Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Omrzliny se objevují, když je tělo vystaveno extrémně chladným teplotám a větru. Prsty na rukou a na nohou, uši a nos jsou nejvíce ohroženými místy na těle, protože není snadné je udržet v teple. Protože mohou omrzliny způsobit trvalé poškození kůže, je důležité se správně oblékat a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vhodné oblečení

  1. 1
    Než půjdete ven, zjistěte si, jaké je počasí. Sledujte zprávy o počasí a podle toho se rozhodujte, co si vezmete na sebe. Měli byste být co nejlépe připraveni. Pokud víte, že budete venku celý den, snadno můžete přijít k omrzlinám.
  2. 2
    Mějte na sobě dostatek oblečení. Zimní počasí je nepředvídatelné. Neoblékejte jen podle toho, jak je odpoledne, ale myslete i na to, jak bude večer, aby vám nebyla zbytečně zima.
  3. 3
    Buďte připravení na neočekávanou sněhovou bouři nebo vítr. Když budete venku ve sněhu a ve větru, riziko omrzlin bude vyšší.
  4. 4
    Vezměte si na sebe více vrstev. Lidé, kteří tráví venku spoustu času, si vymysleli jakýsi systém oblékání. Bez ohledu na to, jak teplou zimní bundu máte, si pod ni musíte vzít více vrstev oblečení. Zde je příklad vhodného oblečení:
  5. 5
    Vezměte si na sebe termo prádlo, které zajistí, že nebudete mít vlhkou pokožku.
  6. 6
    Přes termo prádlo si vezměte nějakou teplou látku, například vlnu. Neberte si bavlnu, která špatně schne a neposkytuje dostatečnou izolaci.
  7. 7
    Jako svrchní vrstvu si vezměte vhodnou bundu nebo kabát. Nahoře byste měli mít zimní kabát, pláštěnku, nebo oboje.
  8. 8
    Ujistěte se, že nemáte v oblečení díry. Musíte mít jistotu, že na těle nebudete mít jediné místo, které by přišlo do přímého kontaktu se zimou. Dávejte si pozor na kotníky, zápěstí a krk. Přestože se na těchto místech omrzliny nevyskytují moc často, měli byste si dávat pozor.
  9. 9
    Tričko mějte zastrčené do kalhot.
  10. 10
    Nohavice kalhot si zastrčte do ponožek
  11. 11
    Přetáhněte si přes rukávy konce rukavic.
  12. 12
    Chraňte si nohy, ruce a hlavu. Omrzliny se nejčastěji vyskytují na těchto částech těla, protože tyto části těla teplým oblečením nezakryjete. Budete si muset najít něco, co vás udrží v teple.
  13. 13
    Vezměte si čepici, která vám zakryje uši.
  14. 14
    Pokud je venku velká zima, chraňte si obličej lyžařskou maskou.
  15. 15
    Místo obyčejných rukavic si vezměte palčáky.
  16. 16
    Vezměte si teplé ponožky a nepromokavé boty.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Kdy je nutné jít dovnitř

  1. 1
    Pokud si vaše děti hrají v zimě venku, každou hodinu je vezměte dovnitř, aby se zahřály. Děti jsou na omrzliny náchylné, protože nevnímají varovné znaky. Když dítě například ztratí rukavici, za několik minut může mít necitlivé prsty. Každou hodinu tedy děti vezměte dovnitř a počkejte, až se zahřejí.
  2. 2
    Pokud vás přepadne silná bouřka nebo extrémní zima, schovejte se někde uvnitř. Za nízkých teplot se omrzliny tvoří velmi rychle. Pokud se počasí změní, je nutné co nejdříve vyhledat úkryt.
  3. 3
    Když se namočíte, jděte ihned dovnitř, nebo se převlečte. Když budete mít na těle mokré oblečení, udělají se vám omrzliny. Musíte být stále v suchu, což platí hlavně pro ponožky a rukavice. Noste si s sebou náhradní oblečení, nebo se jděte rychle schovat dovnitř.
  4. 4
    Každou půlhodinu si kontrolujte pokožku, zda nemáte omrzliny. Platí to zejména v případě, že je venku opravdu velká zima. [1] Prohlédněte si pokožku, zatlačte na ni, abyste viděli, jak pevná je a zakruťte prsty na rukou i na nohou.[2]
  5. 5
    Namrznutí: první fáze omrzliny – kůže je zarudlá a bolestivá, ale reaguje na tlak.
  6. 6
    Povrchová omrzlina: druhou fázi charakterizuje necitlivost a šedivě-bílá kůže, která je na dotek stále měkká.
  7. 7
    Hluboká omrzlina: tato omrzlina je velmi nebezpečná a vyžaduje lékaře. Pokud máte bílou pokožku, která je nezvykle pevná a necitlivá a jste zmatení a máte horečku, zavolejte ihned lékaře.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak řešit omrzliny

  1. 1
    Jděte ihned do tepla. Pokud vykazujete známky mírné omrzliny, ihned jděte dovnitř a zahřejte se. Svlékněte si mokré oblečení a převlečte se do něčeho teplého. Dejte si horký čaj, nebo jen horkou vodu, aby se teplota vašeho těla spravila.
  2. 2
    Nechoďte zpátky ven. Postižená oblast kůže venku opět snadno omrzne. Neriskujte to jen proto, že chcete jít lyžovat.
  3. 3
    Pokud nemáte k dispozici žádné teplé místo a jste daleko od všech budov, najděte si místo, na kterém nebude foukat a zavolejte si pomoc.
  4. 4
    Ponořte postiženou část kůže do teplé vody. Naplňte si misku nebo hrnec teplou vodou a ponořte do ní omrzlou část těla. Voda nesmí být horká, jinak by se tkáň poškodila. Namáčejte si omrzlinu 30-40 minut.
  5. 5
    Požádejte někoho, kdo omrzlinu nemá, aby vám řekl, zda je voda správně teplá. Pokud máte omrzlinu, nebudete schopni teplotu vody správně pocítit.
  6. 6
    Po 30-40 minutách byste měli kůži opět cítit a i její barva by se měla zlepšit. Při zahřívání tkáně pravděpodobně ucítíte silnou bolest.
  7. 7
    Nezahřívejte si pokožku žádným jiným způsobem. Když uděláte něco špatně, mohli byste si tkáň poškodit. Můžete použít pouze teplou vodu, následujícím věcem se vyhýbejte:
  8. 8
    Neotírejte si pokožku ani rukou, ani ručníkem.
  9. 9
    Nepoužívejte suché teplo – necitlivou pokožku snadno spálíte.
  10. 10
    Jděte k lékaři. Menší omrzliny je možné vyléčit doma bez pomoci lékaře, ale pokud máte vážnější omrzliny, mohli byste z toho mít trvalé následky. Pokud trpíte následujícími příznaky, musíte co nejdříve vyhledat lékaře: [3]
  11. 11
    Puchýře
  12. 12
    Ztráta citlivosti
  13. 13
    Bledá nebo jinak zbarvená kůže
  14. 14
    Výtok z postiženého místa
  15. 15
    Horečka, zmatení, točení hlavy
    Reklama

Tipy

  • Vlna a syntetická vlna se do chladného počasí hodí lépe, než bavlna. Bavlna může pokožku dokonce zchladit.
  • Pokud člověk trpí hypotermií a omrzlinami, je nutné nejprve řešit hypotermii.
  • Nekuřte a nepijte alkohol, obě tyto činnosti zvyšují citlivost těla na chlad.


Reklama

Varování

  • Omrzliny mohou být velmi vážné, nepodceňujte je.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 011 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 3 011 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama