Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pavouci jsou užiteční, protože udržují populace škodlivých druhů hmyzu pod kontrolou. Černá vdova je ale nebezpečný pavouk, jehož kousnutí je bolestivé a může být i smrtelné, takže jde o nebezpečný hmyz, který rozhodně nechcete mít na zahradě. Existuje několik způsobů, jak se černé vdovy zbavit a zajistit, aby se na vaši zahradu již nevrátila. Vždy ovšem musíte postupovat opatrně a dodržovat bezpečnostní pokyny.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak poznat černou vdovu

 1. 1
  Naučte se rozpoznávat černé vdovy. Tito pavouci se vyskytují v USA, v Kanadě a v dalších zemích mírného pásma na světě. Jsou to nejjedovatější pavouci Severní Ameriky. Samičku poznáte snadno, a je také nejvíce nebezpečná. Je uhlově černá, na zádech má kruh a na bříšku mý červený obrazec ve tvaru přesýpacích hodin. Její tělo má asi 1 cm, ale s nataženýma nohama je celkově až 4 cm dlouhá.
  • Sameček je oproti samičce poloviční a je hnědý, nebo šedý. Většinou má na bříšku několik červených teček a na zádech mívá žlutý, nebo červený pruh. Samečci jedovatí nejsou.
  • Mladé černé vdovy jsou bílé, nebo žluto-bílé a později tmavnou. Mohou mít na zádech žluté nebo červené skvrnky, čímž se podobají samečkům. Je nemožné v této fázi odlišit samičky od samečků, ale všichni mladí pavouci jsou pro lidi neškodní.
 2. 2
  Zvyky černých vdov. Tito pavouci jsou plaší a zdržují se na tmavých a dobře chráněných místech, například v krabicích, mezi dřívím a pod kmeny stromů. Aktivní jsou v noci, takže přes den neloví.
  • Sítě těchto pavouků najdete většinou do půl metru nad zemí. Vypadají trochu nedbale a jsou utkány z pevnějších vláken, než běžné pavoučí sítě. Tyto sítě slouží k tomu, aby se do nich chytila potrava a aby do nich samičky zavěšovaly své kokony.
  • Černé vdovy najdete většinou v tmavých rozích domů, nebo na okrajích zahrady či garáže, kde nehrozí velké nebezpečí, že jim jejich sítě někdo zničí. Najdete je také pod vozidly, a to i pod těmi, která často používáte. Zkontrolujte si prostory u pneumatik a okolo motoru.
  • Tito pavouci si vyberou jedno území a často pletou sítě jen kousek od sebe.
 3. 3
  Uvědomte si nebezpečí. Samička černé vdovy má velmi silný jed – je asi 15x silnější, než jed chřestýše. Jde o neurotoxin, který způsobuje bolesti svalů, břicha, potíže s dýcháním a nevolnost. Ve většině případů je snadné pavoučí kousnutí vyléčit a lidé se zbaví všech následků. Pokud ale nezačnete situaci řešit co nejdříve, jed může způsobit smrtelné křeče.
  • Tito pavouci nejsou agresivní a koušou pouze v sebeobraně. Většinou koušou, když je omylem vyrušíte, nebo zraníte, a cítí se ohroženě.
  • Malé děti, starší lidé a nemohoucí lidé jsou náchylnější k vážnějším reakcím po kousnutí černou vdovou. U těchto lidí je nutné vyhledat lékařskou pomoc okamžitě.
 4. 4
  Dávejte si pozor i na pokoutníky. Dalším jedovatým druhem pavouků jsou pokoutníci. Není tak snadné je identifikovat, protože se podobají mnoha jiným druhům pavouků a mají různě hnědé barvy. Velikostně jsou podobní černé vdově a na zádech mají tmavý obrazec ve tvaru houslí.
  • Jed těchto pavouků není tak silný, jako jed černé vdovy, ale ve vzácných případech může způsobit smrt.
  • Metody odstraňování těchto pavouků jsou stejné, jako v případě černé vdovy, takže se můžete obou druhů pavouků zbavit najednou.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak ulovit a zabít černou vdovu

 1. 1
  Snažte se během dne najít co nejvíce pavoučích sítí. Černé vdovy jsou noční tvorové, takže je přes den nenajdete. Přes den ovšem snadno najdete všechny jejich sítě, abyste se v noci mohli vrátit a pozabíjet je. Hledejte sítě na všech tmavých a klidných místech, která bývají většinou opuštěná.
  • Uvnitř hledejte sítě v rozích tmavých skříní, pod postelí a ve sklepě, nebo na půdě. Venku hledejte sítě pod okny a pod dveřmi, v naskládaném dříví a poblíž vegetace.
  • Sítě černých vdov vypadají nedbale. Mají mírně trychtýřovitý tvar, což samičkám umožní se přes den pohodlně schovat. Nikdy byste neměli do sítě sahat bez ochranných pomůcek a aniž byste byli připraveni pavouka zabít.
  • Zapište si, kde jste sítě našli, abyste se k nim mohli vrátit.
 2. 2
  Zkuste použít různé prášky a tekuté přípravky. Až budete vědět, kde jsou pavoučí sítě, budete se moci pokusit pavouků zbavit, aniž byste je museli sami aktivně zabíjet. Pořiďte si práškový nebo tekutý insekticid, který budete moci na sítě nanést. Zabijete tím pavouky a předejdete tomu, že se vám do domu nastěhují další pavouci.
  • Práškové pesticidy jsou vhodné pro místa, na kterých se nevyskytuje nic jiného, než pavouci – podkroví, sklepy a těsné prostory. Můžete je nasypat také do děr ve zdech.
  • Tekuté pesticidy se většinou prodávají v prášku, který se smíchá s vodou a vytvoří se sprej. Nejlépe funguje na prostory za nábytkem, pod postelemi, ve skříních a v tmavých rozích.
  • Přestože jsou tyto produkty velmi účinné, negarantují vám, že zabijí všechny pavouky, takže je lepší je používat v kombinaci s aktivnějšími metodami zabíjení pavouků.
 3. 3
  V noci se k sítím vraťte a pavouky pozabíjejte. Nejjistějším způsobem, jak zabít černou vdovu, je vrátit se k její síti v noci a zabít ji nějakou zbraní. Nemusíte to dělat uprostřed noci – jakmile zajde slunce a udělá se tma, pavouci budou aktivní a snadno je najdete. Vezměte si s sebou silnou baterku a ochranné oblečení (rukavice, vysoké boty), protože pavouci budou v ohrožení velmi rychlí a mohli by vás kousnout. Zde je několik metod, které můžete k zabití pavouků využít:
  • Zabijte je insekticidem. Použijte sprejový insekticid a nastříkejte ho přímo na pavouky. Musíte ho ovšem nastříkat přímo na jeho tělo, jinak vám uteče. Tyto spreje jsou většinou pro člověka bezpečné a nezanechají žádné zbytky.
  • Zabijte pavouky nějakou zbraní. Tato metoda je trochu více kontaktní. Není to sice moc elegantní, ale rozhodně je to účinné. Použijte botu, nebo jiný nástroj, abyste v případě minutí nepřišli s pavoukem do příliš těsného kontaktu. Když budete na pavouka útočit, mohl by se rozběhnout směrem k vám.
  • Vysajte pavouky vysavačem. Vysavač s hadicí vám pomůže se pavouků rychle zbavit, aniž byste k nim museli chodit příliš blízko. Tato metoda se nejlépe hodí pro pavouky, které máte uvnitř v domě na místech, na která se těžko dostanete. Po vysátí pavouků z vysavače ihned vytáhněte sáček a vyhoďte ho do popelnice.
 4. 4
  Zbavte se pavoučích vajíček. Kromě toho, že musíte pavouky zabít, budete muset odstranit také jejich vajíčka, ve kterých se skrývají stovky dalších malých pavouků. Tato vajíčka jsou v sítích, které si upletly samičky černé vdovy. Většinou jsou šedá a jsou vyrobena ze stejného hedvábí, z jakého jsou upleteny sítě.
  • Nejlepší je nastříkat vajíčka insekticidem, nebo je vysát vysavačem. Když budete vajíčka chtít rozbít, mohli byste z nich vypustit spoustu malých pavouků, které byste pravděpodobně nechytili včas. Když se vám stane něco takového, pavouků se jen tak nezbavíte.
 5. 5
  Co dělat, když vás pavouk kousne. Když nebudete dost opatrní, nebo budete mít smůlu a černá vdova vás kousne, nepanikařte. Pravděpodobně to nebude bolet ihned, ale brzy budete trpět bolestmi břicha, nevolností, bolestmi svalů, suchem v ústech, zvýšenou teplotou, dýchacími potíži a otoky víček. Zde je návod, jak postupovat v případě kousnutí černou vdovou:
  • Vyčistěte si kůži okolo kousnutí a ihned si na dané místo přiložte ledový obklad. Pokud máte kousnutí na paži nebo na noze, zvedněte si končetinu tak, aby byla v úrovni srdce. Tím zpomalíte rozšiřování jedu.
  • Ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Kousnutí od černé vdovy může být neškodné, ale pouze pokud je provedena léčba. Oběti kousnutí většinou dobře reagují na injekční podání vápníkového glukonátu, nebo vápníkových solí. Ve vážnějších případech je nutné podat speciální protijed.
  • Pokud to bude možné, snažte se chytit pavouka, který vás kousnul a přinést ho k lékaři s sebou. Jeho druh by měl potvrdit expert, aby bylo možné určit nejvhodnější léčbu.
 6. 6
  Pokud máte doma velké množství pavouků, zavolejte si profesionální firmu, která vám je odstraní. Pokud jste zjistili, že máte v domě nebo na zahradě opravdu hodně černých vdov, zavolejte si profesionály, kteří vás jich dokážou zbavit. Tuto možnost doporučujeme zejména v případě, že s vámi žijí malé děti, starší lidé, nebo domácí zvířata, kterým může pavoučí kousnutí způsobit vážnější potíže.
  • Pokud máte doma opravdu hodně pavouků, nebo máte pavouky na těžko dostupných místech, specializovaní deratizátoři mají potřebné vybavení, aby vás pavouků zbavili. Mohou také používat silnější insekticidy, které běžně v obchodě nekoupíte.
  • Pokud si chcete zavolat deratizátory, zkuste si zavolat do několika společností a najděte si nějakou, která je dobře vybavená na odstraňování černých vdov. Měli by vám také být schopni nabídnout cenu podle toho, jak velkou oblast budete potřebovat deratizovat.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak předcházet zamoření černými vdovami

 1. 1
  Pravidelně si doma uklízejte. Tito pavouci jsou nejraději v místech, kde je nikdo neruší, takže si vybírají tmavé rohy. Když budete pravidelně uklízet i všechna nepřístupná místa, nebude se váš byt pavoukům líbit. Všechny prostory udržujte suché a čisté, protože černé vdovy si libují ve vlhkosti.
  • Černé vdovy se vyskytují často okolo oken a dveří, takže je dobré pravidelně mýt tato místa zvenčí hadicí. Spláchnete tím všechny pavouky a další havěť a dostanete se i na hůře přístupná místa.
 2. 2
  Nenechávejte si doma a na zahradě nepořádek. Nepořádek a naházené harampádí je pro pavouky ideálním úkrytem, proto spoustu lidí pavouci koušou zejména při uklízení starého nepořádku nebo skříní. Snažte se mít doma co nejméně míst, na kterých se pavouci mohou ukrývat. V bytě nemějte žádné staré boty, oblečení, ani noviny – jednoduše nic, do čeho by se pavouci mohli schovat. Na zahradě:
  • Dříví na podpal a další věci dejte co nejdále od domu. Pavouci rádi zalézají do dříví, kde je tmavo a vlhko. Když naskládáte dříví hned k domu, pavouci začnou zalézat také dovnitř. Snažte se tedy dříví nenechávat blízko domu. Při zacházení se dřívím si vezměte rukavice, aby vás pavouci nekousli.
  • Zastřihněte roští a keříky, které máte poblíž domu. Pavouci se často vyskytují v blízké vegetaci a keře, které přiléhají ke zdem, jsou pro ně ideální. Bohužel díky tomu snadno vylezou až k oknům a střechám a dostanou se vám do domu. Ostříhejte tedy všechny keře a pravidelně sekejte trávník na zahradě.
 3. 3
  Zabezpečte si dveře a okna. Přestože jsou černé vdovy relativně velké, protáhnou se i malými prostory. Snažte se zajistit, abyste měli dům dokonale zabezpečený a utěsněte všechny škvíry a díry, které najdete.
  • Než utěsníte všechny díry, nastříkejte do nich trochu pesticidů. Vyhnete se tomu, že se do nich v budoucnu znovu nastěhují pavouci.
  • Použijte stavařskou pěnu a zaplňte všechny díry a praskliny ve svém domě. Všímejte si hlavně míst v okolí kabelů, vodovodů a elektrických obvodů.
  • Starejte se o okna a dveře a utěsněte všechny díry a praskliny. Také utěsněte všechny vzduchové ventily.
  • Pod dveře připevněte ochranné pásky proti vlhkosti a chladu.
 4. 4
  Vyměňte žárovky u vchodů. Umělé světlo přitahuje létající hmyz, který je potravou pro černé vdovy. Měli byste vyměnit všechny zářivky za žluté nebo sodíkové žárovky, které nepřitahují tolik hmyzu a omezují pavoukům zdroje potravy.
  • Další metodou, jak pavoukům sebrat zdroj potravy, je nalíčit lepivé pasti na hmyz a mouchy, nebo se hmyzu zbavovat pomocí insekticidů. Čím méně hmyzu budete v domě a na zahradě mít, tím méně pavouků se vám bude u domu držet.
  • Je ovšem dobré nechat ostatní druhy pavouků na pokoji, protože pavouci spolu soutěží o potravu, takže černé vdovy raději zůstávají na místech, kde žádní jiní pavouci nejsou.
 5. 5
  Používejte přírodní odpuzovače pavouků. Někteří lidé neradi používají chemikálie, protože mají malé děti nebo domácí zvířata. Naštěstí existují přírodní metody, které vám pomohou se černých vdov zbavit.
  • Zajistěte, aby vám na zahradě žili střízlíci. Střízlíci jsou přirozenými predátory hmyzu a pavouků, včetně černé vdovy. Můžete jim na zahradu nainstalovat hnízda a krmítka, do kterých můžete dát například chléb, burákové máslo, nebo kousky jablek.
  • Nasypejte si na zahradu jírovec. Někteří lidé tvrdí, že když si dáte na zahradu jírovec, zbavíte se pavouků. Chemikálie, které obsahuje, odpuzují pavouky. Není to sice vědecky prokázáno, ale mnoho lidí tomu věří.
 6. 6
  Nastříkejte si do domu přírodní repelenty. Dalším způsobem, jak odpudit pavouky, je používat různé parfémy, které pavouci nemají rádi. Ani tyto metody nejsou vědecky ověřené, ale stojí za to je vyzkoušet.
  • Použijte citron, nebo citronovou vodu. Černé vdovy nemají rády vůni citronu. Použijte citronový osvěžovač vzduchu, nebo si vyrobte vlastní z esenciálního oleje a vody. Nastříkejte si tento osvěžovač do domu a zaměřte se hlavně na tmavé rohy a těžko přístupná místa.
  • Použijte peprmintový olej. Další vůně, kterou tito pavouci nesnášejí, je peprmint. Dejte si do domu čerstvé snítky této byliny, nebo použijte trochu esenciálního oleje.
  • Mějte v domě eukalyptus. Zasaďte si na zahradu eukalyptový keř a jeho snítky si dávejte do domu. Jeho vůně by měla odpudit nejen černé vdovy, ale i další druhy pavouků.
  Reklama

Tipy

 • Nesahejte na černé vdovy.
 • Nikdy si neprohlížejte vajíčka pavouků. Některá z nich mohou být už vylíhnutá a mohly by se na vás vyplazit stovky malých pavouků.
 • Mnoho z pavouků, které máte na zahradě, není jedovatých, takže je můžete nechat na pokoji.
 • Pravděpodobně najdete i jiné druhy pavouků, například celé černé, kteří nejsou nebezpeční.
 • Pavouci jsou důležití, protože se živí škodlivým hmyzem.
 • Pokud máte na zahradě a v domě místa, na která nechodíte a kde vám pavouci nevadí, můžete je tam nechat.
Reklama

Varování

 • Černé vdovy jsou jedovatí pavouci a měli byste s nimi zacházet velmi opatrně.
 • Hnědé vdovy: Na mnoha místech se vyskytují pavouci, kteří jsou velmi podobní černým vdovám. Jsou to hnědé vdovy, které skutečně vypadají podobně, jako černé vdovy. Mají na bříšku stejný obrazec jako černé vdovy, ale nebývá červený, spíše oranžový. Jejich tělo je hnědé, ale může být tmavší i světlejší. Na zádech mívají spoustu různých obrazců, které připomínají tetování. Tito pavouci mají dvakrát silnější jed, než černé vdovy. Jejich vajíčka se podobají vajíčkům černé vdovy, ale mají okolo sebe ostny. Tito pavouci se podle všeho vyskytují mnohem častěji a dělají si sítě na různých místech a v různých výškách. Byly hlášeny případy sítí ve výšce očí dospělého člověka. Bývají pod rukojeťmi odpadkových košů, pod zahradními židlemi a dokonce i na plotech. Je potřeba k nim přistupovat stejně opatrně, jako k černým vdovám. Nenapadají lidi, pokud nejsou ohrožena jejich vajíčka a většinou dělají, že jsou mrtví. Kladou mnohem více vajíček, než černé vdovy. Můžete se jich zbavit stejnými způsoby, jako černých vdov.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Baterka
 • Insekticid
 • Trpělivost a plánování

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 273 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 5 273 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama