Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Běžné akné ("acne vulgaris") je kožní potíž charakteristická tím, co se často nazývá pupínek nebo nežid. Může se objevit kdekoliv na těle a v jakémkoliv věku, přestože typicky postihuje teenagery na obličeji a zádech. Některé faktory, jako být v pubertě, nelze změnit, ale můžete podniknout kroky k zabránění a prevenci akné. Udržujte se zdraví a reprezentativní tím, že odstraníte faktory, které se podílejí na akné.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Udržujte hygienu

 1. 1
  Myjte si obličej dvakrát denně: jednou v noci a jednou během vaší ranní rutiny. Když si myjete obličej, myjte si ho jemně a teplou vodou. Teplo otevře vaše póry a teplá voda je k čištění vhodnější než studená. Ujistěte se, že vaše voda není příliš teplá, abyste si nepopálili pokožku.
  • Ačkoliv je dostupných mnoho dobrých systému pro péči o pleť, ujistěte se, že používáte správné mýdlo na obličej pro váš typ pleti (mastná, suchá, smíšená nebo normální). Sušší pleť potřebuje mýdlo na obličej, které jí úplně nezbaví oleje, zatímco mastná pleť potřebuje recept silnější než obvykle.
  • Před mytím obličeje si umyjte ruce. Mytí vašeho obličeje je rozhodně důležité, ale k čemu je, když jsou vaše ruce mastné a špinavé? Abyste dosáhli nejlepších výsledků, umyjte si ruce předtím, než si budete mít obličej.
  • Nemyjte nebo nedrhněte příliš silně. Někteří lidé upřednostňují mýt si obličej žínkou, ale použití vašich rukou je jemnější technika. Pokud se vám začíná vyvíjet akné, mytí vašeho obličeje rukama je pravděpodobně nejlepší věc.
 2. 2
  Po každém umytí obličeje hydratujte. Hydratace vaší pleti je stejně důležitá jako její mytí. Když si myjete obličej, odstraňujete z něj mastnotu a vlhkost a v tom to je: mastnota, která ucpává vaše póry, tam již není a nemůže vám vytvořit akné. Ale vaše pleť je orgán a potřebuje vlhkost. Pomozte ji nahradit hydratací po každém umytí.
  • V závislosti na typu vaší pleti, si můžete vybrat různé hydratační přípravky:
   • Mastná pleť: Zvolte hydratační přípravek na gelové bázi.[1] Hydratační přípravky na gelové bázi jsou obvykle pro mastnou pleť lepší, protože dodávají nezbytnou vlhkost, aniž by to přeháněly.
   • Suchá pleť: Zvolte hydratační přípravek na krémové bázi.[1] Hydratační přípravky na krémové bázi jsou těžší a fungují déle než ty na gelové bázi. Lékaři je obvykle doporučují pro pleť, která potřebuje něco trošku účinnějšího.
 3. 3
  Jednou týdně provádějte exfoliaci. Exfoliace znamená jemné setření vnější vrstvy kůže (nazývané "epidermis"), abyste pomohli odstranit odumřelou kůži a uvolnit ucpané póry. Sledujte, jestli exfoliace jednou týdně zlepšuje stav vaší pleti. Můžete si koupit komerční peelingové přípravky, nebo si ho můžete vyrobit sami. Ať už zvolíte cokoliv, nepřežeňte to. Exfoliace jednou týdně je dost.
 4. 4
  Nikdy nechoďte spát nalíčená. Pokud nosíte make-up, zvykněte si ho odstraňovat předtím, než jdete do postele. Je to otravné, to určitě, ale make-up, který zůstane na vašem obličeji, může ucpávat póry, což vede k akné. [2] Pokud víte, že jste náchylné nechávat si make-up a nechcete procházet otravným mytím obličeje, investujte do nějakých pleť čistících ubrousků, které můžete v nouzi použít.
 5. 5
  Snažte se nedotýkat se svého obličeje rukama. Vaše ruce jsou živnou půdou pro bakterie, protože je používáme k dotýkání se tolika věcí. Dotýkání se obličeje je jedno velké ne, protože tak snižujete přenos bakterií. Čím méně bakterií na vašem obličeji, tím menší je pravděpodobnost, že se vám vytvoří šeredné pupínky.
  • Podobně se vyvarujte sdílení věcí a pomůcek denní potřeby se sourozenci, kteří mají akné. Mezi ně patří (nejenom): ručníky, štětce nebo sady na make-up, čelenky atd.
 6. 6
  Perte povlaky na polštář na konci každého týdne. Mastnota na vašem polštáři může způsobovat akné šířením nečistot, špíny a odumřelé kůže. Popřemýšlejte nad tím, mít dva páry povlaků na polštář, které můžete vyměnit na konci každého týdne, takže je nebudete muset každý týden prát.
 7. 7
  Věnujte pozornost péči o vaše vlasy, obzvlášť pokud je vaše pleť mastná. To, jak ošetřujete své vlasy, může mít velký vliv na akné, obzvlášť kolem vašeho čela. Pokožka vaší hlavy uvolňuje přirozené oleje k udržování vlasů lesklých. Ale zatímco je to zdravé pro vaše vlasy, příliš mnoho oleje na pokožce vaší hlavy a jejím okolí, může být nebezpečné pro vaši pleť. Z tohoto důvodu si myjte vlasy alespoň obden. Snažte se udržet rovnováhu mezi zdravými vlasy a zdravou pletí.
  • Dávejte si pozor na nanášení příliš mnoho přípravků do vašich vlasů. Gely, pěny a spreje se mohou dostat do pórů vaší pleti, ucpat je a vytvořit pupínky. Zvažujte, kolik přípravků si dáte na vlasy, obzvlášť pokud máte akné kolem vašeho čela.
 8. 8
  Držte se dál od přímého slunečního světla. Nadměrné vystavení se slunečnímu světlu může být pro pokožku škodlivé. Možná už víte, že to může způsobit rakovinu kůže, ale věděli jste, že to může zhoršit akné? [3] Když jdete ven nebo očekáváte, že budete dlouho na slunci, použijte trochu nekomedogenního opalovacího krému, abyste pomohli zablokovat škodlivé záření. "Nekomedogenní" znamená jen to, že opalovací krém neucpe vaše póry.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Věnujte pozornost jídelníčku a cvičení

 1. 1
  Pijte dost vody, abyste zůstali hydratovaní. Zůstat hydratovaní vám může pomoci udržovat si čistou pleť. I když existují protichůdné vědecké důkazy nepodporující tvrzení, že "voda pomáhá vyčistit toxiny z vašeho těla," většina vědců souhlasí, že pití vody je pro vaší pleť spíš prospěšné než neutrální nebo negativní. [4] [5] [6] Není třeba nutně vypít osm sklenic vody denně, ale pijte dostatečně k nahrazení toho, co jste ztratili cvičením a pijte tehdy, když máte žízeň.
 2. 2
  Jezte zdravě. Lékaři začínají po desetiletích neprůkazných důkazů chápat, že jídelníček dělá rozdíl v tom, jestli budete mít akné a jak je vážné. [5] [7] [8] Konzumace vyváženého jídelníčku bohatého na zeleninu a ovoce, netučné bílkoviny, cereálií, ořechů a semínek a zdravých tuků (například omega 3 mastných kyselin) by měla pomoci vašemu tělu bojovat s akné. Zároveň vás to udělá zdravějšími a dodá vám to více energii. Kromě potraviny zmíněných výše, se snažte mít dostatek:
  • Vitaminu A. Vitamin pomáhá vašemu tělu vyplavovat akné způsobující bílkoviny a mastnotu z pleti. [5] Užívejte buď 10.000 mezinárodních jednotek potravinových doplňků s vitaminem A, nebo jezte potraviny, které jsou na vitamin A bohaté, mezi něž patří rybí olej, losos, mrkev, špenát a brokolice.
  • Zinku. Některé důkazy naznačují, že lidé s akné nemají ve svém systému dost zinku. [5] Vědci se domnívají, že zinek vytváří nehostinné prostředí pro bakterie způsobující akné. Mezi potraviny bohaté na zinek patří: krůta, pšeničné klíčky, ústřice, dýňová semínka a buráky. [9]
  • Omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny podporují zdravou výměnu buněk a snižují zánětlivost. [5] Mezi příklady omega-3 mastných kyselin patří lněné semínko, losos, slunečnicové semínko a mandle.
 3. 3
  Držte se od problémových potravin a jídelníčku. Vědci věří, že strava s vysokým glykemickým indexem - čokoláda, hranolky, pizza atd., je spojena s acne vulgaris. [10] [11] Lékaři zjistili, že kromě potravin s vysokým glykemickým indexem může být také hlavním viníkem způsobujícím akné mléko.
  • Mléko a jiné mléčné výrobky jsou naložené hormony (testosteronem nebo androgeny), které mohou zvyšovat hladinu insulinu, přesně jako cukr a škrobové (vysokoglykemické) potraviny. [12] Vědci teď rozplétají skutečné spojení mezi mléčnými výrobky a akné. [13] [14] Nemusíte nutně odstranit mléčné výrobky ze svého jídelníčku, ale buďte opatrní, abyste to s nimi nepřehnali, pokud máte starosti s akné.
 4. 4
  Zdržte se nadměrného přijímání alkoholu a kouření. Tyto drogy nejsou pro vaši pleť příliš dobré. Studie po celém světě spojují toxiny jako je tabák a alkohol s akné. [15] [16] A není divu: kouření a pití nejsou zrovna nejlepší pro vaše zdraví. Pokud jste pravidelný kuřák nebo pijan a máte problémy s akné, zvažte odstranit tyto zlozvyky, pokud myslíte vážně, že chcete vidět zlepšení v celkovém zdraví.
 5. 5
  Cvičte, abyste zmírnili stres a předcházeli akné. Cvičení je při předcházení akné opravdu užitečné, protože snižuje množství stresu, kterým vaše tělo prochází. Bohužel stres je značnou příčinou akné v dětství i dospělosti. [17] Z toho důvodu je jakýkoliv způsob, kterým můžete ze svého života odstranit stres, pro čistou pleť "výhrou". Cvičení je jedním z těchto způsobů.
 6. 6
  Abyste pomohli snížit stres, ujistěte se, že dostatečně spíte. Studie ukázaly, že nedostatečný spánek může vážně zvyšovat množství stresu, kterým člověk prochází, někdy až o 15% více stresu za každou ztracenou hodinu spánku oproti jeho normálnímu přídělu. [18] Snažte se spát mezi 9 a 10 hodinami, pokud jste mladší 18 let, a mezi 7 a 8 hodinami, pokud jste dospělí. [19]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Použití přípravků na akné

 1. 1
  Použijte benzoyl peroxide. Benzoyl peroxid se používá k hubení bakterie, která způsobuje akné. Benzoyl peroxid se vyrábí v různých koncentracích, ale studie ukazují, že benzoyl peroxid s koncentrací 2,5% je stejně účinný jako 5-10% roztoky, zatímco méně dráždí pokožku. [20] Navíc benzoyl peroxid pomáhá olupovat vrstvy odumřelé kůže z epidermis a zanechává na jejím místě jasnější, svěžejší pleť.
 2. 2
  Použijte kyselinu salicylovou. Jako benzoyl peroxid hubí kyselina salicylová bakterie odpovědné za růst pupínků. Také způsobuje, že se kožní buňky rychleji odlupují, což podporuje růst nové kůže. Dejte na postižená místa malé množství kyseliny salicylové, než půjdete spát a potom, co si umyjete obličej.
 3. 3
  Zvažte použití tea tree oleje. I když není zvlášť určený na akné, je nicméně velmi účinnou domácí léčbou. Tea tree olej má protizánětlivé vlastnosti, které dělají zarudnutí a velikost pupínků méně zaznamenatelnou. [21] V jedné studii se tea tree olej ukázal ve zmírňování zanícených lézí u pacientů s akné stejně účinný jako benzoyl peroxid. [22]
  • Protože je tea tree olej velmi silný, nejprve ho nařeďte trochou vody, než ho budete nanášet na pleť vatovou tyčinkou nebo podobnou pomůckou. Příliš mnoho tea tree oleje může podráždit pleť.
 4. 4
  Pokud začne být situace vážná, poraďte se se svým lékařem. Dermatolog je trénovaný na vypátrání a léčbu kožních onemocnění. Lékař může předepsat něco s obsahem klindamycin fosfátu nebo benzoyl peroxidu, velmi populárních odpuzovačů akné. Léky na předpis jsou často mnohem silnější než roztoky, které si můžete volně koupit.
  Reklama

Tipy

 • Vždy si opláchněte obličej, když jste zpocení. Mastnota na vaší kůži může způsobit větší tvorbu pupínků, stres také hraje ve výskytu akné roli.
 • Ujistěte se, že o svoji pleť pečujete, nebuďte líní.
 • Pokud máte akné jen na jedné straně, může to být od vašeho telefonu/polštáře, takže se ujistěte, že je pravidelně čistíte.
 • Pokud nosíte na obličeji make-up a nebo opalovací krém, ujistěte se, že ho smyjete, než půjdete do postele, nebo bude mít více času nasáknout do kůže.
 • Smíchání medu a pomerančové nebo citronové šťávy a nanesení na kůži pomáhá přirozeně zmírňovat jizvy po akné a čistit vaše póry.
 • Snažte se, co nejvíce to bude možné, spát na vašich zádech, abyste zabránili kontaktu mezi vaší tváří a polštářem.
 • Rozetřete na váš obličej zadní stranou lžíce med, potom jemně zatlačte a odlupujte lžíci z obličeje a přikládejte ji zpět, potom si obličej umyjte (dělejte to před sprchou, tím způsobem med vyčistíte, aniž byste si namočili cokoliv jiného víc než obličej). Zanechá to vaší pleť velmi čistou a jemnou (med odstraňuje z vašeho obličeje nečistoty a odumřelé kožní buňky).
 • Pokud kouříte, přestaňte kouřit, protože nikotin, přísada nacházející se v cigaretách, se váže k propuknutí akné na pleti. Přestaňte kouřit a všimnete si, že vaše pleť začíná být čistší.
 • Někdy je nejlepší způsob, jak se postarat o tyto potíže, je udělat to přirozeně, jako při použití přírodních produktů. Může pomoci vilína, když se nanese vatovou tyčinkou po umytí vašeho obličeje.
 • Zkuste si dvakrát denně jemně omýt obličej, potom nanést bohaté množství benzoyl peroxidu a nakonec nanést dobrý nekomedogenní hydratační krém. (Vždy se poraďte s lékařem nebo odborníkem před použitím výrobků s léčivy).
 • Ujistěte se, že si budete mít obličej, ale ne příliš mnoho věcmi, které jen vysuší vaší pleť a způsobí více akné.
 • Dejte si masku. Maska pomůže vyčistit vaší pleť a může, ale nemusí, vás zbavit problémových míst.
 • Pročistěte si tlusté střevo užíváním slupek psyllia s vodou jednou nebo dvakrát denně. To je další vynikající způsob detoxikace těla. Psyllium můžete nalézt ve většině lékáren a drogérií.
 • Když všechno ostatní selže a máte vážné problémy, Accutane (také Roaccutane) odstraňuje skryté kořeny akné a v mnoha případech vás zbaví problému navždy. Nicméně má několik vedlejších účinků a to potenciálně závažných.
 • Poraďte se se svým dermatologem, může vám pomoci zbavit se potíží lépe než zvládnete sami.
Reklama

Varování

 • Nikdy se nedotýkejte svého obličeje před umytím si rukou, protože to může na váš obličej přidávat bakterie, což zvyšuje vaší zranitelnost ve smyslu vzniku pupínků.
 • Měli byste si peelingovat obličej pouze pokud nemáte již existující pupínky. Peelingujte jemně, vyvarujte se přílišnému tření nebo příliš velkému tlaku.
 • Nikdy nevymačkávejte pupínek, protože to může způsobit zjizvení.
 • Cokoliv kromě velmi jemného čištění může ve skutečnosti zhoršit existující léze a dokonce podpořit nové poškozením nebo přesušením pokožky.
 • Benzoyl peroxid může mít bělící účinek na oblečení a vlasy. Může také zvyšovat citlivost na slunce, takže můžete zjistit, že se rychleji spálíte.
 • Krémy a pleťové vody mohou ucpávat póry.
 • Nikdy nedělejte drastické změny ve vašem jídelníčku nebo péči o pleť aniž byste je nejprve zkonzultovali s odborníkem; určité hormony mohou způsobit nenadálý výskyt pupínků.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 136 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 013 krát
Stránka byla zobrazena 4 013 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama