Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy může psychický a emocionální stres způsobovat padání vlasů, což je pro většinu lidí velký problém, kterého by se chtěli zbavit. Protože ale vlasy rostou dlouho, začínají lidem padat často několik týdnů nebo i měsíců po stresující události a může to trvat ještě mnoho měsíců potom. Naštěstí vlasy opět dorostou, jakmile se zbavíte zdroje stresu, ale existuje několik věcí, které vám mohou pomoci tento proces urychlit. V tomto článku se dozvíte, jak se zbavit stresu a jak pečovat o vlasy tak, aby vám padaly co nejméně.

Část 1
Část 1 ze 3:

Proč vlasy ve stresu padají

 1. 1
  Seznamte se s poruchami, které způsobují padání vlasů. Existují tři hlavní poruchy spojené se stresem:
  • Telogenní efluvium: U této poruchy stres způsobuje, že se vlasové váčky „vypnou“ a vlasy přestanou růst. O několik měsíců později vlasy postižené touto poruchou náhle začnou vypadávat. Jde o nejběžnější stresovou poruchu, která způsobuje padání vlasů.
  • Alopecie areata: U této poruchy imunitní systém napadá vlasové váčky a způsobuje vypadávání vlasů, někdy dokonce po velkých pramenech. Tuto poruchu může způsobit mnoho faktorů včetně stresu.
  • Trichotilomanie: Tato nemoc se od ostatních dvou liší, protože jde o psychickou poruchu, při které si pacient kompulzivně vytrhává vlasy, obočí a ochlupení z ostatních částí těla. Většinou jde o mechanismus řešení stresu, úzkosti, deprese, osamělosti, nebo nudy. [1]
 2. 2
  Navštivte lékaře a nechejte si potvrdit diagnózu. U každého typu vypadávání vlasů není přesně jasné, jakou roli hraje stres.
  • Stres někdy způsobuje vypadávání vlasů přímo, ale jindy může pouze zhoršit již existující nemoc. V některých případech padání vlasů způsobuje stres, místo aby stres způsoboval padání vlasů.
  • Přestože ve většině případů není nutné padání vlasů řešit lékařsky, v některých případech tento problém není způsobem stresem (jak byste si mohli myslet), ale jde o příznak vážnějšího zdravotního problému. Proto je nutné navštívit lékaře a získat přesnou diagnózu, místo abyste se pokoušeli zjistit příčinu padání vlasů sami.
  • Mezi vážnější choroby, které mohou způsobovat padání vlasů, patří nedostatečná funkce štítné žlázy, autoimunitní choroby, jako je lupus nebo syndrom polycystických vaječníků (SPV). U nedostatečné funkce štítné žlázy a SPV existují metody léčby, které pacientům umožní získat vlasy zpět. U autoimunitních nemocí je ovšem ztráta vlasů často permanentní. [2]
 3. 3
  Ve většině případů vám vlasy dorostou zpět. Pokud vám vlasy padají skutečně kvůli stresu, měli byste se při léčbě zaměřit zejména na odstranění tohoto stresu.
  • Jakmile se stresu zbavíte, vlasy by vám měly narůst zpět, aniž byste museli brát nějaké léky, nebo podstupovat léčbu.[3]
  • Je důležité mít trpělivost. Cyklus růstu vlasů trvá dlouhou dobu a může trvat několik měsíců, než zaznamenáte nějakou změnu.
  • Snažte se vyhýbat se stresu a nemyslet na svoji situaci, abyste si svůj problém zbytečně nezhoršovali. Věřte tomu, že se vám vlasy opět obnoví a budete v pořádku.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se zbavit fyzického a emocionálního stresu

 1. 1
  Dostatečně spěte. Nedostatek spánku může způsobovat duševní i fyzický stres, zejména pokud trpíte nedostatkem spánku dlouhodobě. Může to mít vliv na vaše stravování, na váš pracovní výkon i na vaši celkovou náladu, což způsobuje stres a úzkosti, které vedou k vypadávání vlasů.
  • Zlepšete svůj spánek tím, že budete mít pravidelný režim – to znamená, že budete chodit spát i vstávat každý den ve stejnou dobu. Měli byste každou noc spát alespoň 7-8 hodin.
  • Nedělejte před spaním nic stimulujícího. Nesledujte strašidelné filmy nebo seriály, vyhýbejte se obrazovkám počítače a telefonu a necvičte, ani nejezte. Místo toho si raději čtěte knihu, nebo si dejte horkou koupel.
 2. 2
  Jezte zdravě. Když budete jíst zdravě, budete mít více energie a snáze se vypořádáte se stresem. Stravování má vliv také na sílu vlasů, takže když budete jíst zdravě, vlasy vám budou méně padat.
  • Jezte každý den alespoň tři vyvážená jídla. Nevynechávejte snídani, která vám ráno nastartuje metabolismus a pomůže vám vyhnout se chuti na jídlo před obědem.
  • Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, sladkým jídlům a potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků. Jezte raději více ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, bílkovin a jídel s obsahem mononenasycených tuků, jako je avokádo, mastné ryby, ořechy a olivy.
  • Jezte více vitamínů a minerálů, které podporují zdravý růst vlasů a celkové zdraví. Jsou to vitamíny V, vitamín A, C a E, zinek, selen a hořčík. Omega-3 mastné kyseliny jsou také velmi prospěšné, protože posilují zdraví pokožky hlavy.
 3. 3
  Začněte více cvičit. Cvičení má skvělý vliv na emocionální stres. Při cvičení se do těla uvolňují endorfiny – hormony štěstí – které vám pomohou cítit se klidněji a uvolněněji.
  • Můžete si vybrat jakýkoli druh cvičení – co se týče řešení stresu, měli byste dělat něco, co vás bude bavit, ať už to bude běh, veslování, jízda na kole, tanec, nebo horolezectví. Cokoli, co vám zrychlí tep a vykouzlí vám úsměv na rtech, vám pomůže.
  • Měli byste se věnovat také józe nebo meditaci, protože se tím můžete snadno zbavit stresu. Můžete také meditovat doma, nebo u stolu v práci – kdekoli, kde na chvíli budete moci vypnout okolní svět a pročistit si mysl.
 4. 4
  Začněte chodit k psychologovi. Když v sobě budete své pocity dusit a nebudete o zdrojích svého stresu mluvit, emocionální stres se bude postupně zhoršovat. Proto je dobré najít si psychologa a mluvit o svých úzkostech. Umožní vám to zbavit se stresu mnohem snáze.
  • Pokud nemáte zájem o psychologa, zkuste si promluvit alespoň s nějakým dobrým kamarádem, nebo s někým z rodiny. Nebojte se, že je budete svými problémy zatěžovat – jistě vám moc rádi pomohou a vyslechnou vás.
  • I v případě, že vám rozhovor nepomůže zbavit se zdroje vašeho stresu, vám může pomoci změnit to, jak na své problémy pohlížíte. Když si promluvíte s přáteli a rodinou, uvědomíte si, že vás lidé okolo vás podporují a že se se svým stresem nemusíte nutně vypořádávat sami.
 5. 5
  Dejte svému tělu čas, aby se zotavilo po velké fyziologické změně. Velké změny – například operace, autonehody, nemoci, nebo porody, mohou být pro tělo velmi traumatické, i když se duševně cítíte dobře. Proto si lidé často všímají, že jim začínají padat vlasy tři až šest měsíců po velké fyziologické změně.
  • V tomto případě je nutné si uvědomit, že škoda již byla napáchána. Nemůžete už udělat nic pro to, abyste účinky této traumatické události změnili nebo napravili.
  • Proto je jediným řešením dopřát tělu dostatek času na zotavenou. Vlasy vám nebudou padat navždy, takže až se tělo z traumatické události vzpamatuje, začnou vám opět růst.
 6. 6
  Zaměřte se na léky, které berete. Některé léky mohou mít vliv na padání vlasů, takže zhoršují vypadávání vlasů kvůli stresu.
  • Nejčastějšími viníky jsou léky na ředění krve a léky na snížení krevního tlaku (beta blokátory). Mezi další léky, které mohou mít podobný vliv, patří metotrexát (na revma), lithium (na bipolární poruchu) a některé nesteroidní protizánětlivé léky. [2]
  • Pokud berete některé z těchto léků a máte pocit, že by mohly způsobovat vaše padání vlasů, navštivte svého lékaře a dohodněte se na úpravě dávkování, nebo na změně léků.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Podpora zdravého růstu vlasů

 1. 1
  Jezte dostatek bílkovin. Vlasy jsou tvořeny zejména bílkovinami, takže pokud chcete, aby vám rostly rychle a zdravě, musíte jíst dostatek proteinů. Když nebudete mít dostatek bílkovin, vaše tělo je přestane dodávat vlasům a začne je využívat pouze pro ostatní tělesné funkce.
  • Když vaše tělo nemá dostatek bílkovin, růst vlasů se zpomalí. Když tedy již vyrostlé vlasy dokončí růstový cyklus a začnou přirozeně vypadávat (tomuto procesu se říká katagen), může se zdát, že máte méně vlasů, než je běžné.
  • Nedělejte si ovšem starosti – jakmile začnete jíst více bílkovin, vlasy vám opět začnou růst rychleji a brzy je budete mít hustější.
  • Nejlepšími zdroji bílkovin jsou ryby (tuňák, losos, nebo halibut), bílé drůbeží maso (krůtí a kuřecí), vejce, mléčné produkty (mléko, sýry a jogurty), fazole (bílé, zelené a černé), hovězí a vepřové maso a tofu.[4]
 2. 2
  Jezte více vitamínů B a méně vitamínů A. Vitamíny B jsou důležité pro zdravý růst vlasů, takže pokud jich nemáte dostatek, vaše vlasy tím utrpí. Na druhou stranu příliš mnoho vitamínu A může způsobovat padání vlasů, takže pokud ho máte příliš mnoho, měli byste jeho konzumaci omezit.
  • Není příliš běžné, že by lidé neměli dostatek vitamínu B (zejména v USA), ale přesto s tím někteří lidé mohou mít problémy. Pokud chcete přirozeně zvýšit množství vitamínu B, jezte více ryb a libového masa, škrobové zeleniny a necitrusových druhů ovoce.
  • Pokud chcete omezit konzumaci vitamínu A, přestaňte jíst léky a doplňky stravy, které ho obsahují. Uvědomte si, že doporučené denní množství vitamínu A (pro všechny lidi starší 4 let) je 5000 IU.[2]
 3. 3
  Nedržte nízkokalorické diety. Diety, při kterých se značně omezuje množství kalorií, tělu často nedodávají dostatek vitamínů, živin a zdravých tuků, které jsou důležité pro správné fungování a růst vlasů.
  • Kromě toho rychlé hubnutí (jako důsledek nízkokalorických diet) může tělu způsobit fyzický stres, který může vyvolat padání vlasů.
  • Je důležité jíst zdravě, což znamená dávat tělu palivo a živiny, které potřebuje. Pokud se snažíte zhubnout, měli byste to dělat zdravě. Nejlépe toho dosáhnete tak, že si budete vybírat výživné potraviny a budete pravidelně cvičit.
  • Snažte se hubnout pomalu a stále stejně a v žádném případě se neuchylujte k hladovění. Pokud chcete hubnout bezpečně, neměli byste hubnout rychleji, než 1 kg za týden.
  • Mnoho kalorických a tučných potravin je pro vaše tělo zdravých, ale musíte si je vybírat obezřetně. Například ořechy, avokádo a mastné ryby obsahují velké množství mononenasycených tuků, ale jsou velmi zdravé a měli byste je do svého jídelníčku zařadit.
 4. 4
  Pečujte o své vlasy. Když budete o své vlasy dobře pečovat, budete je mít zdravější a budou krásné a husté a nebudou vám vypadávat.
  • Začněte tím, že si koupíte šampon a kondicionér určený pro váš typ vlasů. Na suché vlasy je nutné používat hutnější a výživnější produkty, zatímco mastné a jemné vlasy vyžadují lehčí produkty určené pro pravidelné používání.
  • Vyhýbejte se produktům, které obsahují příliš mnoho chemikálií. Šampony se sulfáty a parabeny jsou pro vlasy špatné – kupte si raději produkty, které obsahují pouze přírodní ingredience.
  • Také byste si neměli vlasy mýt příliš často, protože byste je tím mohli zbavit přirozených olejů a vysušit je, což by způsobilo jejich lámání. Většině lidem stačí mýt si vlasy každé tři nebo čtyři dny.
  • Vyživujte vlasy ještě více. Choďte ke kadeřnici na speciální zábaly, nebo si vyrobte vlastní vlasovou masku. Kokosový olej, arganový olej, nebo mandlový olej mohou značně vylepšit zdraví vašich vlasů.
  • Pečujte o své vlasy tím, že si je necháte každých 4-6 týdnů zastřihnout. Zbavíte se tím roztřepených konečků a vaše vlasy budou vypadat skvěle.[5]
 5. 5
  Nepřehánějte to se stylingem a účesy. Pokud chcete mít zdravé vlasy, neměli byste to přehánět s účesy. Ženy jsou v dnešní době posedlé foukáním, žehlením a vlněním vlasů pomocí nástrojů, které využívají teplo. Tím se vlasy značně poškozují.
  • Snažte se omezit používání těchto nástrojů. Naučte se nechávat si vlasy uschnout přirozeně, natáčet si je pomocí pěny a bez tepla, nebo používat například natáčky, které nevyužívají teplo.
  • Také byste si s vlasy neměli příliš hrát – nenatáčejte si je na prsty, ani si nevytrhávejte roztřepené konečky. Dávejte si pozor také na culíky – když si je budete dělat příliš těsné, vlasy vám budou vypadávat (trakční alopecie). Noste vlasy rozpuštěné tak často, jak to bude možné (zejména v noci) a experimentujte s volnými účesy, nízkými culíky a copy. Také byste si vlasy neměli příliš často kartáčovat.
  • Pokud si vlasy barvíte, dávejte si pozor. Barva vlasy vysušuje a značně poškozuje. Barvěte se pouze když to bude nezbytně nutné a pokud si chcete vlasy nechat zesvětlit, dobře si to rozmyslete. Je lepší využít přírodní techniky barvení vlasů, jako je henna, která vlasy barví a zároveň vyživuje.
  Reklama


Tipy

 • Když se zaměříte na společenský, emocionální a profesionální stres, kterým trpíte a promluvíte si s lidmi, kteří na vás mají velké požadavky, pomůže vám to zmírnit dopad stresu.
 • Když se zaměříte na společenský, emocionální a profesionální stres, kterým trpíte a promluvíte si s lidmi, kteří na vás mají velké požadavky, pomůže vám to zmírnit dopad stresu.
 • Když si budete vést deník, pomůže vám to utřídit si emoce a zmírnit stres.
Reklama

Varování

 • Ženy mezi 30 a 60 lety mohou trpět chronickým telogenním efluviem, které průběhu let mění intenzitu. Ovlivňuje celou pokožku hlavy, ale nezpůsobuje kompletní plešatost. Jde také o sebeomezující nemoc.
Reklama

Související články

Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak si zvýšit krevní tlakJak si zvýšit krevní tlak
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak poznat příznaky žaludečních vředůJak poznat příznaky žaludečních vředů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutíJak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutí
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Reklama

O tomto wikiHow

Sarah Gehrke, RN, MS
Spoluautorem článku je :
Registrovaná zdravotní sestra
Tento článek spoluautorem článku je Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke je registrovaná zdravotní sestra v Texasu. Titul M.S. v Ošetřovatelství získala na University of Phoenix v roce 2013. Tento článek byl zobrazen 8 193 krát
Stránka byla zobrazena 8 193 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama