Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Láska je předmětem mnoha písní, básní, maleb, filmů i knih. Každý ji chce, ale nikdo neví, jak ji získat [1] Jak se vlastně zamilovat? To zjistíte v tomto článku.

Část 1
Část 1 ze 3:
Najděte si toho správného partnera

 1. 1
  Zapracujte na svém sebevědomí. Abyste se mohli zamilovat a najít si vhodného partnera, budete muset nejprve milovat sami sebe a mít dobré sebevědomí. Lidé, kteří jsou sebejistější, jsou šťastnější a mají dlouhodobější vztahy, než ostatní lidé. Možná pro vás bude ze začátku těžké naučit se milovat sami sebe, ale pro základ dobrého vztahu je to nezbytné.
  • Koučové, kteří učí lidi budovat sebevědomí říkají „předstírejte to, dokud to nepůjde samo“. Možná tomu nevěříte, ale skutečně to funguje. Stoupněte si rovně a narovnejte hlavu. Stačí mít správné držení těla a budete mít více sebevědomí. Když budete každý den chvíli předstírat, že jste opravdu sebejistí, brzy budete skutečně sebejistější. [2]
  • Buďte k sobě milí. To, co si sami o sobě myslíte, je pravděpodobně horší, než to, co říkáte o svém úhlavním nepříteli. Nikdy nebudete dokonalí, takže se naučte své nedokonalosti akceptovat. Když zjistíte, že o sobě přemýšlíte negativně, zastavte se a nahraďte každou negativní myšlenku nějakou pozitivní myšlenkou. Když si například budete říkat, že máte velký nos, řekněte si místo toho, že máte skvělý nos, díky kterému můžete pocítit i ty nejkrásnější vůně.
  • Nesrovnávejte se s ostatními lidmi. Srovnávání je to nejhorší, co můžete udělat. Vždy budou atraktivnější, úspěšnější a významnější lidé, než jste vy. Zaměřte se raději na své úspěchy a naučte se ocenit i úspěchy ostatních, aniž byste se s nimi srovnávali.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím proč se chcete zamilovat. Neexistuje žádná správná odpověď, ale existuje několik důvodů, které nejsou v pořádku a značí vážnější problémy. Není nic špatného na tom chtít zdravý a milující vztah, ale pokud svoji hodnotu určujete podle toho, jestli zrovna s někým chodíte, budete se cítit pod tlakem.
  • Zde je několik důvodů, které nejsou úplně v pořádku: cítíte se osamělí nebo si myslíte, že když budete s někým chodit, budete se cítit lépe (to v budoucnu povede k problémům), všichni vaši přátelé někoho mají, nebo si myslíte, že bez vztahu nebudete šťastní. To všechno jsou příznaky vážnějších problémů, se kterými byste do vztahu vstupovat neměli a které by žádný vztah stejně nevyřešil.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, co hledáte. Nemusíte si psát seznam vlastností, které u svého partnera budete hledat. Stejně nikdy v životě nenajdete partnera, který by vám vyhovoval naprosto ve všem. Je pouze důležité si uvědomit, co vlastně v partnerovi hledáte.
  • Například co se týče osobnosti, možná hledáte partnera se smyslem pro humor, který se umí zasmát sám sobě, nebo někoho, kdo je milý a záleží mu na ostatních lidech.
  • Měli byste si také určit to, co rozhodně nechcete. Například můžete mít problém s lidmi, kteří mají jinou politickou orientaci, nebo nechcete chodit s někým, kdo v práci hodně cestuje a nebývá často doma.
  • Tento seznam si můžete vždy upravovat a doplňovat, je ale dobré mít neměnný základ, který budete u potenciálního partnera hledat. Bude pro vás snadnější vyřadit lidi, se kterými by vám to dlouho nevydrželo.
 4. 4
  Seznamujte se. Abyste našli někoho, do koho se budete moci zamilovat, budete muset začít chodit ven a poznávat nové lidi. Nemusíte najednou chodit na všechny večírky v okolí, ale je dobré zkusit na chvíli vystoupit ze svého osobního prostoru a zkusit něco nového. [3]
  • Dělejte věci, které si užíváte a seznamujte se při nich s novými lidmi. Pokud vás například baví čtení a psaní, přihlaste se do kroužku pro spisovatele. Pokud rádi lezete po skalách, zapište se na kurz horolezectví.
  • Buďte hodně venku. Choďte do kavárny nebo do knihovny a rozhlížejte se kolem sebe. Kdo ví, koho tam můžete potkat!
 5. 5
  Buďte otevření novým příležitostem. Když uděláte něco, co byste jinak normálně neudělali, zlepší vám to náladu a také vám to umožní setkat se s novými lidmi.
  • Když se zúčastníte něčeho zajímavého a vypjatého, například politické demonstrace nebo skoku padákem, posílíte tím své vztahy s ostatními lidmi, protože budete prožívat emoce společně. Jděte tedy ven a užívejte si zábavu s různými lidmi. Uvidíte, jestli najdete někoho, do koho se zamilujete.
  • Nemusíte dělat nic nebezpečného. Můžete se jednoduše zapsat na kurz vaření nebo si zajít do jiné opravny aut než obvykle. Dostane vás to ze stereotypu, naučíte se něco nového a užijete si legraci, takže i když nepotkáte nikoho, kdo by stál za pozornost, podniknete se svým časem něco užitečného.
 6. 6
  Dejte tomu čas. I když začnete chodit více ven a poznáte se s mnoha přitažlivými a zábavnými lidmi, neměli byste očekávat, že to přijde hned. Mějte trpělivost, může trvat i roky najít toho pravého partnera. Poznáte mnoho lidí, kteří pro vás budou vhodní jen na první pohled, ale nakonec se ukáže, že to tak není. Nakonec už budete přesně vědět, jakého partnera hledáte.
  • Buďte otevření a přátelští ke všem lidem, které poznáte. I když se do někoho nezamilujete hned, postupem času vás může začít přitahovat. Může se to stát i s lidmi, o které byste normálně neměli zájem. Když se to stane, většinou to znamená, že se k sobě hodíte ještě více.
  • Nezapomínejte na to, že se protiklady přitahují. Nechejte věci plynout vlastním tempem. Dlouhodobý vztah může vzniknout i u dvou osobností, které se ze začátku nesnesou.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak vybudovat vztah

 1. 1
  Ukažte svůj zájem. Až si najdete někoho, o koho budete mít zájem a do koho byste se mohli zamilovat, nejprve si o tom s ním promluvte. Jednoduše ho pozvěte na rande a uvidíte, jak to dopadne. Je to jistě stresující, protože vykládáte karty na stůl, ale láska je plná emocionálních rizik.
  • Buďte upřímní. Řekněte, že se vám ten druhý líbí a zeptejte se, jestli by s vámi nezašel/nezašla někam na drink. Stačí říct „moc se mi líbíš, mohl/a bych tě někdy pozvat ven?“
  • Když řekne ne, nic si z toho nedělejte. S vámi to nemá nic společného. Netlačte na nikoho, tím byste ho jen znechutili a odradili.
 2. 2
  Emocionálně se otevřete. Zamilovat se znamená otevřít se tomu druhému emocionálně. Znamená to riskovat a ukázat tomu druhému svoji zranitelnou stránku. Je to možná trochu děsivé, ale může to opravdu utužit váš vztah.
  • Je důležité si uvědomit, že se lidé ve vztazích pohybují různou rychlostí, takže je možné, že jeden z vás bude emocionálně napřed. Dokud spolu budete otevřeně komunikovat, nemělo by to činit žádné problémy.
  • Pokud partner neopětuje váš zájem o otevřený a pevný vztah, je na čase jít dál a najít si někoho, kdo bude schopen závazku a kdo bude do vztahu dávat to samé, co vy.
 3. 3
  Zjistěte, zda se k sobě hodíte. Intimní kompatibilita je nesmírně důležitá pro zdravé fungování vztahu (a nemusí to nutně znamenat sex). Podívejte se na svého partnera a zjistěte, jak blízcí si jste. [4]
  • Emocionální kompatibilita znamená schopnost se vyjadřovat, pečovat o partnera a cítit k němu naplňující lásku. To znamená, že byste měli umět partnerovi říkat „promiň“, mělo by vás zajímat, jak se má a měli byste mu umět dát najevo, co pro vás znamená.
  • Fyzická kompatibilita znamená schopnost vyjádřit náklonnost a intimnost (i zde to nemusí nutně znamenat sex, přestože je sex pro mnoho lidí ve vztahu velmi důležitý). Objímání, mazlení, doteky, držení za ruce a polibky jsou vyjádřením fyzické blízkosti.
  • Intelektuální kompatibilita znamená schopnost vyjadřovat se na podobné úrovni a schopnost vést smysluplný a naplňující rozhovor, přestože nemáte oba stejné zájmy a znalosti.
 4. 4
  Netlačte na pilu. Není možné někoho přinutit, aby se do vás zamiloval. Když to budete zkoušet, partnera tím odradíte a celý vztah zničíte. Zamilovanost je vlastně něco jako ztráta kontroly. Buďte otevření pocitům svého partnera a zbavte se svých očekávání.
  • Přestaňte se snažit ovlivnit výsledek vašeho vztahu. Nikdy nevíte, kam vás vztah zavede a jestli skončí velkou láskou, nebo prostě skončí. Buďte otevření všemu a nechejte věci plynout vlastním tempem.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak si vybudovat dlouhotrvající pouto

 1. 1
  Důvěřujte si. Důvěra mezi partnery je jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěšného a dlouhotrvajícího vztahu. Bez důvěry se vztah stane jen časovanou bombou a rozhodně ne stabilním poutem dvou lidí.
  • Zjistěte, zda je váš partner spolehlivý a zodpovědný. Udělá vždy to, co řekne, že udělá? A fungujete takto i vy? Na budování důvěry a spolehlivosti se musíte podílet oba.
  • Váš partner by měl být někým, na koho se můžete vždy spolehnout. Pokud s ním nemůžete počítat nebo stále nedodržuje sliby (lže, podvádí, fláká se atd.), pravděpodobně nejde o člověka, se kterým byste měli budovat dlouhodobé pouto. Do vztahu byste se neměli hrnout s tím, že partnera změníte nebo „vylepšíte“.
 2. 2
  Konflikty řešte rozumně. Ve všech vztazích se objevují konflikty. Je jasné, že se nemůžete shodnout úplně na všem, ale když budete hádky řešit správně, váš vztah vydrží déle.
  • Co nedělat: nechovejte zášť (musíte si o svých problémech vždy promluvit), nebuďte emocionálně chladní a neuzavírejte se (to by vašemu vztahu také nepomohlo), neutíkejte od hádek a problémů (tím by se problémy ještě zhoršily).
  • Co dělat: vyřešte daný problém a jděte dál, vyřešte problém tak, abyste nemuseli zbytečně napadat partnera (místo abyste řekli, že je líný, ho požádejte, aby vám s něčím pomohl), snažte se napětí řešit humorem (i když to není vždy to nejlepší řešení, někdy je dobré se trochu uvolnit).
  • Nikdy nevyhrožujte partnerovi rozchodem. Když vám partner bude takto vyhrožovat, počkejte, až se situace uklidní a potom mu připomeňte, že tím narušuje vaši vzájemnou důvěru.
 3. 3
  Uvědomte si, co to znamená zamilovat se. Neexistuje žádný ověřený způsob, jak poznat, že jste zamilovaní. Lidé často říkají, že když se zamilujete, jednoduše to poznáte. Existuje ale několik znaků, které vám pomohou se rozhodnout.
  • Můžete spolu být úplně potichu. To znamená, že ani jeden z vás nemá potřebu zaplňovat ticho blábolením a cítíte se spolu dobře i potichu. Umíte si užívat vzájemnou přítomnost, ale nemusíte spolu nutně neustále mluvit.
  • Vady vašeho partnera vám přijdou roztomilé, ne otravné. Pokud vám přijde roztomilé, když partner při smíchu chrochtá nebo chce vždy spát u zdi, pravděpodobně jste se do něho zamilovali.
  • Dalším znakem je to, že se těšíte, až partnera představíte rodině a přátelům. Znamená to, že vám na něm opravdu záleží.
  • Cítíte se spolu stále dobře. Tohle je důležité, protože to znamená, že když jste s partnerem, jste nejlepší verzí sama sebe a necítíte se nepatřičně (přestože nevypadáte vždy dokonale).
 4. 4
  Upřímně si promluvte. Promluvte si s partnerem o svých emocích, jinak nebudete vědět, na čem jste a ani partner nebude vědět, zda k němu cítíte to samé. Komunikace je pro zdravý vztah důležitá.
  • Nepředpokládejte, že partner ví, že ho milujete – říkejte mu to! Může to být opravdu důležité pro vaše stmelování a může vás to dokonce zbavit strachu a nervozity. Především tím ale partnerovi naprosto jasně vyjádříte své pocity.
 5. 5
  Nenuďte se. Rutina je skvělá a je také dobré si na partnera zvyknout, ale neměli byste upadat do stereotypu. Udržujte ve vztahu vzrušení, abyste se nenudili a bavilo vás na něm pracovat.
  • Každý týden choďte na rande. Oba máte jistě spoustu práce a starostí (možná dokonce o děti) a zapomínáte si užívat společně strávený čas. Najednou se zdá, že jste jen spolubydlící, kteří se potkávají na cestě do práce. Dohodněte se, že si každý týden budete dávat rande, může jít klidně i o film a popcorn doma na gauči, nebo večeři v restauraci.
  • Zkoušejte nové věci. Nechoďte stále do té samé restaurace. Zkoušejte nové věci, navštěvujte nová místa a oddávejte se spolu adrenalinovým zážitkům, jako je potápění, laser tag nebo skok s padákem. Smějte se svým chybám a snažte se učit nové věci. Pomůže vám to utužit váš vztah.
  • Dělejte pro partnera malé hezké věci, například mu zašijte jeho oblíbenou košili. Dělejte i věci, které byste dělat nemuseli, například umyjte po večeři nádobí. Usmívejte se na svého partnera, objímejte ho a líbejte se. Říkejte si, že se milujete a chovejte se vždy příjemně. Všechny tyto věci mu dají najevo, že vám na něm skutečně záleží.
 6. 6
  Naučte se ocenit toho druhého. Uznání je pro vztah velmi důležité. Partner by měl vidět, že si ho vážíte a tento vděk by měl váš vztah posilovat.
  • Nemusíte dělat nic velkého. Poděkujte partnerovi za to, že vám například připravil jídlo.
  • Můžete dokonce udělat nějaké gesto. Pokud je něco, co si partner přeje (kniha, květina nebo nové pero), kupte mu to a řekněte mu, že ho milujete a ceníte si každé minuty, kterou spolu trávíte.
  Reklama

Tipy

 • O partnerovi vždy smýšlejte v nejlepším a nikdy si nic nedomýšlejte, aniž byste znali detaily. Vyhněte se tomu, že si o něm budete myslet něco, co není pravda.
 • Láska je děsivá! Otevřít se a ukázat někomu svoji zranitelnost je děsivé jak pro vás, tak pro partnera. Mějte trpělivost a buďte na sebe milí. Zapamatujte si, že přestože vám někdo v minulosti ublížil, tento člověk to nebyl, takže se nemáte čeho bát. Žijte vždy v přítomnosti a užívejte si svoji lásku.
 • Respektujte se. Nenadávejte si ani při hádce a uvědomte si, že z frustrace se lidi často chovají zoufale. Pokud jste opravdu rozčílení, nezraňuje partnera a řekněte raději „jsem tak rozrušený, že si myslím, že bude dobré si dát chvíli pauzu, nechci z toho vycouvat, ale potřebuju si několik minut vydechnout, vyřešíme to později“.
 • Nezamilovávejte se do někoho jen proto, že je na vás hodný, utrácí za vás peníze nebo vám věnuje hodně pozornosti. Zamilovat byste se měli proto, že k vám člověk chová úctu, důvěřuje vám a podporuje vás.
Reklama

Varování

 • Láska vám přinese to největší štěstí, ale je také zdrojem největší bolesti.
 • Není dobré si někoho vážit jen proto, jak vypadá nebo kolik má peněz. Peníze i fyzická přitažlivost jsou pomíjivé, nesázejte na ně z dlouhodobého hlediska.
 • Zamilovanost vám nedává právo někoho vlastnit. Když budete partnera omezovat, nakonec zničíte jeho lásku. Musíte se naučit mu důvěřovat a milovat ho. Žárlivost a majetnickost jsou jedny z nejhorších emocí.
 • O ty nejžhavější románky někdy končí. Vztahy lidí končí z mnoha důvodů, ale někdy ani nemusí být důvod. Pokud vaše láska skončila, poučte se z toho, olízejte si rány a počkejte, až se vaše srdce zahojí. Nebojte se znovu začít milovat. Někdy to bolí, ale když to vyjde, je to úžasné!


Reklama

Související články

Jak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamilovalJak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamiloval
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak získat muže ve znamení býkaJak získat muže ve znamení býka
Jak se mazlit v poloze lžičekJak se mazlit v poloze lžiček
Jak dávat najevo láskuJak dávat najevo lásku
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak poznat, kdy je správná doba na sexJak poznat, kdy je správná doba na sex
Jak přestat myslet na svou bývalou láskuJak přestat myslet na svou bývalou lásku
Jak někoho romanticky obejmoutJak někoho romanticky obejmout
Jak zajistit, aby vás partner miloval víceJak zajistit, aby vás partner miloval více
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak udělat dojem na dívkuJak udělat dojem na dívku
Jak respektovat svého partneraJak respektovat svého partnera
Jak mít trvalý a šťastný vztahJak mít trvalý a šťastný vztah
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 13 143 krát
Kategorie: Láska
Stránka byla zobrazena 13 143 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama