Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zapáchající nohy jsou běžným problémem, za který se mnoho lidí stydí a který je velmi nepříjemný. Zapáchající nohy způsobuje zejména pot a boty. Chodidla a ruce mají více potních žláz, než ostatní části těla, takže není snadné omezit pocení na těchto místech. Když se ale zaměříte na svá chodidla a na své boty, brzy se vám podaří se zápachu zbavit.

Část 1
Část 1 ze 3:
Jak předcházet zápachu nohou

  1. 1
    Každý den si nohy důkladně myjte. Pokud se chcete vyhnout zápachu nohou, musíte dodržovat hygienu. Každý den si nohy myjte teplou vodou a mýdlem. [1] Zbavíte se tím špíny, potu a zápachu, který způsobují bakterie. Ve sprše nebo ve vaně se na chodidla dobře zaměřte. Lidé si chodidla často zapomínají mýt, nebo to dělají ve spěchu. Vaše chodidla potřebují stejnou péči, jako zbytek vašeho těla.
    • Důkladně si umyjte prostory mezi prsty a nehtová lůžka. Na těchto místech se vyskytuje nejvíce bakterií.
    • Pokud vám chodidla zapáchají, myjte si je několikrát denně. Jednou ráno, jednou večer a také například po příchodu z práce, nebo po cvičení.
  2. 2
    Používejte peeling. Když se zbavíte mrtvých kožních buněk, omezíte tím zápach. Důkladně si nohy obruste peelingem nebo pemzou, nebo si zajděte na pedikúru.
    • Pravidelně si stříhejte nehty na nohou, abyste se zbavili bakterií.
    • Natírejte si chodidla krémem, abyste je měli stále jemná a zdravá. Používejte krémy na nohy s obsahem vonných látek, jako je levandule, nebo máta.
  3. 3
    Udržujte své nohy v suchu. Zápach nohou způsobují bakterie, které se množí ve vlhkém prostředí. Když máte na sobě zpocené vlhké ponožky a boty, bakterie se vám začnou množit a způsobovat zápach. Když budete své nohy udržovat v suchu, neposkytnete bakteriím prostředí vhodné pro množení.
    • Po každém sprchování si důkladně usušte nohy a nezapomeňte ani na prostory mezi prsty.
    • Po sprchování a usušení nohou si prostory mezi prsty potřete lihem. Líh vám pomůže udržet kůži v suchu. [2]
  4. 4
    Noste ponožky. Měli byste nosit ponožky, kdykoli to bude možné. Ponožky nasávají vlhkost, takže když si je nevezmete, pot se vám z nohou dostane přímo do bot a zůstane usazen mezi prsty. Do uzavřených bot si tedy vždy berte ponožky.
    • U některých typů bot, jako jsou například baleríny, nebo lodičky, se ponožky nehodí. Existují ovšem téměř neviditelné ponožky, které v těchto botách nejsou vůbec vidět. Seženete je ve většině obchodů s obuví a oblečením.
  5. 5
    Noste vhodné ponožky. Vaše ponožky mají velký vliv na to, jak vám zapáchají nohy. Noste vždy naprosto čisté ponožky – nikdy nenoste ponožky více dnů v kuse. Vybírejte si zejména ponožky ze syntetických materiálů. [3]
    • Dávejte si pozor na bavlněné ponožky. Absorbují vlhkost, takže s nimi budete mít mokré nohy, které budou více zapáchat. [4]
    • Zkuste si koupit ponožky z materiálů, které odvádí vlhkost z kůže, nebo sportovní ponožky s odvětráváním. Můžete si koupit také antibakteriální ponožky, které obsahují látky, které vám pomohou vyhnout se růstu bakterií.
    • Bez ohledu na to, zda budete mít syntetické, nebo bavlněné ponožky, si vždy vybírejte prodyšné materiály.
    • Při praní ponožky obracejte naruby, abyste z nich odstranili mrtvé kožní buňky a vlhkost z vnitřní strany ponožek. [5]
  6. 6
    Používejte antiperspirant na nohy. Antiperspiranty obsahují chemikálie, které pomáhají zmírňovat pocení. Deodoranty na druhou stranu pouze maskují zápach, takže se jim vyhýbejte. Nastříkejte si antiperspirant na chodidla večer před spaním, aby se vám vsákl do kůže a druhý den dobře fungoval. Nezapomeňte na prostor mezi prsty, kde se často drží vlhkost a vzniká zápach. [6]
    • Můžete si antiperspirant nastříkat na chodidla také před tím, než si ráno nazujete boty. Neměli byste ho ovšem používat pouze ráno, protože když ho použijete těsně před nazutím bot, nohy se vám začnou ihned potit a antiperspirant se neabsorbuje do kůže.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak se vyhnout zápachu bot

  1. 1
    Nenoste jeden pár bot více dnů za sebou. Když budete pravidelně střídat boty a necháte každý pár bot alespoň 24 hodin vyschnout, budou vám méně zapáchat. [7] Zbavíte se tím vlhkosti, která podporuje množení bakterií.
    • Pokud denně cvičíte, kupte si dva páry bot. [8] Jednou z nejčastějších příčin zapáchajících nohou je cvičení. Sportovní boty lidem často silně zapáchají. Měli byste boty na sport střídat, abyste na sobě nikdy neměli dva dny v kuse jeden pár a aby vám vždy stihly důkladně vyschnout.
  2. 2
    Nasypejte si do bot pudr proti zápachu. Když nebudete mít boty na sobě, nasypejte si do nich jedlou sodu, nebo pudr proti zápachu.
    • Jedlá soda účinně neutralizuje zápachy, protože neutralizuje pH potu a zabíjí bakterie. [9] Kromě toho také nasává vlhkost. [10] Můžete si jedlou sodu sypat do bot v době, kdy je nebudete mít na sobě, nebo si ji natírat na chodidla před obléknutím ponožek.
    • Než si oblečete ponožky, můžete si na chodidla nanést také trochu kukuřičného škrobu, který absorbuje vlhkost.
    • Můžete použít také antibakteriální krém na chodidla, který omezí množství bakterií.
  3. 3
    Zkuste antibakteriální sprej na nohy. Nastříkejte si na nohy deodorační nebo desinfekční sprej, abyste se zbavili zápachu. Můžete si také umýt vložky do bot a vnitřní strany bot lihem.
  4. 4
    Choďte bosi. Doma můžete svá chodidla nechat volně žít. Nenoste doma ponožky ani boty, pokud to nebude nutné. Pokud máte studené nohy, vezměte si měkké čisté ponožky, které z vašich nohou odstraní vlhkost. [11]
  5. 5
    Noste správné boty. Jednou z hlavních příčin zapáchajících nohou jsou boty z neprodyšných materiálů. Při výběru obuvi se zaměřte na materiály, které dýchají. Vyhýbejte se umělým materiálům a gumovým botám, které nepropouštějí žádný vzduch.
    • Kupte si kožené boty, plátěné boty, nebo síťované boty, které umožní cirkulaci vzduchu okolo vašich chodidel.
    • Noste boty s otevřenou špičkou. Boty na podpatcích s otevřenou špičkou, sandály a žabky zajistí, že vaše nohy budou mít dostatek vzduchu a nebudou se vám příliš potit.
  6. 6
    Pravidelně boty perte. Pokud máte boty, které je možné vyprat v pračce, každý týden nebo dva je vyperte. Přidejte do pračky trochu jedlé sody, abyste se zbavili zápachu.
    • Pravidelně perte ponožky a přidávejte do pračky jedlou sodu nebo bělidlo, abyste se zbavili zápachu.
    • Nesušte botasky v sušičce, ale raději je položte na sušičku a počkejte, až uschnou díky teplu, které sušička vydává. Můžete je také nechat uschnout na vzduchu.
    • Pokud nemůžete boty prát v pračce, vyperte je v ruce v horké vodě s jedlou sodou.
  7. 7
    Dejte si pozor, aby se vám boty nenamočily. Když půjdete ven do sněhu, nebo v dešti, vezměte si vhodné boty, abyste neměli mokré nohy. Když se vám boty namočí, nechejte je co nejdříve důkladně vyschnout, jinak začnou zapáchat.
    • Boty sušte na sušičce, fénem, nebo na slunci. Měli byste je nechat vysušit co nejdříve, jinak začnou zapáchat.
    • Pokud víte, že půjdete ven a nebudete si moci vzít voděodolné boty, kupte si plastové návleky, které seženete v každém obchodě s obuví.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Léčba zápachu nohou pomocí domácích metod

  1. 1
    Po umytí nohou si na ně naneste desinfekci. Po umytí nohou mýdlem a vodou si chodidla natřete desinfekcí na ruce, abyste se vyhnuli množení bakterií na chodidlech. [12]
  2. 2
    Namáčejte si nohy do roztoku soli Epsom. Sůl Epsom neutralizuje zápachy a bojuje proti bakteriím. Nachystejte si 8 šálků teplé vody a rozpusťte v ní půl šálku soli Epsom. Na 30 minut denně si namáčejte nohy. Neoplachujte si sůl z nohou, ale důkladně si je osušte.[13] Nejlepší je udělat to před spaním a spát s bosýma nohama.
  3. 3
    Myjte si nohy v octu. Ocet je kyselina, která na chodidlech způsobí prostředí, ve kterém se bakterie nemohou množit. Smíchejte si půl šálku bílého nebo jablečného octa se 6 šálky horké vody a na 10-15 minut si do této směsi ponořte chodidla. [14]
    • Nakonec si nohy umyjte mýdlem a vodou, abyste se zbavili octového zápachu.
  4. 4
    Namáčejte si chodidla do černého čaje. Mnoho lidí si pochvaluje tuto lidovou metodu, která vám umožní zbavit se zápachu nohou. Tanin v čaji je mírně kyselý, takže vyvolává prostředí, ve kterém se bakterie nemohou množit.
    • Dejte si 5 sáčků černého čaje do vařící vody. Až se čaje vylouhují, přidejte 4 šálky studené vody, abyste si chodidla nespálili horkým čajem. Ponořte nohy do čaje na 20 minut denně. [15]
    • Můžete použít také zelený čaj, který také zabíjí bakterie. [16]
  5. 5
    Potírejte si chodidla limetkou. Rozkrojte limetku napůl a potírejte si s ní před spaním chodidla. Nechejte šťávu úplně uschnout. Kyselé prostředí zabrání množení bakterie.
    • Místo limetky můžete použít také citron. Můžete si smíchat šťávu z citronu a limetky s jedlou sodou a namáčet si do tohoto roztoku chodidla.
  6. 6
    Zkuste peroxid vodíku. Smíchejte si 1 lžíci peroxidu vodíku s 1 šálkem vody. Namočte si do této směsi žínku a otírejte si s ní chodidla. Zbavíte se tím určitého množství bakterií. [17]
    Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 686 krát
Stránka byla zobrazena 2 686 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama