Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Není asi nic bolestivějšího, než nechat jít svoji první lásku. Není to totiž jen tak nějaká láska. Mysleli jste si, že spolu strávíte zbytek života, plánovali jste si, že spolu budete bydlet, nebo že spolu půjdete na vysokou. Měli jste spoustu společných vtipů a vzpomínek na to, co jste spolu prožili. To vše je nyní pryč a vy se bojíte, že si už nikdy nenajdete nikoho jiného, nebo se bojíte, že s někým jiným nebudete schopní být šťastní. Neexistuje žádný zázračný lék na bolest z prvního rozchodu. Musíte tomu dát čas a soustředit se na své potřeby.

Postup

 1. 1
  Uvědomte si, že se nyní musíte z rozchodu dostat. Nejprve to bude bolet tak moc, že i když se snažíte na svého bývalého partnera nemyslet, stále si někde hluboko v srdci myslíte, že se k sobě nakonec vrátíte. Tato naděje může chvíli vydržet, ale nakonec si uvědomíte, že se k partnerovi vlastně již vrátit nechcete. Když si to uvědomíte, bude pro vás snadnější zvládnout další kroky.
 2. 2
  Přerušte veškerý kontakt s bývalým partnerem. Je to tvrdé, ale to jediné funguje. Asi budete mít pocit, že ztrácíte nejlepšího přítele, jakého jste kdy měli a jedinou osobu, která vám kdy rozuměla. Možná to bude bolet, ale časem se to zlepší. Přátelit se spolu můžete pouze tehdy, když budete mít tyto pocity vyjasněné.
 3. 3
  Nevracejte se k bývalému partnerovi. Když se vám to stane, budete muset začít zase znovu a dosavadní práci budete muset hodit za hlavu. Nezapomeňte, že „sejde z očí – sejde z mysli“ funguje!
 4. 4
  Když to pro vás bude těžké, vzpomeňte si, proč jste se rozešli. Nezapomeňte na to, co vám na vašem bývalém partnerovi vadilo a na čem jste se nikdy neshodli. Když cítíte zlomené srdce, budete si chtít pamatovat jen to dobré a budete si stále přehrávat ty nejkrásnější vzpomínky. Tento pohled je ale jednostranný a vy si neuvědomujete, že schválně zapomínáte na zlozvyky, pochyby, zlá slova a zklamání, která způsobila rozpad vašeho vztahu. Nepodceňujte tyto věci a nepopírejte je – jsou stejně tak skutečné, jako ty dobré věci, které jste ve vztahu prožili.
  • Pokud vás bývalý partner podvedl, přestaňte ho ospravedlňovat a uvědomte si, že si musíte najít někoho, kdo vás bude milovat a nebude vám nevěrný. Tuto zkušenost berte jako lekci a příště se vyvarujte partnerům, kteří podvádějí.
 5. 5
  Uvědomte si, že váš vztah sice skončil, ale neznamená to, že si už nikdy nikoho nenajdete. Zeptejte se kamarádů, rodičů nebo kohokoli na to, jak se dostali z prvního rozchodu. Mnoho lidí si ještě bude pamatovat na to, jak těžké to pro ně bylo, také ale jistě připustí, že později našli ještě větší lásku.
 6. 6
  Pečujte o sebe. Možná máte problémy se spánkem, nebo máte problémy usnout, když se v noci probudíte. Potmě a při tichu se vám může zdát, že jste ten nejosamělejší člověk na světě. Během dne cvičte a choďte na dlouhé procházky, abyste byli večer vyčerpaní. Pomůže vám to rychleji usnout. Také získáte jiné výhody tělesných aktivit, cvičení je například skvělé proti depresi a také během něho můžete jasněji přemýšlet o tom, co vás trápí a jak to vyřešit.
 7. 7
  Nepokoušejte se to zvládnout sami. Vaši přátelé pro vás budou velmi důležití. Pomohou vám přežít tím, že vám budou naslouchat a nabídnou vám útěchu, podporu a někdy i dobrou radu. Pokud jste na ně zapomínali, když jste měli vztah, zeptejte se jich, zda vám to mohou odpustit. Pokud jsou to skuteční přátelé, odpustí vám a pomohou vám dostat se z rozchodu.
  • Navštěvujte své kamarády a rodinu častěji. Je dobré naslouchat ostatním a mluvit s nimi, ale když budete trávit čas s ostatními lidmi a věnovat se jim, opravdu se vám povede zapomenout na bývalého partnera. Když si rozšíříte obzory, partner již nebude tak důležitý.
  • Neptejte se kamarádů, jestli potkali vašeho bývalého partnera, ani se neptejte, jak se má. Tomu se rozhodně vyhněte!
 8. 8
  Buďte ohledně svých pocitů otevření a upřímní. Nepředstírejte nic před sebou ani před nikým jiným. Také si uvědomte, že je v pořádku, abyste si z toho nic nedělali. Nemusíte být neustále smutní, nemusíte být vlastně smutní vůbec. Každý člověk reaguje na rozchod jinak a každý má právo na své vlastní pocity. Místo úzkostí a špatných nálad si raději zkuste s někým promluvit. Ostatní lidé vám mohou skutečně pomoci, musí ale vědět, co se s vámi děje.
  • Nezapomeňte, že existuje mnoho lidí, kterým na vás záleží. I když se vám to tak někdy nezdá, je to pravda. Máte kolem sebe lidi, kteří vám rozumějí a rádi pomohou.
 9. 9
  Dovolte si plakat, pokud chcete. Pláč je naprosto v pořádku. Může vám pomoci uvolnit nepříjemné emoce. Budete se potom cítit o mnoho lépe. Když si popláčete, zavolejte potom nějakému kamarádovi a chvíli se smějte.
 10. 10
  Využijte rozchod k tomu, abyste se stali tím, kým jste vždy chtěli být. Stanovte si nějaký složitý cíl, například naučit se nový jazyk, hrát na nějaký nástroj, nebo navštívit nějakou zemi. Nikdy nebyl lepší čas na to, věnovat se sám sobě!
 11. 11
  Snažte se nedovolit si utápět se ve smutku. Nenahrávejte si do MP3 přehrávače žádné smutné písničky. Smutné písničky vám budou pouze připomínat to špatné, co jste prožili a bude pro vás těžké myslet na hezké věci. Uvědomte si, že texty těchto písniček jsou často napsány lidmi, kteří si právě prochází rozchodem a pomocí umění si řeší své problémy – vy pouze posloucháte tyto písničky a cítíte se kvůli nim hůře a hůře. Můžete si jich pár poslechnout, ale potom přejděte k veselejší hudbě, písním, které se soustředí na přežití a nový začátek. Zkuste si najít písničky, které vám připomenou, že nejste na světě jediní a že musíte pracovat na tom, abyste se zase měli dobře. Hudba vám může pomoci, musíte tomu jen dát čas.
  • To samé platí také pro romantické filmy, které člověk musí sledovat s krabicí papírových kapesníků. Můžete se ztotožnit se ztrátou nějaké postavy, ale vůbec vám to ve vaší situaci nepomůže.
 12. 12
  Snažte se působit sebejistě a věnujte se svému vzhledu. Zajděte si ke kadeřnici na nový střih nebo barvu. Začněte chodit do posilovny. Kupte si nové oblečení. Oblékejte se doma a tancujte před zrcadlem na taneční hudbu. Vzpomeňte si na to, kolikrát vám bývalý partner řekl, že jste nejkrásnější na světě a přesvědčujte se, že je to skutečně pravda. Říkejte si, že jednou najdete někoho, kdo vás skutečně ocení.
 13. 13
  Snažte se přežít bolest a samotu. Po čase se vaše rány zahojí. Jste silný člověk, který se z toho dokáže dostat, nebo jste slaboch, který se z nepodařeného vztahu sesype? Nepodléhejte slabosti! Udržte si svoji sílu a vzchopte se. Není nic lepšího!
  • Nikdy nezapomínejte, že je vám bez partnera lépe, protože byste rozhodně nechtěli být s někým, kdo tvrdí, že vás miluje, ale způsobuje vám pouze bolest a slzy... „Nikdy neplačte pro někoho, kdo by neplakal pro vás.“
  • Postupem času zase najdete schopnost milovat někoho jiného. Buďte vděční za zkušenost, kterou vám první láska poskytla.
  • Uvědomte si, že máte v životě možnost volby. Můžete si zvolit, zda se necháte strhnout svojí ztrátou, nebo se z ní poučíte a stanete se moudřejším a soucitnějším člověkem.
  • Žádný vztah není chybou, pokud si z něho dokážete něco odnést a něco se o sobě naučit. Možná zjistíte, že jste paličatý člověk a dostanete tak příležitost na sobě pracovat a změnit to. Možná zjistíte, že žárlíte a budete muset začít pracovat na tom, abyste se chovali rozumněji. Postupem času se zahojí všechny rány, ale nemůžete čekat, že se to stane přes noc.
  Reklama

Tipy

 • Zkuste si své pocity napsat. Když máte černé myšlenky, které nemůžete dostat z hlavy, může vám to pomoci.
 • Nebojte se znovu milovat. Jen proto, že vám první láska nevyšla, nemusíte na lásku zanevřít úplně. Každý člověk je jiný, takže se každý vztah nakonec vyvine úplně jinak, než původně očekáváme – ať už k lepšímu, či k horšímu. Je nezdravé skákat ihned po rozchodu do dalšího vztahu, ale není ani dobré se vztahům úplně vyhýbat. Snažte se hodnotit každý vztah samostatně a nenechávat se ovlivnit minulými zkušenostmi.
 • Neříkejte bývalému partnerovi, že ho stále milujete. Možná ve vás tyto pocity chvíli zůstanou, ale nesmíte zapomínat, že milovat nestačí a že jste měli dobrý důvod vztah ukončit. Pokud chcete, můžete si tyto důvody někam napsat.
 • Nikdy neříkejte „Nikdy se z toho nedostanu.“ Může se vám to tak sice zdát, ale je to krátkozraké a hlavně to není pravda.
 • Nezapomeňte, že první rozchod je faktem života a zkušeností, kterou si musí projít každý.
 • Nebojte se jít dál jen proto, že se bojíte, že byste tím ohrozili šance na to, že se k sobě vrátíte. Pouze byste tím omezovali sami sebe, připravovali se o příležitosti a čekali na něco, co se nikdy nestane. Poznávejte nové lidi, užívejte si a žijte svůj život. Nemarněte čas tím, že budete myslet na někoho, kdo na vás už nemyslí.
 • Nezůstávejte vzhůru celou noc a nepřemýšlejte o bývalém partnerovi, ublížíte si tím ještě více.
 • Nepředstírejte, že jste stále spolu, ani o sobě nepřemýšlejte jako o páru. Když o bývalém partnerovi budou mluvit jako o vaší holce/klukovi, opravte je. I když víte, že už spolu nejste, řekněte to nahlas, abyste to sami pochopili a dokázali to akceptovat.
 • Travte čas se svými přáteli a kolegy/spolužáky. Kupte si nějaké nové oblečení, zajděte si na dobré jídlo a navštivte staré přátele. Dělejte cokoli, abyste nemuseli myslet na své trápení.
 • Nehledejte výmluvy, abyste se mohli dát do řeči. Například „Jak se má máma?“ nebo „Proč jsme se vlastně rozešli?“ Pouze vám to ublíží a budete vypadat, že prosíte, aby se k vám bývalý partner vrátil. Dáváte mu tím veškerou moc a sami před ním stojíte bezmocní a čekáte na odpověď, kterou nikdy nedostanete.
 • Pokud znáte heslo k Facebookovému/Twitterovému atd. účtu bývalého partnera, odolejte pokušení a nedívejte se tam. Pouze byste tím svoji bolest zhoršili. Pokud partner zná vaše hesla, okamžitě si je změňte. Také si ho smažte z přátel na Facebooku, nebo ho dokonce zablokujte, abyste se nemohli dívat na jeho profil. Bývalý partner se o tom nedozví a vy nebudete mít pokušení sledovat, co dělá. Je čas snažit se zapomenout, jak jen to jde. Jistě nechcete dostat upozornění, kdykoli si změní status. Minimálně si změňte nastavení tak, aby se vám jeho příspěvky nezobrazovaly. Když se budete dívat na fotky s jeho novou přítelkyní nebo přítelem, budete se tím jen trápit. Nebuďte k sobě tedy tak tvrdí.
 • Uvědomte si, že šlo pouze o vaši první lásku. Bezpochyby najdete druhou, třetí a i další lásky, které na vás jen čekají. Nezapomeňte ale, že vše má svůj čas.
 • Je jednodušší si prostě nedělat starosti. Po chvíli budete myšlenkami již zahlceni a budete mít pocit, že to nevydržíte. Řekněte si „kašlu na to!“, pomůže vám to.
 • Věnujte se nějaké činnosti, zájmu nebo koníčku, kterému jste se přestali věnovat, protože ho vašeho partnera nebavilo. Nyní je čas dávat si na pizzu ančovičky, nebo utrácet za parfémy, které vašemu partnerovi nevoněly, jíst jídla, na která je alergický, nosit oblečení, které se mu nelíbilo a hlavně si užívat své oblíbené filmy a hudbu, které nesnášel. Připomínejte si, kým jste bez svého partnera. Snažte se tohoto člověka poznat a respektovat sami sebe. Věřte tomu, že jednoho dne potkáte někoho, kdo vás bude milovat takové, jací jste a nebude se vás snažit změnit.
 • Pokud musíte, vyhněte se veškerému kontaktu. Klidně se na čas přestaňte stýkat i se společnými kamarády. Prostě nevěnujte partnerovi pozornost a brzy začnete na svoji bolest zapomínat. Také nikdy neškodí si trochu poplakat.
 • Věnujte se novým koníčkům, dělejte věci, které vás baví. Udržujte se neustále zaneprázdnění.
 • Může vám pomoci na nějakou dobu změnit prostředí. Mohlo by pro vás být bolestivé vidět bývalého partnera s někým jiným, nebo společně trávit čas a užírat se tím, co se stalo.
 • Rozhodněte se, zda tohoto člověka stále chcete ve svém životě. Mohlo by vám to nakonec ublížit. Když se pokusíte být přáteli hned po tom, co váš vztah skončil, brzy zjistíte, že se vaše pocity nikdy nevytratily, ale pouze je skrýváte. Dopřejte si nějaký čas.
 • Neříkejte svým kamarádům každý detail a každý důvod toho, proč jste se s partnerem rozešli. Mluvte o tom pouze s nejlepšími přáteli, protože takové věci by měly zůstat mezi vámi a vaším partnerem. Nikomu do toho nic není. Pokud se s vámi vaši kamarádi chtějí bavit o bývalém partnerovi, důrazně jim řekněte, že o tom nechcete nic slyšet a změňte téma. I když dostanete zprávu od svého bývalého, nečtěte ji! Pouze tím vše zhoršíte. Pokud to vaši přátelé nedokážou respektovat, nejsou to skuteční přátelé.
 • Kdykoli zjistíte, že se utápíte v myšlenkách, vezměte si nějakou knihu a začněte číst. Někdy pomůže distancovat se od světa tím, že navštívíte nějaký vymyšlený svět. Snáze si tak zvyknete na to, že trávíte čas sami se sebou.
 • Nebuďte tak negativní a nevěřte tomu, že už nikdy nebudete nikoho milovat tak, jako svoji první lásku. Většina prvních lásek a rozchodů lidi potká po dvacítce. Máte před sebou ještě celý život a ta nejlepší léta vás teprve čekají!
 • Zbavte se všech věcí, které patří bývalému partnerovi a které máte doma. Oblečení vám bude připomínat partnera a budete mít problém se ho zbavit. Oblečení také partnerem voní a bude vám ho připomínat více, než cokoli jiného. Všechny dopisy a vzkazy nebo fotky, které máte doma, musí také pryč. Když se budete neustále dívat na tyto věci, budete se cítit zbytečně mnohem hůř.
 • Nezačínejte chodit s nikým novým jen aby vám bylo lépe. Nepomůže vám to posunout se dál, protože své pocity pouze přenesete na někoho jiného. Je to nefér a vůči novému partnerovi nehezké a oba skončíte nešťastní, protože nový partner rozhodně nebude stejný, jako ten bývalý. Podobné vztahy jsou obecně velmi špatný nápad.
 • Někdy je nemožné skončit vztah v dobrém. V tomto případě je nejlepší vyhýbat se kontaktu. Pokud to ale jde, snažte se rozejít se v dobrém, jinak mezi vámi navždy zůstane hořkost a zloba. Buďte slušní, když se s vámi bývalý partner chce spojit. Když se to stane, dejte najevo, že byste si chtěli držet větší odstup. Řekněte například „Potřebuji více prostoru“ a bývalého partnera z ničeho neobviňujte. Udržte si kamennou tvář a možná se vám nakonec podaří zůstat přáteli, i když vám to ve vztahu nevyšlo. Jistě byste později litovali, kdybyste si ze své první lásky udělali nepřítele, i když váš rozchod neprobíhal zrovna příjemně.
 • Nikdy se neptejte „jak se máš?“. Nechcete to vědět, když se bude bývalému partnerovi dařit dobře, zraní vás to ještě více.
 • Pokud věříte v nějaké náboženství, snažte se najít pomoc právě tam. Možná jste svoji víru zanedbávali, když jste měli vztah. Když se k ní vrátíte, dokáže vám pomoci s vaším trápením. Je možné, že potkáte i nějaké nové lidi a třeba i poznáte nového partnera.
 • Poezie vám může pomoci, ať už ji píšete, nebo čtete. Zkuste si najít autory, kteří píšou milostnou poezii a používejte je stejně, jako smutné písničky. Také je vždy dobré si své pocity napsat na papír. Nemějte strach z toho, že vaše báseň nebude dokonalá, nehodláte ji přece vydat. Papír je ovšem skvělým posluchačem, někdy dokonce tím nejlepším.
Reklama

Varování

 • I když máte pocit, že bývalého partnera nenávidíte, nikdy ho nepomlouvejte, pouze se to zhorší, až se to k vám vrátí a můžete vzít jed na to, že to bude rychle, možná hned po tom, co něco zlého řeknete. Pomlouvání je nehezké a vypovídá to spíše o vás, než o tom, koho pomlouváte. Pokud chcete bývalého partnera pomlouvat, pouze tím dáte najevo, že jste zranění. Nezapomeňte, že každý rozchod má tři strany – váš pohled, partnerův pohled a pravdu.
 • Nesledujte partnera! Nikdy se nesnižujte k tomu, že byste sledovali každý pohyb bývalého partnera. Když budete mít společné přátele, kteří vám budou říkat, jak skvěle se má, s kým chodí a jak se má to celé jen zhorší. Takové věci vůbec vědět nepotřebujete. Nechejte to jednoduše být. Bývalý partner na to brzy přijde a bude si myslet, že jste šílenec, který se nedokáže dostat z rozchodu. Nedávejte mu ten pocit, že je na koni. To platí také pro internet, nikdy se nesnažte zjistit, co bývalý partner dělá.
 • Neutíkejte. Může se zdát, že je to tak jednodušší, ale pomáháte si pouze dočasně. Pokud budete stále utíkat, nakonec to celé jen zhoršíte.
 • Odolejte pokušení a nekontaktujte bývalého partnera a nepožadujte, aby se k vám vrátil. Co se stalo už nevrátíte. Váš partner se rozhodl a toto rozhodnutí nemůžete změnit. Uvědomte si, že brzy najdete někoho lepšího.
 • Nesledujte profil svého bývalého partnera na Facebooku. Pouze tím zhoršíte svoji situaci. Odstraňte si svého partnera z přátel, usnadníte tím celý rozchod.
 • Pokud o půl roku později stále myslíte na bývalého partnera, vaše kamarády to přestane bavit a budou chtít, abyste toho nechali. Uvědomte si, že každý má svoji hranici tolerance a nikdo nechce poslouchat to samé pořád dokola. Vaši přátelé vás milují, ale nezahlcujte je svými problémy. Pokud opravdu chcete mluvit o svém bývalém partnerovi, nejprve se zeptejte, zda to kamarádům nevadí. Pokud nedokážete respektovat jejich hranice, přijdete i o ně.
 • Nezapomeňte, že nejste jediní na světě, kdo má zlomené srdce. Uvědomte si to a nedovolte, abyste se trápili celé dny. Budete působit pateticky a nepodaří se vám posunout se dál.
 • Pokud máte sebevražedné myšlenky, vyhledejte pomoc. Nic na světě by vás k takovým věcem nemělo dohnat.
 • Nezačínejte pít alkohol, nebo brát drogy, jen abyste se se svým problémem vypořádali. Nepomůže vám to a nakonec to celé ještě zhoršíte. Myslete na své zdraví! Jezte zdravě a více cvičte. Budete vypadat lépe, cítit se lépe a budete mít lepší pocit sami ze sebe. Cvičení je skvělým lékem na depresi.
 • Nepřestávejte mít rádi některé věci/songy/seriály/filmy/místa atd. jen proto, že vám budou připomínat bývalého partnera. Takový je prostě život. Budete se pouze připravovat o věci, které byste si mohli užívat.
 • Pokud žijete daleko od svého bývalého partnera, bude pro vás snazší dostat se z rozchodu, protože když se nebudete vídat, nebudete na partnera myslet tak často.
 • Pokud od rozchodu uplynulo už hodně času a váš stav se nezlepšil, nebo se dokonce zhoršil, vyhledejte odbornou pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 171 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 817 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 9 817 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama