Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sebevražedné myšlenky mohou přijít v moment, kdy pocity bezradnosti, osamělosti a zoufalství se již dále nedají snést. Můžete mít takové pocity bezradnosti, že sebevražda se vám bude jevit jako jediné řešení, jak se zbavit všech svých problémů. Nezapomeňte však, že vždy existuje cesta, jak se vyrovnat s vašimi pocity. Může vám pomoci nějaký psycholog nebo psychoterapeut, který vám pomůže vyléčit se a znovu v sobě nalézt pocity štěstí a radosti, přestože teď se vám to zdá téměř nemožné. Tento článek vám poskytne několik cenných rad, přečtěte si jej.

Máte-li sebevražedné myšlenky, zavolejte na Linku bezpečí (116 111) nebo na Linku důvěry. Seznam linek důvěry lze vyhledat na internetu.

Část 1
Část 1 ze 5:

Jak být v bezpečí

Stáhnout PDF
 1. 1
  Odložte jakékoliv plány na sebevraždu. Slibte si, že počkáte dalších 48 hodin předtím, než cokoliv uděláte. Zapamatujte si, že myšlenky nemají tu sílu vás donutit k činu.[1] Někdy se stává, že extrémní bolest pozměňuje naše vnímání. Předtím, než cokoliv uděláte, si chvíli počkejte. Pročistí se vám hlava.
 2. 2
  Okamžitě vyhledejte profesionální pomoc. Sebevražedné myšlenky mohou být příliš ochromující a není žádný důvod, proč byste s nimi měli bojovat sami. Požádejte o profesionální pomoc a zavolejte na pohotovost nebo kontaktujte linku důvěry. Na těchto linkách pracují lidé, kteří jsou tam právě proto, aby si vás vyslechli a poskytli vám pomoc. Sebevražedné myšlenky jsou velmi vážné a požádáním o pomoc pouze ukazujete svoji sílu.[2]
  • Zavolejte na Linku bezpečí (116 111) nebo na Linku důvěry. Seznam linek důvěry lze vyhledat na internetu. Případně zavolejte na číslo tísňového volání 112. Tyto služby jsou zdarma a anonymní.
  • Pokud studujete na univerzitě, tak si zjistěte, jestli vaše univerzita má pro studenty nějakou psychologickou poradnu.
 3. 3
  Běžte do nemocnice. Pokud jste zavolali o pomoc, ale stále trpíte sebevražednými myšlenkami, tak zajděte na pohotovost. Požádejte někoho o to, aby vás tam zavezl, nebo zavolejte sanitku.[3]
  • Také si můžete vyhledat psychologické poradny či jiná krizová centra.
 4. 4
  Zavolejte důvěryhodné osobě nebo osobě, kterou milujete. Hrozí vám větší riziko sebevraždy, pokud jste sami se svými myšlenkami. Nenechávejte si je v sobě. Zavolejte někomu blízkému, komu důvěřujete a podělte se s ním o své pocity. Někdy stačí, když si promluvíte s někým, kdo umí naslouchat. Buďte na telefonu nebo danou osobu požádejte, zda by mohla přijít k vám domů a být chvíli s vámi.[4] [5]
  • Můžete z toho mát obavy nebo se cítit trapně, ale vězte, že lidé vás nebudou za vaše pocity odsuzovat. Budou rádi, že jste je požádali o pomoc místo toho, abyste si něco udělali.
  • Nemůžete předpovídat, jaké nové možnosti či příležitosti se vám naskytnou. Je nemožné předem vědět, co se může stát, když vyčkáte další dva dny. Pokud však budete konat podle svých myšlenek, tak to nikdy nezjistíte.
 5. 5
  Vyčkejte pro pomoc. Pokud jste zavolali na pohotovost nebo kamarádovi, čekejte a soustřeďte se na své bezpečí. Zhluboka dýchejte a říkejte si věci, co vás dokáží utěšit. Můžete si je dokonce napsat na papír, abyste svou mysl o to více přesvědčili.
  • Například, můžete si říct: „To je jen moje deprese, ne já,“ „Překonám to,“ „Mám jen špatné myšlenky – a ty mě nedonutí si nic udělat,“ „Existují i jiné způsoby, jak se s tím vypořádat.“ [6]
 6. 6
  Přestaňte brát drogy a alkohol. Možná se snažíte zbavit sebevražedných myšlenek pomocí alkoholu nebo drog. Pro vaše tělo však bude pouze těžší myslet jasně – a jasné myšlení je přesně to, co potřebujete na překonání těchto myšlenek. Pokud pijete nebo berete drogy, skončete s tím a nechte vaši mysl odpočinout. Spousta lidí sice používá alkohol a jiná narkotika či antidepresiva, ale vězte, že přináší pouze dočasnou úlevu.[7]
  • Pokud si myslíte, že s tím nedokážete sami přestat, buďte s někým – nebuďte o samotě. Vyhýbejte se samotě. Samota nepomáhá vyřešit sebevražedné myšlenky, pouze je zhoršuje.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Jak si udělat bezpečnostní plán

Stáhnout PDF
 1. 1
  Napište si seznam věcí, které milujete. Udělejte si seznam všeho, co vám již v minulosti pomohlo. Napište si jména svých nejlepších přátel či členů rodiny, které milujete, svých oblíbených míst, hudby, filmů a knih, které vás zachránily. Zahrňte do seznamu jak menší věci, jako vaše oblíbené jídlo a sport, tak i větší věci, jako jsou vaše koníčky a vášně, díky kterým se vám ráno lépe vstává. [8]
  • Napište si, co na sobě milujete – své osobnostní rysy, fyzické vlastnosti, úspěchy a věci, na které jste pyšní.
  • Napište si věci, které máte v plánu udělat později v životě – kam byste se chtěli podívat, děti, které chcete mít, lidi, které milujete, zkušenosti, které jste vždy chtěli získat.
  • Může být užitečné mít kamaráda nebo nějakou blízkou osobu, která vám s tímto seznamem pomůže. Deprese a úzkost vám totiž může zastřít mysl a vy se nemusíte sami rozpomenout na všechny ty skvělé a úžasné věci.
 2. 2
  Udělejte si seznam všech věcí, které vás dokáží rozptýlit. Nejedná se o seznam "zdravých návyků" nebo "technik na zlepšení" – jedná se o seznam jakýchkoliv věcí, které vás dokáží odpoutat od myšlenek na sebevraždu. Přemýšlejte nad tím, co na vás zafungovalo v minulosti a poznamenejte si to. Tady je několik příkladů:
  • Večeře v oblíbené restauraci
  • Hovor se starým kamarádem
  • Sledování oblíbeného TV pořadu a filmu
  • Přečtení si oblíbené knihy na uklidněnou
  • Road trip
  • Přečtení si starých, hezkých emailů
  • Procházení se po parku se psem
  • Dlouhá procházka na pročištění hlavy
 3. 3
  Udělejte si seznam lidí, na které se můžete spolehnout. Napište si alespoň pět jmen lidí (a jejich telefonních čísel), na které se můžete spolehnout a s kterými si budete moct otevřeně popovídat, když jim zavoláte. Zahrňte na seznam co nejvíce možných lidí, ať máte někoho v zásobě pro případ, že jiní jsou nedostupní.
  • Napište si jména a telefonní čísla na vašeho psychologa a terapeuty.
  • Napište si jména a telefonní čísla na linky důvěry, na které můžete v případě potřeby zavolat.
 4. 4
  Napište si bezpečnostní plán. Bezpečnostní plán je plán, který vám pomůže v momentě, kdy na vás přijdou sebevražedné myšlenky.[9] V takový okamžik si totiž nemusíte vybavit, co přesně máte dělat proto, abyste se cítili lépe. Bezpečnostní plán vám pomůže se rozpomenout a dostat se přes prvotní pocity úzkosti a zůstat v bezpečí.[10] Tady je příklad bezpečnostního plánu:[11]
  • Přečíst si seznam věcí, co miluji. Připomeňte si, jaké věci milujete. Pomůže vám to před spácháním sebevraždy.
  • Udělat nějakou věc ze seznamu věcí na rozptýlení. Zkuste, jestli se dokážete rozptýlit a přestat myslet na sebevraždu.
  • Zavolat někomu z lidí, na které se mohu spolehnout. Volejte tak dlouho, dokud se vám někdo neozve.
  • Odložit můj plán a zabezpečit domov. Zamkněte všechno, čím byste se mohli poškodit a pak si dejte alespoň 48 hodin na přemýšlení.
  • Požádat někoho o návštěvu. Požádejte někoho, aby u vás zůstal, dokud se necítíte v pořádku.
  • Jít do nemocnice.
  • Zavolat na pohotovost nebo linku důvěry.
  • Tady můžete najít šablonu bezpečnostního plánu.
  • Dejte kopii svého plánu někomu, komu můžete důvěřovat (kamarádovi nebo někomu z rodiny).
  • Máte-li sebevražedné myšlenky, podívejte se na svůj bezpečnostní plán.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Jak se cítit v bezpečí

Stáhnout PDF
 1. 1
  Upravte si svůj domov tak, aby byl bezpečnější. Pokud máte sebevražedné myšlenky nebo se bojíte, že je budete mít, tak si upravte svůj domov tak, aby se vám v něm nenaskytly žádné možnosti, jak si ublížit.[12] Sebevražda se stává nejčastěji v moment, kdy je po ruce něco, čím si ublížit.[13] Zbavte se všeho, čím byste se mohli nějak poškodit (prášky, břitvy, ostré objekty nebo zbraně). Uložte je k někomu na pohlídání, vyhoďte je nebo je někde zamkněte. Neulehčujte si to, je tak větší pravděpodobnost, že si sebevraždu rozmyslíte.
  • Pokud se u sebe doma necítíte v bezpečí, běžte do míst, kde se cítíte dobře a bezpečně. Např. u kamaráda doma, u rodičů nebo v komunitním centru či na jiném veřejném místě.
  • Pokud máte v plánu se předávkovat, dejte své léky někomu z vašich blízkých, kdo vám je bude dávat pouze v takovém množství, v jakém je potřebujete na léčbu. [14]
 2. 2
  Vyhledejte profesionální pomoc. Psychologové či psychoterapeuti vám mohou pomoct vyrovnat se sebevražednými myšlenkami. [15] Sebevražedné myšlenky jsou často výsledkem jiných psychických problémů, jako je deprese nebo bipolární porucha. Ty se však dají léčit.[16] Stresující a jinak traumatizující události ve vás mohly vyvolat sebevražedné myšlenky. Ať už stojí za vašimi myšlenkami a pocity cokoliv, psycholog vám může pomoci se s nimi vyrovnat a stát se znovu zdravým a šťastným člověkem.[17]
  • Léčba deprese je úspěšná v 80-90 % případech.[18]
  • Běžnou a efektivní léčbou pro lidi se sebevražednými myšlenkami je: [19]
   • Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) – pomáhá odprosit se od „automatických“ a neužitečných způsobů myšlení
   • Terapie zaměřená na řešení problémů (PST) – pomáhá získat zpět sebevědomí a dostat vše pod kontrolu pomocí řešení problémů
   • Dialektická behaviorální terapie (DBT) – snaží vybudovat dovednosti, které pomáhají lidem vyrovnat se sami se sebou
   • Interpersonální terapie (IPT) – pomáhá zlepšit fungování jedince ve společnosti, takže se pak necítí izolovaně a bez podpory
  • Váš doktor vám může doporučit kombinaci léků a terapie. Berte všechny léky, které vám předepíše.
  • Nezapomeňte však, že některé léky mohou prohloubit vaše sebevražedné myšlenky. Pokud máte takové myšlenky právě po nějakých lécích, kontaktujte svého doktora.
 3. 3
  Držte se dál od všech možných spouštěčů. Někdy se stává, že některá místa, lidé nebo zvyky mohou spustit pocity zoufalství a myšlenky na sebevraždu. Může být těžké vidět mezi nimi spojitost, ale pokud nad tím začnete hlouběji přemýšlet, tak si můžete všimnout, že existují určité spouštěče. Kdykoliv je to možné, vyhněte se věcem, které ve vás zanechávají pocity smutku, bezradnosti nebo úzkosti.[20] Tady jsou nějaké příklady potenciálních spouštěčů:
  • Pití alkoholu a braní drog. Zpočátku se můžete cítit skvěle, ale později na vás přijdou negativní myšlenky, které se velmi rychle dokáží proměnit v myšlenky sebevražedné. Alkohol hraje roli v minimálně 30 % případech sebevražd. [21]
  • Lidé, kteří jsou fyzicky či emočně násilní.
  • Knihy, filmy nebo hudba s temnými, emocionálními tématy.
  • Stresující situace.
  • Samota.[22]
 4. 4
  Naučte se poznávat varovné signály. Sebevražedné myšlenky nepřicházejí jen tak. Jsou výsledkem nějakých pocitů, např. bezradnosti, deprese, smutku nebo stresu. Naučte se rozpoznat, jaké myšlenky a typy chování ve vás vyvolávají sebevražedné myšlenky. Pomůže vám to vyhledat pomoc dříve, než bude později. Běžné varovné signály jsou: [23]
  • Zvýšená konzumace alkoholu, drog nebo jiných látek
  • Pocity bezradnosti a zbytečnosti
  • Hněv
  • Zvýšená bezohlednost
  • Pocity bezvýchodnosti
  • Izolace od ostatních
  • Pocity úzkosti
  • Náhlé změny nálad
  • Ztráta zájmu o věci, které jste měli rádi
  • Změna spacích návyků
  • Pocity viny a hanby
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Jak se posilnit

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte v kontaktu s ostatními. Vybudování silné sítě kontaktů, o které se můžete ve chvílích nouze opřít, je jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro vyrovnání se se svými myšlenkami. Pocity samoty, zbytečnosti a nedostatku podpory jsou běžnými pocity za sebevražednými myšlenkami. Dostaňte se do kontaktu s ostatními a bavte se s nimi každý den. Spojte se s lidmi, kterým na vás záleží. Pomůže vám to lépe se vyrovnat s vašimi myšlenkami a lépe se před nimi chránit.[24] [25] [26]
  • Promluvte si s nějakou spirituálně laděnou osobou. Pokud jste věřící nebo jinak spirituálně ladění, tak vám může pomoci promluvit si s nějakým duchovním (kněz, rabín, atd.).
  • Promluvte si s kamarádem. Udělejte si zvyk, že každý den kontaktujete alespoň jednu osobu. I když na to zrovna nemáte náladu. Izolace od ostatních pouze zvyšuje riziko sebevražedných myšlenek.
  • Zavolejte na linku důvěry. Nemyslete si, že na linku důvěry můžete zavolat pouze jednou. Pokud potřebujete volat každý den nebo několikrát denně, udělejte to. Jsou zde od toho, aby vám pomohli.
  • Najděte si komunitu lidí, kteří jsou jako vy. Lidé, kteří jsou součástí nějakých utlačovaných skupin, mají větší riziko sebevražd. Nejdete-li si skupinu lidí, mezi kterými se nemusíte potýkat s nenávistí či utlačováním, vám pomůže stát se silným a milovat sám sebe.[27]
 2. 2
  Najděte si nějakou podpůrnou skupinu. Je jedno, z jakého důvodu máte sebevražedné myšlenky. Nemusíte na to být sami. Spousta lidí si prošla tím, čím si právě sami procházíte. Spousta lidí měla pocit, že chtějí zemřít, ale na druhý den byla šťastná, že je naživu. Promluvte si s lidmi, kteří vás chápou. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkami.[28] [29] Zeptejte se svého psychologa nebo na lince důvěry, kde najít nějakou podpůrnou skupinu ve vaší blízkosti.[30]
 3. 3
  Pracujte na sebelásce. Zaměřte se na změnu svých negativních myšlenek a uvědomte si, že vaše negativní myšlenky nejsou pravdivé. Chcete-li se zbavit tíživosti vašich negativních pocitů, tak na sebe buďte hodní a považujte se za silnou, odhodlanou osobnost.[31]
  • Ve společnosti převažují mýty o tom, že sebevražda je sobecký čin. Díky tomu, kromě svých sebevražedných myšlenek, má spousta lidí navíc i pocity viny a hanby.[32] Naučte se, jak odlišovat mýty od reality. Pomůže vám to se vyrovnat s vašimi myšlenkami.
  • Říkejte si nějaké pozitivní mantry, které vám dokáží zlepšit náladu. Ujišťujte se, že jste silná osoba, která si zaslouží lásku. Uvědomíte si tak, že sebevražedné myšlenky jsou pouze dočasné. Například: „Mám chuť na sebevraždu pouze v tuto chvíli. Pocity nejsou fakta. Nebudou trvat věčně. Miluji sám sebe a jsem dost silný na to to překonat,“ nebo „Dokážu se naučit, jak se vyrovnat s těmito myšlenkami. Jsem silnější než mé myšlenky.“
 4. 4
  Zapracujte na problémech, které se skrývají za vašimi myšlenkami. Psycholog vám pomůže odkrýt, jaké důvody vězí za vašimi sebevražednými myšlenkami. Tyto myšlenky mohou mít mnoho příčin – zdravotní problémy, problémy se zákonem nebo závislost na návykových látkách… Zjistěte, jak je překonat. Pravděpodobně se tak budete v budoucnu cítit podstatně lépe. [33] [34]
  • Například, pokud se cítíte bezradně ohledně svých financí, vyhledejte pomoc finančního poradce. Spousta komunitních center a univerzit má nízkonákladové kliniky, kde lidem pomáhají naučit se, jak zacházet s penězi.
  • Pokud se cítíte bezradně ohledně svých osobních vztahů, tak požádejte terapeuta o radu na to, jak se chovat mezi lidmi. Jeho rady vám mohou pomoci překonat společenskou úzkost a rozpaky a naučit se, jak budovat a uchovávat smysluplné vztahy s ostatními.
  • Vyzkoušejte meditaci technikou „mindfulness“, neboli všímavosti. Běžte na lekci mindfulness nebo se ji naučte sami. Studie ukázaly, že mindfulness, při které se lidé zaměřují na přijetí své současné situace bez jakéhokoliv posuzování a vyhýbaní se jí, je užitečná při překonávání sebevražedných myšlenek.[35]
  • Šikana je běžná příčina sebevražedných myšlenek u mladých lidí. Nikdy z toho neviňte sami sebe: to, jak se k vám někdo chová, jste nezpůsobili vy. Poradenské služby vám mohou pomoci vyrovnat se šikanou a udržet si pocit sebedůvěry. [36]
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Jak se o sebe starat

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zeptejte se doktora na své chronické bolesti. Někdy se stává, že chronická bolest může vyvolat sebevražedné myšlenky a emoční tíseň. Promluvte si s doktorem o tom, co můžete udělat proto, abyste se zbavili své bolesti. Budete tak šťastnější a zdravější. [37]
 2. 2
  Dopřejte si dostatek cvičení. Cvičení zmírňuje depresi a úzkost. [38] Může být těžké donutit se cvičit, když máte depresi, ale snažte se nastavit si nějaký cvičební plán a dodržovat jej (s pomocí přátel). [39]
  • Choďte na nějaké lekce. Je to skvělý způsob, jak se dostat mezi lidi a necítit se tak izolovaně a o samotě.
 3. 3
  Dobře se vyspěte. Deprese často mění spací návyky, takže spíte buď příliš nebo málo. Podle výzkumu existuje spojitost mezi špatným spánkem a sebevražednými myšlenkami.[40] Ujistěte se, že máte dostatek dobrého, ničím nerušeného spánku. Lépe se vám tak pročistí hlava.
  • Pokud nemůžete spát, promluvte si s doktorem.
 4. 4
  Vyhýbejte se drogám a alkoholu. Drogy a alkohol hrají roli ve spoustě případů sebevražd, jelikož mohou zhoršovat úsudek. Také mohou prohloubit depresi a způsobit bezohledné nebo impulzivní chování. Pokud tedy máte sebevražedné myšlenky, vyhýbejte se drogám a alkoholu – bez výjimky.[41]
  • Pokud bojujete s alkoholem, najděte si nějakou lokální poradnu nebo centrum na léčbu alkoholové závislosti. Takováto organizace vám může pomoci překonat problémy s alkoholem, díky čemuž můžete překonat i své sebevražedné myšlenky.[42]
 5. 5
  Najděte si koníček. Koníček, jako je zahradničení, malování, hra na hudební nástroj, učení se novému jazyku atd., může odvrátit vaši mysl od opakovaných nechtěných myšlenek a cítit se trochu lépe. Pokud již máte nějaký starý koníček, který byl nedávno zanedbáván kvůli špatné náladě, vraťte se k němu. Pokud ne, vytvořte si nový. Zpočátku to může vyžadovat určité úmyslné úsilí, ale dříve než později se k němu budete cítit automaticky přitahováni.
 6. 6
  Zaměřte se na pozitiva minulosti. Každý má v určitém okamžiku svého života nějaké úspěchy, které mohou být zastíněny současným depresivním stavem. Přemýšlejte o pozitivních okamžicích minulosti, o vašich účinných bojích, o okamžicích vítězství, radosti a slávy.
 7. 7
  Dejte si nějaké osobní cíle. Pravděpodobně máte nějaké sny, které chcete dosáhnout. Možná jste vždy chtěli vidět Opera House v Sydney nebo navštívit Mexiko. Možná byste rádi adoptovali deset koček a měli malou kočičí rodinu. Ať už jsou vaše sny a cíle jakékoliv, napište si je. Vzpomeňte si na ně, když přijdou horší časy.[43]
 8. 8
  Věřte si. Může být těžké si představit, že se něco zlepší, když zrovna máte sebevražedné myšlenky. Zapamatujte si, že i ostatní lidé si tím prošli, a že i vy to dokáže překonat. Starejte se o sebe, vezměte život do svých rukou a sežeňte si léčbu. Jste na to dost silní.
  • Vždy si připomeňte, že pocity nejsou fakta. Když máte sebevražedné myšlenky, tak si udělejte chvíli na to, abyste si řekli něco jako: „Mám pocit jako by lidem beze mě bylo lépe, ale ve skutečnosti jsem si zrovna dneska povídala s kamarádkou, která mi řekla, že je šťastná, že mě má. Moje myšlenky nejsou fakta. Dostanu se z toho.“[44]
  • Dejte tomu čas. Můžete si myslet, že sebevražda všechny vaše problémy „vyřeší“. Spácháte-li však sebevraždu, tak nikdy už nebudete mít možnost zjistit, jestli se věci postupem času zlepší. Léčení se z traumatu, překonávání zármutku nebo boj s depresí chce čas. Buďte trpěliví a buďte na sebe hodní.[45]
  Reklama

Tipy

 • Zapamatujte si, že požádání o pomoc je znakem síly. Znamená to, že si sebe vážíte natolik, že jste ochotní najít řešení.
 • Snažte se vyrovnat s vašim problémem s humorem. Sledujte komedie, čtěte komiksy, atd. Je jedno, jestli to odvede vaši pozornost jen dočasně. I to je lepší než nic.
 • Vždy si zapamatujte, že tady jsou lidé, kteří vás milují. Vaše rodina vás miluje. Vaši přátelé vás milují. Ztráta vašeho života jim může zruinovat život. Nikdo vás již nevrátí zpět. V některých lidech vaše ztráta může dokonce vyvolat sebevražedné myšlenky, protože nebudou schopni se s tím vyrovnat. Naplňujete spoustu lidských životů a nikdy se proto ani nepokoušejte o ukončení toho svého. Život může být těžký, ale vše bude jednodušší, když se oprostíte od myšlenek na sebevraždu a raději se zaměříte na to, abyste žili naplno až do svého přirozeného konce. Nikdo si nezaslouží přijít o život vlastní rukou. Nikdy. Zapamatujte si to.
 • Najděte si v životě něco, co vás naplňuje a co milujete. Může to být váš pes nebo kočka, králík, pták nebo dokonce ryba. Je jedno, kdo nebo co to je. Možná milujete své jméno nebo svůj pokoj. Možná milujete, jak umíte nosit copánky nebo jak vám sluší krátké šortky. Možná milujete své bratry a sestry. Nebo možná milujete ten pocit, když vám někdo dá kompliment. Nebo prostě jen milujete ty chvíle, když jste se svými přáteli. Či snad milujete to vycpané zvíře, které vám darovala vaše babička nebo bratr. Nebo svoji skvělou práci. Ať už se jedná o cokoliv z vašeho krásného života, udělejte ze své lásky ten opravdový motor vašeho života, který vás drží nad vodou. Myslete na pozitivní věci.
 • Neřezejte se! Někteří lidé se sebevražednými myšlenkami mají tendence se řezat. Nikdy to však nedělejte, překonejte to. Uvědomte si, kolik bolesti vám to způsobí a jak moc vám za to mohou vynadat vaši rodiče nebo přátelé.
Reklama

Varování

 • Máte-li sebevražedné myšlenky, svěřte se někomu! Jedná se o naléhavý případ a měli byste se i podle toho chovat. Zavolejte na Linku bezpečí (116 111) nebo na Linku důvěry. Seznam linek důvěry lze vyhledat na internetu. Případně zavolejte na číslo tísňového volání 112. Uklidní vás a poskytnou vám potřebnou pomoc. Může to být ten nejdůležitější hovor vašeho života, nebojte se jej udělat.
Reklama

Související články

Jak vyléčit požahání od medúzyJak vyléčit požahání od medúzy
Jak si vytáhnout cizí předmět z okaJak si vytáhnout cizí předmět z oka
Jak odstranit znaménka bez chirurgického zákrokuJak odstranit znaménka bez chirurgického zákroku
Jak přežít pád z velké výškyJak přežít pád z velké výšky
Jak zjistit, zda má člověk otřes mozkuJak zjistit, zda má člověk otřes mozku
Jak ovázat vykloubené ramenoJak ovázat vykloubené rameno
Jak ošetřit popáleninuJak ošetřit popáleninu
Jak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevnímJak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevním
Jak se vyhnout sebevražděJak se vyhnout sebevraždě
Jak přežít uštknutí jedovatým hademJak přežít uštknutí jedovatým hadem
Jak rodit domaJak rodit doma
Jak obvázat ránu při první pomociJak obvázat ránu při první pomoci
Jak ovázat zraněníJak ovázat zranění
Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19
Reklama
 1. http://www.dbsalliance.org/pdfs/suicidefinalweb04.pdf
 2. http://www.comh.ca/publications/resources/pub_cwst/cwst.pdf
 3. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 4. https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201204/fighting-suicidal-thoughts
 5. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 6. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/suicide/basics/treatment/con-20033954
 7. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 8. http://www.healthquality.va.gov/guidelines/MH/srb/OvercomingSuicidalThoughtsandFeelingsFINAL.pdf
 9. http://www.save.org/index.cfm?fuseaction=home.viewPage&page_id=705D5DF4-055B-F1EC-3F66462866FCB4E6
 10. http://www.healthquality.va.gov/guidelines/MH/srb/OvercomingSuicidalThoughtsandFeelingsFINAL.pdf
 11. https://www.mentalhelp.net/articles/suicide-triggers/
 12. http://www.amhc.org/9-suicide/article/13738-other-factors-contributing-to-suicide-risk
 13. http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/depression/symptoms/coping-with-suicidal-thoughts.html
 14. http://www.healthquality.va.gov/guidelines/MH/srb/OvercomingSuicidalThoughtsandFeelingsFINAL.pdf
 15. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 16. http://www.dbsalliance.org/pdfs/suicidefinalweb04.pdf
 17. http://www.healthquality.va.gov/guidelines/MH/srb/OvercomingSuicidalThoughtsandFeelingsFINAL.pdf
 18. http://www.thetrevorproject.org/pages/facts-about-suicide
 19. http://www.medicalnewstoday.com/articles/193026.php
 20. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 21. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 22. https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201204/fighting-suicidal-thoughts
 23. http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=126365907
 24. http://www.yourlifecounts.org/sites/default/files/coping-with-suicidal-thoughts_2.pdf
 25. http://www.healthquality.va.gov/guidelines/MH/srb/OvercomingSuicidalThoughtsandFeelingsFINAL.pdf
 26. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383812/
 27. http://www.helpguide.org/articles/abuse/dealing-with-bullying.htm
 28. http://www.chronicpainperspectives.com/articles/feature-article/article/assessing-suicide-risk-in-patients-with-chronic-pain-and-depression/fce1014bd03c1b050b5fa4932254a5c1.html
 29. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/depression-and-exercise/art-20046495
 30. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 31. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2656315/
 32. http://www.nber.org/digest/aug02/w8810.html
 33. http://www.aa.org/
 34. http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm
 35. http://www.dcoe.mil/content/Navigation/Documents/SPC2012/2012SPC-Blauner-Operation_Decisive_Victory.pdf
 36. http://www.nytimes.com/2008/07/06/magazine/06suicide-t.html?

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 14 547 krát
Stránka byla zobrazena 14 547 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama