Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Internet je nedílnou součástí našich životů, mnozí z nás jej používají takřka neustále. Tato propojenost však zvyšuje riziko infikace počítače virem či malwarem, vedoucí ke ztrátě dat a krádeži identity. Každý uživatel internetu by měl být zběhlý v tom, jak nakažení virem předcházet, a na co si dávat pozor. Berte tento článek jako řidičskou příručku pro jízdu po internetové superdálnici. Vybavení znalostmi o tom, jak se viry nenakazit a jak je dále nešířit, budete na internetu bezpečnější nejen sami sobě, ale také všem ostatním, ke kterým se připojujete.

Část 1
Část 1 ze 4:
Bezpečné prohlížení internetu

 1. 1
  Neklikejte na všechno. Na internetu jsou tisíce reklam a vyskakovacích oken navržených tak, aby přitáhly vaši pozornost a donutily vás kliknout. Vzhledem k tomu, jak fungují nejmodernější prohlížeče, je velmi nepravděpodobné, že byste se na internetu něčím nakazili, ANIŽ byste na to sami klikli. Přestaňte tedy klikat na reklamy s nabídkami tak výhodnými, až se jim nechce věřit.
  • Zkontrolujte si, že máte prohlížeč nastaven tak, aby se vás vždy před spuštěním a automatickým stažením souboru dotázal. Když musíte vše potvrzovat, je mnohem méně pravděpodobné, že se nakazíte.
 2. 2
  Dávejte si pozor na zavádějící vyskakovací okna. Nejhanebnější vyskakovací okna na internetu jsou navržena tak, aby imitovala vzhled prověřeného antivirového softwaru. Tato okna se snaží uživatele zmást a donutit jej, aby si myslel, že jeho antivirus nalezl v počítači infekci. Pokud na takové okno kliknete, dojde ve skutečnosti k instalaci adware.
  • Namísto kliknutí na zobrazené varování okno zavřete, a poté spusťte v počítači svůj antivirový program. Nejspíše v něm žádná varování neuvidíte, pokud se však pořád obáváte viru, spusťte v nainstalovaném antiviru sken počítače.
  • Nesnažte se vyskakovací okno zavřít kliknutím na "X", obvykle tím otevřete další okna. Namísto toho se okna zbavte pomocí Správce úloh. Druhou možností je nainstalovat si program adblock plus, který zabrání tomu, aby se vám tato okna vůbec otevírala. [1]
  • Jiná vyskakovací okna vás mohou upozorňovat na infekci, kterou lze odstranit jen jejich softwarem. Žádná prověřená antivirová společnost by nikdy své produkty tímto stylem neinzerovala, takže na tato vyskakovací okna neklikejte.
  • Pro jistotu se podívejte, že máte v prohlížeči nastavené blokování vyskakovacích oken.
 3. 3
  Vyčistěte si cache. Vyskakovací okna mohou v cache prohlížeče skladovat informace, které povedou k jejich opětovnému vyskočení. Předcházejte tomu pravidelným čištěním cache.
 4. 4
  Zvažte přechod na jiný prohlížeč. Pokud používáte Internet Explorer, nebo starší prohlížeče typu Netscape či Safari pro Windows, možná se vystavujete bezpečnostním rizikům. Prohlížeče jako Firefox, Chrome a Opera jsou mnohem bezpečnější a snáze přizpůsobitelné. Například Firefox nabízí obrovskou řadu doplňků pro ochranu soukromí a zlepšení bezpečnosti, které mu vás na internetu pomáhají chránit.
  • Pokud nechcete měnit prohlížeč, ujistěte se, že vždy používáte aktuální verzi toho svého. To vám pomůže předcházet neoprávněným útokům.
 5. 5
  Nechoďte, kam nemáte. Viry jsou ilegální, proto se jim skvěle daří na ilegálních stránkách. Vyhněte se proto stránkám umožňujícím stahovat chráněný obsah a dalším nelegálním komunitám. Sdílení souborů je rychlou cestou k nakaženým souborům. Když se budete vyhýbat tomu, co byste neměli dělat, zjistíte, že je váš počítač najednou mnohem méně náchylný k infekcím.
  • Krom virů ze stažených souborů nabízí tyto stránky také nekončící nápor otravných vyskakovacích oken a klamavých reklam. Cokoliv z toho může vést k nakažení virem či spywarem.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Zacházení se staženými soubory

 1. 1
  Pečlivě vybírejte, co si stáhnete. Takřka pro jakoukoliv myslitelnou úlohu existuje nějaký program. Vždy se ale sami sebe zeptejte, zda opravdu potřebujete to, co se chystáte stáhnout. Zkuste si vyhledat, co potřebujete udělat – možná už v počítači máte program, který to umí. Stahováním samostatných programů pro každou činnost zvyšujete šanci, že stáhnete něco škodlivého. [2]
 2. 2
  Stahujte jen z prověřených míst. Pokud stahujete program či jiný software, je vždy moudré zkusit jej namísto ze stahovacích agregačních služeb zkusit stáhnout ze stránek vývojáře. Spousta stahovacích služeb si nainstaluje i svůj správce stahování, díky němuž můžete nakazit prohlížeč adwarem.
  • Stahování nelegálních souborů je vždy, pokud jde o viry a červy, čistou loterií. Pokud můžete, stahujte ze zdrojů, které komunita označí jako „důvěryhodné“ („trusted“). Snížíte tím riziko nakažení.
 3. 3
  Podívejte se na příponu souboru. Škodlivé soubory mají často falešnou příponu, která vás má zmást, například ".txt.vb" či ".jpg.exe". Windows často známé přípony souborů skrývají, aby bylo prohlížení souborů v počítači vizuálně přitažlivější. Soubory s dvojitou příponou využívají toho, že se skryje ta druhá z nich, nebezpečná. Pokud se vám v počítači přípony normálně nezobrazují a teď zničehonic vidíte příponu u staženého souboru, nejspíše jste si stáhli škodlivý soubor, skrývající se za maskou něčeho jiného.
  • Pro zobrazení přípon souborů spusťte Průzkumníka Windows, klikněte na záložku Zobrazení, a na ní poté na Možnosti. V okně Možnosti složky vyberte záložku Zobrazení, a tam pak odškrtněte políčko „Skrýt přípony souborů známých typů“.
 4. 4
  Skenujte stažené soubory. Máte-li nainstalovaný antivirový program, měli byste si navyknout skenovat soubory stažené z neznámých umístění. Většina antivirů umožňuje okamžitě skenovat konkrétní soubory. Stačí kliknout na soubor pravým tlačítkem a vybrat z nabídky možností váš antivirus.
  • Vždy skenujte soubory ZIP, jelikož jeden tento archiv může obsahovat několik souborů.
  • Emailový klienti často skenují soubory v emailech na přítomnost virů automaticky, přesto byste si měli všechny stažené programy skenovat sami.
 5. 5
  Neotevírejte nic, čemu zcela nevěříte. Virus ani červ nemohou nic provést, dokud skutečně nespustíte program, ke kterému jsou připojené. Znamená to, že prostým stáhnutím souboru se nebezpečí nevystavujete. Pokud se tedy po stažení souboru rozhodnete, že mu zcela nedůvěřujete, neotvírejte jej, dokud si nebudete jisti jeho neškodností, nebo jej jednoduše smažte.
 6. 6
  Přečtěte si licenční ujednání. Znáte ty právnické dokumenty, které vždycky při instalaci programu slepě odsouhlasíte? Tak toho, že je většina lidí přeskakuje, využívají pochybné společnosti k podstrčení doložek o instalaci spywaru a dalšího škodlivého softwaru. Vždycky si najděte čas na to, abyste si tyto podmínky pročetli – zvláště pokud jde o společnost, o které jste nikdy dříve neslyšeli.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Jak se vypořádat s emaily

 1. 1
  Nestahujte přílohy ze zdroje, který neznáte. Emailové přílohy jsou 1. nejčastějším způsobem šíření virů a jiného malware. Nikdy byste neměli klikat na přílohu či odkaz v emailu od člověka, kterého neznáte. Pokud si odesilatelem nejste jistí, před stažením se jej nejprve zkuste zeptat, zda je daný soubor nezávadný.
 2. 2
  Nestahujte přílohy ze zdroje, který ZNÁTE, pokud je nečekáte. Lidé jsou často nakaženi viry, které rozesílají emaily bez jejich vědomí. Znamená to, že email obdržíte ze známého zdroje, samotný email však není důvěryhodný. Pokud text nebo příloha vypadají divně, na nic neklikejte. Nejprve si nechte od odesílatele potvrdit, že vám danou přílohu opravdu poslal on.
 3. 3
  Vypněte si náhledy obrázků. Řada emailových aplikací v rámci zvýšení uživatelského komfortu automaticky načítá obrázky. Pokud však obrázek obsahuje škodlivý kód, stáváte se tak mnohem náchylnější k infekci. Měli byste stahovat jen obrázky z emailů od odesílatelů, kterým důvěřujete.
  • Poznámka: Některé služby začaly měnit způsob nakládání s obrázky, což jejich načítání činí bezpečnějším. Například Gmail už obrázky ve výchozím nastavení nevypíná. Zjistěte si, co je pro vás nejbezpečnější, u svého emailového poskytovatele.
 4. 4
  Buďte ve střehu před zvláštními emaily od firem, jejichž jste zákazníky. Populární phishingová technika je zkopírovat vzhled firemního emailu a vložit do něj odkazy, které se podobají správné URL, vedou však na falešné stránky (například slovo "povver" namísto "power"). Tyto stránky pak shromažďují vaše osobní informace, o kterých jste si mysleli, že putují na důvěryhodný server.
  • Žádná legitimní společnost po vás nikdy nebude chtít emailem sdělit heslo, ani jiné osobní informace. [3]
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Jak se ochránit

 1. 1
  Nainstalujte si antivirový program. Antivirový program aktivně chrání váš počítač před virovou nákazou tak, že skenuje běžící programy, a také provádí plánované skeny celého systému. Existují zdarma dostupné antivirové programy, které nabízí základní ochranu proti virům, například AVG, Bitdefender či Avast. Pak existují také placené antiviry, které nabízí dodatečnou ochranu při pohybu na internetu, jako je firewall a opatření proti phishingu. Patří mezi ně třeba Norton, Kaspersky, a také placené verze zdarma dostupných antivirů.
  • V jednu chvíli musíte mít nainstalovaný jen jediný antivirus, abyste zamezili vzájemnému konfliktu těchto programů.
  • Zkontrolujte, že se váš antivirus aktualizuje minimálně jednou týdně.
  • Nejméně jednou za týden udělejte sken počítače. Častěji, pokud hodně používáte internet.
  • Antivirový program není bezchybný a nenahradí vám správné návyky při prohlížení internetu, ani používání selského rozumu. [4]
 2. 2
  Nainstalujte si anti-spyware. Krom virů mohou váš počítač nakazit i spywarové a adwarové programy, kterých se poté jen těžko zbavujete. Často se také pokusí o převzetí kontroly nad vaším internetovým prohlížečem. Počítač se díky nim také stává citlivější k dalším infekcím. Většina antivirových programů přitom spyware a adware neskenuje, ani neodstraňuje.
  • Mezi populární programy patří Malwarebytes, Spybot S&D, HitmanPro a Adw Cleaner.
  • Můžete mít nainstalováno více anti-spywarových současně. Více programů znamená pravděpodobnější zachycení problematického spywaru.
 3. 3
  Zapněte firewall. Firewall chrání síťové porty, které jsou „dveřmi“ do internetu, přes něž data procházejí tam a zpět. Windows nabízí přeinstalovaný a ve výchozím nastavení zapnutý firewall, který je pro většinu domácích uživatelů obvykle více než dostačující. Existuje také řada společností nabízejících výkonnější a lépe přizpůsobitelné firewally. Většinou jde o ty stejné společnosti, které produkují placený antivirový software.
  • Firewally existují také ve formě hardwaru.
  • V jednu chvíli můžete mít zapnutý pouze jediný firewall. Před instalací softwarového či hardwarového firewallu musíte vypnout Windows firewall.
 4. 4
  Udržujte aktualizované Windows. Spousta virů a jiných škodlivých programů využívá díry v softwaru Windows. Microsoft tyto díry rychle opravuje a vydané aktualizace nabízí všem uživatelům legálních kopií Windows. Pokud svá Windows neaktualizujete, je váš systém mnohem méně chráněný. Pro zajištění trvalé ochrany zkontrolujte, že máte ve Windows nastaveny automatické aktualizace. [5]
  • Používáte-li Windows XP, okamžitě přejděte na novější systém. Podpora pro Windows XP skončila 8. dubna 2014. Znamená to, že jakékoliv zneužitelné díry, které budou nalezeny po tomto datu, už nebudou opraveny. Windows XP se tak stávají velmi nebezpečným systémem. Více informací naleznete v článku o upgrade na Windows 7, nebo v článku o upgrade na Windows 8.
 5. 5
  Zacházejte opatrně s USB flash disky. USB disky jsou pro viry populárním dopravním prostředkem, který obvykle využívají zcela bez vědomí majitele disku. Nákazu můžete získat jen samotným vložením USB disku, nebo jeho připojením k veřejnému počítači. Zkuste pro sdílení souborů používat jiné cesty, jako jsou online úložiště, nebo emailové přílohy.
 6. 6
  Buďte opatrní při používání vzdáleného přístupu. V našem silně propojeném světě začíná vzdálený přístup a sdílení zdrojů převládat. Ačkoliv z hlediska produktivity to může být skvělé, pokud jsou k vašemu osobnímu počítači přímo připojeny jiné stroje, vystavujete jej tím vyššímu riziku. Zeptejte se sami sebe, zda vůbec vzdálené připojení potřebujete, a ujistěte se, že máte stále aktualizovaný ochranný software.
 7. 7
  Provádějte správně zálohy. Pokud se stane katastrofa, určitě nechcete zůstat bez svých důležitých dat. Pravidelné plánované zálohování zmírní jakékoliv virem způsobené poškození. Pomůže vám také rychleji se vzpamatovat a začít znovu fungovat. Při zálohování dat máte na výběr z řady možností jak pro lokální, tak pro vzdálená úložiště. [6]
  Reklama

Tipy

 • Zálohu osobních souborů udržujte stále aktuální. Bude se vám to hodit, pokud se nakazíte programem, který vaše soubory vymaže, nebo který vám k nim znemožní přístup.
 • Pamatujte: pokud to vypadá podezřele, pravděpodobně to podezřelé je.
 • Mažte každý den dočasné soubory internetového prohlížeče.
 • Řešíte-li jednoduché chyby typu modré obrazovky, jednoduše počítač vypněte, a po 10 zase zapněte.
 • Nikdy neodpovídejte na žádné podezřele vypadající průzkumy, a neutrácejte žádné peníze za nějaká vylepšení.
 • Nikomu nikdy NEDÁVEJTE své heslo.
Reklama

Varování

 • Pokud si neuchováváte kvalitní zálohu svých souborů, riskujete, že při útoku viru či spywaru přijdete o všechno. Udělejte jednou za čas sken počítače.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 91 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 079 krát
Stránka byla zobrazena 2 079 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama