Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vyhnout se znásilnění není úkolem těch, kteří by se mohli stát jeho obětí, ale mělo by to být úkolem těch, kteří by mohli někoho znásilnit. Stejně jako v mnoha oblastech života existují základní opatření, která nám mohou poskytnout větší bezpečí, aniž by nepříznivě ovlivnila naši schopnost užívat si života naplno. Pokud hledáte skutečné rady založené na důkazech, tento článek vám pomůže. Pusťte se do čtení a dozvíte se více.

Část 1
Část 1 ze 6:

Fakta, která byste měli znát

 • Násilníci nejsou takoví, jací si myslíte. Všichni si myslí, že násilníci jsou náhodní, děsivě vyhlížející muži, kteří bezdůvodně napadají ženy. Je jednoduché představovat si je jako nereálná monstra z povídaček. Ve skutečnosti to ale nejsou jen náhodní lidé s černými maskami.
  • Většina násilníků, zhruba 65-85% (podle toho, koho se zeptáte), jsou pro oběť nějakým způsobem známí. [1] Mohou to být její kamarádi, partneři, manželé a manželky, nebo členové rodiny.
  • Ženy také mohou znásilňovat a je velmi důležité si to uvědomovat. Ženy znásilňují muže, chlapce, ženy i dívky. Pokud jste se stali obětí znásilnění ženou, neměli byste mlčet proto, že máte pocit, že ve skutečnosti nešlo o znásilnění.
  • Většina násilníků jsou bílí lidé, i když si spousta lidí myslí, že více znásilňují etnické menšiny (bohužel zejména černoši). Přestože mají černoši větší míru zatčení a obvinění obecně, jde o nerovnou míru zadržení. Většina obětí znásilnění uvádí, že násilníci jsou ve většině případů bílí lidé. [2]
 • Oblečení, účes, ani chování nehrají ve znásilnění důležitou roli. Neexistují žádné statistické údaje, které by potvrzovaly, že určité druhy oblečení nebo účesů zvyšují riziko znásilnění. Nikomu nedovolte, aby vás přesvědčoval o tom, že byste měli nosit usedlé a konzervativní oblečení nebo účesy, pokud to sami nechcete.
 • Znásilnění může zahrnovat orgasmus i sexuální vzrušení u oběti. Sexuální vzrušení a orgasmus nejsou věci, které můžeme mít plně pod kontrolou. Vaše tělo může jednoduše reagovat na podněty. Neměli byste si myslet, že jste nebyli znásilněni jen proto, že vaše tělo na útok zareagovalo.
 • Ke znásilnění dochází na jiných místech, než byste si mohli myslet. Zhruba k 60% případů znásilnění dochází buď v domě oběti, nebo v domě násilníka. Temné parky sice nejsou bezpečné a někdy dochází ke znásilnění i v těchto místech, ale neměli byste se večer venku neustále bát toho, že vás někdo znásilní.
 • Když se budete bránit, můžete se zachránit. Za určitých okolností je ze statistického hlediska vhodné se násilníkovi bránit, protože tím dosáhnete toho, že vás nechá. Jde o rozhodnutí, které musíte učinit sami, ale většinou platí, že pokud násilník nemá zbraň, měli byste se zkusit bránit a utéct.
 • Znásilnění není otázkou sexu, ale otázkou moci. U znásilnění nejde o to, že násilník dostane sex, ke kterému jinak nemá přístup. Nejde o to, že byste vypadali příliš sexy, nebo říkali věci, kterými byste násilníka vyprovokovali. U znásilnění jde o to, že násilník potřebuje pocit moci. Jsou to buď rozzlobení, nebo smutní lidé, nebo lidé, kteří trpí nějakou psychickou poruchou, což je do určité míry důvod toho, proč není snadné se před znásilněním chránit.
 • Naučte se najít rovnováhu mezi bezpečím a běžným životem. Vyhnout se znásilnění by mělo být zodpovědností násilníků. Ve skutečnosti ale ke znásilněním dochází. Stejně tak jako lidé vědí, že by neměli řídit pod vlivem alkoholu, nebo že by si měli v nebezpečných oblastech města zamykat auta, byste měli vědět, jak se chránit proti znásilnění, protože nemůžete spoléhat na to, že společnost bude lidi vzdělávat o tom, co je to znásilnění.
 • Znásilnění není nikdy vaše vina. Nezáleží na tom, jak se oblékáte, jak se chováte, zda jste někdy měli sex, nebo kdo vás znásilní, co jste mu řekli, kolik jste toho vypili, kde jste byli, ani na ničem jiném – znásilnění není nikdy vaše vina, je to vina toho, kdo vás znásilnil. Tento člověk se rozhodl se zachovat tímto způsobem. I v případě, že se nebudete řídit žádnou z níže uvedených rad, není znásilnění vaší vinou. Nemáte žádnou povinnost se našimi doporučeními řídit. Nikdy neobviňujte sami sebe!
Část 2
Část 2 ze 6:

Jak být v bezpečí venku

 1. 1
  Dávejte si pozor na drinky, které vám nosí ostatní lidé, zejména cizí lidé. Když budete v baru nebo na večírku, měli byste si dávat pozor na pití, které vám budou nabízet cizí lidé (i když ne pouze cizí lidé). Nezáleží na tom, jak dobře daného člověka znáte, nebo jak dobře vypadá – nemusí to znamenat, že je duševně v pořádku. Bohužel platí, že větší riziko znásilnění pochází od lidí, které znáte, neměli byste si v podobné situaci brát drink ani od kamarádů. Jednou výjimkou je to, když vám někdo nabídne drink a vy budete mít možnost sledovat barmana, jak ho připravuje a podává vám ho.
  • Rozumný člověk pochopí, že chcete být v bezpečí. Můžete si drink vzít a popovídat si s ním, ale nepijte ho, nebo mu jen poděkujte a řekněte „Mojí kamarádce nedávno někdo hodil něco do pití, takže si teď dávám velký pozor.“ Nemusí to být ani pravda – lidé se s vámi nebudou dohadovat o vašich osobních zkušenostech.
 2. 2
  Když budete chtít pít, jděte pít s kamarádem, který zůstane střízlivý. I když půjdete ven s někým, kdo bude také pít, může vám to pomoci ochránit se, ale musíte postupovat opatrně a držet při sobě. Vezměte si s sebou někoho, komu důvěřujete a snažte se u také pomáhat. Kromě toho, že se s kamarádem lépe pobavíte, budete také v mnoha ohledech více v bezpečí a vyhnete se nejen znásilnění.
  • Když budete chodit ve více lidech, ubráníte se nejen znásilnění, ale také krádežím, únosům, řízení v opilosti a dalším formám fyzického nebezpečí, které se v opilosti zhoršují.
 3. 3
  Pozorujte barmana, jak vám připravuje drink. Bez ohledu na to, zda si drink kupujete sami, nebo vám ho kupuje někdo jiný, byste se měli vždy dívat na barmana, jak vám ho připravuje. I v případě, že si drink kupujete sami, ho nikdy nenechávejte ležet bez dozoru na baru ani na několik vteřin – někdo by vám do něj mohl něco hodit. Dávejte si pozor.
 4. 4
  Nespouštějte oči ze svého drinku. Nikdy byste neměli nechávat svůj drink bez dozoru. Klidně si ho s sebou berte i na toaletu. Nenechávejte ho ležet na stole za sebou, když si budete s někým povídat. Mějte ho stále v ruce, nebo alespoň na očích.
 5. 5
  Jeďte domu taxíkem. Než půjdete ven pít, dohodněte se s někým, že vás odveze domů, nebo si objednejte taxi, abyste se nemuseli spoléhat na cizí, potenciálně nebezpečné lidi. Požádejte kamaráda, aby vás vyzvedl, nebo řekněte barmanovi, aby vám zavolal taxíka. V ideálním případě byste měli mít s sebou nějakého střízlivého kamaráda. Odvážet opilého člověka domů je jednou z nejčastějších technik, kterou násilníci používají.
 6. 6
  Zvažte bezpečnostní opatření. Brzy budou k dispozici kelímky a brčka, která vám snadno prozradí, zda vám někdo hodil do pití drogy. [3] Můžete také zapojit jiná bezpečnostní opatření, například používejte aplikaci circleof6 app. Existuje mnoho podobných aplikací, které mohou spustit alarm, upozornit vaše přátele, že potřebujete pomoc, nebo umožnit vaší rodině, aby sledovali váš pohyb (a mnoho dalších funkcí, které se liší podle dané aplikace).
Část 3
Část 3 ze 6:

Jak být v bezpečí doma

 1. 1
  Až půjdete v noci domů, dávejte si pozor. Pokud jdete uprostřed noci domů, rozhlížejte se kolem sebe a dávejte si pozor, zda nevidíte někoho podezřelého, jak se potuluje kolem vašeho domu, nebo zda nejsou v okolí zaparkovaná nějaká divná auta. Pokud něco takového zpozorujete, zavolejte někoho na pomoc, nebo jen zavolejte kamarádovi a povídejte si s ním, než dojdete domů a zamknete za sebou dveře. Dobrý kamarád vám zvedne telefon a pochopí vás i v případě, že bude pozdě.
 2. 2
  Snažte se nezůstávat o samotě s lidmi, kteří by vám mohli ublížit. Protože většinu znásilnění páchají lidé, které oběti dobře znají, měli byste se chránit tím, že nebudete o samotě s nikým, kdo by vám mohl ublížit. Dávejte si pozor na nové přátele a další lidi, kterým ještě nedůvěřujete na sto procent, například sousedy. Nechoďte na návštěvu k sousedům, ani je nezvěte k sobě domů, když budete sami (to samé platí i pro nové kamarády), dokud je nebudete znát lépe.
 3. 3
  Zajistěte, abyste doma byli co nejvíce v bezpečí. Mějte doma bezpečné místo, na které se budete moci schovat v případě, že máte strach, že by vás mohl znásilnit někdo z rodiny. Pokud máte například pocit, že by vás mohl ohrozit někdo z rodiny, dejte si do svého pokoje na dveře zámek.
  • Pochopitelně platí, že pokud jste nezletilí a máte obavy, že jste v ohrožení, měli byste se obrátit na sociální odbor. Milovat svoji rodinu není důvod k tomu, abyste se vystavovali zbytečnému riziku.
  • Pokud jste dospělí a máte pocit, že by vás mohl znásilnit váš partner nebo někdo jiný z rodiny, obraťte se na nějakého svého kamaráda, nebo na charitu pro oběti znásilnění a zajistěte, abyste byli vy a vaše děti v bezpečí, dokud se situace nevyřeší.
 4. 4
  Promluvte si se svojí rodinou. Dejte své rodině najevo, že z někoho doma máte špatný pocit a bojíte se, že by vám mohl ublížit. Většina členů rodiny se za vás jistě postaví a pomohou vám, ale je možné, že o problému nic nevědí. Bude to jistě velmi nepříjemné, ale pokud vám někdo z rodiny nebude věřit, nebo nebude ochotný se vašimi obavami zabývat, nezaslouží si vaši lásku.
 5. 5
  Měli byste vědět, kdy je nutné vyhledat pomoc. Pokud se chcete vyhnout tomu, že vás znásilní někdo, koho znáte, musíte si všímat varovných znamení a uniknout z dané situace dříve, než dojde ke znásilnění. Například vztah, kdy jeden z partnerů toho druhého zneužívá a neváží si ho, může snadno vést ke znásilnění. To samé platí i pro členy rodiny. Všímejte si toho, zda se vás někdo doma snaží přinutit mlčet o fyzickém a sexuálním násilí, nebo například zdůrazňuje tajnou a soukromou povahu vašeho vztahu. Dávejte si pozor také na lidi, kteří vás ponižují a snaží se vám dávat najevo, že vám nikdo nevěří a nikdo vás nepovažuje za chytré. Pokud zaznamenáte nějaké podezřené, nebezpečné, nebo nepříjemné chování, ihned vyhledejte pomoc.
  • Pokud jste nezletilí, kontaktujte sociálku, řekněte to svému učiteli ve škole, svému lékaři, nebo jinému dospělému, kterému můžete důvěřovat. Pomůže vám to analyzovat svoji situaci a najít pomoc.
  • Pokud jste dospělý člověk a jste ve vztahu s někým, kdo vás zneužívá, vyhledejte pomoc prostřednictvím nějaké organizace, například pro zneužívané ženy, nebo pro oběti domácího násilí. Můžete se také obrátit na přátele a rodinu. Není snadné požádat o pomoc, ale překvapí vás, kolik lidí se vám bude aktivně snažit pomoci.
Část 4
Část 4 ze 6:

Jak zastavit násilníka

 1. 1
  Pokud k vám násilník přistoupí neozbrojen, zkuste se mu bránit a utéct. Mnoho násilníků si myslí, že své oběti jednoduše přemohou a budou si s nimi moci dělat co chtějí. Jsou arogantní, ale neuvědomují si, že nemají pravdu. Čím více budete s násilníkem bojovat, tím větší šanci budete mít, že to s vámi vzdá a bude si hledat snadnější cíl. Nedělejte ze sebe snadný cíl. Využijte k sebeobraně vše, co máte k dispozici – nehty, pěsti, nebo obyčejné předměty, jako například deštník, nebo kameny.
  • Je dobrou zprávou, že podle statistik v roce 2001 jen 11% násilníků přistupovalo ke svým obětem ozbrojeni. [4] To znamená, že 9 z 10 násilníků se nemůže bránit o nic více, než vy sami. Znásilnění se zbraní totiž znamená mnohem více let za mřížemi.
  • Pokud je násilník ozbrojen, řiďte se svými instinkty a nedělejte nic nebezpečného. Pokud se vám podaří útok přežít, zachovali jste se správně. [5]
 2. 2
  Použijte pepřový sprej, nebo jím násilníkovi alespoň vyhrožujte. Pokud máte po ruce pepřový sprej, vytáhněte ho a natáhněte ruku. Miřte s ním útočníkovi do obličeje a zakřičte na něj, že máte pepřový sprej a nebojíte se ho použít. Pokud pepřový sprej nemáte, můžete sáhnout rukou do kabelky a začít útočníkovi vyhrožovat, že sprej máte a použijete ho – někdy stačí být chytřejší, než násilník. Každý násilník, který už někdy dostal pepřovým sprejem do obličeje si dobře rozmyslí, zda se mu vyplatí na vás zaútočit.
 3. 3
  Pokud máte pocit, že vás pronásleduje násilník, nebojte se mu říct, že se budete bránit. Neformální vzorkování násilníků ve vězení zjistilo, že mnoho z nich by své oběti nechalo na pokoji, kdyby jim vyhrožovaly, že se budou bránit. Zakřičte například: „Nepřibližuj se! Když mi nedáš pokoj, budu se bránit!“ Násilníci si hledají snadné cíle – lidi, kteří po cestě telefonují, hledají něco v kabelce atd. Když jim dáte najevo, že se nevzdáte bez boje, možná je to odradí.
 4. 4
  Zkuste násilníka štípnout na místě, kde ho to bude bolet. Pokud vás násilník chytí oběma rukama, nebo se k vám dostane dostatečně blízko na to, abyste se ho mohli dotknout, zkuste ho nejprve silně štípnout na jednom ze dvou míst: na vnitřní straně paže (mezi loktem a podpažím), nebo na horní vnitřní straně stehna. Musíte ovšem štípat velmi silně – jako kdyby na tom závisel váš život (což je ve skutečnosti pravda).
  • Zkuste se jen pro informaci sami štípnout na některém z těchto míst. Uvidíte, že to opravdu bolí. A to jste se pravděpodobně neštípli ani tak silně, jak byste dokázali.
 5. 5
  Mlaťte, kopejte, bijte a snažte se zasáhnou útočníka v rozkroku. Pokud vás napadl muž, rychlý zásah do rozkroku mu způsobí silnou bolest a ve většině případů ho odradí. Pokud vás napadla žena, silný kopanec nebo úder do vagíny nebo klitorisu jí také způsobí silnou bolest.
  • Když se dobře trefíte do rozkroku, většinou tím útočníka odradíte. Pokud se vám podaří dosáhnout toho, že bude zranitelný, udeřte ho hned potom do přední strany krku (do ohryzku – i ženy jsou na tomto místě citlivé). I tento úder je velmi bolestivý a měl by útočníka vyřadit z provozu alespoň na tak dlouho, abyste mohli utéct do bezpečí.
 6. 6
  Dupněte útočníkovi na prsty u nohou, nebo mu zkuste zlomit prsty na rukou. Když budete mít šanci, co nejsilněji útočníkovi dupněte na prsty u nohou. Pokud se vám podaří dostat se k prstům útočníka, zkuste mu je silou zlomit dozadu. Lidé mají v prstech na nohou i na rukou spoustu nervových zakončení, takže byste se měli pokusit toho využít.
Část 5
Část 5 ze 6:

Jak jednat po znásilnění

 1. 1
  Neměli byste se ihned umývat. Pravděpodobně budete mít velmi silné nutkání se ihned dokonale umýt, ale neměli byste to dělat. Uvědomte si, že jste nyní plní důkazů, takže schovejte své oblečení do pytle a ihned vyrazte do nemocnice na vyšetření. Tyto důkazy budou naprosto nezbytné k tomu, aby bylo možné dopadnout pachatele.
 2. 2
  Nahlaste znásilnění. I v případě, že nechcete vznášet obvinění, nebo nechcete, aby se o vašem znásilnění někdo dozvěděl a cítíte se špatně, protože svého násilníka dobře znáte, byste znásilnění měli nahlásit. Je důležité znásilnění nahlásit i v případě, že nebudete vznášet obvinění, protože vaše nahlášení může v budoucnu pomoci násilníka usvědčit v případě, že bude znásilňovat znovu. Je těžké prožít si znásilnění znovu a proces nahlášení znásilnění není nikdy jednoduchý, ale měli byste to udělat ve svém vlastním zájmu i v zájmu ostatních lidí.
 3. 3
  Nechejte si udělat testy na pohlavně přenosné choroby a těhotenství. Pokud jste byli znásilnění, musíte si v každém případě udělat těhotenský test (pokud jste žena) a testy na pohlavně přenosné choroby (bez ohledu na pohlaví) a to i v případě, že znásilnění nehodláte hlásit. Jde o ochranu vašeho zdraví. Některé nemoci lze snadno léčit, pokud je diagnóza určena včas.
 4. 4
  Promluvte si s odborníkem, který bude schopen vám pomoci. I v případě, že nechcete své znásilnění hlásit, nebo vznášet obvinění, byste se měli postarat o své vlastní zdraví. Lidé, kteří se stali oběťmi znásilnění, mají vyšší riziko deprese, sebevražd, zneužívání drog a alkoholu a dalších duševních poruch, [6] , zejména pokud nikdy nevyhledali pomoc. Zavolejte na krizovou linku pro oběti znásilnění, nebo si najděte dobrého psychologa. Pomůže vám to vyrovnat se s nepříjemnými pocity, kterými po znásilnění trpíte.
 5. 5
  Pokud chcete, promluvte si se svými přáteli a rodinou. Budete se muset rozhodnout, zda o svém znásilnění chcete říct svým přátelům a rodině. Studie prokázaly, že podpora nejbližších může hrát důležitou roli v zotavování z takového traumatu. Znásilnění je ovšem velmi osobní záležitostí a neměli byste mít pocit, že o něm musíte mluvit, pokud nechcete.
 6. 6
  Buďte před svým násilníkem v bezpečí. Pokud vás znásilnil někdo, koho znáte, což je nejpravděpodobnější, měli byste udělat vše, co bude ve vašich silách pro to, abyste se tomuto člověku vyhnuli. Neměli byste mu ve svém životě nechávat žádné místo. Když budete neustále vystaveni svému násilníkovi, budete riskovat sebepoškozování, deprese a další útoky. Pokud nechcete vznést obvinění, odstěhujte se, nechejte si vystavit soudní zákaz styku, nebo pokud jste nezletilí, informujte sociálku.
Část 6
Část 6 ze 6:

Co se považuje za znásilnění?

 1. 1
  Znásilnění je sex s osobou, která je v bezvědomí. Člověk v bezvědomí nemůže souhlasit s pohlavním stykem. Platí to také v případě, že si sex nepamatujete, buď proto, že jste byli opilí, nebo v bezvědomí. To, že jste si sex „neprožili“ v tradičním smyslu neznamená, že jste nebyli znásilněni.
  • Pochopitelně platí, že než někoho obviníte ze znásilnění v tomto kontextu, měli byste se dobře zamyslet nad svými možnostmi. Nevyužívejte nic tak vážného jako výmluvu pro rozhodnutí, které jste učinili a nyní ho litujete.
 2. 2
  Znásilnění je sex s osobou, která je pod vlivem omamných látek, nebo je jinak indisponována. Když je někdo opilý, není schopen souhlasit se sexem. Opilí lidí si neuvědomují, co se děje, nebo nerozumí tomu, s čím souhlasí. Některým lidem alkohol také způsobuje přílišnou náklonnost k ostatním, stejně jako některé rekreační drogy, jako je například extáze.
 3. 3
  Znásilnění je sex s mužem proti jeho vůli. Muži mohou být také znásilněni ženami. Jak jsme uvedli výše, na některých místech je to dokonce stejně běžné, jako znásilnění žen. Pokud jste muž a byl jste donucen k sexu se ženou proti své vůli, šlo o znásilnění a máte veškeré právo na zákonnou ochranu.
 4. 4
  Znásilnění je orální sex z donucení. To, že nedošlo k tradičnímu pohlavnímu styku neznamená, že jste nebyli znásilněni. Jakýkoli sexuální kontakt proti vaší vůli se považuje za znásilnění a měli byste ho nahlásit.
 5. 5
  Znásilnění je sex z donucení bez použití zbraně. I v případě, že násilník nemá žádnou zbraň, se jedná o znásilnění. Policie takové nahlášení bude brát jako právoplatné. Násilník může využít mnoho různých zastrašovacích taktik, aby svoji oběť přiměl nebránit se.
 6. 6
  Znásilnění je sex z donucení bez fyzického odporu. Mnoho obětí znásilnění se svým útočníkům nebrání, protože se bojí, že jim ublíží, bude je vydírat atd. To, že jste se nebránili neznamená, že jste nebyli znásilněni. Záleží jen na tom, že jste řekli „ne.“ Policie v každém případě pochopí vaši obavu o vaše bezpečí.
 7. 7
  Znásilnění je sex z donucení mezi manželi. I v případě, že jsou dva lidé svoji, není možné, aby jeden od druhého vyžadovali sex bez souhlasu. V mnoha zemích světa jde o platný zákon. Pokud vás váš partner přinutil k sexu, máte právo nahlásit to jako znásilnění.
 8. 8
  Znásilnění je sex z donucení s aktuálním nebo bývalý partnerem. I v případě, že jste v minulosti s danou osobou měli sex, se kterým jste oba souhlasili, jde o znásilnění, když vás tato osoba donutí k sexu znovu, aniž byste o to měli zájem. Zákon vás v tomto případě chrání a máte právo vyhledat pomoc. Záleží jen na tom, že šlo o nedobrovolný sex.
 9. 9
  Znásilnění je také to, když učitel spí se svým studentem. Lidé často omlouvají sex mezi studenty a učiteli v případě, že šlo o sex, který inicioval student. Existuje ovšem spousta důvodů, proč takový sex není sex s oboustranným souhlasem, jak se může zdát. Nejdůležitějším důvodem je to, že děti nemohou souhlasit se sexem (i v případě, že jde již o teenagery). Mladý mozek není dostatečně vyvinutý na to, aby si uvědomoval všechny následky tohoto rozhodnutí.
  • I v případě sexu mezi staršími studenty a jejich učiteli je nutné si uvědomit, že učitelé mohou zneužít své autoritativní pozice a donutit studenty k sexu pod nátlakem.
 10. 10
  Znásilnění je jakýkoli sex, se kterým jste nesouhlasili. V zásadě je znásilnění každý pohlavní styk, ke kterému jste neudělili souhlas. Lidé si musejí uvědomit, že ne znamená ne. Kromě toho by lidé měli pochopit, že by jim mělo jít o vědomý souhlas, ne pouze o absenci odmítnutí. Pro zajištění bezpečnosti obou pohlaví by lidé měli spolupracovat na tom, aby byl souhlas k sexu naprostým základem a aby se díky tomu znásilnění postupně vytratilo z naší společnosti.

Tipy

 • Pokud máte klíče, použijte je k sebeobraně – snažte se je útočníkovi píchnout do oka.
 • Nepanikařte, jinak budete pro útočníka snadnou kořistí.
 • Pokud vás neozbrojený útočník nutí k orálnímu sexu, můžete ho velmi silně kousnout. Když to nevyjde, v případě mužského útočníka ho můžete pevně chytit za varlata, zakroutit s nimi a zatáhnout. Zní to možná trochu hloupě, ale může vám to zachránit život.
 • V případě situace ohrožení vytočte na telefonu nouzové číslo. Mějte tato čísla na rychlém vytáčení a pokud cestujete do cizí země, vždy si zjistěte, jaká čísla byste na daném místě měli používat (např. policie, záchranka). Také si do telefonu uložte několik čísel na taxi služby.
 • V některých botách se vám v případě potřeby bude utíkat snáze, než v jiných botách, ale neměli byste se při výběru obuvi řídit svým strachem ze znásilnění. *Pravděpodobnost znásilnění je totiž velmi nízká.
 • Nejprve zavolejte policii nebo záchranku a až potom volejte přátelům a rodině.
 • Pokud máte špatný pocit z nějaké osoby, z večírku, nebo z nějakého místa, buď ihned odejděte, nebo najděte nějakého kamaráda. Neváhejte ani chvíli.
 • Pokud vše ostatní selže a někdo vás pronásleduje nebo napadne, začněte křičet. Nebojte se křičet jen proto, abyste nepůsobili hloupě – v některých zemích si lidé myslí, že když budou křičet, budou působit hloupě a dramaticky. Pokud jde o znásilnění, neměli byste se bát udělat scénu.
  • Začněte hlasitě křičet: „Pomoc!“ nebo „Hoří!“. Neměli byste křičet „Znásilnění,“ nebo „Někdo mě napadl“ z důvodu efektu přihlížejících, což je psychologický jev, při kterém lidé pozorují nebezpečnou situaci, ale nepomohou. Při znásilnění se mohou přihlížející bát, že by mohl útočník napadnout i je.
 • Pokud vás útočník pevně chytne, rychle se otočte a kopněte ho mezi nohy. Možná se zdá, že tato rada pomůže jen v případě mužských útočníků, ale ve skutečnosti tím můžete značně ublížit i ženě.
 • Pokud vás někdo sleduje, promluvte si se svými přáteli, zejména pokud vás sleduje osoba opačného pohlaví. Pokud žijete v malém městě a daná osoba patří do vaší komunity, pravděpodobně najdete někoho, kdo o ní něco ví.

Varování

 • Když někoho kousnete a dostane se vám do úst jeho krev, riskujete přenos nemocí nebo patogenů, včetně pohlavně přenosných chorob. Tento výsledek ovšem není jiný, než kdyby do vás útočník ejakuloval bez kondomu. Kousnutí vám může pomoci vyhnout se dalšímu napadení. Kromě toho je to také hygieničtější způsob, jak se vyhnout napadení, protože při znásilnění často dochází také k vaginálnímu a rektálnímu krvácení. Takové narušení tkáně značně zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob, když dojde ke kontaktu poraněné tkáně konečníku, střeva, nebo vagíny s tělními tekutinami útočníka.
 • Metoda s kroucením a taháním za varlata funguje pouze v případě, že je útočník mužského pohlaví a má na sobě tenké oblečení. Přes denim nebo jinou silnou látku se vám to nepovede.
 • Žádný z těchto tipů vás nemůže spolehlivě ochránit před napadením.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 68 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 658 krát
Stránka byla zobrazena 8 658 krát.

Pomohl vám tento článek?