. 4
    Začněte se věnovat meditaci. Studie prokázaly, že všechny nejstarší populace na světě mají jedno společné: všechny se každý den účastní tichých pokojných činností, které zahrnují úplné ticho. Mnoho naprosto normálních lidí se věnuje meditaci. Pokud to chcete zkusit, nemusíte být žádný jogínský mistr!
    • Sedněte si na pohodlné místo na 20-30 minut a na nic nemyslete. Pozorujte západ slunce, nebo poslouchejte, jak vám déšť bubnuje na střechu a zklidněte se.
    Reklama

Tipy

  • Někteří lékaři doporučují pacientům, kteří mají zvýšené riziko aneurysmatu, aby brali malé dávky aspirinu, který dokáže předcházet ucpávání cév. Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás aspirin vhodný.
Reklama

Varování

  • Nejčastějším příznakem aneurysmatu je náhlá silná bolest hlavy. Mezi další příznaky patří nevolnost, záchvaty, zvracení, citlivost na světlo, problémy s viděním, zmatení, nebo ztráta vědomí.
  • Velká aneurysmata mohou způsobovat bolest za okem, rozšířenou zornici, zdvojené vidění, nebo paralýzu jedné strany obličeje.
  • V některých případech se před prasknutím objevuje krvácení, které způsobuje náhlou vážnou bolest hlavy. Pokud máte takové příznaky, měli byste ihned jet do nemocnice.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 808 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 808 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama