Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tuberkulóza, neboli TBC, je onemocnění (obvykle plicní), které se velice snadno přenáší vzduchem tím, že nakažená osoba mluví, směje se nebo kašle. Ačkoli se vyskytuje jen velice vzácně a je dnes již velmi dobře léčitelná, musíte v konkrétních situacích dodržovat určitá pravidla pro prevenci této nemoci, a to obzvláště pokud jste již byli testováni s pozitivním nálezem latentní TBC (neaktivní forma tuberkulózy, která postihuje asi třetinu světové populace). Přejděte ke Kroku 1 a zjistěte více.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak předejít nákaze TBC

 1. 1
  Vyhýbejte se lidem nakaženým aktivní formou TBC. Nejlepším opatřením, které v prevenci TBC můžete udělat, je samozřejmě eliminovat kontakt s osobami nakaženými aktivní TBC, která je vysoce nakažlivá, a to obzvláště, když vám byla testy prokázána její latentní forma. Konkrétněji:
  • Nezůstávejte po delší časové úseky s kýmkoli, kdo má aktivní formu TBC, a to hlavně v případě, že se zatím léčí kratší dobu než dva týdny. Jestliže už se kontaktu s takovou osobou nemůžete vyhnout, snažte se, aby k tomu nedocházelo v teplých a dusných místnostech.
  • Pokud jste nuceni trávit mnoho času s pacienty, trpícími TBC, například pracujete v nemocničním zařízení, kde se tuberkulózní pacienti léčí, budete se muset chránit speciálními pomůckami, jako jsou třeba roušky, které zabrání přenosu bakterií TBC vdechnutím.
  • V případě, že se aktivní TBC nakazil váš kamarád nebo člen rodiny, můžete mu pomoct (a sobě z hlediska prevence také), když ohlídáte, že striktně dodržuje veškeré potřebné instrukce pro léčbu.[1]
 2. 2
  Zjistěte, jestli jste v ohrožení. Některé skupiny lidí jsou k nákaze tuberkulózou náchylnější než jiné. Jestliže jste jedním z nich, musíte být v dodržování preventivních opatření ještě ostražitější. Mezi více ohrožené skupiny patří například:
  • Lidé s oslabeným imunitním systémem, například ty s HIV nebo AIDS.
  • Lidé, kteří žijí s někým, kdo je TBC nakažený nebo se o něho starají, například blízcí příbuzní nebo lékaři (zdravotní sestry).
  • Lidé, kteří žijí v přeplněných nebo stísněných prostorech, jako jsou věznice, pečovatelských domech nebo azylových domech pro bezdomovce.
  • Lidé, kteří jsou závislí na alkoholu či drogách nebo ti, co mají jen malý nebo žádný přístup k řádné zdravotní péči.
  • Lidé, kteří žijí v zemích (nebo do nich cestují), kde je aktivní TBC běžné, jako je například Jižní Amerika, Afrika a některé části Asie. [2] .
 3. 3
  Pěstujte si zdravý životní styl. Lidé se špatnou životosprávou a chabým zdravím jsou náchylnější k nákazám bakterií TBC, protože jejich míra odolnosti je mnohem nižší než u zdravých lidí. Proto je velmi důležité dodržovat zdravý životní styl.
  • Jezte zdravou, vyváženou stravu s dostatkem ovoce, zeleniny, obilovin a libového masa. Vyhýbejte se tučným, sladkým a zpracovávaným potravinám.
  • Často cvičte, alespoň 3-4x týdně. Do svých tréninků se přitom snažte zařadit nějaká kardiovaskulární cvičení, jako je běhání, plavání nebo veslování.
  • Nepijte alkohol, nekuřte a neberte žádné drogy.
  • Dopřávejte si dostatečného množství kvalitního spánku. Ideálně 7-8 hodin nočního spánku.
  • Udržujte správnou osobní hygienu a snažte se co nejvíce času trávit venku na čerstvém vzduchu.[3]
 4. 4
  Nechte se očkovat BCG vakcínou. BCG (Bacille Calmette-Guerin) vakcína se používá v mnoha zemích pro prevenci rozšiřování tuberkulózy, zvláště u malých dětí. Očkování se dnes provádí spíše nárazově pro účely cestování. Celoplošné očkování bylo v roce 2010 zrušeno. Např. v USA se očkování také běžně nepoužívá z důvodu nízké míry infekce a případné dobré léčitelnosti. Proto se toto očkování nedoporučuje jindy, než v určitých situacích, mezi které patří následující:
  • Pokud bylo dítě testováno na TBC s negativním výsledkem, ale bude i nadále vystavené chorobě, obzvláště kmenům, které jsou vůči léčbě rezistentní.
  • Pokud je zdravotník neustále vystavován tuberkulóze, a to zvláště kmenům, které jsou vůči léčbě rezistentní.
  • Pokud se osoba chystá cestovat do země, kde je tuberkulóza stále reálnou hrozbou.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak diagnostikovat a léčit TBC

 1. 1
  Nechte se otestovat na TBC, pokud jste byli vystavení kontaktu s nakaženou osobou. Jestliže jste byli v poslední době v kontaktu s někým, kdo má aktivní formu tuberkulózy a máte podezření, že jste se mohli nakazit, musíte svůj stav okamžitě konzultovat se svým lékařem nebo jiným odborným zdravotníkem. Existují dvě metody, jak se TBC testuje:
  • Kožní test: Tzv. tuberculin skin test (TST-tuberkulinový test) se provádí tak, že se 2-8 týdnů po kontaktu s infikovanou osobou injekčně aplikuje proteinový roztok. Pacient se pak vrací po 2-3 dnech k ošetřujícímu lékaři, který zhodnotí reakci pokožky.
  • Krevní test: Ačkoli se jedná o méně častý typ testování, vyžaduje pouze jednu návštěvu lékaře a navíc eliminuje možnou chybnou interpretaci vašeho stavu. Tento druh testování je nezbytně nutný pro osoby, které byly očkovány BCG vakcínou, protože ta by výsledky tuberkulinového testu mohla zkreslovat.
  • V případě, že byly vaše testy pozitivní, budete muset podstoupit další testování. Zdravotník bude ještě před nasazením léčby zjišťovat, zda se jedná o latentní TBC (nenakažlivou formu) nebo aktivní onemocnění TBC. Mezi dodatečné testy patří například rentgen hrudníku nebo rozbor hlenu.[4]
 2. 2
  V případě latentní formy TBC začněte s okamžitou léčbou. Pokud jste byli pozitivně testování na latentní TBC, měli byste si okamžitě promluvit se svým lékařem o dalším postupu.
  • Ačkoli nepociťujete žádnou nevolnost a latentní TBC není nakažlivé, lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika, které zabijí neaktivní zárodky TBC a zabrání tak přeměně nemoci na aktivní formu.
  • Mezi dvě nejobvyklejší léčby patří: Užívání isoniazidu (hydrazid kyseliny isonikotinové) denně nebo dvakrát týdně po dobu šesti až devíti měsíců. Alternativou je denní užívání rifampinu po dobu 4 měsíců.
 3. 3
  V případě aktivního TBC započněte okamžitou léčbu. Pokud byl váš test na aktivní TBC pozitivní, musíte co nejdříve nasadit správnou léčbu.
  • Mezi symptomy aktivního TBC patří kašel, horečka, úbytek hmotnosti, únava, noční pocení, zimnice nebo ztráta chuti.
  • V dnešní době je aktivní TBC již velmi dobře léčitelné kombinací antibiotik. Léčba však může být poměrně dlouhá - obvykle mezi šesti a dvanácti měsíci.
  • Mezi nejobvyklejší medikamenty pro léčbu TBC patří isoniazid, rifampin (Rifadin, Rimactan), ethambutol nebo pyrazinamid. Pro léčbu aktivního TBC je obvykle nutné brát nějakou kombinaci uvedených léků, zvláště pokud se potýkáte s obzvláště odolným kmenem tuberkulózy.
  • Pokud budete léčebný plán dodržovat přesně, měli byste se začít cítit lépe v rámci několika týdnů. Zároveň byste již neměli být nakažliví. Přesto je ale důležité, abyste předepsanou léčbu úplně dokončili, protože jinak TBC ve vašem imunitním systému zůstane a pravděpodobně se stane mnohem odolnější vůči další léčbě.[5]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak se vyhnout šíření TBC

 1. 1
  Zůstaňte doma. Máte-li aktivní formu TBC, musíte přijmout určitá preventivní opatření, kterými předejdete přenesení nemoci na jiné osoby. Měli byste si vzít volno v práci nebo ve škole na několik následujících týdnů po zjištění diagnózy a pokud možno nespat nebo netrávit příliš času v místnosti s jinými lidmi.
 2. 2
  Větrejte místnosti. Bakterie TBC se šíří mnohem snadněji v uzavřených a nevětraných prostorech se zatuchlým vzduchem. Měli byste proto často otevírat okna a dveře a vypouštět tak kontaminovaný vzduch z místnosti ven.
 3. 3
  Zakryjte si ústa. Tak jako při běžném nachlazení, zakrývejte ústa při každém zakašlání, kýchnutí, ale i při smíchu. V nezbytně nutných případech použijte ruku, ale jinak preferujte kapesník.
 4. 4
  Noste roušku. Pokud jste nuceni pohybovat se ve společnosti jiných lidí, měli byste nosit chirurgickou roušku, kterou zakryjete ústa i nos. To je důležité zejména v několika prvních týdnech (1-3) po zjištění infekce. Významně tím snížíte riziko přenosu bakterií na někoho dalšího.
 5. 5
  Dokončete svůj léčebný plán. Dokončit jakýkoli léčebný proces, který vám lékař naordinoval, je naprosto zásadní. Pokud byste ho z nějakého důvodu porušili, bakterie TBC by mohly zmutovat a onemocnění posílit tak, že bude mnohem více odolné vůči další medikaci a tím pádem smrtelnější. Řádné dokončení léčby tedy není nejbezpečnější jen pro vás, ale i pro vaše okolí.[5]
  Reklama

Varování

 • Osobám s transplantovanými orgány nebo nakaženým virem HIV či těm, u kterých je předpoklad zvýšených komplikací, je nemožné nasadit léčbu tuberkulózy.
 • Vakcína TBC by neměla být aplikována těhotným ženám, osobám s imunosupresivní léčbou nebo těm, kteří by takovou léčbu mohli brzy podstoupit. Neexistují žádné studie s prokazatelnými výsledky ve věci bezpečnosti vakcíny BCG na vyvíjející se plod.
Reklama

Související články

Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak si zvýšit krevní tlakJak si zvýšit krevní tlak
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak poznat příznaky žaludečních vředůJak poznat příznaky žaludečních vředů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutíJak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutí
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 069 krát
Stránka byla zobrazena 2 069 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama