Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Botulismus je vážná nemoc, která je důsledkem konzumace potravin, které jsou kontaminované bakteriemi clostridium botulinum. Tyto smrtelné bakterie se mohou nacházet v některých konzervovaných potravinách a ve špatně zpracovaných potravinách. Botulismus se může do těla dostat také otevřenými ranami. Nejlepším způsobem, jak se mu vyhnout, je dávat si pozor na bezpečnou přípravu jídla a v případě otevřených ran ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Část 1 ze 4:
Jak se vyhnout všem formám botulismu

 1. 1
  Vyhoďte všechny konzervy s potravinami, které jsou promáčknuté, nafouknuté, nebo jejich obsah zapáchá. Když si něčím nebudete jistí, raději to vyhoďte. Jedná se o všechny trvanlivé potraviny, ale v případě konzerv je riziko nejvyšší.
 2. 2
  Nedávejte dětem mladším jednoho roku med. Med může obsahovat spory bakterií botulismu, se kterými se tělo dospělého člověka snadno vyrovná, ale malé dětí nemají dostatečně silný imunitní systém, aby zvládly byť jen malé množství medu. [1]
 3. 3
  Dávejte si pozor na fermentované ryby, pečené brambory a potraviny, které byly delší dobu v teple. Teplé jídlo, zejména pečené brambory, mějte zabalené v alobalu nebo v potravinové folii a ihned je uložte do lednice, abyste se vyhnuli botulismu. Bakterie se množí v teplém a vlhkém prostředí.
 4. 4
  Doma konzervované potraviny vařte minimálně 10 minut, abyste zabili všechny toxiny způsobující botulismus. Než budete připravovat nějaké domácí zavařeniny a konzervy, přečtěte si moderní recepty.
 5. 5
  Potraviny s nízkým obsahem kyselin, jako je například zelenina, vařte v tlakovém hrnci. Zavařování je umění, ale i věda. Protože kyseliny zabíjejí bakterie, potraviny bez obsahu kyselin je nutné vařit za vyšších teplot, aby se bezpečně zakonzervovaly. [2]
 6. 6
  Oleje s česnekem a bylinkami skladujte vždy v lednici. Pokud olej obsahuje cokoli, co vyrostlo v zemi, musíte ho nechat v lednici. Pokud si vyrábíte vlastní oleje, všechny ingredience musíte důkladně očistit a oloupat. [3]
 7. 7
  Všechny otevřené rány ihned vyčistěte vodou a mýdlem a zalepte je antibiotickou náplastí. Botulismu, který se do těla dostává skrz otevřené rány, je možné se vyhnout tím, že budete rány správně čistit. [4]
 8. 8
  Pokud je vaše batole letargické, slabě pláče a zdá se, že se nemůže hýbat, ihned jeďte k lékaři. Botulismus se dá léčit, ale jde o velmi vážnou nemoc, kterou byste měli řešit co nejdříve.
 9. 9
  Pokud vidíte dvojmo, jste paralyzovaní, nemůžete mluvit, nebo trpíte svalovou slabostí, ihned jděte k lékaři. U dospělých lidí se příznaky projeví 1-3 dny po nakažení botulismem. [5]
 10. 10
  Uvědomte si, že existují formy botulismu, kterým se nelze vyhnout. Botulismus se může vyskytnout na neočekávaných místech, například v hlíně. Když nemoc ovšem začnete řešit dostatečně brzy, můžete se bez obtíží vyléčit.[6]
  Reklama

Část 2 ze 4:
Co je to botulismus

 1. 1
  Existuje několik typů botulismu. Botulismus je vzácný, ale když se jím člověk nakazí, jde o velmi vážnou situaci. Bez ohledu na to, jakým způsobem se bakterie dostanou do těla, mohou způsobit paralýzu a dokonce i smrt. Prvním krokem prevence je znát způsoby nakažení. Zde jsou různé typy botulismu:
  • Botulismus z potravin se vyskytuje v případech, kdy pacient sní potraviny kontaminované bakteriemi.
  • Botulismus z ran se vyskytuje v případech, kdy se bakterie dostanou do těla otevřenou ránou a tělo začne produkovat toxiny. Tento typ botulismu se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří pracují ve špinavém prostředí, nebo u narkomanů, kteří si půjčují injekční jehly. [7]
  • Botulismus u malých dětí se vyskytuje v případech, kdy malé dítě sní bakterie botulismu, které se mu potom začnou množit ve střevech a uvolňují do těla toxiny.
  • Střevní botulismus u dospělých lidí se vyskytuje v případech, kdy dospělý člověk sní spory bakterie botulismu, které se mu potom začnou množit ve střevech a uvolňují do těla toxiny.
  • Botulismus není nakažlivý, ale v případě, že kontaminované potraviny jí více lidí, se pravděpodobně nakazí všichni. Proto si někteří lidé myslí, že je možné botulismus „chytit“ od jiného nakaženého člověka.
 2. 2
  Některým druhům botulismu lze předejít. Bohužel není možné předejít všem druhům botulismu. Botulismus z potravy a botulismus, který se do těla dostane otevřenou ranou, jsou typy této nemoci, kterým lze relativně snadno předejít, ale botulismus u malých dětí a střevní botulismus jsou nemoci, kterým nelze předejít. Zde jsou informace, které byste měli znát:
  • Botulismu z potravy lze předejít bezpečnou přípravou pokrmů a dodržováním hygienických pravidel.
  • Botulismu z otevřené rány lze předejít tím, že ránu co nejdříve důkladně vyčistíte a desinfikujete. Také byste nikdy neměli šňupat drogy ani je brát injekčně.
  • Dětský botulismus a střevní botulismus způsobují bakteriální spory, které žijí v hlíně. Bez ohledu na to, jak čisto doma máte, nebo jak moc chráníte své dítě před vystavením venkovní špíně neexistuje způsob, jak zabránit tomu, aby se tyto spory dostaly do těla. Dobrou zprávou je to, že jsou tyto typy botulismu velmi vzácné a při zahájení vhodné léčby nejsou smrtelné. [8]
 3. 3
  Příznaky botulismu. Příznaky se mohou objevit již po šesti hodinách od konzumace kontaminovaných potravin, ale někdy se projevují až po deseti dnech. Když se botulismus neléčí, může být smrtelný. Pokud na sobě zpozorujete následující příznaky a máte podezření na botulismus, ihned jeďte k lékaři. Zde jsou nejčastější příznaky botulismu:
  • Dvojité vidění, zamlžen vidění, padající víčka
  • Potíže s mluvením
  • Potíže s polykáním a sucho v ústech
  • Svalová slabost
 4. 4
  Dávejte si pozor na příznaky dětského botulismu. Většina případů botulismu se objevuje u batolat, takže své dítě pozorně sledujte a dávejte pozor, zda se u něj neprojeví příznaky této nemoci.[9] Pokud se u vašeho dítěte projevují některé z příznaků paralýzy spojené s botulismem, ihned s ním jeďte do nemocnice:
  • Letargie
  • Neschopnost přijímat potravu
  • Slabý pláč
  • Slabost při pohybu
  Reklama

Část 3 ze 4:
Jak se vyhnout botulismu z potravy

 1. 1
  Měli byste vědět, které potraviny mohou obsahovat bakterie botulismu. Botulismus je způsoben konzumací nesprávně konzervovaných nebo upravených potravin. Mezi nejčastěji kontaminované potraviny patří: [10]
  • Ryby, které byly naloženy v marinádě s nedostatkem soli nebo kyseliny, které by zabily bakterie
  • Uzené ryby skladované za vysokých teplot
  • Ovoce a zelenina bez obsahu kyselin, které by zabily bakterie
  • Jakékoli konzervy, které nebyly zpracovány pomocí moderních standardizovaných postupů
  • Medové produkty podávané dětem mladším 1 roku a lidem, kteří mají sníženou imunitu
 2. 2
  Připravujte si všechny potraviny pečlivě a bezpečně. Při každém vaření si připravujte jídlo hygienickým a bezpečným způsobem. Následující seznam obsahuje základní hygienická pravidla, která byste měli při každém vaření dodržovat:
  • Veškerou zeleninu a ovoce důkladně omyjte. Bakterie botulinum žijí v zemi a pokud jsou potraviny špinavé, představují riziko.
  • Brambory před pečením důkladně omyjte. Brambory, které byly pečené v alobale, byste měli udržet horké, dokud je nesníte, nebo je dát do lednice.
  • Houby před vařením důkladně omyjte.
  • Domácí omáčky a sýrové omáčky byste měli dávat do lednice.
  • Všechny mléčné produkty musejí být uloženy v lednici.
  • Konzervy, které jsou promáčknuté, mají díry, nebo jsou rezavé, byste měli ihned vyhodit.
  • Pokud kempujete, nebo žijete venku, nejezte žádné mršiny, ani mrtvé mořské živočichy. Nikdy nevíte, jak dlouho jsou tato zvířata mrtvá a kolik bakterií se v nich stihlo namnožit.
 3. 3
  Měli byste vědět, kdy je nutné vyhazovat potraviny. Někdy se lidé nakazí botulismem, když snědí balené potraviny, které jsou kontaminované bakteriemi. Pokud se chcete vyhnout botulismu, musíte vědět, kdy je nutné vyhodit balené potraviny. Samotné spory bakterií botulismu nemají žádnou barvu ani zápach, takže se nespoléhejte pouze na svůj čich. [11]
  • Pokud máte konzervy, které jsou promáčknuté, děravé, nebo částečně otevřené, nebo nemají správný tvar, nejezte je.
  • Pokud po otevření konzervy její obsah zapáchá, bublá, nebo pění, vyhoďte ji.
  • Pokud se víčko konzervy otevře příliš snadno, vyhoďte ji.
  • Pokud potraviny v konzervě zapáchají (a víte, že tento zápach není žádoucí – u některých fermentovaných potravin je zápach přirozený), vyhoďte je.
  • Pokud jsou potraviny plesnivé, nebo mají špatnou barvu, vyhoďte je.
  • Pokud si něčím nejste jistí, raději to vyhoďte – nestojí to za to riziko.
 4. 4
  Nedávejte med dětem mladším 1 roku. V tak mladém věku děti nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém, aby se dokázaly vypořádat s bakteriemi, které med obsahuje. Dospělí lidé mají silnější imunitní systém, takže mohou jíst med.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Naučte se bezpečně konzervovat potraviny

 1. 1
  Používejte moderní recepty na konzervaci potravin. V posledních 20 letech domácí metody konzervace potravin prošly velkým vývojem a objevily se postupy, které zajistí, že potraviny neobsahují žádné bakterie. Znamená to, že byste se měli řídit knihami a návody z posledních let.
  • Uvědomte si, že všechny návody na internetu nemusejí být moderní. Staré recepty najdete nejen v knihách, ale i online. Vždy si zkontrolujte zdroj daných informací a když si něčím nebudete jistí, raději si najděte jiný návod.
  • Je možné starší recepty nahradit nebo doplnit novějšími informacemi. Chybějící části starších receptů (v nichž často chybí mnoho informací, protože kuchaři v dřívějších dobách automaticky věděli, jak mají postupovat) lze doplnit novějšími pokyny, které zajistí, že budete postupovat bezpečně.
 2. 2
  Nekonzervujte potraviny, které neobsahují dostatek kyseliny, pokud na to nemáte vhodné vybavení. Kyseliny zabíjejí bakterie botulismu. Když se konzervují potraviny, které neobsahují dostatek kyseliny, zvyšuje se riziko namnožení bakterií. Zejména mnoho druhů zeleniny obsahuje tak málo kyselin, že není bezpečné je konzervovat, pokud nemáte možnost je zahřát na velmi vysoké teploty.
  • Mezi druhy zeleniny, které se běžně pěstují na zahradě a které byste pravděpodobně chtěli zavařovat, ale nejsou k tomu vhodné, patří: chřest, zelené fazole, rajčata, chili papričky, řepa, mrkve (i šťáva) a kukuřice.
  • Je možné tyto potraviny zavařovat, ale pouze v případě, že máte moderní vybavení, které vám umožní je zahřát na vyšší teplotu, než je bod varu vody, což vyžaduje použití speciálního zavařovače, který funguje jako velký tlakový hrnec. Pokud toto zřízení máte, pečlivě si přečtěte návod k použití a řiďte se jím, abyste měli jistotu, že postupujete bezpečně.
 3. 3
  Používejte správné ingredience, abyste zabili všechny bakterie. Alkohol, solný nálev a cukrový sirup vám umožní zabít bakterie. V případě solného nálevu a cukrového sirupu je nutné potraviny také zahřát na velmi vysoké teploty, které zabijí mikroorganismy. Kromě bakterií se tímto způsobem zbavíte také plísní, virů a hub.
  • Okyselování potravin s nízkou kyselostí vám umožní zabít bakterie, ale přesto byste měli potraviny také zahřát. Citronová šťáva, kyselina citronová, ocet a další kyselé látky vám pomohou zvýšit kyselost zavařených potravin, které se zpracovávají pomocí tepla.
 4. 4
  Použijte metodu, která vám umožní dosáhnou požadované teploty. Jak jsme již uvedli, ani bod varu mořské vody nestačí k tomu, aby se zničily všechny bakterie v potravinách s nízkým obsahem kyselin (bakterie botulismu přežijí i vyšší teploty, než 100ºC). U potravin, které obsahují dostatek kyseliny, vysoké teploty dokážou v kombinaci s kyselinou zabít všechny bakterie. Mezi standardní metody zavařování patří:
  • Zavařování v hrnci: zavařovací sklenice se umyjí a sterilizují tím, že se ponoří na pět minut do vařící vody. Potom se naplní ovocem a utěsní se gumovým těsněním, které bylo také ponořeno ve vařící vodě a potom se zavřou víčkem. Následně se sklenice na požadovanou dobu znovu ponoří do hrnce s vařící vodou.
  • Zavařování v troubě: předehřejete si troubu, vložíte potraviny do zavařovacích sklenic a volně je uzavřete víčkem. Potom je dáte na pekáč to trouby a zapékáte je požadovanou dobu. Nakonec je z trouby vytáhnete, zalejete je nálevem nebo sirupem, dáte pod víčko gumové těsnění a necháte sklenice vychladnout.
 5. 5
  Všechny živočišné produkty zpracovávejte za teploty alespoň 115.6ºC. Tato teplota je nutná pro zabití všech sporů bakterií. Stejně jako v případě zeleniny s nízkým obsahem kyseliny budete muset použít tlakový hrnec, který vám umožní dosáhnout vyšší teploty, než je bod varu vody.
  • Kromě toho konzervované maso musíte po otevření konzervy uvařit za teploty minimálně sto stupňů Celsia. Potom teplotu stáhněte a vařte maso alespoň dalších 15 minut, abyste měli jistotu, že jste zničili všechny bakterie.
 6. 6
  Najděte si bezpečnější alternativy zavařování. Zavařování je umění, které vyžaduje pečlivý postup a spoustu úsilí. Pokud vás tyto metody nebaví, existují i bezpečnější způsoby, jak uchovávat různé potraviny, například:
  • Mražení: Vždy si zjistěte, jakým způsobem byste měli zamrazovat dané potraviny. Některé potraviny vyžadují konkrétní postupy, jiné zase není možné zamrazovat vůbec.
  • Sušení: Sušením zabijete bakterie, plísně, kvasinky i enzymy. I v tomto případě se ovšem musíte řídit moderními postupy.
  • Ocet: Některé potraviny je možné nakládat do octa. Nejčastěji se takto konzervují okurky s kořením, které jim dodá lepší chuť.
  • Uzení: Některé potraviny, například maso a ryby, můžete udit.
  • Víno, cider, pivo, nebo lihoviny: Z ovoce a zeleniny můžete udělat alkoholické nápoje, čímž zabijete všechny bakterie, které obsahují.
 7. 7
  Vyrábějte si oleje bezpečným způsobem. Jakékoli potraviny mohou být kontaminované, pokud přišly do styku s něčím, co bylo v zemi. Je bezpečné konzervovat potraviny pomocí oleje, ale musíte se řídit bezpečnostními a hygienickými pravidly. [12]
  • Všechny plodiny důkladně omyjte. Zbavte se všech stop špíny. Pokud je loupání jediným bezpečným způsobem, jak toho dosáhnout, měli byste potraviny oloupat.
  • Přidejte kyselinu. Všechny komerční oleje s obsahem bylin a zeleniny musejí obsahovat kyselinu. V domácím prostředí se většinou používá citronová šťáva, ocet, nebo kyselina citronová. Měli byste použít jednu lžíci kyseliny na jeden šálek oleje.
  • Hotový olej skladujte v lednici. Pokud máte velmi chladný a tmavý sklep, můžete olej skladovat v něm, ale abyste měli jistotu, že si zachová dostatečně nízkou teplotu, doporučujeme ukládat ho raději vždy do lednice.
  • Pokud zjistíte, že je olej zakalený, obsahuje bubliny, nebo má nepříjemný zápach, vyhoďte ho.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy nekonzumujte nic, co jste sami zavařili, pokud si nejste naprosto jistí tím, že jste při zavařování postupovali bezpečně.
 • Pokud se zavařováním nemáte zkušenosti, nejprve si zjistěte všechny důležité informace.
 • Na webu USDA najdete informace o domácím zavařování: http://www.uga.edu/nchfp/publications/publications_usda.html.
Reklama

Varování

 • Lidé, kteří přežijí nakažení botulismem mohou ještě dlouhá léta po vyléčení trpět dušností a únavou a pro kompletní zotavení je nutné podstoupit dlouhodobou léčbu.
 • Botulismus může vyústit až ve smrt udušením.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 585 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 585 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama