Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Artritida je běžným projevem stárnutím. Mnoho lidí se někdy v životě setká s osteoartritidou, revmatoidní artritidou, nebo juvenilní artritidou. Nejběžnějším typem artritidy je osteoartritida, což je degenerace chrupavek, která způsobuje tření kostí o sebe, což je velmi bolestivé. V tomto článku se dozvíte, jak se artritidě vyhnout.

Metoda 1 ze 2:
Lékařsky ověřené strategie prevence

 1. 1
  Pijte spoustu vody. Chrupavka v kloubech slouží ke zmírnění šoku a osteoartritida způsobuje degeneraci této chrupavky. Protože je chrupavka složena ze 70% z vody, můžete se jí vyhnout tím, že budete pít alespoň 2 litry vody každý den.
 2. 2
  Superpotraviny, mezi něž patří zejména barevné bobule a další výrazně barevné ovoce, obsahují velké množství antioxidantů (látek, které chrání buňky před volnými radikály). Volné radikály jsou škodlivé sloučeniny, které poškozují buňky a způsobují některá onemocnění. Mnoho studií potvrdilo, že strava bohatá na antioxidanty snižuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny a osteoartritidy.
  • Káva, čaj a limonáda obsahují vodu, ale zároveň fungují jako diuretika, takže z těla vypuzují tekutiny rychleji, než stihnou tělo dostatečně hydratovat. Neměli byste tedy těmito nápoji nahrazovat vodu.
 3. 3
  Jezte více vápníku. Měli byste jíst stravu bohatou na mléčné produkty, jako je mléko, sýry a jogurty. Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, jezte jiné potraviny bohaté na vápník, jako je brokolice, losos, špenát, fazole, arašídy, mandle, tofu, sardinky a sezamová semena.
 4. 4
  Jezte více vitamínů. Vitamíny C a D podporují zdraví kloubů. Zejména vitamín D může předejít revmatoidní artritidě. [1] Bohužel lidé, kteří žijí v chladnějších klimatech a nechodí pravidelně na slunce, mají vyšší riziko nedostatku vitamínu D. Vitamín D pomáhá zajistit správné vstřebávání vápníku do těla a do kostí. Můžete také jíst potraviny bohaté na tento vitamín, mezi něž patří losos, tuňák, pomerančová šťáva, mléko, jogurty, vejce a hovězí maso.
  • Zeptejte se svého lékaře, zda můžete brát vápník v tabletách. Předávkování doplňky stravy může způsobit jiná onemocnění.
 5. 5
  Udržujte si zdravou váhu. Nadváha zatěžuje klouby, jako jsou kolena, kotníky a kyčle a zvyšuje riziko osteoartritidy. [2] Naštěstí většinou stačí pouze zhubnout a riziko se opět sníží.
  • Studie prokázaly, že obezita také poškozuje regeneraci chrupavky. Když se poškozená chrupavka nestihne dostatečně rychle obnovit, vede to k počáteční osteoartritidě.
 6. 6
  Pravidelně se věnujte aerobnímu cvičení a lehkému posilování. Nejen že se vám díky tomu podaří zhubnout, ale také posílíte svaly a udržíte si flexibilní klouby. Sedavý životní styl způsobuje v průběhu času větší náchylnost vůči artritidě.
  • Měli byste cvičit alespoň 20 minut denně třikrát týdně, pokud jde o intenzivní cvičení, nebo 30 minut denně pětkrát týdně, pokud jde o středně intenzivní cvičení. [3] Pokud budete cvičit méně, nebude to mít na ochranu vašich kostí a kloubů žádný vliv.
  • Vybírejte si cvičení obezřetně. Zvedání těžkých činek a opakované pohyby, jako je běh, mohou zbytečně zatížit klouby a zvýšit riziko vzniku osteoartritidy. [4] Měli byste se věnovat cvičení, které nezatěžuje klouby, jako je plavání, jízda na kole, cvičení na eliptickém trenažéru, nebo Pilates.
  • Při chůzi a běhu byste měli používat kvalitní obuv. Kdykoli to bude možné, běhejte na asfaltu nebo na přírodním povrchu místo na betonu.
 7. 7
  Věnujte se józe a jednoduchému protahování. Tyto druhy cvičení posilují svaly okolo kloubů. [4] Když budete mít silné svaly, pomůže vám to zmírnit zátěž kloubů. Protahováním si také udržíte správnou pohyblivost i ve vyšším věku.
 8. 8
  Začněte léčit všechna zranění zodpovědně. Opakovaná zranění, jako jsou vyvrtnutí kotníku, mohou v pozdějším věku vést k artritidě. [5] Pokud se zraníte, musíte si dopřát dostatek času na vyléčení. Po vážném zranění nevynechejte rehabilitaci u fyzioterapeuta.
 9. 9
  Omezte opakované pohyby. Práce, sport a další činnosti mohou často vést ke škodlivým opakovaným pohybům. Tyto pohyby mohou způsobovat malé trhliny v tkáních okolo kloubů, které později mohou vést k osteoartritidě.
  • Všímejte si své biomechaniky, jako je například poloha při každodenních činnostech. Nesprávné pokrčování kolen, dřepy, ohýbání a klekání může zatěžovat svaly a klouby a způsobovat mikro trhliny. Čím mladší budete, když napravíte své držení těla, tím zdravější klouby budete mít.
  • Dlouhodobé sezení se považuje také za opakovaný pohyb, protože zatěžuje páteř a klouby. Pokud pracujete za stolem, měli byste se každých 30 minut zvednout a projít se.
 10. 10
  Přestaňte kouřit – kouření oslabuje kosti a ničí jejích strukturu. Pacienti s artritidou, kteří přestali kouřit, zaznamenali zlepšení intenzity bolesti, kterou cítili a také zlepšení v počtu kloubů, které je bolely. [6]
 11. 11
  Vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu. Tento zlozvyk je podobný jako kouření – omezuje absorpci vitamínů a oslabuje kosti.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Neověřené domácí metody léčby

 1. 1
  Zkuste lněný olej. Olej ze lněných semen je superpotravina bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které zmírňují záněty a mají i další léčivé účinky. Tyto účinky oleje mohou pomoci zmírnit bolest a oddálit rozvoj revmatoidní artritidy.
 2. 2
  Zkuste olej z tresčích jater. Olej z tresčích jater dokáže zpomalit degeneraci chrupavky a zpomalujte tedy nástup osteoartritidy. Některé studie tvrdí, že tento olej může potenciálně také zvrátit účinky degenerace chrupavky. [7] Berte ho každý den po jedné nebo dvou lžících, abyste se vyhnuli osteoartritidě.
 3. 3
  Zkuste koupele se solí Epsom. Sůl Epsom obsahuje spoustu hořčíku. Hořčík v těle kromě jiných věcí zodpovídá za růst kostí. Nedostatek hořčíku způsobuje neschopnost těla využít vápník a fosfor, což jsou dvě látky nezbytné pro růst zdravých kostí.
  • Připravte si solnou koupel tak, že smícháte 3 šálky soli Epsom s horkou vodou. Lehněte si do vany alespoň na 30 minut.
 4. 4
  Berte glukosamin a/nebo chondroitin. Přestože se názory lékařů různí, glukosamin údajně dokáže zvrátit degeneraci chrupavky. Glukosamin je přírodní látka, kterou najdete v chrupavce. Někteří lidé věří, že glukosamin a chondroitin, který se často bere v kombinaci s glukosaminem, jsou obzvláště účinné v prevenci osteoartritidy kolen. [8]
  • Přesto se ovšem vědci neshodují na tom, zda jsou tyto dvě látky účinné. [9] Může jít o to, že sulfátové formy glukosaminu jsou účinné a ostatní formy nejsou účinné. [8]
 5. 5
  Zkuste bylinné přípravky, které vás zbaví zánětu. Pokud se obáváte zánětů a chcete se zbavit bolesti spojené se záněty, můžete brát bylinné přípravky. Následující byliny mají protizánětlivé účinky a mohou vám pomoci vyhnout se artritidě:
  • Zázvor
  • Semena vojtěšky
  • Skořice
  • Kurkuma
  Reklama

Tipy

 • Pokud jste žena a procházíte menopauzou, zeptejte se svého lékaře na možnosti hormonální terapie. Jednou z funkcí estrogenu v těle je udržování hladiny vápníku v kostech. Nedostatek estrogenu v období okolo menopauzy může způsobit rozpad kostní tkáně a rozvoj osteoartritidy.
 • Zeptejte se svého lékaře na doplňky stravy určené pro kosti a klouby, jako je například nezmýdelnitelné části avokáda a sójových bobů (ASU) a kyselina hyaluronová (HA).
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 1 256 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 1 256 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama