Tento článek spoluautorem článku je James Fett. James Fett je právník se sídlem v Ann Arbor, Michigan. S více než 35 lety zkušeností se specializuje na alternativní řešení sporů, občanskoprávní spory, občanská práva, hromadné žaloby, obchodní spory, pracovní spory a práci a zaměstnání. James získal titul J.D. na právnické fakultě University of Michigan a také titul MBA a BA na University of Michigan. V roce 2001 mu byl udělen Certifikát zvláštního uznání Kongresu a asociace Washtenaw Trial Lawyers Association jej v roce 1996 jmenovala právníkem roku. Magazín Law & Politics ho také jmenoval Michiganským superprávníkem a jedním z deseti nejvýznačnějších právníků rok od Michigan Lawyers Weekly.
Tento článek byl zobrazen 5 798 krát
Šikana na pracovišti je označení pro opakované vědomé chování vůči zaměstnanci, které ho má zesměšnit, ponížit, ztrapnit nebo jinak podrýt jeho výkon. Šikana může přijít od kolegů, nadřízených i od nejvyššího managementu a pro mnoho zaměstnanců představuje skutečný problém. Není to žádný vtip. Když se naučíte rozpoznat a řešit takové chování, pomůžete tím vytvořit zdravější pracovní prostředí pro sebe i své kolegy. V tomto článku se dozvíte jak na to.
Postup
Co je to šikana na pracovišti
-
1Kdo šikanuje a jak šikana vypadá? Stejně jako šikana mezi dětmi ve školách je šikana na pracovišti nástrojem k zastrašování a manipulaci s lidmi. Když toto chování budete schopni rozpoznat, budete ho schopni i zastavit a budete se v práci cítit mnohem lépe.
- Tyran na pracovišti si užívá, když může ostatním ubližovat. Nemusíte vycházet se všemi, ale to neznamená, že musíte být na některé lidi zlí a šikanovat je. Rozpoznat rozdíl mezi těmito dvěma věcmi je důležité. Pokud si někdo dává záležet na tom, aby vám působil problémy, trápil vás nebo ponižoval a dokonce z toho má radost, buďte si jistí, že vás šikanuje.
- Tito lidé mají často hluboké psychologické problémy, které nedokážou řešit. Musíte si uvědomit, že to, že vás šikanují, toho vypovídá mnohem více o nich, než o vás. Většinou to znamená, že jsou tito lidé velmi nejistí.
-
2Jak vypadá šikana. Všímejte si známek šikany na pracovišti, které většinou znamenají více, než jen nepochopení a osobní neshody:
- Křik, ať už v soukromí nebo před kolegy či zákazníky
- Nadávky
- Ponižování a nedostatek úcty
- Kritizování, monitorování a hledání chyb na vaší práci
- Vědomé zahlcování povinnostmi
- Podrývání sebevědomí přípravou na neúspěch
- Úmyslné zatajování informací nezbytných k provedení práce
- Aktivní zabraňování v plnění pracovních povinností, pomlouvaní a vyčleňování z kolektivu
-
3Všímejte si náznaků mimo práci, které znamenají, že jste se stali obětí šikany. Pokud vás někdo šikanuje, pravděpodobně budete trpět následujícími problémy:
- Nemůžete usnout a trpíte nevolnostmi nebo zvracením ze strachu z toho, že musíte do práce
- Vaše rodina je frustrovaná tím, jak stále mluvíte o svých pracovních problémech
- Celé dny se strachujete kvůli tomu, že budete muset jít do práce
- Váš lékař zaznamená potíže spojené se značným stresem, například zvýšení krevního tlaku
- Cítíte se provinile a máte pocit, že si za své problémy v práci můžete sami.
-
4Neignorujte pocit, že vás někdo v práci šikanuje. Pokud se cítíte vyčlenění nebo znevýhodnění a máte pocit, že vás někdo šikanuje, je snadné si vymýšlet výmluvy. „Chovají se tak ke každému,“ nebo „Jistě si to zasloužím“ jsou jedny z nejčastějších výmluv, které si oběti šikany vymýšlejí. Snažte se nechytit se do této pasti, vymyslete si plán a nenechejte se už dále šikanovat. [1]
- Na rozdíl od školních surovců, kteří si vybírají oběti, které berou jako slabší jedince, se na pracovišti setkáváme spíše se šikanou těch, kteří ohrožují pracovní kariéru šikanujících. Pokud se kvůli vašim schopnostem někdo cítí ohroženě a šikanuje vás, berte to jako kompliment. Znamená to, že jste dobří v tom, co děláte. Nikomu nedovolte, aby vám tvrdil něco jiného.
Reklama
Začněte jednat
-
1Řekněte surovci, aby s tím přestal. Je to jistě těžší, než se může zdát, ale když si osvojíte několik jednoduchých gest a vět, bude to pro vás mnohem snadnější.
- Zvedněte ruku a vytvořte tak mezi vámi bariéru, jako policista, který rukou zastavuje dopravu.
- Řekněte v krátkosti něco, čím dáte najevo svůj nesouhlas, například: „Přestaň a nech mě pracovat“ nebo „Prosím tě přestaň mluvit.“ Tím dáte najevo svůj postoj a budete mít výhodu, pokud toho ten druhý nenechá a vy to budete chtít řešit dál.
- Nikdy nevyvolávejte další šikanu. Když budete na surovce křičet a snižovat se na jeho úroveň, celou situaci zhoršíte a mohli byste se dostat do problémů. Mluvte vždy klidným hlasem a řekněte mu, aby s tím přestal, jako kdyby se vlastně nic nedělo.
-
2Zapisujte si všechny tyto události do deníku. Zapište si jméno toho, kdo vás šikanoval a to, jak přesně vás šikanoval. Zapisujte si přesná data, časy, místa a také jména svědků a vždy se snažte uvádět co nejpřesnější informace. Když budete mít dokumentaci, budete mít dobré důkazy, které v případě potřeby budete moci předat svým nadřízeným.
- I pokud si nejste jistí, zda vás ten člověk skutečně šikanuje, byste si měli své pocity zapisovat do deníku, abyste se s nimi mohli nějak vypořádat. Když si tyto věci budete psát, snáze poznáte, co se vlastně děje a budete mít jasno.
-
3Sežeňte si svědky. Promluvte si s ostatními kolegy o tom, zda si také všimli, že vás někdo šikanuje a ujistěte se, že se za vás v případě potřeby postaví. Požádejte je, aby vám svá svědectví podepsali. Vyberte si jako svědka někoho, s kým úzce spolupracujete, nebo kdo má stůl poblíž vašeho stolu.
- Pokud vás někdo šikanuje v určitou denní dobu nebo na určitých místech, požádejte svého svědka, aby se na těch místech v tu dobu vyskytoval. Na schůzky s nadřízeným, který vás šikanuje, si s sebou také voďte partnery. Budete tak mít pojistku pro případ, že by se věci vymkly kontrole a vy byste byli nuceni to řešit.
- Pokud vás někdo šikanuje, je dost pravděpodobné, že v tom nejste sami. Zjistěte, koho jiného ještě šikanují a vypořádejte se s nepřítelem společnými silami.
-
4Buďte v klidu a chvíli čekejte. Chovejte se profesionálně a klidně a sežeňte si dostatek důkazů. Když poběžíte za šéfem pokaždé, když vám někdo ublíží, bude si myslet, že jen naříkáte a přeháníte to. Když budete klidní, budete schopni se lépe vyjadřovat a obhájit a budete mít větší šanci změnit své pracoviště k lepšímu.
- Když vás někdo bude šikanovat, počkejte do druhého dne a potom celou věc nahlaste svému nadřízenému. Pokud vás někdo mezitím bude šikanovat, nebo to šéfovi budete moci říct až za nějakou dobu, budete to muset vydržet a snažit se svému trapiteli vyhnout. Snažte se být za každou cenu v klidu a pokračujte ve své práci. Když budete na šikanu připraveni, budete se jí umět vyhnout.
-
5Dohodněte si schůzku se svým nadřízeným nebo s pracovníkem personálního oddělení. Vezměte si s sebou všechny důkazy, přiveďte svědky a představte svůj problém co nejklidnějším způsobem. Doma si natrénujte, co a jak řeknete. Postěžujte si v krátkosti a vyplňte všechny dokumenty, které po vás personální oddělení bude chtít.
- Nenavrhujte řešení situace, pokud vás o to šéf nepožádá. Jinými slovy, nehodí se přijít za nadřízeným a říct mu: „Musíte vyhodit Petra, protože mě šikanuje.“ Snažte se co nejjasněji sdělit, co máte za problém a poskytnout co nejvíce inkriminujících důkazů. Můžete říct například toto: „Toto chování je pro mě nepřípustné, snažil jsem se to řešit, ale marně. Proto jsem přišel za Vámi.“ Nechejte své nadřízené, aby problém vyřešili oni.
- Pokud vás šikanuje právě váš nadřízený, kontaktujte personální oddělení, nebo zajděte za jeho nadřízeným. Nejste v armádě a „posloupnost velení“ zde není důležitá. Promluvte si s někým, kdo vám může pomoci.
-
6Nevzdávejte to. Pokud šikana pokračuje a stále se nic nevyřešilo, máte právo svůj případ postoupit výše, buď vyššímu managementu, nebo personálnímu oddělení. Pokračujte tak dlouho, dokud vaši stížnost někdo nezačne brát vážně a celá situace se uspokojivě vyřeší.
- Bylo by dobré vymyslet si alternativy, které by vám to celé usnadnily. Pokud management není ochotný vyhodit vašeho šéfa, který vás šikanuje, byli byste například ochotni nechat se přeložit na jiné oddělení? Byli byste schopni pracovat z domu? Co by podle vás mohlo situaci spravit? Dobře se zamyslete nad různými alternativami a snažte se zapracovat na změně sami.
- Pokud máte důkazy a nikdo na ně nebere ohled, nebo se celá situace ještě zhoršila, kontaktujte právníka a zkuste to řešit touto cestou. Dejte mu všechny potřebné dokumenty a vyčkejte, jak situaci vyřeší.
Reklama
Jak se zotavit po šikaně
-
1Snažte se z toho dostat. Pokud si nedáte po této zkušenosti chvíli pauzu a nedáte se dohromady, nebudete v práci stát za nic a ani v osobním životě nebudete šťastní. Vezměte si dovolenou a na nějakou dobu ignorujte práci. [2]
- Pokud jste se svými stížnostmi uspěli, měli byste být ideálním kandidátem na placenou dovolenou, snažte se této příležitosti využít.
-
2Začněte mimo práci podnikat zajímavé a zábavné věci. V práci pracujeme, takže bychom se tam ani neměli dobře bavit. Každá práce, i ta, která vás hodně baví, se vám po nějaké době dostane pod kůži a dovolená vám pomůže načerpat energii a obnovit vašeho pracovního ducha. Pokud vás v práci někdo šikanoval, věnujte svůj čas těmto věcem:
- Staré koníčky
- Čtení knih
- Randění
- Rodina a přátelé
-
3Promluvte si s lékařem nebo psychiatrem. Je možné, že budete potřebovat odbornější pomoc. Pokud vás delší dobu v práci někdo tvrdě šikanoval, možná budete potřebovat psychoterapii nebo léky.
-
4Najděte si novou práci. Nakonec se může stát, že i když se s tyranem v práci vyrovnáte, budete se cítit lépe na jiném místě. Berte celou tuto zkušenost jako příležitost, ne jako překážku. Pokud se vám v práci nelíbilo, zkuste se naučit nové věci, najít si úplně jinou práci, přestěhovat se na jiné místo, nebo se jen nechat přeložit na jinou pobočku. Díky tomu získáte nový pohled na život. [3]Reklama
Jak zabránit šikaně mezi podřízenými
-
1Zaveďte na svém pracovišti nulovou toleranci vůči šikaně. Každá společnost by měla mít kromě zdravotních a bezpečnostních norem také pravidla týkající se šikany mezi zaměstnanci. Ujistěte se, že management podporuje pouze slušné chování a to u všech zaměstnanců i nadřízených.
- Zaveďte k tomu také politiku otevřených dveří a často před šikanou varujte na společných schůzích personálu. Dejte si pozor na to, aby všichni zaměstnanci věděli, že toto chování nebudete tolerovat.
-
2Každou šikanu řešte okamžitě. Je jednoduché sedět se zavřenýma očima a dělat, že se nic neděje. Když si ale budete myslet, že to zaměstnanci vyřeší sami, všechno se ještě zhorší. Nenechávejte tyto věci na svých zaměstnancích a do každého konfliktu vstupte a vyřešte ho. Pokud chcete produktivní a efektivní pracovní kolektiv, budete se o něho muset starat. [4]
- Všechny stížnosti důkladně prověřte. I když se vám zdá, že si stěžují přecitlivělí zaměstnavatelé, nebo lidé, kteří vyhledávají konflikty, musíte každou situaci řešit. Každý si zaslouží vaši pozornost.
-
3Odstraňte soutěživost mezi zaměstnanci. Šikana často pramení z nezdravé soutěživosti na pracovišti a často jsou šikanujícími také vedoucí, kteří se snaží ponížit své podřízené a zhatit jejich snahy tím, že se s nimi pustí do psychologické války. Tento problém je nebezpečný a rozhodně byste se mu měli vyhnout.
- Soutěživost na pracovišti je založena na myšlence, že zaměstnanci chtějí být co nejlepší a když budou pracovat tvrději, získají lepší odměny. Je sice pravda, že určitá míra soutěživosti zvyšuje produktivitu, ale přehnaná soutěživost způsobuje mezi zaměstnanci nevraživost a pracoviště se tak stává spíše bojištěm. [5]
-
4Podporujte komunikaci mezi všemi zaměstnanci a managementem. Čím lépe spolu budou všichni lidé v práci vycházet, tím méně problémů mezi nimi bude vznikat. Berte to jako knihu Pán much – nedovolte rodičům odejít z ostrova a děti budou v pořádku.Reklama
Tipy
- Nevěřte povídačkám jako „slova mi ublížit nemohou“ nebo „velcí kluci nepláčou“. *Slova skutečně mohou ublížit a otřást člověkem a když vás někdo šikanuje, rozhodně byste to měli řešit.
- Dejte si pozor na drby a nemístné poznámky, které lidi maskují za vtipy. Pokud vám něco ubližuje, musíte to řešit.
- Pokud vás někdo šikanuje, nejlepší je neříkat nic a klidně odejít, nebo jedním slovem odpovědět tak, aby bylo jasné, že vás tyto řeči nezajímají.
- Nemstěte se, tím byste to celé jen zhoršili a nakonec byste z toho vyšli hůř, než váš trapitel.
- Zamyslete se nad svojí reakcí. Když se to vyostří, mějte v záloze svědky, kteří se za vás postaví. Nejprve svému trapiteli dejte jasně najevo, že se nenecháte takto ponižovat a že je pro vás toto chování nepřípustné.
- Pokud je vám z toho špatně, nebojte se zajít si k lékaři a jít na nemocenskou nebo využít své dovolené.
- Nikdy si šikanu neberte osobně, mohlo by vám to narušit sebevědomí.
- Trapitel někdy svoji oběť vyslýchá skoro jako policie a klade jí nesmyslné otázky, což často způsobí, že se oběť otevře a nakonec se cítí úzkostlivě, defenzivně a osaměle.
- Buďte stále sami sebou a mějte ze sebe dobrý pocit. Neberte ohledy na šikanu a nikomu nedovolte, aby vám diktoval, jak se máte chovat.
- Nenechejte se urážet a šikanovat, nejste v tom sami!
Varování
- Jakákoli forma fyzického nebo duševního zneužívání by měla být brána jako omezovaní svobody. Okamžitě šikanu hlaste svému nadřízenému a pokud si nevíte rady, požádejte o pomoc odborníka.
Reference
- ↑ http://www.workplacebullying.org/individuals/problem/early-signs/
- ↑ http://psychcentral.com/blog/archives/2013/12/28/bullying-at-work-workplace-mobbing-is-on-the-rise/
- ↑ http://www.bullyonline.org/action/recover.htm
- ↑ http://www.lni.wa.gov/Safety/Research/Files/Bullying.pdf
- ↑ http://www.bullyonline.org/action/recover.htm