X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 5 032 krát
Plagiátorství, neboli vydávání cizí práce za vlastní, vám může způsobit značné problémy v jakémkoli věku. Studenti, kteří se ho dopustí, jsou běžně vyhazování ze škol a například Joe Bidena stálo plagiátorství dokonce šanci stát se v roce 1988 americkým prezidentem. [1] V tomto článku se dozvíte, jak se vyhnout plagiátorství.
Postup
-
1Co je plagiátorství. Americký slovník definuje plagiátorství jako: „nepovolené vydávání imitace nebo přesné podoby jazyka a myšlenek někoho jiného za vlastní originální práci.“[2] Plagiátorství tedy nezahrnuje pouze doslovné kopírování cizí práce, ale také její imitace. Přepsat něčí práci vlastními slovy a použít synonyma je také plagiátorství. Veškeré texty byste měli psát sami a citovat všechny zdroje.
- Originální zdroj: „Územní právo zakazovalo otrokům žádat pro své majitele odplatu i za ty nejhorší zločiny.“
- Plagiát: „Územní právo otrokům neumožňovalo požadovat nápravu i těch nejhorších zločinů jejich pánů.“
- Správný přepis: „I zranění, mučení, nebo vysmívaní otroci nemohli podle Územního práva žádat pro své majitele odplatu. (Jefferson, 157)“
- Plagiátorství se vztahuje také k: [3]
- Stahování prací z internetu.
- Placení lidem, kteří práci napíšou za vás.
- Pokusy zajistit, aby cizí myšlenky vypadaly jako vaše vlastní.
- Originální zdroj: „Územní právo zakazovalo otrokům žádat pro své majitele odplatu i za ty nejhorší zločiny.“
-
2Zjistěte si co nejvíce informací o tématu, o kterém budete psát. Když budete danému tématu dobře rozumět, dokážete ho popsat vlastními slovy a nebudete potřebovat práci jiných lidí. Zjistěte si tedy co nejvíce informací. Najdete je na internetu nebo v knihách (doporučujeme knihy, které jsou většinou obsáhlejší a důvěryhodnější).
- Najděte si několik různých zdrojů informací. Když se budete spoléhat pouze na jeden zdroj, například na jednu knihu o otroctví, budete mít velký problém vyhnout se plagiátorství. Když si přečtete tři knihy, podíváte se na jeden dokument a najdete si dva další zdroje na internetu, nebudete se muset bát toho, že omylem napíšete plagiát.
-
3Několikrát si sami dané téma převyprávějte. Musíte materiálu důkladně porozumět a být schopni vyjádřit jeho význam vlastními slovy. Nečtěte si příliš ostatní materiály autora, abyste byli schopni použít vlastní slova.
- Originální zdroj: „Otroci pracovali 12 hodin denně od úsvitu do soumraku a přežívali na méně než 1200 kaloriích. Pracovali v potu tváře a zbroceni krví a slzami.“
- Přepracováno: „Otroci přežívali na sotva polovině doporučeného počtu kalorií denně a pracovali velmi dlouho v kuse. (Jefferson, 88)“
- Přepracováno: „V 19. století otroci pracovali od úsvitu až do soumraku a nedostávali téměř žádné jídlo. (Jefferson, 88)“
- Originální zdroj: „Otroci pracovali 12 hodin denně od úsvitu do soumraku a přežívali na méně než 1200 kaloriích. Pracovali v potu tváře a zbroceni krví a slzami.“
-
4Uveďte odkazy na všechny zdroje, které jste použili. Na konci práce byste měli vždy uvést seznam bibliografie. Pokud chcete uvést původní citát z práce jiného autora, musíte ho uvést správně. Každý profesor akceptuje jinou citační normu, ale když použijete formát MLA, většinou neuděláte chybu.
-
5Když si nebudete jistí, uveďte parafrázi. Existuje několik způsobů parafráze. Zde některé z nich uvádíme:
- Zmiňte zdroj přímo uvnitř parafráze: „Podle Richarda Feynmana lze kvantovou elektrodynamiku popsat pomocí dráhových integrálů.“
- Originální fráze, které by mohly být považování za plagiáty, dejte do uvozovek. „Změna paradigmatu“ nastává ve chvíli, kdy vědecká revoluce přinutí společnost dívat se na svět naprosto rozdílným způsobem.“
-
6Základní informace o autorském právu. Plagiátorství není jen nemorální, jde také o porušení autorského práva. Zde je několik informací, které byste si měli zapamatovat:
- Obecně platí, že fakta nejsou chráněna autorskými právy, takže je ve svých pracích smíte používat. [4]
- Fakta sice nejsou chráněna autorskými právy, ale slova, která je vyjadřují, chráněna být mohou, zejména pokud jde o originální formulaci. Můžete využívat informace z různých materiálů a článků, ale vždy je musíte uvádět svými vlastními slovy. Pokud se chcete vyhnout plagiátorství, vezměte si fakta a převyprávějte je vlastními slovy. Nestačí jen přidat čárku – musíte například změnit celou gramatiku věty. [5]
-
7Co není třeba citovat. Není nutné citovat úplně vše, jinak by lidem výzkumy zabraly spoustu času. Následující věci v akademických pracích citovat nemusíte:
- Běžné postřehy, folklór, městské legendy a dobře známá historická fakta (například datum útoku na Pearl Harbor).
- Vaše vlastní zkušenosti, názory a dojmy.
- Vaše vlastní videa, texty, písně a další média.
- Vědecké důkazy získané provedením vašich vlastních výzkumů.
Reklama
Tipy
- Některé školy mají programy, které vám práci zkontrolují a zjistí, zda neobsahuje plagiát. Pokud se bojíte, abyste omylem nenapsali plagiát, můžete těchto služeb využít.
- Zde jsou tipy, které vám pomohou psát věci vlastními slovy. Využívejte jazykové nástroje Googlu – přeložte si text například do jiného jazyka, potom ho zkopírujte a přeložte si ho do jiného jazyka a nakonec ho z tohoto třetího jazyka přeložte zpět do původního jazyka. Budete mít text, kterému téměř nebudete rozumět. Tento text potom přepište a upravte tak, aby zněl jako vaše vlastní formulace.
- Pokud nutně potřebujete kopírovat něčí práci, nekopírujte celé odstavce nebo strany! Snažte se co nejvíce informací napsat vlastními slovy a uveďte jen krátkou citaci. Do seznamu bibliografie potom uveďte citované práce.
- Pokud píšete nějakou esej nebo seminární práci, existuje jen malé riziko plagiátorství. Pokud jste si vědomi toho, že vydáváte cizí práci za svoji, je naprosto jisté, že vás odhalí.
- Pokud máte obavy, že by nějaká část vaší práce mohla znít jako myšlenky někoho jiného, pravděpodobně se bojíte oprávněně.
- Najděte si nějakou webovou stránku o plagiátorství a zkontrolujte si svoji práci.
Reklama
Varování
- Neriskujte – mohlo by vás to stát nejen známku za danou práci, ale také úctu a reputaci. Mnoho univerzit a škol studenty za plagiátorství vylučuje.
Reklama
Reference
- ↑ http://mediamatters.org/research/2008/08/23/media-outlets-reported-allegations-biden-plagia/144547
- ↑ http://dictionary.reference.com/browse/plagiarism
- ↑ http://plato.mercyhurst.edu/writingcenter/pdf/Avoiding_Plagiarism.pdf
- ↑ U.S. Supreme Court Decision: HARPER & ROW v. NATION ENTERPRISES, 471 U.S. 539 (1985)
- ↑ U.S. Supreme Court Decision: FEIST PUBLICATIONS, INC. v. RURAL TELEPHONE SERVICE CO., 499 U.S. 340 (1991)
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Avoid Plagiarism
Italiano:Evitare il Plagio
Português:Evitar o Plágio
Español:evitar el plagio
Français:éviter le plagiat
中文:避免抄袭
Bahasa Indonesia:Menghindari Plagiat
Nederlands:Plagiaat voorkomen
العربية:تجنب السرقة الأدبية
한국어:표절을 피하는 법
Tiếng Việt:Tránh Đạo Văn
Stránka byla zobrazena 5 032 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama