Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jste úzkostliví ohledně svých známek? Nepovedla se vám písemka nebo zkouška? Nic si z toho nedělejte. Každý čas od času dostane špatnou známku. Musíte jen zjistit, co se vám nepovedlo a pracovat na tom, abyste se podobným problémům v budoucnu vyhnuli.

Metoda 1 ze 3:
Akceptujte svoji špatnou známku

 1. 1
  Nepanikařte. Každý čas od času dostane špatnou známku. Možná máte pocit, že jde o konec světa, ale uklidněte se – není to tak zlé! Jedna známka dokazuje pouze to, že se vám něco nepovedlo, což není nic špatného.[1]
  • Vaše prvotní reakce bude pravděpodobně směsice smutku a paniky. Zhluboka se nadechněte a snažte se podívat se na to logicky.
  • Pokud potřebujete trochu času, abyste špatnou známku zpracovali, vůbec to nevadí. Jděte na nějaké klidné místo a zbavte se pocitů paniky a stresu.
 2. 2
  Buďte realisté. Špatná známka znamená pro každého něco jiného. Pro někoho je špatná známka pětka, pro jiného i dvojka. Být realistou znamená uvědomit si, že nebudete mít vždy samé jedničky a že jedna špatná známka vaše dlouhodobé výsledky neovlivní.
  • Zejména na univerzitě jsou lidé často šokováni tím, jaké známky dostávají. Když přijdete na univerzitu, budete muset pracovat mnohem tvrději a profesoři vám budou dávat jedničky pouze na skutečně výjimečné práce.
  • Pokud například dostanete dvojku, ale doufali jste, že dostanete jedničku, uvědomte si, že jste lepší známku dostat nemohli. Možná jste se nesnažili dostatečně. Také si uvědomte, že na vysoké škole se dvojka považuje za skvělou známku.
  • Pokud se vám práce vůbec nepovedla, pravděpodobně vás špatná známka ani nepřekvapila. Mysleli jste si, že jste to zvládli mnohem lépe? Možná se vaše představy neshodují s realitou.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, jak se stalo, že jste dostali špatnou známku. Pokud vám učitel poskytnul zpětnou vazbu, zamyslete se nad tím, co vám řekl. Pokud jste žádný komentář nedostali, projděte si svoji práci znovu. [2]
  • Porozuměli jste dané látce? Učili jste se dostatečně? Řídili jste se pokyny?
  • Pokud si stále nebudete jistí, zeptejte se spolužáků, jakou známku dostali oni a srovnejte s nimi svoji práci. Možná díky tomu zjistíte, proč jste dostali špatnou známku.
 4. 4
  Využijte to jako šanci k tomu, abyste se ze svých chyb poučili. Špatná známka znamená jen to, že jste pracovali neefektivně. Znamená to, že budete muset něco zlepšit, abyste v budoucnu dostali lepší známku.
  • Co můžete v budoucnu udělat pro to, abyste špatnou známku již nedostali? Kdybyste mohli celou práci udělat znovu, co byste změnili?
  • Možná zjistíte, že jste se učili špatně, nebo jste si špatně přečetli pokyny, nebo jste napsali zbytečně příliš dlouhou práci.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Připravte si plán

 1. 1
  Promluvte si se svým učitelem. Když jste dostali špatnou známku, promluvit si s učitelem chce kuráž. Přesto je ale velmi důležité to udělat. Když si s učitelem promluvíte, dáte mu najevo, že si chcete známku spravit a on vám bude moci říct, na čem musíte zapracovat. [3]
  • Zeptejte se ho, co musíte udělat pro to, abyste si známku opravili. Pokud uděláte něco navíc, třeba vám známku změní. Někdy učitelé umožní studentům napsat si test znovu, nebo přepsat esej, aby mohli dokázat, že mají na lepší známku.
  • Dáte tím najevo, že vám a vašem studiu záleží, což je velmi důležité. Profesoři a učitelé mají rádi studenty, kteří berou studium zodpovědně a přihlíží k tomu i u finálních známek.
 2. 2
  Rozhodněte se, jak se vypořádáte se špatnou známkou. Budete se muset zamyslet nad tím, co musíte udělat, aby vaše špatná známka neovlivnila finální známku z daného předmětu. Možná se budete muset více učit, nebo budete muset promluvit s učitelem, abyste měli jistotu, že dobře víte, co po vás chce.
  • Zjistěte, zda můžete svoji špatnou známku odčinit nějakou prací navíc. Musíte dát najevo, že si svoji známku dokážete spravit.
  • Pracujte tvrději a efektivněji. Pokud vám styl učení nevyhovuje, zkuste něco jiného. Zeptejte se svého profesora, jak byste se měli na jeho hodiny učit.
  • Věnujte se studiu. Zní to samozřejmě, ale spousta studenů si myslí, že budou dostávat dobré známky jen za to, že budou chodit do školy. Jde o to se něco naučit, takže byste se měli pilně učit!
 3. 3
  Požádejte o pomoc. Není nic špatného na tom najít si doučování. Spousta studentů nevyužívá pomoc, kterou jim ostatní nabízí. Existuje spousta zdrojů, které můžete využít k tomu, abyste měli lepší známky.
  • Najděte si soukromé doučování. Pokud si můžete dovolit soukromého učitele, který se bude moci věnovat pouze vám, najděte si nějakého. Pokud nevíte, kde doučování shánět, zeptejte se svého učitele, zda vám může někoho doporučit.
  • Požádejte o pomoc knihovníky. Školní knihovny jsou od toho, aby v nich studenti mohli pracovat a nacházet všechny zdroje, které potřebují. Pokud nevíte, kde začít, požádejte o pomoc knihovnici.
  • Některé univerzity mají studijní kluby a studovny, ve kterých učitelé ve volném čase zdarma pomáhají studentům s různými předměty. Pokud si nevíte rady s esejí, výzkumem, nebo studiem, zajděte tam.
 4. 4
  Pracujte pilněji a chytřeji. Někdy je nutné se učit více, abyste příště dostali lepší známku, jindy je zase nutné učit se jiným způsobem. Když budete postupovat stejně jako poprvé, pravděpodobně se vám nepodaří dosáhnout lepších výsledků.
  • Studujte efektivněji. Zjistěte, kde jsou vaše slabé stránky a zaměřte se na ně. Pokud jste například dostali špatnou známku z latiny, zjistěte, co se musíte naučit. Možná se musíte více zaměřit na slovní zásobu, nebo třeba na větnou stavbu.
  • Zkoušejte si různé způsoby práce a zjistěte, co funguje nejlépe. Pokud se vám například nepovedlo napsat dobrou esej, možná je to proto, že jste se nedrželi teze. Příště si zkuste napsat dobrou osnovu, abyste celou dobu věděli, o čem píšete.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak dostávat dobré známky

 1. 1
  Zjistěte, jakým stylem byste se měli učit. Existuje spousta stylů učení. Možná máte špatné známky proto, že vám nevyhovuje styl učení vašeho učitele. Neznamená to, že máte smůlu, ani že byste měli svého učitele obviňovat – jde o to najít si styl, který vám bude vyhovovat a převzít své studium do vlastních rukou. [4]
  • Pokud preferujete vizuální formu učení a vyhovují vám grafy, tabulky, obrázky atd., neměli byste se učit tím, že budete číst dlouhé texty a budete se pokoušet si je zapamatovat. Pokud si všechno lépe zapamatujete, když si to napíšete, učte se tímto způsobem.
  • Pokud se toho nejvíce naučíte poslechem, učte se tímto způsobem. Najděte si nahrávky přednášek a poslouchejte různé rádiové programy atd. Když se budete muset učit z knihy, všechno si nakonec řekněte nahlas. Možná zjistíte, že se lépe soustředíte, když vám hraje v pozadí nějaká hudba.
  • Kinestetický způsob učení vyhovuje lidem, kteří rádi zkouší nové věci prakticky. Tito lidé vynikají v matematice a přírodních vědách, protože se lépe učí díky demonstracím, než vysvětlení. Tito lidé také většinou lépe pracují ve skupinách.
 2. 2
  Učte se efektivně. Většina lidí dobře ví, že je lepší se před zkouškou pořádně vyspat, než se učit celou noc. Existují metody studia, které vám pomohou naučit se toho více za kratší dobu. [5]
  • Zkušební testy jsou skvělým způsobem, jak se toho hodně naučit a vše si zapamatovat. Používejte kartičky se slovíčky, zodpovídejte si otázky na konci kapitol v učebnicích a stahujte si zkušební testy.
  • Distribuované studium je efektivní pro lepší zapamatování informací. I když si budete pamatovat informace, které budete potřebovat u testu, později je zapomenete, což bude na škodu, když je někdy v budoucnu budete potřebovat.
 3. 3
  Ujistěte se, že rozumíte všem požadavkům. Zní to sice samozřejmě, ale stejně s tím mají studenti problémy. Musíte si vždy pečlivě přečíst zadání každého úkolu, abyste neudělali něco špatně.
  • Pokud nerozumíte požadavkům, požádejte učitele o vysvětlení. Jistě vám raději vše objasní, než aby vám dal špatnou známku.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že známky ve škole nemají žádný vliv na to, jaký člověk jste – nemusíte ze sebe mít špatný pocit.
 • Nesrovnávejte se s ostatními. Každý člověk je jedinečný a není možné všechny ohodnotit stejným způsobem.
 • Nesoustřeďte se na to, co jste udělali špatně, ale raději na to, co jste nepochopili a co v budoucnu uděláte pro to, aby se podobná situace již neopakovala.
 • Neptejte se spolužáků, jaké známky dostali – cítili byste se zbytečně špatně. Pokud vám to řeknou sami, nic si z toho nedělejte. Na vás jejich známky nemají žádný vliv.
 • Řekněte svým rodičům, že jste dostali špatnou známku dříve, než se to dozvědí sami. Díky tomu budou vědět, že vám na tom záleží a nebudou se na vás zlobit.
 • Zeptejte se učitele, zda by byl ochotný vám dát ještě jednu šanci napsat si testu znovu.
Reklama

Varování

 • Snažte se a nevzdávejte to, i když to nebude snadné.
 • Nikdy se nevzdávejte a neobviňujte! Vůbec by vám to nepomohlo.
 • Když se nebudete více učit, zůstane vám špatná známka. Musíte se snažit, abyste své výsledky změnili.
 • Neskrývejte své známky. Mluvte o nich se svými rodiči, nebo s někým, kdo vám může pomoci. Když je budete skrývat, budete skrývat i další špatné známky a nikdy se nezlepšíte.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 062 krát
Stránka byla zobrazena 5 062 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama