Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když je chladné počasí, je spousta věcí, které můžete udělat, abyste předcházeli nachlazení – od častého mytí rukou, dostatku spánku, dostatečné hydratace a zdravé stravy – ale někdy i přes to největší úsilí můžete onemocnět. Bohužel není způsob, jak nastavení zastavit, pokud již jej cítíte přicházet. Ale máme pro vás několik kroků, díky kterým můžete předcházet zhoršení nachlazení a mnoho z těchto kroků vám také pomůže nachlazení zkrátit a zmírnit jeho průběh.

Část 1
Část 1 ze 4:

Ulevte si od příznaků nachlazení

 1. 1
  Dostatečně spěte. Pokud začnete pociťovat příznaky nachlazení, snažte se v noci spát alespoň 8 hodin. Pokud si v noci řádně odpočinete, zlepšíte svůj imunitní systém, což vašemu tělu pomůže bojovat s virem.[1]
  • Pokud nemůžete spát celou noc, uprostřed dne si na 20-30 minut zdřímněte, abyste nastavili své tělo na odpočinkový režim.
  • Pokud je to možné, omluvte se ve škole nebo v zaměstnání a zůstaňte doma, abyste si mohli odpočinout.[2] Zabráníte také tomu, abyste virus rozšířili mezi ostatní lidi.
 2. 2
  Pijte více tekutin.[3] Tekutiny předchází dehydrataci a zvlhčují váš krk, což napomáhá tomu, aby se v něm nehromadily bakterie. Tekutiny také pomáhají uvolnit ucpané dutiny a ulevit od příznaků nachlazení.
  • Měli byste vypít alespoň deset sklenic o obsahu 250 ml denně, obzvláště pokud cítíte, že u vás začíná nachlazení.
  • Voda, čaje bez kofeinu, sportovní nápoje, ovocné džusy, čistý vývar a zázvorový čaj jsou vhodné a prospěšné tekutiny při nachlazení.
  • Omezte nápoje s obsahem kofeinu a alkoholu, protože jejich diuretický účinek může způsobit dehydrataci.
  • Má se za to, že zelený a mátový čaj obsahují látky, které podporují obranyschopnost těla a pomáhají z těla vylučovat bakterie.[4]
 3. 3
  Zvlhčujte vzduch. Suchý vzduch pomáhá bakteriím a virům přežívat a délka nachlazení se tak prodlužuje.[5] Pokud si v místnosti zvlhčíte vzduch, budete také předcházet vysychání sliznic v nose a bude se vám lépe dýchat.
  • V místnosti, kde trávíte nejvíce času, si pusťte zvlhčovač nebo se často sprchujte v horké vodě, abyste vytvořili velké množství páry.
  • Teplé vlhko je obzvláště účinné.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Použijte přírodní prostředky a zastavte nachlazení

 1. 1
  Udělejte si kuřecí polévku.[6] Existují důkazy, že kuřecí polévka má protizánětlivé účinky, které mohou zmírnit otoky nosu a další příznaky. Je také důležité, abyste v počátcích nachlazení přijímali zdravé kalorie, aby vaše tělo mělo dostatek energie na boj s virem.
  • Vypijte i vývar z polévky. Horký vývar obsahuje velké množství živin a také vám pomůže, abyste zůstali hydratovaní.
 2. 2
  Zkuste zinek ve formě doplňku stravy.[7] Zinek je pro tělo velmi prospěšný a studie ukazují, že pokud si vezmete malé množství zinku každé dvě hodiny v začátcích nachlazení, můžete zkrátit dobu trvání nachlazení a zmírnit jeho příznaky.
  • Mezi možné nežádoucí účinky patří podráždění žaludku, nevolnost, bolest v podbřišku a podráždění v ústech. Je znám, že lidé, kteří užívají zinek intranasálně, permanentně přijdou o čich.[8]
  • V nejlepším případě zinek zkrátí vaše nachlazení o den.
  • Zinkové doplňky stravy jsou dostupné ve formě kapek, tablet, pastilek a nosního spreje.
 3. 3
  Používejte citrony. Citronová šťáva obsahuje vysoké množství vitamínu C a kyselost šťávy také pomáhá zklidnit rané příznaky nachlazení a redukuje množství hlenu.[9]
  • Pokud zredukujete množství hlenu, můžete zabránit viru, aby se uhnízdil a infekce trvala dlouho.
  • Vymačkejte si trochu citronové šťávy do čaje nebo usrkávejte citronádu.
  • Můžete si také pochutnat na čaji s citronem a medem a jeho účinek tak znásobit.
 4. 4
  Dejte si zázvor. Někteří vědci věří, že zázvor přírodně vyvolává pocení, které může posílit váš imunitní systém na počátku nachlazení. Zázvor může díky pocení pročistit vaše tělo a snížit vaši tělesnou teplotu.[10] [11]
  • Pot obsahuje dermcidin, účinnou látku, která bojuje s bakteriemi a poskytuje ochranu před útočícími mikroorganismy. Schopnost chránit vaše tělo před těmito útočníky je nejsilnější, když se trochu zapotíte, k čemuž vám zázvor může pomoci.
  • Nechte v šálku v horké vodě několik minut spařit pár plátků čerstvého zázvoru, abyste si připravili bylinný čaj. Můžete si také dát potraviny obsahující zázvor.
 5. 5
  Sáhněte po česneku. Česnek obsahuje alicin, složku, která posiluje imunitní systém a zmírňuje příznaky nachlazení. Podle některých studií je možné, že i pomáhá v boji s viry a předchází nachlazení.[12]
  • Můžete si připravit česnekový "čaj", pokud rozmačkáte jeden nebo dva stroužky česneku a necháte je pár minut spařit v horké vodě.
  • Můžete také zvýšit svůj příjem česneku tak, že budete konzumovat pokrmy s jeho obsahem. Přidejte si trochu česneku do kuřecí polévky nebo si potřete česnekem toast.
 6. 6
  Vyzkoušejte echinaceu nebo vodilku.[13] Jako už tomu u domácích prostředků léčby bývá, i u echinacey a vodilky nejsou jasné důkazy o tom, zda jsou skutečně účinné a mají vliv na zkrácení doby nachlazení. Ale studie ukazují, že echinacea a vodilka jsou účinné obzvláště v počátcích nachlazení.
  • Použijte raději tinkturu s obsahem echinecey nebo vodilky, protože ty jsou účinnější, než kapsle s jejich obsahem.
  • Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se raději s lékařem, zda je kombinace vašich léků a těchto bylin v pořádku. Bylinky mohou totiž negativně ovlivnit účinky některých léků.
 7. 7
  Okořeňte si život. Dejte si misku chilli nebo si do svého jídla přidejte kapku pálivé omáčky. Pálivé jídlo vám dočasně zprůchodní dýchací cesty a vy se budete moci vysmrkat.[14]
  • Pamatujte, že je účinnější, pokud si všimnete začínajícího nachlazení díky příznakům v nose, spíše než v krku. Pokud udržíte dýchací cesty průchodné, jak jen to bude možné, budete moci zabránit viru nachlazení, aby se usadil v krku.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Použijte k zastavení nachlazení medikamenty

 1. 1
  Používejte solné nosní kapky a spreje.[15] Tyto volně prodejné léky uvolňují ucpané dutiny, zvlhčují nos a umožňují hlenu, aby odtékal spolu s virovými částečkami a bakteriemi. Pokud manuálně vypláchnete bakterie, můžete urychlit své uzdravení.
  • Zmáčkněte gumový konec stříkačky, abyste jej naplnili solným roztokem a poté si stříkačku zasuňte asi 6-12mm hluboko do nosní dírky. Pomalu uvolněte gumový konec a nechte solný roztok vytéct do nosu.
  • Pokud se nedostanete do obchodu, abyste si solný roztok koupili, můžete si vyrobit svůj vlastní tak, že smícháte 1/4 čajové lžičky (1.25 ml) soli s 1/4 čajové lžičky (1.25 ml) jedlé sody a 250 ml teplé vody. Solný roztok můžete použít společně s nosní sprchou, díky které dosáhnete nejlepších výsledků. Použijte vždy vodu, která byla destilovaná, přefiltrovaná nebo alespoň minutu převařená.
  • Po každé aplikaci stříkačku důkladně vypláchněte a nechte ji volně uschnout. Pokud tak uděláte, vyhnete se zavlečení stejných bakterií do nosu.
 2. 2
  Vyzkoušejte volně prodejný lék proti nachlazení.[16] Volně prodejný dekongestant vysuší hlen ve vašem nose a může vám pomoci zmírnit příznaky a snížit kontakt, který bude mít nosní sliznice s virem.
  • Dekongestanty většinou pouze pomáhají zmírnit příznaky nachlazení, ale nedokáží zkrátit jeho dobu. Pokud si ale ulevíte od příznaků, budete si moci odpočinout a díky tomu zvýšíte obranyschopnost svého těla, které se tak s virem snáze vypořádá.
  • Pamatujte na to, že dekongestanty zvyšují činnost srdce. Mohou také vyvolat úzkost či nespavost. Pokud trvale užíváte nějaké léky, poraďte se s lékárníkem nebo lékařem, ještě předtím, než si koupíte léky proti nachlazení, abyste se ujistili, že se účinky léků nebudou krýt.
 3. 3
  Volte antihistamin.[17] Pokud vám z nosu spíše teče a nemáte jej ucpaný, antihistaminu vám udělá velkou službu, protože vám uleví a zmírní příznaky nachlazení.
  • Antihistaminika jsou léky obecně používané při alergiích, ale umí také zmírnit kýchání a rýmu daleko efektivněji než dekongestanty. Vysuší totiž hlen a zabrání tak virům a bakteriím, aby přišli do kontaktu se sliznicemi, kde by se mohly množit. Následkem toho se může zkrátit doba vašeho nachlazení.
  • I zde platí pravidlo, čím dříve začnete antihistaminika užívat, tím účinnější budou.
  • Pamatujte na to, že po antihistaminiku můžete být unavení. Ta antihistaminika, která navíc obsahují dekongestant mohou únavu naopak zmírňovat. Můžete se podívat po druzích, které vás neunaví. Antihistaminikům se zcela vyhněte pokud řídíte nebo ovládáte těžké stroje.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Posilte svůj imunitní systém

 1. 1
  Jděte na procházku.[18] Lehké cvičení může posílit imunitní systém. Protože jsou vaše příznaky mírné, udělejte si čas na lehké cvičení – jako rázná procházka, ve dvou až třech 10 minutových intervalech.
  • Místo chůze můžete cvičit například jógu a jiná lehká cvičení. To může být lepší volba, pokud je počasí venku nevlídné.
  • Pokud je mrazivo nebo deštivo, buďte opatrní. Pořádně se zabalte nebo raději zůstaňte v teple.
  • Pokud se projdete venku za slunného, teplého dne, můžete využít příležitosti načerpat vitamín D ze sluníčka, který váš imunitní systém také posílí.
 2. 2
  Zvyšte příjem vitamínu C.[19] Ačkoliv byl vitamín C dlouhou dobu propagován jako lék proti nachlazení, jeho efektivita není prokázána. Vitamín C posiluje imunitní systém, a některé studie naznačují, že může zkrátit průběh nachlazení, pokud jej začnete brát ihned zpočátku nachlazení.
  • Vitamín C můžete užívat ve formě doplňku stravy nebo jej přijímat přirozenou cestou z jídla a pití. Většina druhů ovoce obsahuje vysoké dávky vitamínu C a to platí obzvláště pro citrusy.
 3. 3
  Dejte si trochu medu.[20] Má se za to, že med posiluje imunitní systém. Má také antibakteriální a antimikrobiální účinky, díky kterým se vaše tělo může rychleji uzdravit.
  • Až si všimnete prvních příznaků nachlazení, dejte si lžíci medu, abyste svému imunitnímu systému dali účinnou injekci.
  • Med má zklidňující účinky, obzvláště pokud vás bolí v krku.
  • Med si také můžete rozpustit v čaji, kávě nebo vodě.
 4. 4
  Jezte jogurty. Acidofilus a jiné aktivní kultury obsažené v jogurtech mohou do vašeho těla vrátit zdravé bakterie a tím posílit váš imunitní systém. Tyto prospěšné bakterie pomáhají stimulovat tvorbu různých složek imunitního systému, který našemu tělu pomáhá v boji s nemocemi.[21]
  • Jogurt prospívá zejména při navracení zdravých bakterií do gastrointestinálního traktu, kde se vlastně nachází většina imunitního systému.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vodu a další tekutiny
 • Zvlhčovač vzduchu
 • Solné nosní kapky a spreje
 • Dekongestant
 • Antihistamin
 • Vitamín C jako doplněk stravy
 • Zinkové doplňky stravy
 • Med
 • Citron
 • Zázvor
 • Česnek
 • Kuřecí polévku
 • Jogurt
 • Echinaceu
 • Vodilku
 • Kořeněné jídlo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 164 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 164 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama