Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Day trading je pro začátečníka bez zkušeností jako dráždění hada bosou nohou - akorát mnohem dražší. Je to velmi náročný a riskantní podnik, který obnáší rychlý nákup a prodej investičních titulů a vydělávání peněz na miniaturních cenových fluktuacích trhu, a to všechno během nějakých šesti hodin. Nástroje pro denní obchodování nebyly po dlouhá desetiletí dostupné pro běžného malého investora. Dnes však může obchodovat každý, kdo má vysokorychlostní připojení k internetu a pevné nervy. Máte-li obavy, přečtěte si náš článek a zjistěte, jak předejít běžným, ale drahým chybám.

Část 1 ze 3:
Připravte se na denní obchodování

 1. 1
  Vytvořte si byznys plán. Day trading je podnikatelská aktivita k vydělávání peněz, jako každá jiná. Kvůli tomu byste si měli sestavit byznys plán, který bude obsahovat následující:
  • Seznam vybavení, které budete potřebovat pro úspěšný day trading. Naprosté minimum je rychlý počítač a internetové připojení. Investovat se vyplatí také do záložního počítače pro případ, že by se s tím vaším stávajícím něco stalo.
  • Seznam školení a kurzů, které podstoupíte pro získání potřebných informací a vzdělanostního podkladu k dennímu obchodování. Zpočátku byste se měli zúčastnit nejspíš kurzů na téma, jak předvídat trendy cen (říká se tomu technická analýza). Dále byste se měli zapsat do kurzů, zaměřených konkrétně na denní obchodování a na to, jak nakládat s vlastním kapitálem.
  • Předpoklad minimální profitability z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.
  • Rozpočet, včetně všech nákladů, spojených s day tradingem.
 2. 2
  Vytvořte obchodní plán. Existuje celá řady různých obchodních filosofií a strategií pro rychlý zisk peněz na burze. [1] Jakmile začnete s day tradingem, zjistěte která strategie je pro vás nejvhodnější a držte se jí.
  • Identifikujte svou výkonnostní metriku. Podle čeho určíte, zda se vám v obchodování daří a jste úspěšní?
  • Definujte své obchodní signály. Jaký druh signálů pro vás bude rozhodující v tom, že je čas otevřít pozici?
  • Identifikujte typ trhu, který chcete obchodovat. Chystáte se obchodovat pod určitou cílovou cenou? Nebo hledáte minipohyby v silně obchodovaných trzích?
  • Definujte svou uzavírací strategii. Podle čeho poznáte, že je čas uzavřít pozici?
 3. 3
  Předvídejte ztrátu. Žádný z obchodníků nemůže dosáhnout perfektní úspěšnosti. Čas od času někde prostě ztratíte, to je nezbytná součást celé rovnice.
 4. 4
  Očekávejte neočekávatelné. Obchodování akciových trhů je kontaktní sport. Připravte se na obrovské swingy, nevídané poklesy, nevysvětlitelné obraty a v podstatě na cokoli dalšího.
 5. 5
  Trénujte obchodování. Stejně jako u čehokoli dalšího, tak i u obchodování je nácvik před započetím ostrého provozu velmi důležitý. Díky moderním technologiím je to dnes naštěstí velmi snadné. Můžete si založit cvičný obchodní účet a obchodovat s ním na burze, aniž byste podstupovali riziko finanční ztráty. Např. TD Ameritrade nabízí obchodní platformu s názvem "Think or Swim," která umožňuje obchodovat bez nutnosti použít reálné peníze.[2]
  Reklama

Část 2 ze 3:
Obchodujte jako vítěz

 1. 1
  Držte se své obchodní strategie. Zejména v počátcích je snadné nechat se svést emocemi a strachem ze ztráty a rychle podlehnout impulzu prodat ihned, jakmile se vám zdá, že jde trh proti vám. V takovou chvíli si rozvzpomeňte na to, že jste do vybudování precizní a hlavně funkční obchodní strategie vložili spoustu sil. Držte se proto vlastní strategie a emoce hoďte při obchodování za hlavu. [3]
 2. 2
  Rozhodně nepropadejte myšlenkám na změnu strategie jen kvůli svému tušení, že "už nefunguje správně." Dokonce i ty nejlepší strategie občas přinášejí ztrátu. Strategii měňte pouze na základě fluktuací v tržní dynamice (například při změně volatility daného trhu), ale ne kvůli finanční ztrátě.
 3. 3
  Buďte informovaní. Pravidelné sledování finančních zpráv a reportů je velmi důležité, abyste dokázali pochopit, co všechno může hýbat trhem na denní bázi.
  • Finanční zpravodajství bývá často součástí softwaru samotné obchodovací platformy.
  • Kromě toho ale můžete navštěvovat nespočet různých webových stránek a čerpat další informace, například na CNBC.com, TheStreet.com nebo MotleyFool.com.
 4. 4
  Provádějte následnou analýzu. Po každém obchodním dnu se podívejte zpět a určete, co se vlastně stalo. Proč byly úspěšné obchody profitabilní? Museli jste přijmout ztrátu, protože jste se pořádně nedrželi vlastní obchodní strategie?
 5. 5
  Veďte si obchodní deník. Obchodní deník je vynikajícím způsobem, jak monitorovat své minulé úspěchy i ztráty. Naštěstí jsou dostupné různé programy, které vám vedení takového deníku značně usnadní.
 6. 6
  Přizpůsobte se změnám trhu. Dopředu si uvědomte následující: Trh s cennými papíry nemůžete nikdy plně pochopit. Je to neustále se vyvíjející organismus, který se věčně mění a nikdy se úplně neusadí. Ačkoli byste nikdy neměli měnit svou strategii jen kvůli finanční ztrátě, je velmi důležité, abyste obchodní styl přizpůsobovali změnám daného trhu.
  • Pamatujte, že úpravy strategie děláte na základě zásadních změn trhů a ne na základě emocí či strachu ze ztráty.
  • Jestliže se zvýší volatilita trhu, pak je to dobrý důvod pro úpravu vaší obchodní strategie blíže novým podmínkám. Pokud ale měníte své postupy jen kvůli tomu, že jste neočekávaně přišli o peníze, pak se jedná o špatný důvod ke změně vlastní obchodní filosofie.
 7. 7
  Pamatujte, že "naděje" není obchodní strategií. Možná si všimnete, že trh, na kterém jste vstoupili do pozice, jde proti vám a vy doufáte, že se trend otočí. Uvědomte si, že "doufat" skutečně neznamená žádný solidní obchodní podklad. Místo toho aplikujte svou obchodní filosofii na ztrátovou pozici a udělejte to, co byste podle svých zásad měli.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Obchodujte chytře

 1. 1
  U každé otevřené pozice používejte stop-loss. Stop-loss za vás vystoupí z obchodu, jakmile ztratíte určitý obnos peněz. Je to způsob, jak předejít velkým ztrátám u špatných obchodů.[4]
 2. 2
  Používejte limitní příkazy. Limitními příkazy vlastně říkáte to, že nejste za daný titul ochotní zaplatit víc, než specificky určenou cenu.[5] Používání limitních příkazů je doporučováno za všech okolností jednoduše proto, že tržní cena může divoce klesat a stoupat i v rozmezí pouhých několika minut.
 3. 3
  Vyhněte se "dohánění" trhu. Občas vás může přepadnout myšlenka, že jste narazili na vynikající trh, na kterém se dá skvěle zbohatnout, takže ho začnete rychle obchodovat. Po chvíli ale zjistíte, že k obchodu nedošlo, protože cena vyšplhala výš. Vy tedy přihodíte vyšší cenu. Tomu se říká "chasing" neboli "dohánění" trhu a vy byste se mu měli širokým obloukem vyhnout. Pamatujte - název této hry je obchodování trhů za správnou cenu a ne nahánění cen kvůli uzavření obchodu.
  Reklama

Tipy

 • Sami veškeré náležitosti a informace uhlídat nemůžete. Připojte se proto k online skupině day traderů a předávejte si vzájemně nápady.
 • Rychlé prohledání internetu odhalí nepřeberné množství různých výukových kurzů pro úspěšné obchodování, včetně přehledu technických analýz a mnoha obchodních strategií, a to vše zdarma.

Reklama

Varování

 • Kvůli krátkému časovému úseku, kvůli kterému nejsou společnosti ani jiné analytické nástroje schopné provádět průzkum, se denní trading někdy považuje spíš za hazard než za byznys.
 • Day trading je nejrizikovější a zároveň nejvolatilnější investiční strategií obchodu.
 • Podle některých profesionálních finančníků až 95% day traderů pravidelně ztrácí.


Reklama

O tomto wikiHow

Michael R. Lewis
Spoluautor od:
Podnikatel a finanční poradce
Tento článek spoluautor od Michael R. Lewis. Michael R. Lewis je bývalý jednatel, podnikatel a investiční poradce v Texasu. Má více než 40 let zkušeností v oblasti Business & Finance. Tento článek byl zobrazen 1 427 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 1 427 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama