Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nuda může být skutečně zábavná, pokud víte, co dělat. Jediné, co musíte udělat, je najít nějakou činnost, která zabere určitý čas a vyvede vás z dlouhé chvíle. Pokračujte ve čtení a naučte se svou znuděnost překonat!

 1. 1
  Něco upečte nebo uvařte. Krása pečení a vaření spočívá v tom, že zabere poměrně dlouhou dobu a ve výsledku získáte (pravděpodobně) něco dobrého k snědku. Oprašte staré kuchařky nebo vyhledejte nějaké recepty na internetu a vyzkoušejte je.
 2. 2
  Zkrášlete se. Zkuste různé druhy make-upu a rozhodněte, který vypadá nejlépe. Projděte svůj šatník a připravte si oblečení na příštích několik dní. K jednotlivým outfitům přidejte vhodné šperky a doplňky a rozhodněte, jaký make up se k nim bude hodit.
  • Nalakujte si nehty. Použijte různé barvy a zkuste vytvořit zajímavé vzory na každém nehtu zvlášť.
 3. 3
  Zhlédněte nějaký film. Filmy najdete k přehrání na internetu, můžete si je koupit nebo půjčit, případně si zajděte na nějakou premiéru do místního kina. Pusťte si něco, na co byste se normálně nedívali - například dokument nebo nějaké mysteriózní drama.
 4. 4
  Trénujte něco. Když nemáte zrovna co na práci, věnujte se zdokonalování nějaké dovednosti. Hrajete-li například fotbal, popadněte míč a běžte si zakopat na zahradu nebo někam do parku. Pokud hrajete na piano, posaďte se k němu a zahrajte několik skladeb. Nemusíte se věnovat nácviku nudných stupnic, místo toho zahrajte své oblíbené písně.
 5. 5
  Ukliďte dům. Ujistěte se, že celý dům vypadá čistě a útulně. Čisté prostředí vám dodá na pocitu, že jste něčeho dosáhli a navíc vám může dodat potřebnou inspiraci k nějaké činnosti, kterou překonáte přetrvávající nudu.
  • Přeorganizujte svůj šatník. Pokud jste znudění, je pravý čas na činnosti, které byste normálně nedělali, jako je například reorganizace šatníku. Projděte si své oblečení a zjistěte, z čeho jste vyrostli a co už nenosíte. Uvolníte prostor pro nové věci a budete z toho mít dobrý pocit.
 6. 6
  Ukliďte místa, která byste normálně neuklízeli. Projděte garáž nebo půdu a důkladně ji ukliďte. V průběhu uklízení můžete navíc narazit na nějaké dávno zapomenuté věci.
  • Mezi místa a věci, které lidé často zapomínají uklidit patří například různé ovladače, prostory za ledničkou, držák na toaletní papír, vypínače světel nebo automatické myčky nádobí. Chopte se hadru a všechna podobná místa důkladně vyčistěte.
 7. 7
  Pusťte se do domácích oprav a podobných projektů. Pokud máte trochu času navíc, můžete se věnovat některým úkolům, které již dělší dobu odkládáte. Pustíte-li si k tomu třeba nějakou hudbu, můžete se při práci dokonce dobře zabavit!
  • Vyzdobte si dům. Pověste na zeď obraz, který se vám už půl roku válí ve sklepě. Pokud můžete, přeorganizujte obývací pokoj a další místnosti. Posuňte nábytek nebo přemalujte zdi.
  • Spravte různá domácí zařízení. Třeba vám protéká sifon u umyvadla nebo se začaly prohýbat schody. Dejte si načas a opravte skřípající dveře apod. Budete mít dobrý pocit z odvedené práce a navíc zaženete nudu!
 8. 8
  Hrajte si s domácími mazlíčky. Pokud máte nějaké zvíře, dopřejte mu koupel nebo mu ostříhejte drápky. Naučte svého psa novým kouskům a pochlubte se s nimi rodině a přátelům.
  Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Natočte video

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zavolejte nebo napište kamarádovi, který má pravděpodobně také volno, sejděte se s ním a natočte společně nějaké video. Může se jednat o velmi dobrého kamaráda nebo klidně i někoho, koho příliš dobře neznáte.
 2. 2
  Jakmile se sejdete, řekněte mu o svých plánech a připravených námětech. Můžete například natočit návod k tomu 'Co dělat, když jste znudění.'
 3. 3
  Připravte si seznam 10-50 věcí, které můžete dělat. Množství je omezeno skutečně pouze vaší fantazií.
 4. 4
  Připravte kameru. Je úplně jedno, jestli použijete kameru v iPadu, fotoaparátu nebo iPhonu, fungovat budou všechny. Ujistěte se, že máte potřebné programy nebo aplikace pro editaci videí. Dostatek podobných aplikací najdete v různých online obchodech, v závislosti na zařízení, které používáte.
 5. 5
  Pořiďte nahrávku. Vhodné je sehnat dva kamarády, přičemž jeden natočí samotný obrazový záznam dané aktivity a druhý potom video doplní svým komentářem a představením jednotlivých činností.
 6. 6
  Obě videonahrávky nyní spojte pomocí některé ze zmíněných aplikací. Pamatujte, že takových programů můžete nainstalovat velké množství, a když vám nebudou vyhovovat, jednoduše je smazat a zkusit nějaké jiné.
 7. 7
  Přehrajte si výsledný produkt. Pokud se vám některá z jeho částí nelíbí, natočte ji znovu nebo začněte úplně od začátku. Jste-li s výsledkem spokojení, sdílejte video na sociálních sítích, jako je Facebook, Google+, YouTube, Twitter, ale třeba i na Instagramu, který povoluje pouze 15 sekundová videa. Jako malá ochutnávka pro vaše přátele to jistě postačí.
 8. 8
  Budete-li se v budoucnu nudit, přehrajte si své video. Připomene vám, co všechno můžete dokázat, namísto abyste se jen zbytečně nudili!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Zabavte se při cestování

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pozorujte lidi okolo sebe. Jedním z nejlepších aspektů cestování je navštěvování míst, na kterých můžete sledovat velkou spoustu lidí. Kdykoli se začnete nudit na nějakém veřejném místě, jako je vlakové nádraží, letiště, autobusová stanice, kavárna a další, rozhlédněte se kolem sebe a prohlédněte si lidi, se kterými daný prostor sdílíte.
  • Vymýšlejte si příběhy o lidech ve svém okolí. Co třeba ta žena v legínách se zebřím vzorem? Určitě je to cizí špionka, která míří na schůzku se svým nadřízeným. Obléká si výstřední oblečení, aby odlákala pozornost od svého obličeje.
 2. 2
  Poslouchejte potají. Poslouchejte konverzace lidí ve vašem okolí. Snažte se zachytit co nejpodivnější rozhovor, aniž by bylo vaše šmírování odhaleno. Předstírejte, že si čtete knihu nebo časopis.
  • Zapište si, co jste vyslechli a z těchto informací sestavte krátký příběh nebo báseň.
  • Cestujete-li s někým dalším, udělejte z toho hru. Soutěžte, kdo z vás dokáže zachytit nejpodivnější konverzaci nebo větu.
 3. 3
  Vytvořte si své alter ego. Když jste na cestách, můžete být kýmkoli se vám jen zachce. Držte se alespoň trochu uvěřitelné role, bez ohledu na to, jestli zrovna letíte letadlem nebo čekáte na autobus či vlak. Všímejte si, jestli lidé ve vašem okolí vašemu novému já věří.
 4. 4
  Vymýšlejte si hry. Někdy vám totiž nezbyde pro rozptýlení dlouhé chvíle nic jiného, a to ať už jste dítě nebo dospělá osoba. Může se jednat o běžné hry, které se často hrají s dětmi například při cestování autem, ale klidně si můžete vymyslet své vlastní.
  • Vytvořte si bodový systém pro otravné lidi. To může být obzvlášť zábavné zejména tehdy, jste-li někde na prázdninách obklopeni velkým množstvím lidí. Vždy kolem sebe budete mít velké množství nepříjemných osob, jejichž známkování vám může pomoct překonat špatné pocity z jejich hrubosti. Například: 10 bodů udělte tomu, kdo vás předběhne ve frontě na letišti a 5 bodů uřvanému dítěti na sedadle za vámi, které vám znepříjemňuje celý let (nebo naopak).
 5. 5
  Zavolejte nebo napište kamarádovi. Sdělte mu své nepříjemné zážitky z cestování a zkuste společně vymyslet nějaké cesty, jak si zkrátit dlouhou chvíli. Když nic jiného, tak i samotný hovor zabere určitou dobu a pomůže vám částečně překonat nepříjemné cestování.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Zabavte se venku mimo dům

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zacvičte si. Výborným lékem na nudu je trocha cvičení. Vyplaví se vám endorfiny, díky čemuž se budete cítit lépe a šťastnější. Proběhněte se, projeďte se na kole, jděte na procházku, prozkoumejte město, ve kterém žijete, zacvičte si jógu, skákejte přes švihadlo apod.
  • Věnujte volný čas prozkoumání města, ve kterém žijete. Vyvinete přitom pohyb, zaženete nudu a možná objevíte nějaká nová místa, o kterých jste dosud nevěděli.
 2. 2
  Vyražte za dobrodružstvím. Sedněte do auta, kupte jízdenku na autobus nebo osedlejte kolo a vydejte se do města. Namiřte si to někam, kam byste normálně rozhodně nešli. Projeďte si luxusní čtvrtí nebo prozkoumejte zapadlé parky.
 3. 3
  Darujte jídlo do místní potravinové banky. Pokud jste nudu zaháněli procházením domu a úklidem, možná jste nashromáždili jídlo, které byste normálně vyhodili. Místo toho je ale můžete odnést do potravinové banky nebo do nějaké charity, stejně jako staré a nepotřebné oblečení (které je ovšem čisté a nepotrhané) a konzervy.
  • V potravinové bance ale můžete být užiteční také například tím, že pomůžete přerovnat sklad nebo obsloužit lidi, kteří si přijdou pro jídlo (pokud takové služby dané zařízení nabízí). Svůj čas, který byste jinak nejspíš strávili lenošením, tak věnujete skutečně potřebným věcem.
 4. 4
  Nabídněte svou pomoc v místním zvířecím útulku. Starejte se o zvířata, myjte je a venčete psy. Útulky velmi často takovou pomoc uvítají a navíc si přitom můžete hrát se zvířaty (což je skvělé zejména tehdy, když sami žádné domácí mazlíčky nechováte) a dělat prospěšnou činnost.
 5. 5
  Zeptejte se kamarádů nebo rodičů, zda s něčím nepotřebují pomoct. Nemusíte pořád pomáhat jen cizím lidem nebo zvířatům, ale samozřejmě také svým blízkým. Nabídněte se, že jim pomůžete s prací na zahradě nebo s úklidem domu. Pro svůj volný čas tak najdete vhodné využití, budete ve společnosti jiných lidí, které tím navíc potěšíte. Rozhodně vynikající způsob, jak zahnat nudu.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Zabavte se v práci nebo ve škole

Stáhnout PDF
 1. 1
  Čmárejte si. Zaměstnáte tím ruce, zatímco mysl zůstane soustředěná na výklad učitele. Stejnou činnost můžete vyvíjet i v práci při přemýšlení nad nadcházejícím projektem nebo prostě jen tehdy, když chcete vypadat před šéfem zaměstnaní.[1]
  • Jste-li do kreslení skutečně zapálení, můžete v něm pořádat různé soutěže s přáteli. Snažte se jeden druhého přebít svými fantastickými kresbami nebo spolupracujte na jednom obrázku a vytvořte něco mimořádného.
 2. 2
  Vymyslete nějaký kreativní projekt. Pokud se v práci nebo ve škole nudíte, pak před sebe pravděpodobně nekladete dostatečně náročné výzvy. Zkuste vymyslet úkol nebo projekt, který bude dostatečně namáhavý a zajímavý a nabídněte ho nadřízenému nebo učiteli.[2]
 3. 3
  Přeorganizujte své okolí. Pokud máte trochu volného času v práci nebo ve škole, nabízí se šance provést menší regorganizaci prostředí. V některých případech vám to může dokonce pomoct nalézt znovu svou ztracenou produktivitu. Ukliďte své pracovní místo nebo školní lavici a desky. Ujistěte se, že všechny věci leží na svém místě, abyste je v případě potřeby okamžitě našli.
 4. 4
  Vyčistěte svůj počítač. Setřete obrazovku i prostor mezi jednotlivými klávesami. Pokud byl počítač i klávesnice původně bílé barvy, snažte se co nejvíce přiblížit původnímu vzhledu.
  • Upravte pracovní plochu svého počítače, abyste všechno vždy snadno našli. Obrázky přesuňte do složky s názvem "Obrázky" a všechny ostatní dokumenty roztřiďte podobným způsobem do vhodně označených složek.
 5. 5
  Meditujte. Pokud máte zrovna volno a nudíte se, můžete svůj čas využít k meditaci. Zklidníte tak svou mysl a začnete se soustředit na práci, která vás čeká. Jedná se o vynikající techniku pro doplnění energie.
  • Tiše se usaďte za stůl a zavřete oči (nebo předstírejte, že pracujete). Zhluboka dýchejte a soustřeďte se na každý nádech i výdech. Jakmile se vám do hlavy začnou vtírat rušivé myšlenky, přijměte je, ale rychle je zas nechte odplout.
 6. 6
  Čtěte si. Čtení je skvělá zábava a navíc máte na výběr ze spousty titulů - můžete číst knihy, časopisy nebo noviny. Čtením překonáte dlouhou chvíli a zaměstnáte mozek. Volná chvíle v průběhu dne je vynikající příležitostí pro četbu něčeho nového.
  • Knížku můžete schovat například pod lavici (pokud jste ve škole) nebo pod stůl (pokud jste v práci). Bude to vypadat, jako že studujete nebo zkoumáte nějaké pracovní materiály, ale přitom se budete věnovat něčemu mnohem zábavnějšímu.
  • Začtěte se do nějaké detektivky a pokuste se rozluštit celou zápletku dříve než hlavní hrdina. Zkusit můžete také fantasy nebo sci-fi literaturu. Nemusíte se však omezovat pouze na fiktivní náměty - vyzkoušejte třeba knihy s duchovním nebo paranormálním námětem, filosofické spisy či přímo svaté knihy, jako je Bible nebo Korán.
  • Mrkněte na internet a vyberte si nějaké knihy v místní knihovně. Po práci nebo po škole si je můžete dojít vyzvednout. Některé knihovny dnes již nabízejí veřejné databáze svých knih, které si můžete zamluvit, aniž byste museli vytáhnout paty z domu!
 7. 7
  Naučte se něco nového. Volný čas nabízí příležitost pro získání nových vědomostí. Následně s nově nabytými informacemi oslníte přátele nebo rodinu. Naučte se nějaké triky nebo iluze, zjistěte, jak plivat oheň nebo jak vyrobit kroužkové brnění!
 8. 8
  Surfujte na internetu. Máte-li v dosahu počítač, můžete ho využít a chvíli brouzdat internetem. Ujistěte se, že vás při tom nenačapá šéf nebo učitel. Volný čas můžete využít pro své pobavení nebo přiučení něčemu novému.
  • Procházejte eBay nebo Aukro a hledejte co nejpodivnější věc. Tu potom sdílejte na svém Twitteru, Facebooku nebo Tumblru.
  • Připojte se k Instagramu, Facebooku nebo podobným sociálním sítím. Nahrajte na ně své fotky, sdílejte různé příběhy a procházejte obrázky a příspěvky jiných lidí.
  • Zhlédněte náhodná videa na YouTube. Potřebujete-li trochu zvednout náladu, vyberte nějaké komediální video. Chcete-li se zabavit a být v obraze, co se aktuálních trendů týče, vyberte nějaký virál.
  • Použijte Pinterest. Vyberte si nějaké téma a vytvořte pro něj nástěnku. Přidejte obrázky podle své volby nebo procházejte fotky jiných lidí.
 9. 9
  Chatujte s kolegou. Nejlepší formou překonání nudy je často konverzace s nějakou další osobou. Vyberte si někoho, koho příliš neznáte a zjistěte o něm více (odkud pochází? kam chodil do školy? oblíbená volnočasová aktivita?). Třeba si takto dokonce vytvoříte nové přátele.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Zabavte se s kamarádem

Stáhnout PDF
 1. 1
  Udělejte kompromis. Smiřte se s tím, že na všem se prostě shodnout nemůžete. Vyberte jednu věc, kterou chcete dělat a zkombinujte ji s činností, kterou chce dělat váš kamarád. Řekněme, že chcete upéct koláč, zatímco váš kamarád by rád sledoval nějaký film. Upečte tedy dort s filmovými motivy a potom se podívejte na film s cukrářskou tematikou. Tento příklad je samozřejmě přehnaný, ale pro ilustraci postačí.
 2. 2
  Poslouchejte hudbu. Třeba ve svých oblíbených písních naleznete něco inspirujícího. Nemusí se to zdát úplně pravděpodobné, ale přesto to alespoň vyzkoušejte! Začněte písničkou, která je vám něčím blízká.
 3. 3
  Jezte. Uvařte si něco společně s kamarádem. Takové vaření se ale může snadno zvrtnout v pravidelné přejídání, a proto byste měli dané jídlo vždy vypotit cvičením. Jste-li tedy znudění, klidně něco snězte (nejlépe něco zdravého), ale posléze to kompenzujte dostatečnou tělesnou aktivitou. Před započetím cvičení se pořádně napijte a hydratujte tak tělo. Z cvičení můžete udělat soutěž - vyzvěte kamaráda k závodu v běhu nebo jízdě na kole.
 4. 4
  Vyzvěte kamaráda k něčemu odvážnému. Nenechte se tím ale příliš unést. Vynikající je nějaké rušné místo. Vyzvěte například nějakého kamaráda, aby oslovil cizího člověka a nabídnul mu zbytek své limonády. Pokud jste zrovna ve škole, můžete se zabavit u oběda, když několik kamarádů vyzvete, aby si přisedli ke stolu k znepřáteleným dívkám a chovali se při tom naprosto přirozeně.
 5. 5
  Vytvořte si s kamarádem svůj tanec. Nejprve vyberte vhodnou písničku, potom pohyby a nakonec vše dolaďte nějakým kostýmem. Následně určete datum představení a začněte pracovat na svém novém uměleckém projektu!
  Reklama

Tipy

 • Klaďte si před sebe výzvy: dělejte něco, co jste si dosud ani nedokázali představit.
 • Nejdůležitější je dobře se bavit! Ať už děláte cokoli, bavte se u toho.
 • Nuda v některých případech vede ke kreativnímu myšlení a neobvyklým nápadům, takže se jí vůbec nevyhýbejte![3]
 • Porozhlédněte se po domě a hledejte věci, které vám vnuknou impuls do nějaké činnosti. Pokud například zahlédnete tužku, nechte se inspirovat a něco napište.
 • Napište knihu nebo píseň. Budete se bavit a navíc své dílo můžete publikovat nebo předvést.
 • Dělejte něco, čím zaměstnáte svou mysl, jako je například vypsání všech padesáti amerických států do tří minut nebo něco podobného.
 • Pozvěte k sobě nějakého kamaráda nebo zajděte k němu.
 • Vyražte si ven s přáteli.
 • Máte-li po ruce tužku, můžete začít vyťukávat do stolu nějaký rytmus! Zabavíte se a můžete s kamarády uspořádat soutěž. Pokud jste ve škole, dávejte si pozor, abyste příliš nevyrušovali.
 • Udělejte si seznam věcí, které chcete v životě vyzkoušet a postupně je s nějakým kamarádem dělejte.
 • Jestliže zrovna nevíte, co byste chtěli dělat, připravte si nějakou nádobu a postupně ji zaplňte papírky s nějakými činnostmi, které si budete moct příště vylosovat.
 • Pokud máte nějaké zvíře, hrajte si s ním, běžte na procházku, fantazírujte nebo prostě jen tak nechte odplout svou představivost.
 • Vyzdobte si byt. Zkuste něco vymyslet sami nebo se inspirujte na YouTube.
 • Vrhněte se na umění.
 • Nechte se inspirovat nějakým projektem na Pinterestu nebo Tumblru. Máte na výběr z velké spousty možností, u kterých se skvěle zabavíte.
 • Vyhledejte různé jazykolamy a zkuste je přeříkat!
 • Vydejte se s přáteli nebo rodinou na nákupy. Také se můžete zastavit na jídlo v Subway, u McDonald's, v KFC nebo v nějaké restauraci.
 • Nakupujte! Nakupování vás zaručeně dostane z nudy, a to ať už vyrazíte sami nebo s někým dalším.
 • Pokud jste do někoho zamilovaní, sepište si seznam věcí, které chcete s danou osobou dělat. Pokud máte nějaké nepřátele, sepište seznam žertů, kterými je co nejvíce zraníte.
Reklama

Varování

 • To, že se pro vás něco často tváří jako nuda, může být často pouhá záminka vyhnout se úkolu, který na vás čeká. Přestaňte prokrastinovat a udělejte všechno, co je třeba udělat.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 217 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 158 051 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 158 051 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama