Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Komáři jsou bezpochyby nejnebezpečnějším druhem hmyzu na světě. Některé výzkumy tvrdí, že mají komáři na svědomí miliony lidí nakažených malárií každý rok. [1] Komáři ovšem přenášejí i jiné nemoci, včetně viru západonilské horečky, žluté horečky a horečky dengue. Je tedy rozhodně vhodné se vyhýbat komářímu kousnutí i když by se jednalo jen o nesnesitelné svědění, které způsobuje. Měli byste vědět, kde komáři žijí, jak je odehnat a také jak se jich zbavit.]]

Část 1
Část 1 ze 3:
Jak zabránit komářímu kousnutí

 1. 1
  Používejte repelenty. Existuje spousta různých repelentů proti hmyzu, které seženete v drogerii a v supermarketech. Nanášejte si tyto přípravky na kůži vždy před cestou do přírody. Pokud používáte i opalovací krém, repelent naneste až po jeho použití. Zde je několik roztoků, které účinně odhánějí komáry:
  • Repelenty s 30% až 50% obsahem DEET se doporučují dospělým a dětem starším 2 měsíců a účinkují až několik hodin. Repelenty s nižším obsahem DEET neúčinkují tak dlouho a musíte je aplikovat častěji. [2]
   • DEET aplikované ve vysokých koncentracích může pokožku podráždit, nebo dokonce vyvolat alergickou reakci.
   • Navzdory různým tvrzením nebylo nikdy prokázáno, že DEET způsobuje rakovinu. [3]
  • Repelenty s 15% obsahem picaridinu, které se musejí nanášet často, seženete v USA. Repelenty s vyšším obsahem této látky seženete v jiných zemích. [4]
 2. 2
  Použijte přírodní roztok. Experimentujte s přírodními látkami, jako je například citronella (přírodní olej). Také olej z čajovníku a olej z vitamínu B účinně odpuzují komáry. Účinnost těchto látek závisí na dané situaci, na vaší tělesné chemii a na typu komárů, proti kterým se snažíte bojovat. Tyto „alternativní“ roztoky někdy nesplňují standardy komerčních repelentů, takže si raději zjistěte, zda skutečně fungují, abyste za ně zbytečně neutráceli peníze.
 3. 3
  Do přírody noste dlouhé volné oblečení. Pokud se chcete vyhnout komářím kousancům, měli byste si zakrýt pokožku. Noste dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty a berte si volné oblečení. Za prvé to pro vás bude v horkém, vlhkém prostředí pohodlnější a za druhé komáři často koušou i přes těsné oblečení, a volnější oblečení tomu dokáže zabránit.
  • Pokud máte dost peněz, kupte si speciální sportovní nebo outdoorové oblečení v obchodech se sportovním vybavením. Toto oblečení poskytuje maximální ochranu před komáry a kromě toho je velmi pohodlné.
  • Oblečení si můžete také nastříkat repelentem s obsahem permetrinu nebo jiným silným repelentem (pozor – permetrin nesmí přijít do styku s pokožkou).
 4. 4
  Neutrácejte peníze za elektrický odpuzovač komárů. Tyto přístroje sice dokážou zabít spoustu druhů hmyzu, ale většinou účinkují pouze na neškodný hmyz. [5] Kromě toho vydávají otravné zvuky. Komáry zabijete snadněji přístrojem na teplo a oxid uhličitý, do kterého se chytnou, nebo pomocí sítí a chemikálií.
 5. 5
  Pořiďte si síť, kterou si na noc natáhnete kolem postele. Takzvaná moskytiéra má velmi malé díry, které propustí vzduch, ale ne hmyz. Pověste si síť nad postel a připevněte ji k podlaze a napněte ji, aby nebyla prověšená. Ve spánku se sítě nesmíte dotýkat – komáři by vás mohli kousnout i přes ni. Pravidelně síť kontrolujte a utěsňujte případné mezery kobercovou páskou.
  • Malé děti chraňte speciální sítí, kterou natáhnete přes kočárek. [6]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Vyhýbejte se místům, kde komáři žijí

 1. 1
  Vyhýbejte se místům, na kterých je hodně komárů. Komáři žijí bohužel na všech kontinentech kromě Antarktidy, ale mnohem více jich najdete v teplých a vlhkých oblastech poblíž rovníku. Pokud se chcete komárům vyhnout, neměli byste jezdit do tropických oblastí.
  • Nejvíce komárů najdete v džunglích a bažinách ve Střední a Jižní Americe, v Jižní Asii, v Subsaharské Africe a v Oceánii.
  • Pokud si nejste jistí, zda je bezpečné cestovat do určité destinace, podívejte se na webové stránky Center for Disease Control (CDC) Malaria Travel Information. [7] Na těchto stránkách najdete informace o tom, které země mají nejvyšší riziko malárie a ve kterých zemích jsou komáři odolní proti vakcínám.
 2. 2
  Vyhýbejte se stojatým vodám. Komáři se často nacházejí poblíž stojatých vod, takže byste se měli vyhýbat jezerům, zátokám, rybníkům a bažinám, zejména v letních měsících. Většina druhů komárů klade vajíčka do stojaté vody a někteří se dokázali adaptovat dokonce i na slanou vodu. [8] Vyhněte se stojaté vodě, ať už jde o malá jezírka, nebo rozložité bažiny.
  • Mnoho druhů komárů se drží poblíž míst, na která kladou vajíčka.[9] Když se těmto oblastem vyhnete, nepřijdete do styku s těmito druhy komárů.
 3. 3
  Nemějte v okolí svého domova žádnou stojatou vodu. Je snadné omylem vytvořit pro komáry nový domov. Když necháte několik dní v létě na zahradě dětský bazének, začnou se vám v něm množit komáři. Zbavte se všech stojatých vod ze svého okolí. Pokud máte bazén, měli byste ho přikrývat kdykoli ho nebudete využívat a čistit ho chlorem. Zde je několik míst, na kterých se vám může nahromadit voda:
  • Vyhozené pneumatiky a různé nádoby
  • Kanály a výkopy stavebních prací
  • Bazény
  • Prohlubně na zahradě
  • Ucpané odtoky
 4. 4
  Vyhýbejte se komárům během jejich sezón. V tropických oblastech jsou teplotní změny během roku minimální, takže tam komáři žijí po celý rok. V mírném pásmu jsou ovšem komáři aktivní pouze v létě a v zimě hibernují. [10] Například na americkém Středozápadě mají chladné zimy, během kterých se komáři neobjevují, ale také mají teplá léta, která způsobují nárůst jejich populace. Komáří „sezóna“ se v každém teplotním pásmu liší, ale vždy jde o tu nejteplejší a nejvlhčí část roku.
  • Dalším sezónním faktorem, ovlivňujícím populaci komárů, jsou záplavy. V některých částech světa, například u egyptské řeky Nil, se vyskytují pravidelné záplavy. Stojatá voda ze záplav může vyvolat extrémní přemnožení komárů.
 5. 5
  Snažte se udržet se v chladu. Tato rada se hodí zejména v případě, že se nacházíte v horkém vlhkém podnebí. Komáry nejvíce přitahují teplá těla,[11] takže když se udržíte v chladu, vyhnete se jejich kousnutí. Tmavé oblečení absorbuje více slunečního tepla, takže byste měli nosit světlé oblečení. Také byste neměli venku cvičit. Kromě toho, že se přitom zahřejete, budete také zrychleně dýchat. Komáři ucítí oxid uhličitý, který vydechujete a přitáhne je to k vám. [12]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak zabít komára

 1. 1
  Chyťte komára ve vzduchu. Tato metoda není jednoduchá, ale když si to natrénujete, budete schopni chytat komáry ve vzduchu.
 2. 2
  Použijte plácačku. Plácačky se vyrábějí většinou z tvrdého plastu a zvyšují šanci na zabití sedícího komára. Pokud plácačku nemáte, můžete ho zkusit plácnout i rukou.
 3. 3
  Plácněte komára oběma rukama. Když použijete obě ruce, budete mít větší šanci, že komára chytnete, protože si ho v podstatě naženete jednou rukou do druhé.
 4. 4
  Nesnažte se komára polapit když vás kousne. Kolují fámy o tom, že když zatnete sval, nebo si natáhnete kůži, když vás komár kousne, přichytí se vám ke kůži a bude sát tak dlouho, dokud nepraskne. Tato báchorka ovšem nebyla nikdy potvrzena. I kdyby se vám to povedlo, skončili byste s hlubokým kousancem a nevyhnuli byste se riziku malárie, západonilské horečky atd. Pokud se chcete vyhnout komářímu kousnutí, je nesmysl se nechat kousnout.
 5. 5
  Chytněte komára do hrnku. Pokud nechcete komára zabíjet, můžete ho chytit živého a vypustit ho někde v přírodě. Pomalu vezměte šálek nebo sklenici a přiložte ji na sedícího komára. Potom pod sklenici vložte list papíru. Budete se tak moci komára zbavit, ale nebudete ho muset zabíjet. Opatrně držte papír na sklenici a přesuňte komára na vhodnější místo.
  Reklama

Tipy

 • Komáry přitahuje kyselina mléčná a zpocená kůže, takže byste se měli pravidelně sprchovat.
 • Natřete si zápěstí, krk a kotníky mentolovou vazelínou.
 • Zavírejte víko toalety, aby se vám v ní nemnožili komáři. Platí to hlavně pro venkovní záchody.
 • Pokud žijete v oblasti, kde rostou rostliny citronella, kousek si ulomte a noste ho u sebe. Vůně této rostliny komáry odpuzuje.
 • Plácačku na komára můžete udělat z čehokoli. Když si vezmete něco, co vám prodlouží ruku, budete mít větší šanci ho zabít. Použijte klidně srolované noviny.
 • Nezůstávejte moc dlouho venku.
 • Komáry přitahuje modrá barva a všechny ostatní tmavé barvy.


Reklama

Varování

 • Komáři jsou nejaktivnější brzy ráno a v podvečer. V tuto dobu si tedy dávejte větší pozor.
 • Pokud se chystáte cestovat do tropických oblastí, nezapomeňte se nechat očkovat proti malárii.
 • Nezapomeňte na to, že DEET je toxická látka. Neměli byste to s ní přehánět.
 • Ultrasonická zařízení odpuzují komáry pomocí zvuku, který má připomínat zvuk vážky, což je přirozený nepřítel komárů. Neexistují ale žádné důkazy, že tato zařízení skutečně fungují.
Reklama

O tomto wikiHow

Chikezie Onyianta
Spoluautorem článku je :
Specialista na hubení škůdců
Spoluautorem tohoto článku je Chikezie Onyianta, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 4 962 krát
Kategorie: Zdraví na cestách
Stránka byla zobrazena 4 962 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama