Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Smutek a špatná nálada je běžnou součástí života. Když nás lidé zklamou, něco se pokazí, přijdeme o někoho, koho jsme milovali, nebo se nám nepodaří uskutečnit naše sny, tyto pocity se často objevují. Když taková deprese nepřejde a převezme kontrolu nad naším životem, nastává problém. Pokud smutek trvá několik týdnů, nebo se objevuje velmi často a omezuje naše schopnosti a náš život, pravděpodobně se jedná o skutečnou depresi. Když budete mít dostatek informací a najdete si dobrého lékaře, můžete se vyléčit i z velmi vážné deprese. [1] V tomto článku najdete několik strategií pro léčbu deprese.

Metoda 1
Metoda 1 ze 8:

Vyhledejte pomoc

 1. 1
  IZjistěte, zda skutečně máte depresi a v případě potřeby vyhledejte pomoc. Pokud jste zatím nevyhledali pomoc, je nutné to udělat, protože sami se s depresí nevypořádáte. Deprese má spoustu příznaků. Pokud trpíte jedním nebo více příznaky z následujícího seznamu, najděte si vhodného psychiatra. Zde jsou běžné příznaky deprese: [2] [3]
  • Neschopnost normálního fungování v život
  • Letargie, únava a pocit, že nemáte na nic energii
  • Neustálý smutek, výbuchy pláče, podrážděnost, pocity prázdnoty a úzkosti
  • Smutek a špatná nálada, která trvá déle než dva týdny v kuse
  • Nedostatek sebevědomí, pocity méněcennosti a sebeobviňování
  • Nespavost, nebo neschopnost vstát z postele
  • Nezvyklé přibírání nebo naopak hubnutí, změna chuti k jídlu
  • Neschopnost soustředit se, zamlžené myšlení, neschopnost se rozhodovat, zapomětlivost
  • Pesimismus, pocit, že život nestojí za nic a nic nemá smysl. To často způsobuje otupělost.
  • Bolesti, křeče, zažívací potíže, bolesti hlavy a další bolesti, které nepřejdou po užití léčiv
  • Podrážděnost a celkový neklid
  • Sebevražedné myšlenky, pokusy o sebevraždu, myšlenky na smrt
 2. 2
  Zeptejte se svého lékaře, zda vaše problémy nemůže způsobovat nějaká jiná nemoc. Některé deprese jsou způsobeny různými nemocemi, nebo léky. V některých případech mohou dokonce nemoci napodobovat depresi. [4] Váš lékař musí zjistit, zda vaši depresi nezpůsobuje nějaká fyzická nemoc, kterou by bylo nutné léčit. Běžné nemoci, které mohou způsobovat depresi, jsou například:
  • Nedostatek vitamínů nebo minerálů, hlavně u lidí, kteří drží diety. Vitamíny B jsou spojovány s depresí, [5] i když není jasné, zda nízké hladiny vitamínů B (zejména B12) depresi způsobují, nebo jsou jejím důsledkem. [6] Kromě toho se nedávno zjistilo, že i vitamín D je silným regulátorem duševního zdraví. [7] Pokud víte, že nemáte dostatek vitamínů a minerálů, změňte to.
  • Problémy se štítnou žlázou, hormonální nerovnováha (například premenstruační syndrom) a různé nemoci. [8] [9]
  • Léky. Vedlejším účinkem některých léků je i deprese. Vždy si přečtěte příbalové letáky a pokud máte obavy, promluvte si se svým lékařem.
  • Závislost na alkoholu a jiných drogách.[10]
  • Genetické predispozice k depresi.[11]
  • Různé nemoci. Deprese často doprovází úzkostné poruchy (například posttraumatickou stresovou poruchu, OCD, sociální fobii atd.), zneužívání alkoholu, srdeční poruchy, mrtvice, rakovinu, HIV/AIDS, cukrovku a Parkinsonovu chorobu.[12] Tyto nemoci mohou předcházet depresi, způsobovat ji, nebo být jejím důsledkem.[13]
  • Ženské nemoci, jako je poporodní deprese, premenstruační syndrom (PMS) nebo premenstruační dysforická choroba. [14] [15]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 8:

Začněte se léčit

 1. 1
  Odveďte svoji pozornost od deprese. Když budete myslet na jiné věci a na jiné lidi, nebudete mít čas přemýšlet o své depresi. Díky tomu se vám podaří se trochu uvolnit.
 2. 2
  Vydejte se na cestu ke zdraví. Deprese lidem může připadat nekonečná, protože vám zničí celý život a vy nemáte sílu dělat vůbec nic. Proto je důležité vnímat svoji léčbu jako postupnou cestu, ne jako okamžité vysvobození. Budou chvíle, kdy budete cítit zoufalost a pochybnosti, ale právě proto se musíte vyhnout „depresi z deprese“. Začněte například takto:
  • Pojmenujte si svého netvora. Winston Churchill pojmenoval svoji depresi „černý pes“. Když z ní udělal jakéhosi mazlíčka, povedlo se mu přeměnit nezvladatelnou situaci na trochu zvladatelnější. Když si svoji depresi pojmenujete, nebude už vaší součástí. Můžete například říct: „Můj černý pes mi dnes způsobuje špatnou náladu,“ místo abyste říkali: „Jsem k ničemu, protože se nedokážu zasmát.“[16]
  • Najděte si nějakého idola. Myslíte si, že jste jediní, kdo trpí depresí? Zajděte si do knihovny a najděte si biografie svých oblíbených umělců. Pravděpodobně najdete více než jednoho, kteří také trpěli depresí. Zjistěte si na internetu něco o slavných lidech, kterým se povedlo depresi porazit. Čtěte si články o celebritách, které otevřeně promluvily o svém boji s depresí. Uvědomte si, že ostatním lidem se podařilo se s depresí vypořádat a vy máte tu výhodu, že si můžete jejich příběhy přečíst a nechat se jimi povzbudit.
  • Buďte k sobě jemní. Život není žádný závod ani soutěž. Ve skutečnosti na vás záleží, jako lidé máte velkou hodnotu a když si budete sami ztěžovat život, nepomůžete si. Nebuďte svojí depresí posedlí a nesnažte se ji skrýt. Když se budete sami na sebe zlobit, chytíte se do začarovaného kruhu zoufalství a beznaděje a vaše deprese se prohloubí. Pojmenujte si svoji depresi a snažte se nevnímat ji jako svoji součást. Akceptujte fakt, že se musíte léčit pomalu a postupně.
  • Napište si seznam všech věcí, které vás trápí a nemají s depresí nic společného. [17] Monou to být nezaplacené účty, nedostatek času, nebo třeba příliš těžká práce. Do dalšího sloupce si napište praktická řešení pro tyto své problémy. Najděte si způsoby, jak získat více peněz, naplánujte si dovolenou a zkuste si začít hledat lepší práci.
 3. 3
  Léky na předpis. Většina lékařů vám na depresi předepíše léky. Zeptejte se na vše, co vás ohledně léků zajímá a nezapomeňte ani na vedlejší účinky. Pokud vám něco nebude sedět, řekněte to svému lékaři. Je možné, že budete muset změnit dávku, nebo zkusit jiné léky. Ne každému sedí všechna antidepresiva.
 4. 4
  Alternativy antidepresiv. Léky pro většinu lidí nejsou permanentním řešením. Třezalka tečkovaná se často používá jako přírodní lék na lehkou depresi. [18] St Třezalku byste nikdy neměli brát s jinými antidepresivy, protože narušuje mechanismy, které dostávají léky z těla ven. [19]
  • Dodržujte všechny pokyny k užívání léků, které berete, včetně doporučení ohledně stravy, dávkování a postupného vysazování. [20]
  • Pokud nechcete brát antidepresiva, řekněte to svému lékaři. Zjistěte si co nejvíce informací o alternativních možnostech, protože budete muset lékaře přesvědčit, že svoji depresi dokážete zvládnout i bez léků. Je možné, že ho budete muset chvíli přesvědčovat (připravte si seznam otázek), ale vždy máte právo vyjádřit se k tomu, jak se budete léčit. [21]
   • Je důležité si uvědomit, že když nebudete brát antidepresiva, vaše léčba potrvá mnohem déle a nebude snadná. Měli byste začít alespoň chodit častěji k psychiatrovi nebo psychologovi.
 5. 5
  Zjistěte si co nejvíce informací o depresi. Naučte se vše, co si můžete zjistit. Nemusíte se spoléhat na to, co vám řeknou lékaři. Znalosti jsou důležité, protože díky nim poznáte, že je vaše nemoc skutečná a že existuje více způsobů, jak se jí zbavit. Čím více toho budete o depresi vědět, tím lépe budete schopni se proti ní obrnit a nebudete se jí tolik bát. Budete moci vyzkoušet mnoho způsobů léčby.
 6. 6
  Veďte si deník. Dokumentujte si své pocity a pište si věci, které byste nikomu neřekli. Do deníku si budete moci zapsat i ty nejtemnější myšlenky a nebudete se muset bát, že vás někdo bude soudit. Deník se může stát vaším pomocníkem v boji proti depresi, protože vám poskytne informace o tom, co vám zlepšuje náladu a co vás naopak ničí.
  • Do deníku si pište každý den.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 8:

Péče o tělo

 1. 1
  Pečujte o své tělo. O své tělo se musíte starat – musíte zdravě jíst, odpočívat a vážit si sami sebe. Pokud jste péči o své tělo zanedbávali, nebo jste ji naopak přeháněli, projeví se to na úspěšnosti vaší léčby a mohlo by to ovlivnit vaši depresi. Následující věci jsou při léčbě deprese velmi důležité:
 2. 2
  Snažte se dobře spát. Spánek je nezbytný pro zdravé a vyrovnané tělo. Nedostatek spánku může zhoršit vaše negativní myšlenky a vy tak můžete snadno zapadnout do začarovaného kruhu, kdy budete kvůli špatné náladě hůře spát a kvůli nedostatku spánku budete mít zase špatnou náladu. Při depresi je běžné se probouzet unavení a nevyspalí, ale i když budete spát příliš mnoho, můžete být velmi unavení. [23] Zkuste proti tomu bojovat tím, že budete chodit spát vždy ve stejnou dobu a vstávat také vždy ve stejnou dobu. Nepijte alkohol ani kofein, necvičte tři hodiny před spaním a odstraňte ze své ložnice vše, co by vás mohlo rozptylovat. Nastavte si v ložnici správnou teplotu atd. [24]
  • Přečtěte si články o tom, jak usnout. Nebude snadné narušit tento začarovaný kruh a pravděpodobně se nezbavíte své nespavosti, takže je důležité si na to dávat pozor a dodržovat přísný režim. Nebuďte na sebe rozzlobení, když se vám nebude dařit usnout. Při depresi je to častý jev.
 3. 3
  Cvičte. Při nedávné studii se zjistilo, že cvičení je na depresi stejně účinné, jako Zoloft (SSRI lék proti depresi). [25] Při cvičení se v těle vylučují přirozené antidepresivní látky a rozproudí se krev. Začněte zvolna například procházkou do obchodu nebo do parku, nebo lehkou prací na zahradě. Postupně se vypracujte k cvičebnímu plánu, který bude vyhovovat vašim potřebám.
  • Cvičte s kamarády, budete mít větší motivaci. Můžete si také najít činnosti, které vám umožní zbavit se nahromaděných emocí, například boxování.
  • Sporty jsou skvělým způsobem, jak si zacvičit, zaměstnat tělo i hlavu a seznámit se s novými lidmi. Některé studie potvrdili, že lidé, kteří provozují sporty, mají mírnější příznaky deprese. [26] Vyberte si sport, který vás vyčerpá dost na to, abyste zapomněli na to, co vás trápí, ale nepřehánějte to s ním. Přidejte se do nějakého sportovního týmu a pravidelně choďte na tréninky, i když se vám někdy nebude chtít.
 4. 4
  Jezte zdravě. Omezte konzumaci cukru, slazených jídel, fast foodu a zpracovaných potravin. Jezte více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Pijte hodně vody a zjistěte si něco o potravinách, které zlepšují náladu a pomáhají proti depresi. Když zapracujete na svém stravování, budete se cítit mnohem lépe a budete mít více síly na boj s depresí.
 5. 5
  Pečujte o svůj vzhled. Když máte depresi, je snadné zanedbávat hygienu a nevšímat si toho, jak vypadáte. Začněte o sebe každý den znovu pečovat. Budete mít lepší náladu a budete si připadat zdravější. Nechejte se ostříhat, kupte si nové oblečení a mějte ze sebe radost. Zaměřte se na to, co se vám na sobě líbí a přestaňte se zabývat tím, co na sobě nemáte rádi. [27]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 8:

Podpora a zdravé vztahy

 1. 1
  Udržujte si podpůrnou síť. Podpora lidí, kterým na vás záleží je důležitou součástí léčby. Řekněte svým blízkým, že jste v depresi a že oceňujete jejich pochopení a soucit. Pro ostatní je těžké vám pomoci, když se chováte zvláštně a jste uzavření. Když budou vědět, co se s vámi děje, budou vás moci podporovat.
  • Najděte si dobrého lékaře nebo terapeuta. Pokud si nemůžete žádného dovolit, najděte si někoho, s kým můžete sdílet své pocity a kdo vám dodá odvahu a podpoří vás.
  • Uvědomte si, že někteří lidé budou mít pocit, že se k nim chováte schválně nehezky a jiní budou zase vaši nemoc zlehčovat. Musíte se rozhodnout, zda má smysl jim to vysvětlovat a pokračovat ve vztazích, nebo zda pro vás bude lepší si držet odstup, dokud se nevyléčíte.
  • Buďte k lidem upřímní ohledně své podrážděnosti a uzavřenosti. Vaši blízcí musí vědět, že nejde o nic osobního, ale že si jen potřebujete trochu vydechnout.
 2. 2
  Obklopujte se pozitivními lidmi. Povídejte si s přáteli, rodinou a kolegy, díky kterým se budete cítit lépe a kteří vás mají rádi. Travte čas s lidmi, kteří se na svět dívají pozitivně a sdílejte s nimi jejich vize, ideje a pohledy na svět. Většina pozitivních lidí vám ráda vyzradí svá tajemství a řekne vám, co je drží nad vodou. Snažte se učit se od těchto lidí.
  • Uvědomte si, že smutek miluje společnost. Může pro vás být těžké se vzdát lidí, kteří se cítí stejně špatně jako vy, ale měli byste se snažit se jim vyhýbat. Když budete trávit čas s depresivními lidmi, budete mít pocit, že je celý svět proti vám.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 8:

Změňte své chování

 1. 1
  Mějte stále co dělat. Když budete mít stále co dělat, nebudete mít čas zabývat se negativními myšlenkami. Pro lidi v depresi je první krok vždy tím nejtěžším, takže se snažte dělat všechno možné, abyste neměli čas myslet na to, co vás tolik trápí.
  • Najděte si nějakého koníčka, který vás bude bavit a začněte se mu věnovat naplno. Nemusíte dělat nic složitého ani drahého. Vyberte si něco, co vás bude bavit.
  • Pečujte o zvířata. Když budete krmit zvířata, budete je koupat a hrát si s nimi, budete se cítit mnohem lépe. Je to hlavně proto, že zvířata vás nesoudí a věnují vám veškerou svoji lásku a porozumění.
  • Začněte žít podle pevného řádu. Naplánujte si každý den bez ohledu na to, jak nudný a obyčejný bude. Nezáleží na tom, zda pracujete, či ne. Když budete mít řád, budete se mít čeho chytit a nebudete mít pocit, že je celý váš život prázdný a bezcenný. [28]
 2. 2
  Dělejte zábavné věci a odměňujte se. Když budete mít stále špatnou náladu, chytíte se do začarovaného kruhu, kdy si budete říkat, že si nezasloužíte nic dobrého. Měli byste si užívat život a bavit se s lidmi – „jen chvilka zábavy každý den zažene všechen smutek.“
  • Jděte na to pomalu. Každý den zkuste udělat jednu zábavnou věc, například si pusťte svoji oblíbenou komedii, nebo si přečtěte kousek své oblíbené vtipné knížky, abyste se alespoň chvíli dobře bavili.
  • Naplánujte si pozitivní události. Zajděte si na večeři, do kina, nebo na procházku s přáteli.
  • Nespěchejte. Pokud jste dříve rádi zahradničili, zasaďte si jednu květinu. Pokud jste chodívali na dlouhé procházky, zajděte si na nějakou kratší. Postupně se vypracujte k zábavnějším zážitkům.
 3. 3
  Pomáhejte ostatním. Díky tomu se můžete deprese postupně zbavovat, jakmile ji budete mít trochu pod kontrolou. Často jde o skvělou techniku pro chvíle, kdy máte pocit, že se vám vaši nemoc porazit nedaří. Když budete ostatním pomáhat s jejich problémy, budete se moci zbavit svého vlastního smutku a získáte pocit, že když to dokážou ostatní, zvládnete to také. Věnujete pozornost něčemu jinému, než jen sami sobě, což vám může pomoci zejména pokud máte tendence se uzavírat do sebe.
  • S dobrovolnictvím to nepřehánějte. Když budete veškerý čas věnovat charitě, nebo dobrovolnické práci a budete z toho příliš vyčerpaní, možná ještě nejste připraveni na to, abyste mohli pomáhat ostatním. Neznamená to, že to nedokážete, ale že byste se nejprve měli postarat sami o sebe.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 8:

Změňte své negativní myšlení

 1. 1
  Uvědomte si, jak důležité je překonat negativní myšlení. Tento krok je tím nejdůležitějším, co při léčbě deprese musíte udělat. Depresivní lidé trpí tím, co Aaron Beck nazývá „předsudky zpracování informací.“ Znamená to, že si sami vybírají nepravdivé a negativní informace a tím svoji depresi ještě prohlubují.
 2. 2
  Změňte své myšlení. Je velmi důležité si uvědomovat negativní myšlenky a naučit se s nimi bojovat. Kognitivně-behaviorální terapie, psychoterapie a další formy psychologické terapie vám pomohou, když se budete odnaučovat negativnímu myšlení a budete pracovat na tom, abyste opět získali sebevědomí. Je nejlepší si toho hodně přečíst a promluvit si s lékařem nebo psychoterapeutem. Nesmíte zapomínat na několik věcí.
  • Uvědomte si, že tento pocit vás přejde. Může to být velmi těžké, ale je to důležité, protože díky tomu začnete zahánět pocity beznaděje. [29]
  • Napište si seznam všech svých dobrých vlastností. Když jste v depresi, je snadné si přestat říkat pozitivní věci. Snažte se toho zbavit a napište si seznam všeho, co na sobě máte rádi. Zahrňte do tohoto seznamu i všechny své minulé úspěchy, i když si budete myslet, že jich moc není. Pokud tento seznam napsat nedokážete, požádejte nějakého kamaráda nebo člena rodiny, aby vám pomohl. Na tomto seznamu byste měli během své deprese pracovat. Sebepřijetí je důležitou součástí léčby deprese, protože si díky němu uvědomíte, že jste plnohodnotní a skvělí lidé a pochopíte, že nikdo nemůže být dokonalý. To vám pomůže cítit se lépe a nehodnotit se tak tvrdě.
  • Rozhodujte se a uskutečňujte svá rozhodnutí. V depresi je to velmi těžké, ale musíte se to naučit, jinak se nezbavíte pocitu beznaděje, který vás trápí. [30] Malá rozhodnutí, jako je vstát z postele, zavolat kamarádovi, nebo uklidit v kuchyni, vám pomohou. Až je budete zvládat, stanou se z nich vaše úspěchy.
  • Naučte se měnit negativní myšlení pomocí soustředění. Ptejte se sami sebe na tyto věci: Předpokládám, že se stane to nejhorší? Odsuzuji sám sebe proto, že se mi stalo něco zlého? Soustředím se místo na své silné stránky jen na své slabiny? [31] Je dobré si zapsat negativní myšlenky do jednoho sloupce a vedle nich si připsat racionální řešení, abyste sami viděli, jakým způsobem můžete negativní myšlení ovlivnit.
  • Až překonáte část svého negativního myšlení, naučte se asertivní techniky. Asertivní techniky vám umožní se postavit sami za sebe, aniž byste museli podléhat vzteku, strachu, nebo beznaději. Když budete vědět, jak se máte chovat, budete mít účinnou obranu proti každé další budoucí depresi.
 3. 3
  Hledejte na všem to dobré. Snažte se najít na svém životě dobré věci. Vždy stojí za to něco takového najít. Pravidelně si tento seznam vytahujte a připisujte na něho další věci. V začátku vašeho zotavování můžete například napsat jen „můj dům“ a „můj partner“. Po nějaké době ale budete schopni si zapisovat mnohem více věcí.
  • Nešťastné myšlenky nahrazujte šťastnými vzpomínkami. Můžete sami ovlivnit, na co myslíte. Rozhodněte se myslet pozitivně a vzpomínat na spokojené věci.
 4. 4
  Změňte způsob, jakým mluvíte. Zkuste se zaměřit na to, jak mluvíte, abyste se na sebe dívali pozitivněji. Když řeknete „alespoň...“, uděláte z negativního komentáře pozitivní. Další příklady jsou třeba výčitky a pocity neúspěchu – zeptejte se sami sebe, jak jste se ze svých neúspěchů poučili?
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 8:

Další možnosti

 1. 1
  Zkuste alternativní terapie. Zjistěte si něco o alternativních terapiích, například arteterapii nebo akupunktuře. Když je spojíte s dalšími léčebnými prostředky, mohou vám pomoci navrátit vaši duševní rovnováhu. Je důležité si najít kvalitního lékaře, který alternativní terapii provozuje a nebýt překvapení, když vám někteří konzervativní lékaři budou tvrdit, že vám alternativní léčba nepomůže.
  • Hudba je formou terapie, která dokáže člověku změnit náladu. Pouštějte si hudbu, která vám zlepšuje náladu. Pokud máte chuť poslouchat smutné písničky, po chvíli je přepněte a pusťte si něco veselejšího.
  • Arteterapie je běžnou léčbou deprese. [32] Kreslení, malování nebo například práce s hlínou uvolní vaše pocity a přenese je například na papír. Existují kvalifikovaní terapeuti, kteří vám pomohou.
  • Terapie zvířaty vám může také pomoci. Zvířata zabrání tomu, abyste se cítili izolovaně, nebudou vás soudit a studie prokázaly, že u lidí s depresí vyvolávají pocity bezpečí a pohody. [33] Pokud nemáte vlastní zvíře, snažte se pravidelně nějaké navštěvovat a trávit s ním čas.
Metoda 8
Metoda 8 ze 8:

Vykročte vpřed

 1. 1
  Veďte si deník. Do deníku si každý den zapište alespoň jednu věc, kterou jste ten den udělali pro to, abyste se uzdravili. Každý člověk je jiný, ale jde v podstatě o to samé – najděte si způsob, jak se zbavit deprese a postarat se o svoji duši.
 2. 2
  Každý den udělejte alespoň jednu věc, která vás přiblíží vašemu cíli. Jde v podstatě o cvičení, které vám umožní žít zdravěji. Najděte si novou práci, dělejte dobrovolnictví, pracujte na různých projektech a komunikujte s ostatními lidmi o jiných věcech, než o vaší depresi.
 3. 3
  Napište si seznam všech svých silných stránek a dobrých vlastností a snažte se na sebe pohlížet jinak. Díky tomu budete moci existovat se svojí depresí a zároveň budete vědět, že jste aktivním a plnohodnotným členem společnosti.
 4. 4
  Najděte si nějakou práci nebo jinou činnost, která vyžaduje přímou interakci s lidmi a brzy se budete cítit mnohem lépe. Uvědomte si, že pro některé lidi je boj s depresí celoživotní záležitostí. Vydat se na cestu ke zdravému životu závisí na tom, že se ani na chvíli nezastavíte. Nezpomalujte, ale nespěchejte a užívejte si svoji tvrdou práci, díky které se můžete vyjádřit a zbavujte se negativity, která je s klinickou depresí úzce spjata.
 5. 5
  Najděte si vlastní cestu k emocionální celistvosti. Existuje mnoho způsobů, jak se vypořádat s depresí a bez problémů najdete mnoho informací, které vám pomohou. To nejdůležitější je ale podívat se do svého nitra a zjistit, co u vás bude fungovat. Proto byste si měli vést deník, abyste mohli průběžně sledovat, na čem byste měli pracovat.
 6. 6
  Uvědomte si že se vaše deprese může vrátit. Když budete jednou depresí trpět, vaše zranitelnost může způsobit, že se ještě někdy v životě vrátí. Pozorujte varovná znamení a konstruktivně řešte všechny problémy dříve, než se deprese objeví. Snažte se minimalizovat její trvání a dopad na vaše zdraví.
 7. 7
  Promluvte si s lidmi, kteří také mají depresi. Až se vám podaří depresi porazit, můžete pomáhat lidem, kteří se s ní také potýkají. Ujistěte je, že to, co prožívají, je skutečné a že je nutné jejich nemoc léčit a nezapomeňte jim říct, že se tohoto démona nakonec jistě zbaví.
 8. 8
  Uvědomte si, že neexistuje žádná terapie, která by mohla nahradit klinickou léčbu. Když budete dělat něco produktivního a ponoříte se do práce, budete schopni omezit dopad, který má deprese na váš život. Když ale trpíte dlouhou a silnou depresí, která vám brání normálně fungovat, je opravdu nutné se svěřit do péče lékařů, jinak nebudete schopni ovládat svůj život. Existuje spousta skvělých terapeutů a psychiatrů, kteří vás provedou terapií a doporučí vám vhodné léky, díky kterým budete svoji depresi zvládat a budete schopni si znovu užívat život.
  Reklama

Tipy

 • Řešení k životu bez deprese je využívat všechny dostupné nástroje (jako je změna přístupu a četba knih) a dovolit ostatním, aby vám pomohli.
 • Změňte svůj život. Deprese často pramení z touhy změnit situaci, ve které se člověk nachází.
 • Udělejte si své okolí hezké. Zbavte se věcí, které vám způsobují negativní myšlenky a špatnou náladu. Někdy je to tak jednoduché, jako vymalovat byt, nebo si uklidit v pokoji. Tmavou místnost trochu prosvětlete a pusťte do ní čerstvý vzduch.
 • Pokud vám váš terapeut nepomáhá, nebojte se najít si jiného. Někdy chvíli trvá najít si někoho, kdo vám bude vyhovovat. Zkuste hledat terapeuty, kteří mají zkušenosti s vašimi problémy.
 • Napište si jeden malý, ale smysluplný cíl, kterého chcete dnes dosáhnout a zaměřte se na to, aby se vám to povedlo. Když to dokážete, odměňte se za to. Když se vám to nepovede, odpusťte si.
 • Pokud vám terapie přijde trochu zvláštní, berte terapeuta jako hodného strýčka, který vás nebude soudit a dokáže vás zbavit všech vašich pocitů, aniž by se k vám choval negativně. Když všechno někomu řeknete, uleví se vám. Pokud takového člověka nemáte mezi svými přáteli, je dobré najít si profesionálního terapeuta.
 • Snažte se mít stále co dělat a věnovat se pozitivním věcem. Když budete sedět sami doma a myslet na všechny špatné věc, které se vám kdy staly, vaše deprese se prohloubí.
Reklama

Varování

 • Když depresi nebudete léčit a budete doufat, že nakonec sama přejde, nepomůžete si. Čím déle budete otálet s vyhledáním pomoci, tím horší vaše deprese bude a bude mnohem složitější dokázat si pomoci. Většina typů deprese se po čase zhoršuje. Když si uvědomíte, že trpíte depresí, okamžitě vyhledejte pomoc.
 • Při hledání někoho, kdo vám s depresí pomůže, se zaměřte na jeho kvalifikace a uvědomte si rozdíly mezi různými terapeuty. Pokud vám nějaká terapie nevyhovuje, zkuste nějakou jinou – zkoušejte tak dlouho, dokud nebudete spokojení. Neberte první neúspěch jako konec své cesty!
 • Deprese často vede k myšlenkám na sebevraždu a sebevraždám. Když jste na dně, tyto věci se vám zdají jako jediné řešení, ale uvědomte si, že lepší je si s někým promluvit a vyhledat pomoci. Alespoň se zamyslete nad těmi, které byste tady nechali a kteří by kvůli vám plakali.
Reklama

Reference

 1. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 2. Dr Pamela Stephenson Connolly, Head Case: Treat Yourself to Better Mental Health, p. 13, (2007), ISBN 978-0-7553-1721-9
 3. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 4. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 5. Amy Norton, B vitamins linked to depression risk in older adults, http://www.reuters.com/article/idUSTRE65H4E620100618
 6. Mayo Clinic, Vitamin B12 and depression, http://www.mayoclinic.com/health/vitamin-b12-and-depression/AN01543
 7. Joseph Mercola, MD, http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/12/16/my-one-hour-vitamin-d-lecture-to-clear-up-all-your-confusion-on-this-vital-nutrient.aspx
 8. Dr Pamela Stephenson Connolly, Head Case: Treat Yourself to Better Mental Health, p. 16, (2007), ISBN 978-0-7553-1721-9
 9. Wrong Diagnosis, List of causes of depression, http://www.wrongdiagnosis.com/d/depression/causes.htm
 1. Wrong Diagnosis, List of causes of depression, http://www.wrongdiagnosis.com/d/depression/causes.htm
 2. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 3. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 4. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 5. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 6. Beyond Blue, Women and depression, http://www.beyondblue.org.au/index.aspx?link_id=1.7# Women
 7. Dr Sabina Dosani, Defeat Depression: Tips and Techniques for Healing a Troubled Mind (52 Brilliant Ideas), p. 2, (2007), ISBN 978-1904902-72-0
 8. Dr Pamela Stephenson Connolly, Head Case: Treat Yourself to Better Mental Health, p. 16, (2007), ISBN 978-0-7553-1721-9
 9. http://www.netdoctor.co.uk/diseases/depression/stjohnswort_000316.htm
 10. http://www.netdoctor.co.uk/ate/depression/205194.html
 11. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 12. Dr Sabina Dosani, Defeat Depression: Tips and Techniques for Healing a Troubled Mind (52 Brilliant Ideas), pp. 172-173, (2007), ISBN 978-1904902-72-0
 13. National Institute of Mental Health, Depression, http://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/complete-index.shtml
 14. Dr Hamish McAllister-Williams, Sleep and Depression, http://www.netdoctor.co.uk/diseases/depression/sleepanddepression_000493.htm
 15. Dr Hamish McAllister-Williams, Sleep and Depression, http://www.netdoctor.co.uk/diseases/depression/sleepanddepression_000493.htm
 16. http://www.psychologytoday.com/blog/brain-bootcamp/201009/can-exercise-cure-depression
 17. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0050547/
 18. Dr Sabina Dosani, Defeat Depression: Tips and Techniques for Healing a Troubled Mind (52 Brilliant Ideas), p. 244, (2007), ISBN 978-1904902-72-0
 19. Dr Pamela Stephenson Connolly, Head Case: Treat Yourself to Better Mental Health, p. 18, (2007), ISBN 978-0-7553-1721-9
 20. Sarah Edelman, Change Your Thinking, p. 181, (2008), ISBN 978-0-7333-1832-0
 21. Sarah Edelman, Change Your Thinking, p. 181, (2008), ISBN 978-0-7333-1832-0
 22. Sarah Edelman, Change Your Thinking, p. 183, (2008), ISBN 978-0-7333-1832-0
 23. Dr Sabina Dosani, Defeat Depression: Tips and Techniques for Healing a Troubled Mind (52 Brilliant Ideas), p. 183, (2007), ISBN 978-1904902-72-0
 24. Dr Sabina Dosani, Defeat Depression: Tips and Techniques for Healing a Troubled Mind (52 Brilliant Ideas), pp. 225-227, (2007), ISBN 978-1904902-72-0

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 137 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 214 krát
Stránka byla zobrazena 12 214 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama