Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V roce 2012 se v USA stalo 12.6 milionů případů krádeže identity, což byl nárůst o více než milion oproti roku 2009. [1] Pokud vám to nepřijde dost, centrum pro monitorování krádeží identity v San Diegu spočítalo, že než se po krádeži identity podaří napravit vaši reputaci, trvá to více než 600 hodin. [2] Lidé už si dávají větší pozor a snaží se omezit tyto případy, ale nejlepším řešením krádeží identity je se jim jednoduše vyhnout.

Metoda 1 ze 4:
Posilujte svoji digitální bezpečnost

 1. 1
  Používejte silná hesla a PINy. Vybírejte si slova a čísla, která by nikdo nemohl uhodnout, i pokud se dostane k jiným vašim osobním informacím. Používejte slova a čísla, která dobře znáte, ale zakódujte si je tak, aby nebylo možné je rozšifrovat. Existují i náhodné generátory čísel, které vám vytvoří v podstatě neprolomitelná hesla. Měli byste dělat také následující:
  • Nepoužívejte stejné heslo pro všechny účty. U každého účtu nebo profilu byste měli mít jiné heslo.
  • Nepoužívejte data narození, běžné číselné sekvence, telefonní čísla, ani čísla občanského průkazu atd.
  • Dobré heslo obsahuje velká i malá písmena, čísla i znaky a je alespoň 8 znaků dlouhé.
  • Neukládejte si hesla ani jiné citlivé informace do počítače. Do každého počítače se vám někdo může dostat. Pokud chcete mít tyto informace digitální, mějte je na disku, který k počítači připojujete pouze kvůli zálohování (a přitom vypněte přístup na internet).
 2. 2
  Chraňte svůj počítač. Mnoho zlodějů identity používá spyware a keylogger software, díky kterému získávají hesla a další citlivé informace bez vědomí uživatele. To, že na svém počítači nic nevidíte neznamená, že se s ním nic neděje. Na rozdíl od virů nejsou tyto programy vůbec vidět, takže shromažďují informace tajně. Silná a pravidelně updatovaná firewall, antivirový program a programy pro ochranu počítače, by vás před těmito věcmi měly ochránit.
  • Pokud si nejste jistí tím, co je pro váš počítač nejlepší, kontaktujte svého prodejce techniky a zeptejte se.
 3. 3
  Dávejte si pozor na phishingové podvody. Phishing znamená, že vám budou chodit zdánlivě neškodné emaily, které budou chtít, abyste potvrdili svá hesla, čísla účtu, nebo čísla kreditních karet. Když vám přijde email, který po vás bude chtít tyto informace, měli byste ho ihned smazat. Můžete také kontaktovat instituci, ze které email údajně přišel a zeptat se jich, zda šlo o podvod.
  • Pokud vám přijde email, ve kterém se píše, že vám ho posílá vaše banka a že musíte potvrdit své informace, například změnit si heslo, neklikejte na odkaz v tomto emailu, i když jeho hlavička vypadá stejně, jako hlavička vaší banky. Pokud máte pocit, že jde o skutečný email z banky, přihlaste se do svého internetového bankovnictví, nebo si zavolejte do banky. Pokud nezaznamenáte žádné změny, právě jste se vyhnuli podvodu. Tyto podvody jsou stále častější a vyskytují se v mnoha formách.
  • Další podobné podvody zahrnují falešné výhry v loteriích, žádosti o peníze pro lidi v nouzi atd. a také emaily od údajného Nigerijského prince.
  • Kontrolujte si webové stránky, na kterých se dozvíte, jaké podvody jsou momentálně v oběhu (většinou to najdete na stránkách bezpečnostních agentur). Některé stránky mají dokonce kontaktní emaily, na které můžete napsat.
 4. 4
  Dejte si pozor, abyste omylem neprodali nebo nevyzradili své osobní informace. Když budete vyhazovat svůj počítač, nejprve ho důkladně vymažte a odstraňte z něho všechny své osobní informace. Ideálně byste měli obnovit tovární nastavení – všechny návody najdete v manuálu k vašemu počítači. Pokud nevíte, jak tyto změny provést, odneste počítač do servisu a nechejte to na profesionálovi.
  • Člověk, který se vyzná v technologiích, dokáže vytáhnout informace i ze smazaného hard disku. Programy, které to umí, se dají stáhnout na internetu. Požádejte někoho v servisu, aby vám pomohl disk vymazat.
 5. 5
  Při nakupování na internetu si dávejte pozor. Vždy si kontrolujte bezpečnostní symboly. Pokud nenajdete ikonu zabezpečení, nikam nepište své osobní údaje. Také si ověřte, že je stránka legitimní – nikdy nenakupujte na nějaké stránce na základě pochybného emailu. Nakupujte pouze na stránkách, které si najdete pomocí dobrého vyhledávače.
  • Pořiďte si kreditní kartu, kterou budete mít pouze na nákupy na internetu. Když se něco pokazí, budete moci kartu ihned zablokovat a zůstane vám další karta, kterou budete moci používat i nadále.
  • Neukládejte si své platební údaje na žádných webových stránkách. Je to sice pohodlnější, ale kdyby se na stránky dostali hackeři, nevyplatilo by se vám to.
 6. 6
  Neodpovídejte na nevyžádané emaily. I kdybyste odpověděli vtipem, potvrdili byste tím svoji existenci. Je lepší, když si podvodníci budou myslet, že se k vám jejich emaily nedostaly.
  • Neotvírejte emaily, které nedávají smysl, nebo vám přišly od organizací a lidí, které neznáte. Viry mohou být skryty i v emailech. Pokud nějaký mail skončí ve složce spam, neměli byste ho otvírat. Mějte stále zapnutý antivirový program.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Dávejte si pozor venku

 1. 1
  Dejte si pozor na lidi, kteří vám u bankomatu koukají přes rameno. Člověk, který za vámi stojí ve frontě u bankomatu nebo v supermarketu, může být jen další nakupující, ale je možné, že sleduje váš zůstatek na účtu a snaží se vypozorovat váš PIN. Při zadávání PINu si vždy zakrývejte tlačítka rukou a snažte se zajistit, aby vám ostatní lidé neviděli na monitor. Je dobré to dělat i v případě, že za vámi nikdo nestojí. Někteří zloději používají dalekohledy, nebo k bankomatům instalují kamery, aby se mohli dívat zdálky.
  • Většina bankomatů má ochranné štíty, které vás chrání. Používejte je, ale stále si rukou tlačítka zakrývejte.
  • Možná si budete připadat trochu hloupě, ale když se nad tím zamyslíte, jistě byste si připadali hloupěji, kdyby vám někdo vybílil účet.
 2. 2
  Dávejte si pozor na informace, které nosíte u sebe. Lidé často nosí spoustu osobních informací v peněžence nebo po kapsách. Kdyby vám někdo ukradl peněženku nebo kabelku, mohl by vaše osobní informace velmi rychle zneužít. Měli byste se tedy chránit:
  • Nenoste u sebe kreditní karty (nebo debetní karty s logem VISA). Omezíte tím ztráty v případě, že vám někdo ukradne osobní věci a také se vyhnete zbytečnému utrácení. Pokud u sebe chcete nosit kreditní karty, noste jen jednu a na zadní stranu vedle svého podpisu si napište „ZKONTROLUJ ID“.
  • Změňte si všechny kreditní karty tak, abyste je mohli používat pouze po zadání PINu. Když vám někdo ukradne kartu, nebude s ní moci platit bezkontaktně. Pokud se chcete vyhnout online zneužití karty, nikdy u sebe nenoste údaje o své adrese, číslo OP atd. Můžete u sebe mít emailovou adresu nebo telefonní číslo pro případ, že byste peněženku ztratili a chtěli, aby vám ji nálezce vrátil.
  • Nenoste u sebe prázdné šeky, pas, ani jiné doklady, které nehodláte ten den použít. Pokud doklady potřebujete, dejte si je do speciální kapsičky, kterou budete nosit stále na těle.
 3. 3
  Noste si peněženku a kabelky bezpečně. I v případě, že žijete v bezpečné oblasti, se vám může stát, že vás někdo přepadne. Můžete se pokusit různými způsoby odradit zloděje od krádeže.
  • Nenechávejte své osobní věci bez dohledu. Pokud jdete do obchodu, nepokládejte si kabelku nebo batoh do nákupního vozíku. I když budete stále u vozíku, někdo vám kabelku může ukrást třeba ve chvíli, kdy se sehnete pro nějakou věc a nebudete se na ni dívat. Neměli byste slepě věřit, že se vám nemůže nic stát.
  • Nikdy nenechávejte peněženku v kapse u kabátu, který si pověsíte v baru nebo v restauraci. Oblečení, které si nebudete kontrolovat, se snadno stane terčem krádeže.
  • Pokud nosíte kabelku, noste ji přes tělo, aby vám ji nikdo nemohl strhnout z ramene.
  • Pokud nosíte peněženku, kupte si řetízek nebo šňůrku a připněte si ji k tělu. Můžete nosit také falešnou peněženku, kterou v případě přepadení můžete odevzdat zloději. Je to sice trochu extrémní, ale pokud se pohybujete v oblastech se zvýšeným výskytem kriminality, bude se vám to hodit.
  • Připravte se na to, co uděláte, když vám peněženku někdo ukradne. Čím dříve zablokujete všechny své karty a informujete úřady, tím menší škoda vás postihne.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Buďte v bezpečí i doma

 1. 1
  Skartujte všechny dokumenty s osobními informacemi. Nevyhazujte staré výpisy z účtu a další dokumenty, které obsahují citlivé informace. Existují zloději, kteří prohrabují odpadky a snaží se získat osobní údaje lidí. Kupte si skartovačku a zničte všechny papíry, na kterých jsou vaše čísla účtu, čísla občanského průkazu nebo pasu atd.
  • Nekupujte si skartovačku, která papíry trhá na proužky, které je později možné sestavit. Pokud tuto skartovačku máte, před skartováním všechny dokumenty alespoň natrhejte na malé kousky. Někteří lidé také používají dva pytle na odpadky. Polovinu skartovaných dokumentů vyhodí do jedné popelnice u domu a polovinu vyhodí do jiné popelnice dál od domova.
  • Zničte také všechny papíry s banky s předschválenými půjčkami a prázdnými šeky. Tyto dokumenty byste neměli jen tak vyhazovat. Mnoho zlodějů tyto nabídky využívá. Nejlepší bude zavolat si do banky a požádat, aby vám žádné takové nabídky nechodily.
 2. 2
  Chraňte si poštu. Poštovní doručovatelé každý den zpracovávají miliony osobních informací, ze kterých zloději často těží. Jedna studie zjistila, že nejčastější metoda krádeže identity, která nevyužívá technologii, ne změna adresy pomocí pohlednic! [3] Dávejte si tedy na svoji poštu pozor.
  • Dávejte si pozor, abyste dostávali výpisy z banky včas. Pokud máte poštovní schránku, do které se lidé snadno dostanou, pořiďte si nějakou bezpečnější. Také si často kontrolujte poštu, aby vám schránku nikdo nemohl vybrat.
  • Většina bank nabízí emailové výpisy. Pokud vaše banka tuto službu nabízí, využijte jí.
  • Pokud očekáváte, že vám přijde poštou nová kreditní karta, která nedorazila ve stanovený čas, ihned zavolejte do banky. Nejlepší ovšem bude požádat banku, aby vám umožnila si kartu vyzvednout osobně.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Co dělat, když se stanete obětí krádeže identity

 1. 1
  Jednejte co nejrychleji. Snažte se za každou cenu zmírnit škody, které vám tato věc způsobí.
  • Okamžitě kontaktujte svoji banku a nechejte si zablokovat všechny své karty. Řiďte se radami banky a všechny rozhovory si nahrávejte. Zapisujte si jména lidí, se kterými budete komunikovat.
  • Kontaktujte policii a vyplňte protokol. Je důležité to udělat zejména proto, aby vám pojišťovna škody uhradila. Také díky tomu policie bude moci začít hledat potenciální podezřelé. Hlavně ovšem budete muset protokol ukázat v bance.
 2. 2
  Připravte se na to, že budete muset obejít spoustu úřadů a institucí a napravit svoji reputaci, což vám bude trvat pravděpodobně dost dlouho.
  Reklama

Tipy

 • Zajistěte, aby vaše děti věděly, jak důležité je nenechávat na internetu žádné své osobní údaje. Promluvte si s nimi o tom, jak bezpečně používat počítač a jak bezpečně nakupovat na internetu.
Reklama

Varování

 • Zjistěte si všechny informace o všech svých kreditních kartách a bankovních produktech. V bance se zeptejte na všechna pravidla ohledně těchto produktů a požádejte je, aby všechny vaše osobní údaje pravidelně skartovali.
 • Krádež identity je nebezpečím téměř pro každého. Je dokonce možné ukrást identitu i dětem a nedávno zemřelým lidem. Jediná skupina lidí, které se toto nebezpečí příliš netýká, jsou lidé, kteří nemají žádné peníze. Tito lidé by pravděpodobně měli velký problém získat například půjčku.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 43 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 546 krát
Stránka byla zobrazena 1 546 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama