Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existuje spousta druhů tyranů a většina z nás se s nimi již někdy setkala. Nedávné výsledky statistik říkají, že jedno ze čtyř dětí se někdy stalo obětí šikany.[1] Šikana je vážný problém nejen ve školách, ale také na pracovištích, doma, v armádě, na sportovištích a dokonce i v pečovatelských domech. Je nutné se s tyrany vypořádat účinně a opatrně, aby neměli šanci pokračovat v šikanování ostatních.

Je také důležité šikanu správně určit, abychom stejným způsobem nesprávně neoznačili jakoukoliv negativní sociální interakci. Šikana je nežádoucí, agresivní chování, které zahrnuje skutečnou nebo vnímanou nerovnováhu moci. Chování se opakuje, nebo má tendenci se po nějaké době opakovat. Jak násilníci, tak oběti mohou mít vážné, trvalé problémy.[2]

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vytvořte si obranný mechanismus

 1. 1
  Snažte se na šikanu vůbec nereagovat. Nedávejte najevo, že se tyranovi povedlo vám ublížit – jednoduše odejděte. Tyrani mají potěšení z toho, že někomu ublíží, takže když na ně budete reagovat, budete je v tomto chování podporovat. [3] Tyran chce pozornost a když mu ji dáte, bude si své chování užívat ještě více.
  • Tato taktika nemusí vždy fungovat, takže si dávejte velký pozor. Někteří tyrani se cítí bezpečněji, když vás mohou šikanovat (užívají si samotnou šikanu) aniž byste na to reagovali.
  • Není možné se s tyranem rozumně domluvit. Raději důstojně odejděte a řekněte, že máte na práci něco lepšího. Když vás tyran nenechá na pokoji, postavte se za sebe. Ať už s šikanou přestane, či ne, postavte se vždy i za ostatní šikanované lidi.
 2. 2
  Vnímejte svoji vnitřní sílu. Každý má vnitřní sílu, které se může chytit. Problémem je to, že většina tyranů se snaží vás o tuto vnitřní sílu připravit a vyvolat ve vás pocity méněcennosti. Uvědomte si, že je to jen lež a dávejte si pozor na to, abyste se kvůli šikaně nezačali cítit slabě.
  • Někdy si myslíme, že nám tyrani mohou vzít úplně vše. Věřte tomu, že jste silnější než oni, protože uvnitř jste silnější, než tito lidé vůbec mohou být.
 3. 3
  Naučte se obcházet tyrany. Vyhýbejte se jim ve škole i na všech společenských akcích. Pokud chodí stejnou cestou jako vy, vyberte si jinou cestu. Když vás najdou, budou vás moci šikanovat. Snažte se vyhnout se jim, ale nedávejte to najevo. Když to poznají, budou si myslet, že uspěli a budou vás šikanovat ještě více.
  • Choďte všude s nějakým kamarádem – když vás bude více, budete silnější. Většinu tyranů skupinka lidí odradí. Nechtějí se dostat do problémů, takže si na vás nedovolí, když budete s přáteli.
 4. 4
  Neponižujte sami sebe abyste dokázali, že vám tyran nemůže ublížit. Tím byste mu pouze udělali radost a on by se na vašem vlastním znemožnění přiživil. Když budete sami sebe ponižovat, snížíte se na úroveň tyrana.
  • Na šikaně není nic vtipného. Když s ní budete souhlasit, ať už je její obětí kdokoli, budete se na ní podílet. Není vhodné si v takových situacích dělat legraci, i když si myslíte, že by to mohlo celou situaci zlepšit. Každý vtip pouze zhoršuje dopad šikany.
 5. 5
  Obraťte urážku na tyrana. Když se vám to podaří udělat na veřejnosti, ostatní lidé se budou tyranovi smát. Jde o nejhorší noční můru tyrana, protože mu tím v podstatě seberete jeho moc. Uvědomte si, že byste neměli tyranovi dopřávat pozornost, po které touží, protože byste mu dali možnost ubližovat ostatním.
  • Neurážejte tyrana v případě, že víte, že v minulosti někdy někomu fyzicky ublížil. Místo abyste celý problém zhoršovali, raději odejděte a pokud máte strach o své bezpečí, někomu to nahlaste.
 6. 6
  Přechytračte tyrana. Tito lidé většinou nejsou moc chytří a vy toho můžete využít. Zkuste například toto:
  • Smějte se všemu, co řekne. Čím horší urážka na vás padne, tím více se jí smějte. Berte to jako něco skutečně vtipného a nahlas se smějte. Pro tyrana to bude frustrující, protože chce, abyste plakali a ne se smáli.
  • Zakřičte na něho z plných plic nějaký náhodný citát. Udělejte to pouze pokud vás pronásleduje, nebo vám dělá něco skutečně nepříjemného. Můžete na něho zařvat cokoli, například první verš nějaké básně, nějakou zapomenutou píseň, nebo něco, co si vymyslíte sami. Jde o to, aby šlo o něco náhodného. Tyran bude překvapený a pravděpodobně odejde. Když si bude myslet, že jste šílení, také vám dá pokoj!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zapracujte na své síle

 1. 1
  Začněte chodit na lekce bojového umění. Naučte se karate, kung-fu, taekwondo, nebo jiný podobný sport. Budete mít vyšší sebevědomí, zlepšíte si fyzičku a budete se umět ubránit v boji. Tyrani útočí hlavně na slabší jedince, takže když budete budit dojem obávaného bojovníka, pravděpodobně vás nechají na pokoji. Díky bojovému umění budete i vědět, jak nebýt snadným cílem.
  • Nemusíte vypadat jako bojovník, ale měli byste se snažit nepůsobit dojmem slabého, ztraceného člověka. Je lepší být připraven bojovat a nikdy to nevyužít, než nebýt schopen se ubránit v případě nouze.
 2. 2
  Buďte chytří a všímejte si svého okolí. Prohlédněte si své okolí a najděte si možné únikové cesty, bezpečná místa, konfliktní a bezpečné zóny a hranice území. Všímejte si toho, jak tyran jedná a naučte se vyhýbat se mu a efektivně řešit přímé konfrontace. [4]
  • Procházejte se sebejistě. Měli byste vyzařovat sebevědomí a dávat najevo, že nedovolíte, aby si s vámi někdo zahrával. Dívejte se tam, kam jdete a periferním viděním kontrolujte vše, co se děje okolo vás. Pokud nejste přirozeně sebejistí, zkuste se tak alespoň chovat. Nikdo nepozná rozdíl.
 3. 3
  Naučte se několik obranných chvatů. Tento krok byste neměli vynechávat. Bude se vám hodit v případě, že se dostanete do rvačky (čemuž se s trochou štěstí snad vyhnete). Nepotřebujete černý pás, bude vám stačit jen několik tipů. Tyto chvaty provádějte silou a bez váhání.
  • Rychlý kopanec do rozkroku útočníka odradí a ztrapní dost na to, abyste stihli utéct. Tyrani většinou nejsou zvyklí na to, že jim jejich útoky někdo vrátí.
  • Pokud nefunguje kopanec do rozkroku, zkuste útočníka udeřit pod žebra, nebo kopnout do kolene.
  • Pokud vás útočník drží nebo vás někam tlačí, máte výhodu. Snažte se udržet si rovnováhu, chytněte ho levou rukou za paži a udeřte ho do loktu a potom se druhou rukou odtlačte.
  • Jakmile budete mít příležitost, utečte na bezpečné místo a přivolejte pomoc.
 4. 4
  Nezapomínejte na to, jak skvělí lidé jste a jakou máte sílu. Uvědomujte si své silné stránky, své slabé stránky a své cíle. Měli byste vědět, co chcete a čeho jste schopní. Bude se vám to hodit v případě, že vás bude někdo slovně napadat, protože slovní šikana je také velmi nepříjemná. Tito tyrani většinou potřebuj obecenstvo a jejich slova se pouze zřídka zakládají na pravdě.
  • Snažte se překonat pomluvy: všem řekněte, že není pravda, co o vás tyran říká a že mu jde jen o pozornost. Negativní pozornost obraťte zpět na něho. Poukažte na to, že jde o nejistého a nešťastného člověka, který si svoji zlost vybíjí na ostatních.
  • Urážky tyrana nemají nic společného s tím, jací ve skutečnosti jste. Jde pouze o jeho vlastní nejistoty a nespokojenost. Až s vámi skončí, najde si někoho jiného.
 5. 5
  Odolejte pokušení šikanovat svého tyrana a nikdy se nesnižujte na jeho úroveň. Měli byste mu sice sdělit, že vás šikanuje proto, že je sám nešťastný, ale nikdy byste se neměli chovat tak jako on. Tím byste mu dokázali, že takovým chováním dosáhne výsledků a sami byste nebyli o nic lepší než on.
  • Když něco takového přece jen uděláte, snažte se nedostat se do problémů. Když se vám to vymkne z rukou, mohlo by to dopadnout špatně nejen pro vašeho tyrana, ale i pro vás.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak předcházet šikaně

 1. 1
  Uvědomte si, s jakým typem tyrana máte tu čest. Existuje spousta druhů tyranů – někteří tyrani šikanují fyzicky, jiní jen slovně, jiní zase hrají hry a šikanují své oběti emocionálně. Mnoho z nich využívá kombinaci všech těchto strategií. Ať už jednáte s jakýmkoli tyranem, je vždy dobré porozumět jeho taktikám.
  • Šikanuje vás tyran fyzicky? Agresivní tyrani své oběti bijí, kopají a tahají je za vlasy a nemají s tím žádný problém. Takový tyran se nebojí pustit se do rvačky a potom vše svést na vás.
  • Šikanuje vás tyran slovně? Někteří tyrani své oběti šikanují pouze verbálně (vtipkují na jejich účet, škádlí je, nadávají jim). [5]
  • Předstírá tyran, že je vaším přítelem, ale u jiných lidí vás pomlouvá a dělá si z vás legraci? Jde o druh emocionální šikany. Tato šikana zahrnuje i rozbíjení věcí a ubližování, záměrné ztrapňování a vykládání lží ostatním lidem. Tito tyrani roznášejí drby, poštvávají proti sobě lidi a obtěžují své oběti jakýmkoli možným způsobem.
 2. 2
  Kyberšikana je stejně nebezpečná, jako šikana v reálném světě. Tyrani na internetu své oběti šikanují pomocí zpráv, emailů a dalších elektronických prostředků. Nejlepší je smazat jejich zprávy, nečíst si nic, co vám píšou a zablokovat si je.
  • Pokud jste obětí kyberšikany, uvědomte si, že jde o stejně vážný problém jako je šikana v reálném světě. Neváhejte to říct svým rodičům nebo nadřízeným, nebo to nahlásit policii. Takové chování by se nemělo tolerovat.
 3. 3
  Nahlaste veškerou šikanu nějaké autoritě. Řekněte to svým rodičům, učitelům, řediteli, šéfovi, policii, nebo někomu jinému, kdo bude schopen se s tyranem vypořádat a ochránit vás. Není to vůbec zbabělé. Je to naopak odvážné se za sebe postavit a projevit svoji zranitelnost.
  • Nemějte strach problém nahlásit jen proto, že se obáváte tyranovy pomsty – tím svůj problém nevyřešíte. Můžete o tom říct i nějakému kamarádovi, který se za vás v případě potřeby postaví.
  • Pokud ve škole budete mít nějaký dotazník ohledně šikany, podepište se jménem. Neměli byste se stydět. Budete si moci promluvit s někým zkušeným a přestanete se bát. Uvědomte si, že jste silnější, než váš tyran.
 4. 4
  Pomáhejte ostatním. Tyrani jsou lidé, kteří se snaží za každou cenu vypadat dobře. Záleží jim jen na pozornosti a šikanovat se naučili pravděpodobně od přátel nebo doma od rodičů. Když jim to vezmete, nezbyde jim nic jiného. Protože sami víte, jak to může bolet, měli byste pomáhat i ostatním obětem šikany.
  • Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pomoci ostatním cítit se lépe, je změnit jejich vnímání šikany. Zdůrazněte, že tyrani jsou nešťastní a frustrovaní jedinci a snaží se za každou cenu ovládat pocity ostatních lidí, aby měli sami ze sebe lepší pocit. Když se nad tím zamyslíte, je to vlastně velmi smutné.
  • Když za vámi přijde někdo, kdo se také stal obětí šikany, jděte s ním problém nahlásit. Vaše morální podpora se mu bude hodit. Pokud nemá dost síly na to, aby to udělal sám, jistě mu pomůže vaše síla.
 5. 5
  Mluvte o tom s lidmi. Šikana je vážný problém. Není to něco, co byste mohli snadno zamést pod koberec. Mluvte s ostatními lidmi o svých problémech. Zeptejte se, zda by vám ve škole mohli udělat seminář o šikaně, aby si tohoto problému byli vědomi všichni. Vyřešíte to jen v případě, že o tom budou všichni vědět.
  • Možná máte pocit, že jste v tom sami, nebo že nikdo nerozumí tomu, co se vám děje, ale není to pravda. Mnoho lidí se bojí o svém problému mluvit. Když prolomíte ledy, překvapí vás kolik lidí má podobné problémy.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se být stále v klidu. Když na sobě nedáte nic znát, tyran bude zmatený a nepochopí, proč na něho nereagujete.
 • Někteří tyrani na vás jednoduše žárlí a šikanují vás proto, že jste v něčem lepší.
 • Buďte na sebe tedy pyšní. Nadávat lidem není žádná legrace. Tito tyrani ve skutečnosti nemají kuráž na to, aby byli tak dobří, jako vy.
 • Snažte se nedostat se s tyranem do rvačky, jinak byste mohli skončit se zraněním.
 • Jakmile vás někdo začne obtěžovat, ohlaste to! Nikdy není dobré si takové věci nechávat dlouho pro sebe. Čím dříve to řeknete, tím dříve se to vyřeší.
 • Neberte si tyranovy urážky k srdci – vaše slzy vám za to nestojí! Nedovolte, aby vám šikana bránila v dosažení vašich cílů. Chovejte se sebejistě a ukažte všem, že zlá slova na vás nemají žádný vliv.
 • Pokud vaše škola nereaguje na vaše zprávy o šikaně, zapojte i své rodiče nebo policii a pokuste se zajistit, aby tyrana ze školy vyloučili nebo přeložili do jiné školy.
 • Ignorujte všechny tyrany. Jde jim jen o pozornost.
 • Uvědomte si, že vám tyran nemůže ublížit. Chce vám jen dát najevo, že je silnější, i když je to ve skutečnosti naopak – je to slaboch. Silní lidé svoji moc dokazují jinými způsoby, ne ponižováním těch, o kterých si myslí, že jsou „slabší“. Dejte tyranovi najevo, že se ho nebojíte.


Reklama

Varování

 • Mnoho dětí si myslí, že jim tyrani neublíží fyzicky. Není to vždy pravda, protože některé útoky se mohou stupňovat. Dávejte si vždy pozor a snažte se nebýt s tyranem sami na odlehlých a nebezpečných místech.
 • Neberte si k srdci nic, co vám tyran bude říkat. Nedejte se jím oklamat. Když se bude snažit chovat mile, dejte mu šanci. Když uvidíte, že si z vás jen utahuje, ignorujte ho.
 • Každý případ šikany nahlaste učitelům, rodičům nebo policii a nepolevujte, dokud vás někdo nevyslechne. Je sice dobré bojovat proti šikaně ignorací, ale lepší je, když vás někdo vyslechne.
 • Pokud je tyran dospělý nebo mladý člověk a vyhrožuje vám nebo vám ubližuje, je to zneužívání. Okamžitě si s někým promluvte a problém nahlaste autoritám.
 • Existují různé druhy tyranů. Mohou vás šikanovat, i když jim ukážete, že je vám jedno, co si o vás myslí. Oznamte to učiteli.
 • Vyhněte se tyranům.
 • To co o vás tyran říká si nepřipouštějte. Nenechte se jimi ani oklamat. Pokud se s vámi snaží spřátelit, zkuste jim dát šanci. Pokud si myslíte, že to jen předstírají, ignorujte je.
 • S tyranem nebojujte.
Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 013 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 10 013 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama