Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pupínky, řezné rány a podrážděná pokožka jsou častým důsledkem holení. Každý, kdo má s holením nějaké zkušenosti, jistě zná tyto nepříjemné příznaky. V tomto článku se dozvíte, jak se jim vyhnout.

Metoda 1 ze 3:
Správné holení

 1. 1
  Holte se v horké sprše nebo po koupeli. Teplá voda vám hydratuje pleť, otevře póry a připraví ji na holení, takže se vyhnete podráždění. Čím jemnější chloupky budou, tím snáze je oholíte.
  • Nechejte si chloupky ve vodě zjemnit a nadzvednout. Vlhkost a pára z koupele nebo sprchy vám zjemní a nadzvedne chloupky. Jemnější chloupky se holí mnohem snáze, než suché hrubé chloupky.
  • Pokud nemáte čas na sprchu nebo koupel, přiložte si na pokožku na 5 minut žínku namočenou v horké vodě.
 2. 2
  Používejte peeling. Mnoho lidí před holením zapomíná na tento důležitý krok. Peeling byste si měli udělat před holením, ale i po holení. Možná to zní jako ztráta času, ale uvidíte, že potom budete mít pleť hladkou a vyhnete se zbytečným pupínkům.
  • Peelingem před holením se zbavíte mrtvé kůže a narovnáte chloupky, takže se oholíte hladčeji. Peelingem po holení si otevřete póry ucpané pěnou na holení a předejdete zarůstání chloupků (což způsobuje pupínky).
 3. 3
  Nikdy se neholte bez pěny nebo gelu na holení. Pěnami na holení se budeme zabývat později, ale nyní je nutné uvést, že se nikdy nesmíte holit bez nich. Vždy používejte pěnu nebo gel na holení.
  • Je vám to jasné? Nesmíte se holit pouze s vodou. V krajním případě můžete zkusit použít sprchový gel, ale měli byste si vždy nachystat holící pěnu. Pokud si holíte jedno místo víckrát za sebou, nezapomeňte ho znovu natřít pěnou.
 4. 4
  Holte se ve směru růstu chloupků. Měli byste se holit vždy směrem dolů. Když budete chloupky holit v protisměru jejich růstu, podráždíte si pleť a udělají se vám pupínky.
  • Víme, že v protisměru růstu chloupků se oholíte hladčeji, ale přesto byste se tomu měli vyhýbat. Značně tím totiž zvýšíte riziko podráždění pokožky.
 5. 5
  Holte se krátkými jemnými pohyby. Když budete dělat žiletkou krátké pohyby, nebudete na pleť tolik tlačit. Když budete žiletku táhnout příliš daleko, brzy se ztupí a budete muset více tlačit.
  • Mezi každým tahem byste žiletku měli umýt – čím kratší tahy budete dělat, tím déle vám žiletka vydrží ostrá.
 6. 6
  Opláchněte se studenou vodou a osušte se. Teplá voda otvírá póry a studená je zavírá, takže byste se po oholení měli vždy opláchnout studenou vodou. Potom se velmi jemně osušte čistým ručníkem. Když si budete pokožku dřít, podráždíte si ji.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Používejte správné produkty

 1. 1
  Používejte vždy novou čistou žiletku. Tupá žiletka vám pleť podráždí za každé situace. Místo aby vám hezky sklouzla po pleti, vám ji podráždí. Jen si představte, jak se vám žiletka u pokožky odlamuje![1]
  • Jednu žiletku můžete použít několikrát, ale musíte se i ni dobře starat. Po každém oholení ji důkladně umyjte, ale nenechávejte ji mokrou, jinak by zrezivěla. Otřete ji ubrouskem namočeným v lihu, abyste zabili všechny bakterie. [2]
 2. 2
  Muži by si měli koupit holící štětku. Možná si myslíte, že stačí pěnu nanést rukama, ale štětka je mnohem lepší. Zapracuje vám pěnu do pleti, takže se oholíte hladčeji.
  • Můžete se začít holit břitvou. Je to levné a mnohem bezpečnější, než žiletky s více břity.[3]
 3. 3
  Používejte pěnu na holení s obsahem aloe vera a dalšími látkami, které zklidňují podrážděnou pleť. Naneste si pěnu na pokožku před holením a nechejte ji působit alespoň tři minuty, aby se chloupky ještě více zjemnily. Aloe vera a další látky vám umožní dosáhnout hladkého oholení a vyhnout se podráždění.
  • Pánové mohou používat dámské pěny na holení určené pro citlivější pokožku, které obsahují více ochranných látek.[4] Pokud vám nevadí růžová lahvička, nepoužívejte pánské pěny!
 4. 4
  Po holení se natřete krémem s obsahem hydrokortizonu. Udělejte to co nejdříve po oholení, zmírníte tím pálení a podráždění.
  • Nepoužívejte tyto krémy každý den, jinak si na ně vaše pleť zvykne a přestanou na vás fungovat. Pravidelným užíváním se pleť také ztenčuje.
 5. 5
  Po oholení se natřete tělovým mlékem. Kupte si nějaké tělové mléko bez parfémů a barviv pro citlivou pleť. Když pleť po oholení hydratujete, vyhnete se podráždění.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak se vyhnout podráždění v budoucnu

 1. 1
  Přestaňte se holit. Zkuste se na nějakou dobu přestat holit a počkat, až vám vousy nebo chloupky opět narostou. Pokud si nemůžete dovolit neholit se delší dobu, zkuste to alespoň na několik dní. Čím méně se budete holit, tím méně podrážděnou pleť budete mít.
  • Už po několika dnech se vaše pleť začne hojit. Pokud jste v úzkých, požádejte lékaře, aby vám napsal do práce nebo do školy omluvenku, abyste si mohli nechat narůst vousy.[3]
 2. 2
  Místo holení používejte depilační krémy. Depilační krémy rozpouští chloupky od kořínků. Když je budete používat, vyhnete se podráždění pleti po holení. Některé krémy ovšem obsahují alergenní látky. Kupte si krém určený pro citlivou pleť a řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku.
  • Protože se s těmito krémy nemusíte holit, snadno se vyhnete podráždění pokožky!
 3. 3
  Put benzoyl peroxide salve or a razor bump cream on shaved areas. Apply 2.5- to 5-percent benzoyl peroxide on your skin immediately after shaving to reduce redness, irritation or bumps. Benzoyl peroxide was originally created as an acne treatment, but it is now a common treatment for the avoidance of razor burn.Natřete si oholenou pokožku benzoyl peroxidem, nebo krémem proti pupínkům. Ihned po oholení si natřete pokožku benzoyl peroxidem, který se původně používal pro léčbu akné, ale funguje dobře i na pupínky po holení.
  • Pokud trpíte na pupínky po holení, používejte tyto krémy preventivně.[2]
  Reklama

Tipy

 • Líska lékařská vám pleť zklidní a zbaví vás podráždění.[3]
Reklama

Varování

 • Pokud se podráždění pleti nezlepší ani po několika dnech, navštivte dermatologa.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 343 krát
Stránka byla zobrazena 2 343 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama