Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je sice vaší občanskou povinností být jednou za život součástí poroty u soudu, ale přesto je možné se tomu vyhnout. Většinou se občané vybírají náhodně. Pokud se jednoduše nedostavíte, mohli by vás zavřít až na dva roky za maření úředního výkonu, ale můžete vyzkoušet naše tipy, které vám možná umožní se tomu vyhnout. Pokud přesto musíte jít, budete muset v porotě být pouze jeden den.

Metoda 1
Metoda 1 ze 1:

Postup

 1. 1
  V mnoha státech je možné prokázat, že se poroty nemůžete zúčastnit z finančních důvodů. Když prokážete, že jste zaměstnanci a poskytnete soudu své finanční výkazy a daňová přiznání první den, kdy byste se měli účastnit poroty, je možné, že vám tuto povinnost prominou. Když přesvědčíte soudce, že pro vás není akceptovatelné chybět v práci, přijdete pouze o jeden den svého času. V žádném případě byste ale neměli lhát.
 2. 2
  Požádejte si o změnu data. Téměř všechny federální, státní a místní výběry porot se dělají pomocí počítače. Vaše jméno je vybráno ze seznamu a soud vám pošle dopis. Když dostanete dopis, označte na formuláři, že potřebujete změnu data, protože se nemůžete dostavit v uvedený den. Napište, že jste nemocní, že odjíždíte z města, že studujete v jiném městě, nebo že hodláte vstoupit do armády. Jakákoli vhodná výmluva vám zajistí, že vás do poroty nepovolají ještě minimálně jeden rok. Pokud máte děti, klidně je uveďte jako důvod.
  • Může se vám podařit získat změnu data i s nepodstatným důvodem. Zavolejte si na soud, na kterém se máte účastnit poroty a požádejte o změnu data. Měli byste požádat o dřívější datum, abyste se mohli poroty účastnit dříve, než bylo původně stanoveno. Není jisté, že s vám podaří se tomu vyhnout, ale budete mít větší šanci. Důvodem je to, že dřívější data bývají většinou již obsazená, takže když vaše jméno přesunou na dřívější datum, pravděpodobně vás nakonec vůbec nepovolají.
  • Pokud je možné změnit datum, požádejte o nějaké prosincové datum. V prosinci se spousta procesů odkládá nebo ruší a možná vás nakonec vůbec nepovolají, i když budete mít svoji občanskou povinnost v podstatě splněnou.
  • Pokud studujete, můžete požádat o stanovení data na prázdniny. Je možné datum posunout i o déle než jeden rok. Soudní personál vám sdělí, že jde o poslední možnost posunutí.
 3. 3
  Pokud jste v Kalifornii, můžete zkusit riskantní právní kličku. Následující rada se považuje za podvod a když vás chytnou, mohli byste jít na 20 dní do vězení. V Kalifornii procesy trvají většinou 10-20 dní. Během zhodnocování porotců se vás bude soudce ptát, zda máte dobrý důvod neúčastnit se poroty u daného procesu (který může trvat i několik týdnů). Většina výmluv se neakceptuje, ale například zdravotní problémy vám uznají. Zkuste to takto: Vysvětlete soudci, že máte v následujících týdnech něco důležitého a neodkladného a že byste si rádi datum posunuli o dva týdny, abyste všechno stihli. Většina soudců bude souhlasit s tím, že se můžete vrátit za dva týdny a zopakovat si svoji povinnost, i když vaše důvody nejsou příliš vážné. Podle státních zákonů ovšem budete mít svoji povinnost splněnou tím, že se dostavíte pouze jeden den, i když nebudete k procesu nakonec vybráni. Když se vrátíte k porotě, místo abyste dostali nové datum, dostanete papír, který potvrdí, že jste svoji povinnosti splnili.
 4. 4
  Pokud nemáte dobrou výmluvu, měli byste se poroty zúčastnit. Nebojte se zavolat na soud, nebo napsat dopis a pokusit se vymluvit se z toho – v některých případech se vám to podaří. Budete se ale muset dostavit alespoň na první den. Nedělejte si z toho starosti. To, že se dostavíte k soudu, nemusí znamenat, že nakonec budete vybráni do poroty.
  • U civilních procesů vyžaduje závěr ve prospěch žalobce převahu důkazů, zatímco u kriminálních procesů vyžaduje odsouzení obžalovaného dostatečné prokázání viny. Ujistěte se, že znáte všechna pravidla a všechny důležité informace ještě před započetím procesu. Čím tvrdohlavější budete, tím lépe.
  • Lepší taktika, než hrát si na hloupého, je hrát si na chytrého. Mnoho právníků chce porotce, které je možné nějakým způsobem přesvědčit. Snažte se prokázat, že jste vzdělaní, inteligentní a myslíte logicky. U mnoha soudů jsou právníci, soudci a policisté vyřazováni z porot, protože mají příliš mnoho informací o daném tématu. Také lékaři jsou většinou vyřazováni z porot u případů pochybení lékařů, bankéři jsou vyřazováni z porot u případů finančních podvodů atd. Není ovšem neobvyklé, že v porotě sedí soudce.
  • Pokud vás odmítnou jako porotce u kriminálního případu, většinou se to dozvíte u prvotního výslechu. Není to legální a pro mnoho lidí je to také nemorální, ale neexistuje téměř žádná šance, že někdo zjistí, že lžete. U těchto případů po vás budou chtít, abyste odložili své přesvědčení. Když to přiznáte, nebude to mít žádný vliv.
   • Nerozumím konceptu důkazu nade vší pochybnost. Co to znamená? Musím si být jistý na 99%? Nemyslím, že bych dokázal někoho odsoudit, aniž bych si byl stoprocentně jistý, že zločin spáchal.
   • Vím, že většina lidí, kteří byli odsouzeni za zločiny, je spáchali. Žalobce by je jistě neobvinil, kdyby k tomu neměl důkazy. V této fázi procesu se tedy obžalovaný považuje za vinného (přestože vím, že musím předpokládat, že je nevinen).
   • Policisté jsou lepšími svědky, než běžní lidé. Jsou vytrénovaní, aby si všímali všeho okolo sebe, mají zkušenosti s kriminálními případy a mají vyšší morální standardy.
   • Nevím, jak mohu někoho soudit, aniž bych si poslechl jeho verzi. Pokud se mi nedokáže podívat do očí a říct mi, že to neudělal, budu si muset myslet, že to udělal. (Obžalovaní většinou nevypovídají, protože si poroty myslí, že jsou vinni. V takových případech může také žalobce pokládat obžalovanému otázky.)
   • Nejsem konfrontační člověk. Přestože se snažím být asertivní, když jsem v menšině, vždy se nakonec připojím k většině. (A když vám soudce řekne, že nemusíte být tvrdohlaví, ale musíte se vyjádřit, když bude většina poroty přehlížet důkazy, můžete mu odpovědět vyhýbavě.)
   • Byl jsem obětí zločinu. Toho, kdo to udělal, nikdy nechytili. Jsem naštvaný a myslím si, že justiční systém nefunguje.
   • Můj kamarád/člen mé rodiny je právník/policista. Často spolu mluvíme o jeho případech, takže mám hodně informací z první ruky.
   • Obžalovaný je ve stejném věku, jako můj syn. I můj syn měl dříve nějaké problémy.
 5. 5
  Zmiňte právo veta poroty. Pokud vás vyberou do poroty, budete muset přísahat, že se budete rozhodovat pouze na základě fakt, která vám budou u soudu předložena. Můžete to zkusit odmítnout a uvést, že porota má právo se rozhodnout podle sebe. V krátkosti to znamená, že má porota právo vyřknout rozsudek „nevinen“, i když je obžalovaný podle všech důkazů jasně vinen, protože porota nesouhlasí se zákonem, který byl porušen. Toto právo je potvrzeno nejvyšším soudem, ale většina soudců a žalobců ho neuznává. Když budete mít nepřijatelné názory, pravděpodobně vás z poroty uvolní.
  • Soudci, kteří porotcům říkají, že budou muset dodržovat tento zákon za každých okolností, mohou být dotázáni, zda by tento zákon aplikovali také proti Harriet Tubman (1820-1913), která porušila federální zákony tím, že se účastnila stavby podzemních železnic pro útěk otroků, nebo proti Rose Parks (nar. 1913), která byla v roce 1955 zatčena za porušení segregačního zákona v Alabamě, protože se odmítla vzdát svého místa v autobuse kvůli bílému pasažérovi. Pokud soudce řekne, že by v těchto případech porotě poradil obžalované odsoudit, protože „zákon je zákon“, můžete mu říct, že slepé poslouchání rozkazů se neuznávalo ani při válečných procesech v Norimberku, kdy nacisté tvrdili, že pouze poslouchali rozkazy. Důvěryhodnost soudce, který takto slepě poslouchá rozkazy, může být zpochybněna.
  • Soudce William C. Goodloe (1919-1997) z nejvyššího soudu ve Washingtonu, který prosazuje toto právo poroty, radí soudcům v kriminálních případech poskytovat porotám následující pokyny: „Protože jde o kriminální případ, jste exkluzivní posuzovatelé důkazů, důvěryhodnosti svědků a váhy jejich svědectví a máte právo také určovat zákon. Soud nebude vyjadřovat názor na váhu důkazů, ale je jeho povinností vám radit ohledně zákona a vaší povinností je k těmto radám přihlížet. Vaše rozhodnutí je ale pouze na vás a máte právo také určovat zákon.“
 6. 6
  U velké poroty poukažte na fakt, že jste seznámeni se rčením „Dobrý žalobce dokáže přesvědčit velkou porotu k odsouzení šunkového sendviče.“ Upozorněte na to, že nesouhlasíte s žalobcem a podporujete pozici komise pro přehodnocení procesu.
 7. 7
  Pokud jste studentem, uveďte to. Ve většině případů si můžete vymyslet, že budete chybět v práci, ale absenci na přednáškách si nevymyslíte. Některé státy vám zohlední dokonce i online studium.
 8. 8
  Když vše ostatní selže, zkuste techniku George Carlina: George nabídl to nejlepší řešení – řekněte soudci, že budete skvělým porotcem, protože poznáte na lidech vinu na první pohled.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se vyhnout tomu, aby vás přidělili k velké porotě. V takovém případě byste museli poslouchat advokáty u několika případů delší dobu v kuse. Velká porota vám zabere spoustu času a jde o nudnou práci.
 • Vždy dodržujte zákon, ale snažte se působit seriózně. Měli byste působit nestabilně a tvrdohlavě, jinak se porotě nevyhnete.
 • Pokud chodíte pravidelně k psychiatrovi, můžete ho požádat, aby vám napsal dopis, který vás zprostí povinnosti účastnit se poroty.
 • Pokud máte tu možnost, vyhněte se online registraci a raději zavolejte. Není to sice jisté, ale někteří lidé vypozorovali, že ti, kteří se zaregistrují online, bývají vybíráni do poroty častěji.
 • V několika státech a zemích jsou členové některých spolků a organizací (například hasiči) automaticky zproštěni této povinnosti, protože již mají svoji občanskou povinnost splněnou. Když požádáte svého kapitána, aby vám napsal dopis, který vám umožní se porotě vyhnout, nebudete k soudu muset chodit. Většinou to nefunguje tak, že se do takové organizace přihlásíte před datem stanoveným soudem a brzy po něm se zase odhlásíte. Tento tip se hodí zejména pro lidi, kteří jsou aktivními členy takových organizací.
 • V New Jersey vám k povolávacímu dopisu pošlou také seznam výmluv, které vám zamítnou, když je budete chtít použít. Povinnost vám prominou pouze když poskytnete dopis od svého zaměstnavatele, který uvede, že v případě, že se budete poroty účastnit, nedostanete zaplaceno.
 • Pokud se nechcete porotě vyhýbat, zúčastněte se jí a berte to jako dobrou zkušenost. Nejhorší je čekat, zda vás vyberou.


Reklama

Varování

 • Nesmíte ignorovat povolání k porotě. Když se nedostavíte, budete platit vysokou pokutu, seberou vám řidičský průkaz a v některých případech byste mohli jít i do vězení.
Reklama

Související články

Jak poznat pedofilaJak poznat pedofila
Jak změnit identituJak změnit identitu
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 74 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 730 krát
Stránka byla zobrazena 3 730 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama