Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jak je to dlouho, co jste si naposledy pořádně poplakali? Pláč lidem umožní rychle se cítit lépe, protože jde o přirozený způsob těla, jak se zbavit stresu. Pokud jste neplakali už měsíce, nebo dokonce roky, možná už ani nevíte, jak na to. Můžete jít na nějaké klidné místo, zbavit se všech zdrojů rozptýlení a vypustit ze sebe všechny nahromaděné emoce, abyste se dostali do správné nálady. V tomto článku se dozvíte, jak to udělat, aby vám slzy začaly téct proudem.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak se cítit při pláči příjemně

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zapomeňte na to, co o pláči víte. Pravděpodobně vás učili, že odvážní lidé nepláčou. Mnoho lidí bylo vychováno ve víře, že musejí své emoce potlačovat a v dospělosti s tím mají problémy. Pláč je ale nedílnou součástí života, která podporuje pevné duševní zdraví. Pláčem můžete vyjádřit smutek, bolest, strach, radost, nebo prostě jen čisté emoce a jde o naprosto přirozený a zdravý způsob, jak tyto emoce z těla dostat ven.
    • Muži mají s pláčem větší problémy, než ženy, protože se většina mužů od malička učí nechávat si své emoce pro sebe. Pláč je ale přirozený jak pro ženy, tak pro muže, i když muži nepláčou tak často, jako ženy. Do věku dvanácti let pláčou dívky i chlapci průměrně stejně často. [1] Když lidé dospějí, muži pláčou průměrně 7x za rok, zatímco ženy pláčou průměrně 47x za rok.[2]
    • Pláč není v žádném případě známkou slabosti. Jde o vyjádření emocí, které nemají nic společného s rozhodovacím procesem. Můžete se zachovat odvážně, i když před tím budete plakat. Pláč vám ve skutečnosti může pomoci zpracovat emoce, které cítíte a umožnit vám myslet jasněji.
    • Pláč není pro děti, přestože si to někteří lidé myslí. Děti pláčou častěji, protože ještě nemají v hlavě zakořeněnou myšlenku, že je pláč špatný. Potřeba plakat ovšem nezmizí, když lidé dospějí.
  2. 2
    Uvědomujte si výhody pláče. Pláč je způsobem, jakým lidé uvolňují emocionální napětí. Jde o přirozenou funkci těla, která se objevuje jako důsledek nahromaděných emocí, které je nutné vypustit. [3] Je zajímavé, že lidé jsou jedinými savci, kteří pláčou, aby vyjádřili emoce. Pláč je většinou mechanismem přežití, který nám pomáhá následujícími způsoby:
    • Zbavuje nás stresu a snižuje krevní tlak. Po nějaké době může stres a vysoký krevní tlak způsobit vážné zdravotní problémy a když budete plakat, zmírníte riziko těchto problémů. [4]
    • Pláčem se z těla dostávají toxiny, které se v něm hromadí, když jste ve stresu. Určité chemikálie se ve stresu v těle hromadí a pláčem se jich zbavíte společně se slzami – zejména pokud jde o emocionální slzy, ne o slzy, které pláčete kvůli podráždění. [5]
    • Pláč zlepšuje náladu – většina lidí se po pláči cítí ihned lépe. Není to jen placebo efekt, jde o vědecky dokázaný fakt. Když pláčete, snižuje se vám v těle hladina manganu. Nahromaděný mangan způsobuje stres a úzkost, takže je pláč přirozeným způsobem, jak se zbavit emocionální bolesti. [6]
  3. 3
    Zjistěte, proč v sobě držíte a potlačujete emoce. Nyní když víte, jaké prospěšné účinky má pláč, zamyslete se nad tím, co vám brání uvolnit se a plakat. Pokud jste neplakali již velmi dlouho, pravděpodobně se budete muset vědomě snažit dostat se do bodu, kdy budete schopni uvolnit své emoce a začít plakat.
    • Máte negativní názor na pláč? Pokud ano, snažte se to změnit a uvědomte si, že není nic špatného na tom se někdy pořádně vyplakat – ve skutečnosti je to pro vás dobré!
    • Máte obecně problémy vyjadřovat své pocity? Když si dovolíte plakat bude to pro vás dobrý začátek. Když budete schopni zpracovávat emoce tímto způsobem, postupem času je budete schopni obecně zvládat lépe.
    • Když budete své emoce potlačovat a nedovolíte si plakat, nezbavíte se jich. Budete se cítit buď naštvaně, nebo budete mít pocit, že necítíte vůbec nic.
  4. 4
    Dovolte si plakat. Když sami sobě dovolíte plakat, umožní vám to pečovat o sebe lépe. Jde o skvělý způsob, jak si vážit svých pocitů, místo toho, abyste je popírali a vyhýbali se jim. Při pláči si dovolte být skutečně sami sebou. Když si poskytnete emocionální svobodu, bude to mít pozitivní vliv na vaše duševní zdraví.[7]
    • Pokud vám dělá problémy vyjadřovat emoce, představte si sami sebe jako dítě. Zamyslete se nad tím, jak jste byli sami sebou a plačte smutkem z toho, že jsou tyto dny pryč, nebo si vzpomeňte na to, jak jste spadli z kola a poranili si koleno. To, co vás rozplakalo, když jste byli dítě, se pravděpodobně bude lišit od věcí, které vás dokážou rozplakat v dospělosti, ale přesto se můžete pokusit vybavit si pocit emocionální svobody.
    • Může vám také pomoci představit si, jak se chováte k ostatním, když pláčou. Říkáte jim, že musí přestat a zadržovat slzy? Když se váš nejlepší kamarád bude cítit přehlcen emocemi a začne plakat, pravděpodobně ho obejmete a řeknete mu, aby ze sebe všechny emoce vypustil. Když budete i sami se sebou jednat stejně laskavě, pomůže vám to smířit se s tím, že pláčete.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Nechejte slzy téct

Stáhnout PDF
  1. 1
    Najděte si vhodné místo, kde budete moci nerušeně plakat. Většina lidí, kteří mají problémy s vyjadřováním emocí, preferuje prožívat si své emoce o samotě, mimo ostatní lidi. Může být snadnější si své pocity skutečně prožít, když se nebudete muset zabývat tím, co si o tom budou myslet ostatní lidé. Není rozhodně nic špatného na tom, když budete plakat i před ostatními lidmi, ale ze začátku to pro vás pravděpodobně bude příjemnější, když budete o samotě.
    • Nejlepší možností je jít plakat do svého pokoje, kde máte soukromí a klid.
    • Pokud ve vašem domě žije hodně lidí, zajeďte si autem na nějaké klidné místo a vyplakejte se tam. Než odjedete zpět, ujistěte se, že jste se vyplakali dostatečně – plakat při řízení auta může být velmi nebezpečné.
    • Můžete plakat také ve sprše – nikdo vás tam neuslyší.
    • Když budete venku, možná pro vás bude snazší zpracovat vaše emoce. Najděte si klidnou lavičku v parku, nebo jděte plakat na pláž.
  2. 2
    Vyčistěte si hlavu od všeho, co vás rozptyluje. Mnoho lidí potlačuje své pocity a snaží se stále se něčím zabavovat, aby neplakali. Tato metoda je tak efektivní, že může vyústit až v měsíce či roky bez pláče. Při první známce smutku zapínáte televizi, abyste se mohli smát u svého oblíbeného seriálu? Až se budete příště cítit smutně, odolejte pokušení se něčím rozptýlit a pociťujte své emoce. Jde o první krok k silnému zdravému pláči.
    • Existuje mnoho různých druhů rozptýlení. Možná každý večer pracujete dlouho do noci, trávíte čas venku s lidmi, abyste nebyli sami, nebo si čtete články na internetu, dokud neusnete. Zamyslete se nad tím, co děláte, když nemáte náladu na své emoce a rozhodněte se s těmito věcmi přestat a soustředit se na své pocity.
  3. 3
    Hluboce se zamyslete nad tím, co vás trápí. Místo abyste své myšlenky potlačovali a mysleli na něco nedůležitého, se zaměřte na hlavní emoce, které se vám honí hlavou. Myslete na ně, místo abyste se je snažili vytlačit z centra pozornosti.
    • Pokud jste smutní, zamyslete se nad tím, co vám tyto pocity způsobilo. Myslete na to, že si přejete, aby se to nestalo, myslete na to, jaký byl váš život před tímto incidentem a na to, jaký bude dál. Pochopte to, co se vám stalo a pociťujte smutek nad tím, co se mohlo stát, ale nestalo.
    • Bez ohledu na to, jaká silná emoce vám způsobuje pláč, se nad ní zamyslete a soustřeďte se na ni co nejvíce. Všímejte si toho, jaký stres vám způsobuje a jakou úlevu byste pocítili, kdybyste tento problém neměli.
  4. 4
    Nechejte své emoce vygradovat, dokud nezačnete plakat. Začínáte cítit trochu knedlík v krku? Nesnažte se to potlačit a nenuťte se myslet na něco jiného. Místo toho umožněte svým emocím, aby vás zaplavily. Myslete na svůj problém a na to, jak si přejete, aby se tyto věci nikdy nestaly. Až vám začnou téct slzy, neodolávejte jim!
    • Jakmile začnete plakat, pravděpodobně už vám nepůjde s tím přestat. Plačte tak dlouho, dokud nevypustíte všechny emoce – až budete u konce, poznáte to.
    • Průměrná délka jednoho pláče je šest minut. [8]
  5. 5
    Po pláči byste se měli cítit lépe. Až dopláčete, myslete na to, jaký z toho máte pocit. Pokud jste jako většina lidí, pravděpodobně se budete cítit lehčeji a uvolněněji. Možná nebudete zrovna radostní, ale jistě budete klidnější, méně úzkostliví a připravení řešit své problémy. Držte se tohoto pocitu a naučte se plakat kdykoli to budete potřebovat. Postupem času to pro vás bude stále snadnější.
    • Podle jedné studie se 85% žen cítí po pláči lépe, stejně jako 73% mužů.[9]
    • Pokud se po pláči necítíte lépe, zamyslete se nad tím, proč tomu tak je. Možná nebude snadné zbavit se let přesvědčení o tom, že je pláč špatný. Pokud se stydíte za to, že jste plakali, snažte se uvědomit si, že je pláč naprosto zdravý a přirozený.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Věci, které vám mohou pomoci plakat

Stáhnout PDF
  1. 1
    Prohlížejte si staré fotky. Pokud je vám smutno po nějakém člověku, po vaší rodině, nebo jste nešťastní z toho, jak se váš život změnil, jde o zaručený způsob, jak vyvolat pláč. Projděte si staré fotoalbum, nebo si najděte na internetu staré fotky a zadívejte se na ně. Vzpomínejte na šťastné chvíle, které jste prožili se svými milovanými, nebo myslete na nějaké místo, které máte rádi, ale už se na něj nepodíváte.
  2. 2
    Pusťte si nějaký smutný film. Může vám pomoci sledovat film s tak smutnou zápletkou, že u vás vyvolá pláč. Přestože jsou herci ve filmu v úplně jiné situaci než vy, může vám to pomoci rozplakat se. Když začnete plakat během filmu, začněte myslet na to, co vás trápí, abyste mohli zpracovávat své vlastní emoce. Pokud nevíte, které filmy u vás mohou vyvolat pláč, zkuste třeba jeden z těchto:
    • Steel Magnolias
    • Stella Dallas
    • Breaking the Waves
    • Blue Valentine
    • Rudy
    • The Green Mile
    • Schindler's List
    • Titanic
    • The Boy in the Striped Pajamas
    • My Girl
    • Marley And Me
  3. 3
    Poslouchejte emocionální hudbu. Ta správná hudba vám může umožnit dokonale uvolnit emoce, které máte uložené v mozku. Jedním z nejlepších způsobů je vybrat si písničku nebo album, které jste poslouchali v určitou dobu, nebo písničku nebo album, které vám připomíná někoho, kdo je už pryč. Pokud nemůžete najít žádnou takovou písničku, zkuste si pustit jednu z následujících extrémně smutných písniček:
    • "Not the Love We Dream Of" - Gary Numan
    • "Lost" - Gary Numan
    • "I'm So Lonesome I Could Cry" - Hank Williams
    • "Hurt" - Johnny Cash
    • "Tears in Heaven" - Eric Clapton
    • "On My Own" - Les Misérables
    • "Jolene" - Dolly Parton
    • "Say it Like You Mean It" - Matchbook Romance
    • "I've Been Loving You Too Long" - Otis Redding
    • "How Could This Happen To Me" - Simple Plan
    • "I Know You Care" - Ellie Goulding
  4. 4
    Zapisujte si své pocity. Vezměte si tužku a papír a snažte se zachytit podstatu svých pocitů. Můžete začít tím, že popíšete zdroj svých emocí. Popište všechny detaily vašeho rozchodu, nebo se rozepište o posledních měsících života vašeho dědečka, nebo o tom, jak jste na začátku ekonomické krize přišli o práci. Potom se zamyslete ještě hlouběji a pište o tom, jak tato událost změnila váš život a jakých pocitů se kvůli tomu nedokážete zbavit. Když si své vzpomínky zapíšete, pravděpodobně vám to pomůže rozplakat se. [10]
  5. 5
    Pokud chcete, promluvte si s nějakým kamarádem. Může vám pomoci promluvit si s někým o tom, co vás rozesmutnilo nebo rozčílilo. Probírejte své pocity tak dlouho, až vám nezbyde nic, kvůli čemu byste mohli plakat.
    Reklama

Tipy

  • Nachystejte si lahev s vodou a spoustu papírových kapesníčků, pravděpodobně je budete potřebovat.
  • Pokud se potřebujete vyplakat ve škole, jděte na nějaké klidné místo, například do šaten (pokud zrovna nemáte tělocvik), nebo do nějaké prázdné třídy.
  • Pokud se cítíte špatně, najděte si někoho blízkého, například někoho z rodiny a řekněte mu, jak se cítíte. Vypusťte ze sebe všechny své emoce. Pláč není projevem slabosti!
  • Pokud máte dost času, vyplakejte se a potom se věnujte něčemu, co vás baví a co máte rádi.
  • Neříkejte lidem, aby vás nechali na pokoji, když pláčete. Promluvte si se svými kamarády.
  • Uvědomte si, že lidé brzy zapomenou, že jste před nimi plakali – nic si z toho nedělejte.
  • Na pláči není nic špatného. Nejde o projev slabosti, ale naopak o projev síly. *Pamatujte si, že slzy neznamenají, že jste slabí, ale že sílíte.
  • Pláč není projevem slabosti.
  • Není důvod stydět se za pláč, každý člověk někdy pláče.
  • Mluvte s lidmi o svých emocích, místo abyste je v sobě dusili. Vaši blízcí vás jistě rádi vyslechnou.
  • Pokud se potřebujete vyplakat během vyučovací hodiny, schovejte si obličej do dlaní, nebo si ho zakryjte knihou. Snažte se plakat potichu a nevzlykat, ani nepopotahovat. Mějte po ruce kapesník a otřete si každou slzu co nejrychleji. Pokud máte dlouhé vlasy nebo ofinu, schovejte si za ně uplakané oči.
  • Mějte v telefonu nebo v MP3 přehrávači několik smutných písniček a pouštějte si je, až budete plakat.
  • Pokud vám vyhovuje plakat o samotě, najděte si nějaké klidné místo.
  • Nebojte se plakat, není na tom vůbec nic špatného.
  • Uvědomte si, že sebepoškozování není řešením vašich problémů.
  • Řekněte někomu, co prožíváte. Neduste v sobě své pocity.
  • Nachystejte si kapesník nebo ručník, který zabrání tomu, aby vám slzy stékaly po tvářích, nebo vám padaly na stůl.
Reklama

Varování

  • Neplakejte před lidmi, se kterými se hádáte, nebo kterým nedůvěřujte. Plačte pouze před lidmi, se kterými se cítíte dobře.
  • Pokud se bojíte, že budete plakat například na rande, použijte voděodolnou řasenku.
  • Když budete plakat na nevhodném místě, například ve škole, mohli byste se dostat do problémů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Papírové kapesníky
  • Kamarád nebo někdo, komu důvěřujete
  • Voda, abyste si mohli umýt obličej

O tomto wikiHow

Kelli Miller, LCSW, MSW
Spoluautorem článku je :
Vztahový kouč
Tento článek spoluautorem článku je Kelli Miller, LCSW, MSW. Kelli Miller je psychoterapeutka, autorka a televizní / rozhlasová moderátorka se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. Kelli je v současné době v soukromé praxi a specializuje se na rodinné a párové vztahy, depresi, úzkost, sexualitu, rodičovství a další. Kelli také pomáhá skupinám v The Villa Treatment Center, a jedincům, kteří bojují se závislostí na alkoholu a drogách. Jako autorka obdržela cenu Indie Book Next Generation za knihu "Thriving with ADHD: A Workbook for Kids" a také napsala "Professor Kelli's Guide to Finding a Husband". Kelli byla také moderátorkou "The Dr. Debra and Therapist Kelli Show" v LA Talk Radio. Její práci můžete také vidět na Instagramu @ kellimillerterapii. Získala titul MSW (Masters of Social Work) na University of Pennsylvania a BA v oboru Sociologie / Zdraví na University of Florida. Tento článek byl zobrazen 36 116 krát
Kategorie: Citové zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 36 116 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama