Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zamilovali jste se, ale váš objekt zájmu vás bere pouze jako kamaráda a nic víc? Je sice velmi těžké se z této „zóny přátelství“ vymanit, ale když se budete hodně snažit a budete dodržovat naše tipy, možná se vám to podaří.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zvažte situaci

 1. 1
  Zjistěte, zda jste v zóně přátelství. Snadno se tam dostanete, když se jako kamarádi chováte. Pokud nedáte protějšku jasně najevo, že o něj stojíte, nemusí si uvědomit, že o ně máte zájem. Na druhou stranu, pokud jste si již situaci vyjasnili, protějšek vás může laskavě odmítnout. Zamyslete se nad tím, v jaké jste situaci a zda jste již nebyli odmítnuti.
  • Představte si, jak se chováte k jinému kamarádovi (který vás nepřitahuje). Chováte se tak i k někomu, kdo se vám líbí? Pokud flirtujete, je to v pořádku, pokud ne, protějšek neměl šanci poznat, že se vám líbí.
  • Pokud váš objekt touhy často zmiňuje slovo „kamarád“, možná se vás snaží slušně odmítnout, aniž by ranil vaše city. Pokud vás odmítne, netlačte na pilu.[1]
 2. 2
  Zjistěte, co chcete. Jak moc vás protějšek přitahuje duševně a jak fyzicky? Na jakou nejlepší situaci může dojít?[2] Je důležité něco získat, pokud nevíte co chcete.
  • Připravte se i na to, že váš protějšek může chtít něco jiného, než vy. Co se vám může zamlouvat, nemusí se zamlouvat tomu druhému.
 3. 3
  Zbavte se stereotypu „hodného kluka“ či „sladké dívky“. Většina dívek a kluků, kteří se ocitnou v zóně přátelství, spadají do kategorií „hodných“ kluků či dívek. Jde většinou o lidi, kteří se snaží se všemi za každou cenu vycházet, ale často to dělají na úkor svých vlastních potřeb. Pokud jste do někoho zamilovaní, ale nechcete ho tlačit do vztahu, nebo zničit vaše přátelství tím, že mu vyznáte lásku, musíte sami sebe hodně omezovat. Problémem je to, že jsou pro vás city ostatních lidí důležitější, než vaše vlastní city a podvědomě dáváte všem okolo najevo, že vám na vás nezáleží. Nakonec se může stát, že na lidi budete působit jako lidé, kteří nemají žádné sebevědomí.
  • Některé lidi sice přitahují ti, kteří s nimi ve všem souhlasí, ale s vaším idolem to tak pravděpodobně není. Když nebudete dělat nic, bude si ten druhý myslet, že o něho nemáte zájem (a je možné, že i když se vy jemu líbíte, čeká jen na to, jak se budete chovat vy).
  • Můžete být milí a ohleduplní, aniž byste zranili své vlastní city.
 4. 4
  Zamyslete se nad rozdílem mezi přátelstvím a romantickým vztahem. Pokud máte pocit, že romantický vztah je pouze přátelství s milostným přesahem, je jasné, že nejprve budete hledat něco, co s partnerem máte společného a potom budete čekat na to, až přeskočí fyzická jiskra. Někteří lidé očekávají, že partner bude v jejich životě hrát konkrétní roli a potom se teprve vynoří fyzická přitažlivost. Ten, do koho jste se zamilovali, pravděpodobně vidí mezi „partnerem“ a „kamarádem“ větší rozdíly než vy. Uvědomte si, že mnoho lidí očekává, že se k nim partner bude chovat určitým způsobem. Ve vztahu se také objevuje mnoho psychologických záležitostí, které se kamarádstvím nijak nesouvisí. Někteří lidé například hledají partnera, který v sobě má schopnost stát se dobrým rodičem a u přátel tuto vlastnost nehledají.
  • Zjistěte si, co váš idol u potenciálního partnera hledá a potom se rozhodněte, zda tyto požadavky dokážete splnit.
  • Uvědomte si, že některé lidi přitahují toxické vztahy. Pokud se váš idol stále zamilovává do lidí, kteří se k němu chovají špatně, budete muset akceptovat to, že má ohledně vztahů nějaké problémy. Můžete celý život čekat na to, až se mu rozsvítí a uvědomí si, že ho milujete, nebo se přes to můžete přenést a najít si někoho, kdo skutečně hledá zdravý a fungující vztah.
 5. 5
  Uvědomte si, že nemáte žádnou povinnost. Nezískáte body navíc za to, že budete dělat něco pro svůj idol.[3] [4] Vztahy nejsou obchodní záležitostí a ani váš protějšek vám nedluží nic za to, pokud pro něj něco uděláte.
  • Je velmi bolestivé a nefér, pokud předstíráte, že jste něčí kamarád jen pro to, abyste se jim dostali do kalhot. Pokud si neceníte něčí přátelství, nepředstírejte, že jste jejich kamarád.[5]
 6. 6
  Zvažte načasování. Pokud jste single a váš idol také, nečekejte, někdo by vás mohl předběhnout. Pokud se ale váš idol s někým čerstvě rozešel, nechcete být jen náplast. Je to jen známka toho, že vám jde jen o své vlastní city.[6]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jděte na to

 1. 1
  Dejte si záležet na tom, jak vypadáte. Pokud se o sebe budete dobře starat, budete vypadat ještě přitažlivěji. Dobře se oblékněte,[7] dbejte na hygienu, dostatečně spěte a jezte hodně ovoce a zeleniny. Narovnejte se. Pokud vylepšíte svůj vzhled, váš idol může zvážit to, zda si s vámi bude chtít vyjít.[8]
  • Zkuste změnit účes a šatník.
  • Neměňte se za každou cenu. Buďte jen stylovější, zdravější a sebejistější verze sebe sama.
 2. 2
  Vysvětlete situaci. Někteří lidé jsou v zóně přátel proto, že nedostatečně flirtují, i když jim samým to tak nepřipadá. Nepředpokládejte, že váš idol, analyzuje vaše chování jen proto, že vy analyzujete to jejich.
 3. 3
  Začněte zlehka a pokud vidíte pozitivní odezvu, přitvrďte.[9] Nechcete se přece vrhnout na svůj idol a přivodit mu paniku. Místo toho zlehka flirtujte a všímejte si, jak váš idol reaguje. Pokud se jim to líbí, pokračujte. Připravte se také na to, že to může chvíli trvat.
  • Pokud je to vašemu protějšku nepříjemné, potom se jim tento druh flirtování nemusí líbit nebo se jim nelíbíte vy. Sledujte jejich reakci a pokud jim to je nepříjemné, přestaňte.
  • Mezi jemné flirtování patří komplimenty, pohrávání si s vlasy toho druhého a chycení za ruku v davu atd.
 4. 4
  Prolomte dotekovou bariéru. Pro mnoho lidí je rozdílem mezi přátelstvím a láskou právě vzájemné dotýkání. Lidí se můžete dotýkat jen platonicky, ale i romanticky a každý má tyto hranice jinde. Pokud se ale bojíte, že se svého idolu dotknete špatně a váháte, jestli to vůbec máte udělat, možná máte dobré úmysly, ale vaše „paralýza“ vašemu vztahu rozhodně nepomůže. Zkuste si trochu zariskovat a dotkněte se svého idolu například na rukou, na vlasech, na ramenou, na kotnících nebo na zádech. Nečekejte na to, až to udělá on. Když se mu to nebude líbit, rozhodně vám to dá najevo. Dotekem mu ovšem dáte najevo, že se vám líbí a že máte sebevědomí. Obě tyto vlastnosti mohou způsobit, že se mu zalíbíte.
  • Pokud se chcete dozvědět více o těchto technikách, přečtěte si další články na wikiHow.
  • Sledujte, zda jsou vaše doteky opětované.[10] Například, pokud mu položíte ruku kolem ramen a on udělá totéž vám, je to dobré znamení.
  • Uvědomte si, že někteří lidé se se svými přáteli dotýkají velmi důvěrně. Váš idol se s vámi možná bude rád mazlit, ale nebude to brát nijak vážně, zatímco vy si to můžete vyložit jinak. Jednou ale přijde chvíle, kdy se dozvíte, jak to doopravdy je.
 5. 5
  Nebuďte dotěrní. Jedním z důvodů, proč se vám váš idol líbí více, než vy jemu, je fakt, že nevědomě vysíláte signály, které mu sdělují, že si přejete s ním chodit. Možná dokonce působíte trochu zoufale, což vám rozhodně nemůže pomoci. Na svého idola emocionálně a možná i fyzicky tlačíte a idealizujete si ho, protože si opravdu moc přejete dát se s ním dohromady a možná si o něm dokonce myslíte, že je dokonalý.
  • Zamyslete se nad tím, jak působíte. Jednoduše se uvolněte. Uvědomte si, že poznáte ještě spoustu jiných lidí a přestaňte se chovat jako by to byl ten poslední, do koho se kdy zamilujete. Také se přestaňte snažit dát mu najevo své pocity a nechejte za sebe mluvit své sebevědomí. Vaše chování by mělo mluvit samo za sebe.
  • Pokud jste stále k dispozici, značí to, že nemáte vlastní život.[11] [12] To není dobré pro vás ani pro vztah. Udělejte si pár plánů, bavte se svými koníčky a nenechte váš idol, aby pohltil veškerý váš volný čas. Můžete být chvíli postradatelní. Nechte svého idola, aby po vás toužil.[13]
 6. 6
  Vžijte se do situace svého idola.[14] Co kdyby vás někdo z vašich blízkých přátel pozval na rande? Možná se budete chtít zeptat na otázky typu: „Jak dlouho už se tak cítíš?“ a „Bereš mě stále jako kamaráda?“ Představte si, jak byste se cítili a proměňte své myšlenky ve slova. Řekněte o nich svému idolu...[15]
  • Nekončete přátelství, i pokud vás odmítne.
  • Záleží vám na něm přece i jako na kamarádovi, jinak byste si nemysleli, že je super.
  • Dejte jim čas na rozmyšlenou, nemusí vám odpovědět ihned.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zvládněte odmítnutí

Odmítnutí může bolet. Pokud se ukáže, že o vás váš idol nemá vůbec zájem, zde najdete návod jak zvládnout situaci a posunout se dál.

 1. 1
  Pokud vás odmítne, přijměte to. Pokud uslyšíte „ne“, pokrčte rameny a řekněte „OK“. To ukáže, že respektujete rozhodnutí svého protějšku a kvůli odmítnutí vše nezahodíte.
  • Pokud dostanete nepříjemnou odpověď, řekněte: „Je mi líto, že se kvůli tomu cítíš takhle.“
 2. 2
  Obraťte se na rodinu, kamarády a lidi, kterým věříte. Pokud vás někdo odmítne, je normální, že se cítíte zranitelní. Stravte nějaký čas s lidmi, kteří jsou vám milí a podpoří vás ve chvílích, kdy nemáte na romantiku ani pomyšlení. Požádejte o radu maminku nebo staršího sourozence a nebojte se plakat.
 3. 3
  Dejte si načas. Chvíli vás to bude bolet, obzvláště pokud jste do někoho byli dlouho zamilovaní. Dovolte si být smutní a udělejte pro sebe něco milého.
  • Pamatujte na to, že pro jedno kvítí slunce nesvítí. Brzo jistě potkáte někoho ještě lepšího.[16]
 4. 4
  Dopřejte si prostor.[17] Možná se budete chtít chvíli vyhýbat svému idolu. Je v pořádku držet si odstup.
  • Pokud se vám zdá, že jste kamarádovi ublížili nebo vypadá zmateně, pošlete mu dopis nebo si promluvte. Řekněte mu, že si ceníte přátelství a chvíli vám bude trvat, než se přes odmítnutí přenesete. Stejně tak, jako oni svým citům neporučí, vy těm svým také ne.
 5. 5
  Uvědomte si, že svým citům bráníte, když se přátelíte s někým, kdo do vás není zamilovaný. Pokud jste vyzkoušeli všechny kroky popsané výše a zbavili jste se svých zlozvyků, zjistili jste, jakého partnera váš idol hledá, a prolomili jste dotekovou bariéru, ale ten druhý se s vámi stále chce pouze kamarádit, budete se muset rozhodnout. Je možné, že ho jednoduše nepřitahujete, k tomu nelze nikoho donutit. Je ale jasné, že k němu stále něco cítíte. Proto je důležité se rozhodnout, zda spolu chcete stále trávit čas
  • Uvědomte si, že pokud se s tímto člověkem budete stále vídat, bude pro vás problém zamilovat se do někoho jiného. Budete bojovat s pocity žárlivosti a frustrace v případě, že si váš idol najde někoho jiného. I když se dokážete zamilovat do někoho jiného, budete mít stále pocit, že kdyby vás váš idol najednou chtěl, všeho byste nechali a šli za ním a nebudete schopni novému partnerovi věnovat celé své srdce.
  Reklama

Tipy

 • Své pocity dlouho neskrývejte. Je to nefér i vůči vám. Začněte trochu flirtovat.
 • Pokud flirtujete se svým idolem, neflirtujte s ostatními.
 • Promluvte si se svým idolem o svých upřímných pocitech.
 • Někdy je lepší přátelství omezit na pouhou náhodnou známost. Možná se váš idol urazí, možná si bude myslet, že si ho dostatečně nevážíte, ale vy si musíte uvědomit (a v případě potřeby mu také vysvětlit), že nedokážete ovládat své pocity a musíte si ve svém životě udělat místo i pro jiné lidi, kteří vám vaše city budou schopni opětovat.
 • Někdy nezáleží na tom, jak dobře vypadáte nebo jak moc se snažíte. Váš idol si může myslet na někoho jiného. Nemusíte také být jeho typ. Mávněte nad tím rukou a jděte dál.
Reklama

Varování

 • Neraďte svému idolu ohledně problémů s láskou, jinak vás bude brát pouze jako kamaráda a vy se ze zóny přátelství nikdy nedostanete.
 • Nebuďte svým idolem posedlí. Působili byste zoufale a připravili byste se o poslední šance vymanit se ze zóny přátelství.
 • Nikdy se nesnažte zajistit, aby se váš idol rozešel se svým partnerem. Vypadali byste zoufale, ztrapnili byste ho a také byste zahodili šanci na přátelství.
 • Pokud se rozhodnete přestat myslet na někoho, kdo vám vaši lásku neopětuje, možná zjistíte, že ho najednou začnete přitahovat. Buďte velmi opatrní. Může to znamenat jen to, že ho láká zakázané ovoce, a kdybyste mu projevili svůj zájem, znovu by ztratil zájem o vás.
 • Zkuste to a vyznejte mu lásku. Až přijde správný čas, měli byste sebrat odvahu a přestat chodit kolem horké kaše. Jde přece o vašeho kamaráda, tak z toho nemusíte dělat takovou vědu. Jednoduše mu řekněte, co k němu cítíte a uvidíte, jak na to zareaguje.
 • Když si na něho uděláte čas i v době, kdy ho vůbec nemáte, možná si všimne toho, že jste mu stále k dispozici, ale rozhodně vám to nezajistí jeho přízeň.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 85 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 962 krát
Kategorie: Přátelství
Stránka byla zobrazena 16 962 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama