Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zrádce předstírá, že je váš nejlepší kamarád, ale za zády vás pomlouvá a vráží vám kudlu do zad. Bez ohledu na to, proč se tito lidé takto chovají, je důležité se před nimi umět chránit. Pokud chcete jejich chování zarazit, budete muset přijít na to, jak je dostat pryč ze svého života.


Metoda 1 ze 3:
Chraňte se před zrádci

 1. 1
  Nepomlouvejte ostatní lidi a neúčastněte se drbů. Nikdy neroznášejte drby o ostatních lidech. Možná budete mít chuť povyprávět novému spolužákovi nebo kolegovi všechny historky o učitelích a nadřízených, ale uvědomte si, že nikdy nevíte, ke komu se tyto informace dostanou. Pokud nedokážete drbům odolat, snažte se to dělat jen před blízkými přáteli a před lidmi, kteří znají člověka, kterého pomlouváte. [1]
  • Není nic špatného na tom poslouchat drby ostatních, ale neměli byste k nim sami přispívat. Snažte se více naslouchat a méně mluvit.
 2. 2
  Snažte se mít dobré vztahy se všemi lidmi kolem vás. Buďte přátelští a pozitivní, i když budete jednat s lidmi, které neznáte. Když se k vám někdo bude chovat jako zrádce, ostatní lidé se nepřidají na jeho stranu.
  • Pokud jste v práci, chovejte se ke všem s úctou (ne jen ke kolegům a šéfům). Když se budete zaměřovat pouze na vztahy mezi blízkými spolupracovníky, může se stát, že se budete chovat špatně k recepční, stážistům, nebo ostatním zaměstnancům, kteří vás za to potom nebudou mít rádi.
 3. 3
  Naučte se rozpoznávat známky zrádců co nejdříve. Čím déle umožníte zrádci, aby o vás šířil lži nebo vás sabotoval, tím hůře se vám bude celá situace napravovat. Když poznáte zrádce včas, budete ho moci zarazit dříve, než vám ublíží. Všímejte si následujících varovných signálů:
  • Dostávají se k vám lži o tom, co říkáte, nebo děláte.
  • Někomu jste něco důvěrně řekli a nyní to vědí všichni.
  • Lidé vám přestávají důvěřovat, v práci nedostáváte důležité úkoly a nikdo vás nezve na večírky a akce.
  • Lidé se k vám chovají bezdůvodně chladně a odtažitě.
 4. 4
  Nezapomeňte na to, že ne každé podrážděné chování je známkou zrádcovství. Nedělejte z komára velblouda a vždy si ověřte, zda vás skutečně někdo pomlouvá. Pokud někdo chodí stále pozdě, chová se sobecky, nebo bezmyšlenkovitě, nemusí to nutně znamenat, že jde o zrádce. Občasný problém, jako například zrušení schůzky na poslední chvíli, také neznamená, že máte co dočinění se zrádcem.
 5. 5
  Veďte si záznamy o tom, co se děje. Jakmile pojmete podezření, že máte ve svém okolí zrádce, začněte si zapisovat všechny události, které vám budou připadat podezřelé. Napište si co se stalo, kdy se to stalo a kdo si myslíte, že vám chtěl ublížit. Díky těmto záznamům budete později moci snáze zjistit, zda se jedná o opakované pokusy vás pošpinit, nebo zda jde pouze o nedorozumění.
  • Pokud máte pocit, že vás někdo sabotuje v práci, veďte si detailní záznamy o tom, jak byla vaše práce ovlivněna. Napište si to, jakou práci jste udělali, jakou zpětnou vazbu jste získali a další konkrétní důkazy, které vám později pomohou ubránit se. [2]
 6. 6
  Zjistěte, kdo je zrádce. Až si všimnete, že se vás někdo snaží sabotovat, zamyslete se nad chováním tohoto člověka, abyste přišli na to, o koho se jedná. Bedlivě tohoto člověka sledujte a dejte si pozor, abyste nedělali ukvapené závěry. Neslušné chování může znamenat jen to, že má špatný den. Zde uvádíme typické chování zrádců:
  • Zrádce vám neupřímně lichotí a chová se k vám extrémně mile, pravděpodobně aby skryl vlastní žárlivost a nenávist. [3]
  • Zrádce s vámi souhlasí, když si povídáte o samotě, ale jakmile se dostane mezi ostatní lidi, postaví se na opačnou stranu.
  • Zrádce si pamatuje vše, co mu kdy kdo provedl. Tento člověk pravděpodobně chová dlouhodobě zášť k ostatním lidem a má pocit, že si zaslouží odplatu.
  • Zrádce se k vám chová s neúctou, ignoruje vaše názory a nereaguje na četné žádosti o nápravu svého chování.
  • Kromě těchto znaků si pamatujte také to, kdo má možnost vás zradit. Pokud někdo vyzrazuje informace, které jste mu sdělili v soukromí, snadno zjistíte, o koho jde. Pokud pracujete na nějakém projektu a někdo vám práci sabotuje, musí jít o někoho, kdo má přístup k dokumentaci daného projektu.
 7. 7
  Svěřte se nějakému kamarádovi. Nemusíte si hned myslet, že vás někdo sabotuje. Svěřte se někomu blízkému a řekněte mu, že máte podezření. Je dobré zjistit, co si o tom myslí ostatní lidé.
  • Promluvte si s někým, komu důvěřujete, že si to nechá pro sebe.
  • Pokud podezíráte konkrétního člověka, promluvte si s někým, kdo ho zná, ale nekamarádí se s ním. Pokud neznáte nikoho takového, promluvte si s někým, kdo tohoto člověka nezná a popište mu jeho chování, ne jen váš názor na jeho charakter.
 8. 8
  Nebuďte sami zrádci! Možná vás bude lákat ublížit vašemu zrádci stejně, jako ublížil on vám. Když se necháte strhnout k takovému chování, celý váš problém se ještě zhorší. [4] Nepomůže to ani vaší reputaci, takže i kdyby se vám nakonec podařilo zbavit se zrádce, budete mít stále stejný problém.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak se vypořádat se zrádcovským kamarádem

 1. 1
  Zůstaňte klidní. Někteří lidé se chovají příšerně a nedělá jim problém zradit kamarády. Když na to budete reagovat naštvaně, váš problém to nevyřeší. Bude pro vás lepší zachovat chladnou hlavu a zaměřit se na praktické záležitosti. Neignorujte situaci, ale nebuďte jí posedlí.
 2. 2
  Podpořte zrádce, aby se choval lépe. Pravděpodobně nebudete mít chuť chovat se ke zrádci mile, ale když to dokážete a budete s ním v některých věcech souhlasit, mohlo by to vyřešit váš problém. Mnoho pasivně agresivních lidí má pocit, že musejí využívat podlé taktiky, protože je nikdo neposlouchá a nikdo jim nerozumí. [5]
  • Pozvěte zrádce na oběd nebo do kina a chovejte se k němu mile. Snažte se, aby se s vámi cítil dobře.
 3. 3
  Promluvte si s ním. Počkejte, až budete mít možnost promluvit si v soukromí, nebo ho někam pozvěte. Slušně mu řekněte, že si chcete mezi čtyřma očima promluvit o tom, co se v poslední době děje.
 4. 4
  Popište mu situaci tak, jak ji vidíte. Mluvte o incidentech, které vás trápí a řekněte mu, jak vás tyto věci ovlivňují. Můžete ho požádat, aby vám potvrdil, že se tyto věci staly.
  • Nezačínejte věty slovem „ty“ – zrádce by se mohl cítit zahnaný do kouta a přešel by do defenzivy. [6] Řekněte raději například: „Slyšel jsem, že se o mně povídají zvláštní věci.“
 5. 5
  Vyslechněte zrádce. Váš kamarád pravděpodobně nebude chtít, abyste na něho byli navždy naštvaní. Umožněte mu, aby vám řekl svůj názor na celou věc a nepřerušujte ho. Je možné, že jste se spletli, nebo že byla celá situace komplikovanější, než jste si mysleli.
 6. 6
  Pokud jste udělali něco špatně, omluvte se. I když máte pocit, že chyba je na straně vašeho kamaráda, zamyslete se nad celou situací z jeho pohledu. Pokud jste mu omylem ublížili, omluvte se, i když za většinu vašich problémů může on.
 7. 7
  Až budete připravení, odpusťte mu. Pokud chcete, aby vaše přátelství pokračovalo, budete zrádci muset jeho chyby odpustit. I když se vám nepodaří vztah obnovit, měli byste mu odpustit, abyste mohli jít dál a nemuseli se těmito problémy zatěžovat.
 8. 8
  Promluvte si o vašem přátelství a o problémech, které se vyskytly. Buďte otevření a upřímní. V soukromí si promluvte o všem, co se vám nelíbí, nebo co vám nesedí. Pokud je jeden z vás naštvaný na toho druhého kvůli nějakému opakujícímu se chování, ten druhý by to měl vědět.
 9. 9
  Buďte ochotní se změnit. Měli byste být připraveni změnit se, abyste obnovili důvěru a spokojenost ve vašem vztahu. Možná si budete muset najít jiné činnosti, které spolu budete podnikat, abyste se spolu opět cítili dobře. Když váš kamarád řekne něco, co vám bude vadit, slušně ho na to upozorněte.
  • Lidé dělají chyby, hlavně když se snaží přerušit zažité vzorce chování. Když uděláte něco špatně, omluvte se. Když udělá něco špatně ten druhý, odpusťte mu.
 10. 10
  Když vše ostatní selže, ukončete vaše přátelství. Někdy není možné dosáhnout uspokojivého výsledku. Pokud jste se opravdu snažili a bylo to k ničemu, budete muset váš vztah ukončit.
  • V tuto chvíli jste si pravděpodobně naposledy promluvili o zradě a vašem přátelství. Pokud váš kamarád situaci nechce změnit, přestaňte se s ním vídat.
  • Pokud jste se oba snažili vztah obnovit, ale nepodařilo se vám to, pravděpodobně je vám oběma jasné, že to nepůjde. Slušně kamarádovi vysvětlete, že váš vztah nefunguje a přestaňte se vídat.
  • Někdy přátelství skončí naprosto přirozeně. Začněte tohoto kamaráda zvát na méně akcí, přestaňte mu brát telefon a přestaňte se domlouvat, že se potkáte. Když ho budete úplně ignorovat, mohli byste mu ublížit, ale když na to půjdete pomalu a postupně, dosáhnete stejného výsledku.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak se vypořádat se zrádcovským kolegou

 1. 1
  Nedovolte, aby vám tento kolega zasahoval do práce. Zaměřte se na práci, kterou můžete vykonávat bez něho a nedovolte, aby vám vztek narušil další pracovní vztahy. Nikomu nedávejte důvod, aby na vás byl naštvaný.
 2. 2
  Dávejte zrádci příležitosti, aby se pozitivně zapojil do práce. Většina zrádců nejsou sociopati, ale lidé, kteří používají nevhodné taktiky, aby se dostali před ostatní. Ukazujte tomuto kolegovi, jak se může zapojit do práce, aniž by se musel chovat jako zrádce a podporujte u něho pozitivní chování.
  • Na schůzi například zrádce požádejte, aby se vyjádřil k tématu, o kterém toho hodně ví.
  • Snažte se s ním souhlasit a podporovat ho. Měli byste to dělat upřímně a nepřehánět to s lichotkami.
  • Pokud se zrádce urazí, protože s ním budete souhlasit, zkuste raději jiné metody. Někteří lidé nechtějí změnit své chování.
 3. 3
  Promluvte si se zrádcem v soukromí. Popište mu situace, které vás trápí a zjistěte, zda je natolik dospělý, aby o tom s vámi byl schopen diskutovat.
  • Snažte se neobviňovat ho. Používejte pasivní tvrzení, například: „Všiml jsem si, že projekt nebyl odevzdán včas,“ místo obviňování, jako: „Nedokončil jsi ten projekt.“[7]
 4. 4
  Podložte svá tvrzení záznamy. Jak jsme již uvedli v první sekci, měli byste si připravit detailní záznamy o všech incidentech. Pokud kolega popře, že se tyto věci staly, budete mít záznamy, které dokážou, že lže.
  • Pokud bude zrádce stále zapírat, získejte svědectví třetí osoby.
 5. 5
  Domluvte si schůzku s manažerem vašeho oddělení. Pokud zrádcovo chování může mít vážné následky, požádejte manažera o schůzku a všechno si vyjasněte. [8] Platí to zejména v případě, že o vás zrádce rozšiřuje pomluvy, které by vás mohly stát pracovní místo.
  • Přijďte na schůzku dobře připravení. Dokumenty, emaily a všechny ostatní důkazy vám mohou pomoci. Pozitivní zpětná vazba a dokumentace o práci, kterou jste odvedli, vám pomůže popřít pomluvy o lenosti nebo neprofesionálním chování.
  Reklama

Tipy

 • Pokud to bude možné, nespoléhejte se na zrádce a nikdy ho nežádejte o laskavosti.
 • Nebojte se klást otázky. Pokud se někdo chová podezřele, zeptejte se ho na vše, co vás zajímá.
Reklama

Varování

 • Neříkejte žádná tajemství lidem, kteří se někdy zachovali jako zrádci.
 • Nesvěřujte se kamarádům zrádců – postavili by se na jejich stranu.
 • Dávejte si pozor, co říkáte. Zrádce může vaše slova překroutit a použít je proti vám.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak mít lepší sexJak mít lepší sex
Jak na francouzské líbání
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak poznat, zda vás muž bere jako více než jen kamarádkuJak poznat, zda vás muž bere jako více než jen kamarádku
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak dát dívce najevo láskuJak dát dívce najevo lásku
Jak vzrušit mužeJak vzrušit muže
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 48 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 989 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 2 989 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama