Tento článek spoluautorem článku je Claudia Carberry, RD, MS. Claudia Carberry je ambulantní dietoložka na University of Arkansas for Medical Sciences. V roce 2010 získala MS ve výživě z University of Tennessee Knoxville.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 2 307 krát
Glutamát sodný je látka zvýrazňující chuť často používaná v asijské kuchyni a v komerčních potravinářských výrobcích. Studie ukazují, že glutamát sodný může mít vliv na krátkodobé i dlouhodobé zdravotní problémy, jako je například bolest hlavy, nevolnost, únava, poruchy slinivky břišní, ADHD a dokonce obezita.[1] Na některé lidi nemá glutamát vliv, ale někteří jsou na něj velmi citliví. Abyste se mohli glutamátu vyhnout, musíte být velmi aktivní a naučit se pozorně číst etikety na výrobcích i v restauracích.
Postup
Omezení glutamátu sodného v každodenním životě
-
1Vyhýbejte se nepotravinářským výrobkům, které mohou obsahovat glutamát. Některá kosmetika, mýdla, šampony a kondicionéry mohou obsahovat glutamát, pokud ve výčtu ingrediencí najdete slova jako "hydrolyzovaný," "bílkoviny," nebo "aminokyseliny."
- Některé léky, vitamíny a doplňky stravy obsahují glutamát v pojivech nebo plnivech. Pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékárníkem.
-
2Jezte čerstvé, přírodní potraviny. Glutamát je téměř v každém zpracovaném jídle. To znamená, že pokud si koupíte balené potraviny, je více než pravděpodobné, že budou obsahovat glutamát. Kupujte raději čerstvou zeleninu a ovoce, a používejte pouze základní koření, jako je sůl a pepř.
- Namísto ochucených solí a připravených kořenících směsí, zkuste na ochucení pokrmů použít čerstvé koření a bylinky.[2]
-
3Vařte pro sebe i rodinu. Glutamát je téměř v každém baleném a mraženém jídle, dokonce i v restauracích. Začněte vařit od začátku a tak budete mít kontrolu nad tím, co se do vašeho těla dostane.[3]
- Nekupujte konzervované nebo jinak zpracované potraviny, raději kupujte čerstvé, přírodní ingredience.
-
4Pokud jste velmi citliví na glutamát, vyvarujte se běžných potravin, které mohou obsahovat malé množství glutamátu. Mezi tyto potraviny patří potraviny s nízkým obsahem tuku nebo bez tuku, obohacené potraviny, potraviny obohacené vitamíny, kukuřičný škrob, modifikované škroby, kukuřičný sirup, netučné máslo, dextróza, tmavý rýžový sirup, rýžový sirup, mléko v prášku, nebo odtučněná mléka.Reklama
Vyhněte se glutamátu sodnému v obchodě s potravinami
-
1Čtěte etikety. Nevěřte nápisu "bez glutamátu" na přední straně obalu. Glutamát je na etiketě označen mnoha různými způsoby. Naučte se, jak výrobci potravin označují na etiketách glutamát. Zatímco produkt nemusí obsahovat žádný glutamát, neznamená to, že je bez glutamátu. Existují i jiné způsoby, jak může být glutamát obsažen v potravinách, které kupujete. Podívejte se na některou z následujících složek:
- Nezpracovaná kyselina glutamová, glutamát sodný
- Vápník glutamátu, monopotasium glutamátu, hořčík glutamátu, mono-amonný glutamát sodný[4]
- Kyselina glutamová
- Kaseinát sodný, kaseinát vápenatý
- Extrakt z kvasnic, autolyzované kvasnice
- Syrovátkový proteinový koncentrát
- Texturovaná bílkovina, rostlinný bílkovinový extract[5]
- Hydrolyzované produkty, včetně hydrolyzovaných bílkovin nebo zeleninový vývar.
- Státní zemědělská a potravinářská inspekce vyžaduje označení zdroje hydrolyzovaného proteinu na etiketě produktu. Pokud výrobek například obsahuje nezpracované rajče nebo pšenici, mohou být označeny jako "rajčata" nebo "pšenice." V případě, že je uveden, "rajčatový protein" nebo "hydrolyzovaný pšeničný protein," výrobek obsahuje glutamát.
-
2
-
3Vyhýbejte se uzeninám. Uzeniny téměř vždy obsahují glutamát. Kuřecí maso a párky obsahují glutamát.[8]
-
4
-
5Dávejte pozor na vývary a polévky. Bujony a vývary budou více než pravděpodobně obsahovat glutamát. Dokonce i populární značky polévek budou v plechovkách obsahovat glutamát.[11]Reklama
Vyhněte se glutamátu při stravování v restauraci
-
1Řekněte číšníkovy, že chcete jídlo bez glutamátu. Dnes se již restaurace snaží připravovat jídla bez glutamátu. Ale dobré je se zeptat, buďte přesvědčeni, aby se vaše jídlo připravovalo bez použití glutamátu.
-
2Pokud jíte v restauraci, vyhněte se určitým jídlům. Pokud budete vědět, kterým jídlům se v restauraci vyhnout, vyhnete se i glutamátu. Běžná jídla obsahující glutamát většinou obsahují i zeleninový vývar, chleba, dresinky, sójové produkty, sladidla a ochucovadla.[12]
-
3Dejte si pozor na rychlé občerstvení. Většina restaurací rychlého občerstvení, jako je McDonalds, Burger King, KFC, pizzerie a jiné, dávají do svých jídel glutamát. Pokud jste zvědaví, které konkrétní nabídky obsahují glutamát, navštivte webové stránky restaurace a podívejte se na seznam složek.[13]Reklama
Varování
- Zelenina, obilí a ovoce mohou obsahovat glutamát, protože pěstitelé někdy postřikují svá pole a sady produkty obsahující volnou kyselinu glutamovou na zvýšení výnosu plodin. Neexistuje žádný způsob, jak se dozvědět obsah glutamátu jinak, než testem. Před jídlem ovoce a zeleninu vždy důkladně omyjte.
- Přečtěte si pozorně etikety kojenecké výživy, některé druhy kojenecké výživy mohou obsahovat glutamát.
Reference
- ↑ http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/how-to-avoid-foods-with-msg.html
- ↑ https://www.organicconsumers.org/news/msg-silent-killer-lurking-your-kitchen-cabinets
- ↑ http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/how-to-avoid-foods-with-msg.html
- ↑ http://www.msgtruth.org/avoid.htm
- ↑ http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/how-to-avoid-foods-with-msg.html
- ↑ http://www.diynatural.com/msg-allergy/
- ↑ http://www.msgtruth.org/avoid.htm
- ↑ http://www.msgtruth.org/avoid.htm
- ↑ http://saynotomsg.com/basics_list.php