Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kapavka je běžná pohlavně přenosná nemoc, která se vyskytuje po celém světě. Přenáší se pohlavním stykem, ale obecně není obtížné ji léčit. V tomto článku se o kapavce dozvíte více a zjistíte, jak jí předcházet.

Metoda 1 ze 3:
Co je to kapavka

 1. 1
  Kapavka je pohlavně přenosná nakažlivá choroba. Způsobují ji bakterie (neisseria gonorrhea), které se vyskytují v pohlavním ústrojí. Kapavka může být na děložním čípku, ve vejcovodech nebo v děloze a u mužů v močové trubici. Může se ale vyskytnout i v krku nebo v očích.
 2. 2
  Jak se kapavka přenáší? Kapavka se přenáší výměnou tělních tekutin, tedy vaginálním, análním či orálním sexem, nebo těhotenstvím. Z partnera na partnera se může přenést i v případě, že muž při sexu nedosáhne ejakulace. Ve vzácných případech se přenáší také líbáním. Je možné kapavku chytnout i tak, že se dotknete postižené oblasti nakaženého člověka a potom si protřete oči.
 3. 3
  Všímejte si příznaků kapavky. Problémem je to, že kapavka u obou pohlaví často nemá žádné příznaky. To znamená, že existuje pouze málo příznaků, podle kterých byste mohli poznat, že máte kapavku. Pokud máte pocit, že existuje riziko, že byste mohli být nakažení, jednoduše jděte na testy. Kromě toho si můžete všímat následujících příznaků:
  • Pálení při močení (u obou pohlaví)
  • Neobvyklý výtok (u obou pohlaví)
  • Častější močení, jako v případe infekce močových cest
  • V případě orální kapavky bolest v krku
  • U mužů oteklá varlata, u žen bolest při sexu
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Chraňte se

 1. 1
  Omezte počet sexuálních partnerů. Nejlepší ochranou je nevystavovat se riziku nákazy. Omezte počet sexuálních partnerů a mějte sex pouze s lidmi, kteří také nemají příliš mnoho partnerů. Bezpečnější je mít jednoho partnera a žít v monogamním svazku, ale pochopitelně jedinou spolehlivou ochranou je naprostá sexuální zdrženlivost. Pokud chcete s někým mít sex, použijte ochranu.
 2. 2
  Používejte kondomy. Nejběžnější formou ochrany je kondom. Kondomy jsou levné, spolehlivé a snadno je seženete v drogerii, v lékárně, ale i v supermarketech.
  • Kondomy pro muže se nasazují před pohlavním stykem. Fungují jak u vaginálního, tak u análního styku. Opatrně otevřete balení (ne pomocí zubů!), položte kondom na penis, stiskněte jeho špičku a srolujte ho až dolů. Přesvědčte se, že kondom není natržený nebo jinak poškozený. Pokud se vám roztrhne, ihned přerušte pohlavní styk. Můžete použít i lubrikační gel, který pomůže zmírnit riziko protržení kondomu. Někdy se kondom protrhne vlivem silného tření, takže lubrikant může pomoci. Po dokončení pohlavního styku kondom ihned vytáhněte a vyhoďte. V žádném případě nepoužívejte jeden kondom opakovaně.
  • Můžete si koupit i kondomy pro ženy. Tyto kondomy se vkládají do vagíny před pohlavním stykem. Bohužel se nedají tak snadno sehnat, ale koupíte je v některých lékárnách. Používají je hlavně ženy, které často riskují znásilnění.
 3. 3
  Používejte dentální vložky při orálním sexu. Vložky vás ochrání před přenosem pohlavních chorob při orálním sexu. Koupíte je v lékárně, ale můžete si je i vyrobit z rozstřiženého kondomu.
  • Pokud si chcete vyrobit dentální vložku z kondomu, použijte ochucený kondom, protože obyčejný kondom s lubrikantem bude chutnat příšerně.
 4. 4
  Používejte kondomy i s erotickými pomůckami. Pokud s někým sdílíte erotické pomůcky, jako například vibrátory, používejte kondomy. Kapavka se může přenášet i pomocí nesterilizovaných pomůcek. Všechny pomůcky po použití umyjte a desinfikujte.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Choďte pravidelně na testy

 1. 1
  Zajděte si na testy na pohlavní choroby. Pokud se věnujete sexu s více partnery, nebo máte zvýšené riziko pohlavních chorob, měli byste chodit pravidelně na testy. Při každém sexu se vystavujete riziku, takže byste se měli nechat otestovat i v případě, že žijete v manželství. Když problém budete řešit okamžitě, snížíte riziko přenosu kapavky na další lidi. Ochráníte nejen sebe, ale i ostatní.
  • Pokud máte více partnerů, nebo jednoho partnera, který má sex s více partnery zároveň, máte zvýšené riziko přenosu kapavky. Pokud se věnujete prostituci, užíváte drogy, máte nechráněný sex, nebo jste někdy v minulosti trpěli pohlavní chorobou, také máte zvýšené riziko.[1]
  • Váš partner by měl jít také na testy. Pokud ho o to chcete požádat, jasně mu sdělte, že si přejete, abyste byli oba zdraví. Nejde o to, že byste mu nedůvěřovali, nebo že jste byli nevěrní – prostě chcete mít jistotu, že jste zdraví.
 2. 2
  Najděte si místo, kde vám testy udělají zdarma. Pokud nemáte dost peněz na testy, najděte si nějakou organizaci, ve které si můžete testy nechat udělat zdarma. Hledejte na internetu – některé nemocnice, kostely a charitativní organizace nabízejí tyto služby lidem zdarma.
 3. 3
  Nestyďte se! Nechat si udělat testy na pohlavní choroby není nic, za co byste se měli stydět. Jde o chytré rozhodnutí, kterým zajistíte zdraví a bezpečí nejen vás, ale i jiných lidí. Kdyby všichni lidé chodili na testy, pohlavní choroby by nebyly tak časté.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kondomy – kvalitní kondomy se méně trhají a lépe fungují. Měli byste je kupovat podle velikosti penisu muže – příliš malý kondom se může protrhnout a z volného kondomu může ejakulát vytéct.
 • Lubrikant – lubrikační gel ochrání kondom před protržením. Silikonové lubrikanty se sice hodí pro nechráněný sex, ale rozpustí kondom, takže s kondomem používejte lubrikanty na bázi vody.
 • Dentální vložky – nezapomeňte, že si dentální vložku můžete vyrobit z kondomu!

Varování

 • Pokud zjistíte, že máte kapavku, řekněte to všem, se kterými jste měli pohlavní styk. Díky tomu si budou moci zajít na testy a vy zastavíte šíření.
 • Není možné poznat, zda máte kapavku, protože je tato nemoc asymptomatická. Pokud máte pocit, že jste nakažení, poraďte se s lékařem.
 • Kapavku můžete chytit i v případě, že se vždy pečlivě chráníte. Jedinou možností, jak se pohlavním chorobám vyhnout, je sexuální abstinence.
 • Někteří lidé jsou alergičtí na latex, takže nemohou používat běžné kondomy. Zjistěte, zda to není váš případ. Pokud ano, budete muset používat jiné druhy kondomů, například kondomy z přírodních látek. V poslední době tyto kondomy seženete bez problémů. Pokud nemáte k dispozici ochranu, neměli byste se věnovat pohlavnímu styku.
 • Před použitím každý kondom zkontrolujte a přesvědčte se, že je v pořádku. Než si ho nasadíte, musíte si být jistí, že je v pořádku. Kondomy jsou velmi účinné, ale musí se používat správně.
 • Nepijte alkohol. Konzumace alkoholu snižuje zábrany, takže lidé pod vlivem často činí špatná rozhodnutí. Když budete pít, může se vám stát, že nebudete trvat na ochraně. Když jste pod vlivem, není snadné udržet kontrolu nad tím, s kým máte sex, takže vás může kdokoli zneužít. Když se opijete tak moc, že zapomenete, co se stalo, nemusíte ani vědět, že vás někdo znásilnil!
 • Hormonální antikoncepce, nitroděložní tělíska a další podobné metody antikoncepce vás před kapavkou neochrání. Pokud nechcete chytit pohlavní chorobu, používejte kondomy a jiné metody ochrany.
Reklama

Související články

Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak se přirozeně zbavit krevních sraženinJak se přirozeně zbavit krevních sraženin
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak přirozeně zvýšit hladinu krevních destiček
Jak překonat bolest břichaJak překonat bolest břicha
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak se zbavit akné za jeden denJak se zbavit akné za jeden den
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak zvýšit hladinu lymfocytůJak zvýšit hladinu lymfocytů
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 402 krát
Stránka byla zobrazena 1 402 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama