Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Červy jsou larvy much, kterých může být těžké se zbavit. Ať už zamořili váš odpadkový koš, nebo se jim nějakým způsobem podařilo dostat se na vaše tělo v podobě nějaké infekce, měli byste vědět, jak červy zabít, abyste se těchto tvorů trvale zbavili.

Domácí řešení

Existují další věci, které jsou ještě více znepokojivé než je zamoření červy, ale díky těm správným prostředkům se budete moci zbavit těch červů, kteří již ve vašem domě žijí:

 • Pokud máte psí šampon, můžete si vyrobit permethrinový roztok a tím červy zabít.
 • Pokud máte bělidlo, můžete jej použít jako levný a účinný prostředek k likvidaci červů.
 • Pokud máte čistič karburátoru, můžete si z něj vyrobit účinné chemické čistidlo.
 • Pokud máte křemelinu, můžete ji nasypat na červy a tím je vysušit.
 • Pokud máte ocet, můžete jím červy spláchnout a zabránit jim, aby se vrátili.
 • Pokud máte esenciální oleje, můžete ochránit svůj odpadkový koš před zamořením červy.
Část 1
Část 1 ze 3:

Chemické prostředky

 1. 1
  Použijte prostředek s obsahem permethrinu. Permethrin je syntetická chemikálie používaná k výrobě insekticidů a repelentů. K zahubení svrabu a blech se obvykle používá v tekuté formě (šampon) a ve formě krému.[1] Nejjednodušší způsob, jak zahubit červy, je svařit vodu, přidat do ní trochu psího šamponu s obsahem Permethrinu a tímto roztokem červy polít.
  • Použití permethrinu je bezpečné na lidské vlasy a kůži, ale dávejte pozor, aby se vám nedostal do očí, uší, nosu, či úst. Pokud se vám tato látka nedopatřením dostane do očí, vypláchněte je okamžitě dostatečným množstvím čisté vody.
  • Pokud nemáte psí šampon s obsahem permethrinu, použijte sprej proti blechám nebo speciální sprej na lůžkoviny proti blechám. Aktivní složkou těchto sprejů je většinou právě permethrin.
  • Permethrin a syntetické pyretroidy mohou být smrtelné pro kočky a ryby. Výrobky určené pro psy mohou být pro kočky a ryby také nebezpečné.
 2. 2
  Použijte bělidlo. Bělidlo určené pro použití v domácnosti je skvělým prostředkem k likvidaci červů. Rozřeďte jednu část bělidla jednou částí vody a nalijte tento roztok na ty nešťastné tvory, jako byste právě vy byli pány tvorstva. Pokud lijete bělidlo do odpadkového koše, přiklopte jej a nechte výpary z bělidla, aby červy udusily. Nyní bude váš koš dokonale vyčištěný a všichni červy budou mrtví. Zabijete dvě mouchy jednou ranou!
 3. 3
  Zkuste červy postříkat sprejem proti broukům, např. značky Raid. Ačkoliv tento sprej nebude tak účinný jako permethrin, červy nakonec po asi 30 a více minutách zahubí také. Vyberte si insekticid, který hubí vosy, sršně, mravence a šváby.
 4. 4
  Použijte další chemikálie používané v domácnosti. Z hlediska účinnosti tyto prostředky nejsou tak efektivní jako permethrin nebo Raid, ale pokud nemáte jinou možnost, stojí za vyzkoušení. (Máte však na výběr z mnoha možností – podívejte se níže). Následující chemické prostředky používané v domácnosti, by mohly být účinné v zahubení červů:
  • Lak na vlasy
  • Víceúčelový čistič povrchů
  • Všestranné čističe různých značek.
 5. 5
  Pokud tyto nefungují, vyzkoušejte automobilové tekutiny jako je motorový olej, čistič brzd nebo čistič karburátoru. Tyto tekutiny fungují skvěle v situacích, kdy máte spoustu červů v popelnici. Smíchejte jeden šálek čističe karburátorů s asi čtyřmi litry horké vody. Nalijte tuto směs do popelnice (samozřejmě až poté, co jste z ní vyndali všechen odpad), zavřete víko popelnice a nechte výpary a chemikálie působit asi hodinu. Mrtvých červů se zbavte.
  • Pamatujte na to, že čistič karburátoru je velmi toxický. Snažte se, aby se vám tato tekutina nedostala na kůži, ani nedýchejte její výpary. Vždy se vhodně oblékněte a navlečte si rukavice. Použitou kapalinu nevylévejte do odpadu ani kanálu, ale přelijte ji do nějaké uzavíratelné nádoby a odvezte na sběrné místo.[2]
  • Čistič karburátoru nikdy nemíchejte s dalším rozpouštědlem. Tyto tekutiny obsahují chlor, který by při kontaktu s dalšími chemikáliemi mohl reagovat a vytvořit jedovaté výpary a ohrozit vás na zdraví, pokud se jich nadýcháte, či se vám kapalina dostane na kůži. Neriskujte proto.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Přírodní prostředky

 1. 1
  Uvařte je. Tato metoda je vhodná zejména tehdy, pokud máte červy v odpadkovém koši. Dejte vařit velký hrnec vody. Mezitím odstraňte odpad, kterým se červi živili. Až se voda začne vařit, opatrně ji nalijte na červy v odpadkovém koši. Pokud má váš koš víko, přiklopte jej a nechte horké páry a vodu působit.
 2. 2
  Nasypte na červy křemelinu. Křemelina je usazenina, s celou řadou čistících a insekticidních účinků, kterou můžete využít i v tomto případě (účinná bude i při hubení blech). Nasypte křemelinu na červy a počkejte, dokud nezemřou. Křemelina se nalepí na vnější obal červů a pomalu je vysuší. Červy uhynou na nedostatek tekutiny v těle. Mise splněna a ještě máte body za vynalézavost!
 3. 3
  Posypte červy vápnem nebo solí. Tyto dvě látky fungují stejně jako křemelina, vápno a sůl červy vysuší a ti zahynou na nedostatek vody v těle.
  • Při práci s vápnem buďte opatrní, můžete použít i roušku, abyste jej nedýchali. Buďte opatrní, aby se vám vápno nedostalo do očí. Nehašené vápno je dostupnější.
 4. 4
  Zalijte červy směsí vody a octa. Červi neumí ve směsi vody a octa přežít, proto pro vás bude užitečné, pokud v budoucnu budete uklízet octovou vodou a zabráníte tak červům v návratu.
 5. 5
  Použijte starý trik s pivem. Nalijte trochu piva do nádoby bez víčka a postavte ji do blízkosti červů. Předpokládá se, že pivo bude červy přitahovat. Nalezou dovnitř a utopí se. Tuto metodu můžete použít, pokud červů není mnoho. Tato metoda se nehodí jako dlouhodobé řešení problémů s červy.
 6. 6
  Zmrazte je. Toto také není řešení, pokud bojujete s hromadou červů, ale funguje na pár jedinců. Červy vložte do uzavíratelného sáčku a vložte je do mrazáku, dokud nezmrznou a nezahynou. Tato metoda a metoda s vařící vodou se vám může zdát nechutná, ale pokud červy vyhodíte do odpadkového koše, měli by být mrtví, aby vám znovu nezamořili domácnost.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Prevence

 1. 1
  Řešte problém samotný, ne jen jeho příznaky. Mouchy dokážou naklást hromadu vajíček, ze kterých se později stanou červi. Mouchy kladou vajíčka především do rozkládajícího se masa a ryb. Pokud tedy nechcete, aby se z červů vylíhly další mouchy, budete muset přestat do odpadu házet maso a ryby. Zde je několik tipů, kterých se můžete držet, abyste zabránili problémům.
  • Zbytky masa a ryb před vyhozením zabalte. Zabalte kosti, šupiny, tuk i staré maso pevně do papírových utěrek ještě předtím, než je vyhodíte do odpadu. Pokud se k těmto zbytkům mouchy nedostanou, bude pro ně obtížné naklást vajíčka.
  • Využijte maso a kosti. Zkusili jste někdy z ryb či masa a kostí uvařit vývar? Vše co musíte udělat, je vložit maso a kosti do hrnce studené vody, přidat sůl, bobkový list a nové koření a vše asi hodinu až dvě vařit. Získáte vynikající vývar, který můžete použít jako základ polévek nebo omáček.
  • Kosti a zbytky masa dávejte do nějaké uzavíratelné nádoby do lednice nebo mrazáku do doby, než se u vás bude vyvážet odpad. V tento den zbytky vyhoďte do popelnice. Maso se nebude v lednici či mrazáku kazit.
 2. 2
  Umístěte do odpadkového koše návnady na hmyz. Návnady na hmyz jsou malé nádobky naplněné insekticidem. Pokud jednu či dvě takovéto nádobky umístíte do koše a budete zavírat jeho víko, můžete se snadno zbavit nechtěných vetřelců.
 3. 3
  Použijte esenciální oleje. Mátový, eukalyptový olej a olej s vůní bobkového listu by vám měly účinně pomoci v odpuzení much a červů.[3] Zde je pár tipů, jak esenciální oleje používat, abyste udrželi mouchy a červy dále:
  • Použijte trochu esenciálního oleje přímo v odpadkovém koši. V rozprašovací lahvi si namíchejte malé množství vody s několika kapkami esenciálního oleje a vystříkejte touto směsí vnitřek odpadkového koše. Koš je nyní pokryt účinným repelentem a navíc krásně voní!
  • Uklízejte s použitím esenciálních olejů. Až budete příště umývat odpadkový koš, přidejte si k čističi, který běžně používáte i pár kapek esenciálního oleje.
 4. 4
  Odpadkový koš čistěte pravidelně. Pokud váš koš dobře netěsní a opakovaně v něm ulpívají zbytky starého jídla, je to perfektní živná půda pro červy. Co oči nevidí, srdce nebolí, že? Avšak to platí jen do doby, než vás červi začnou obtěžovat a vy se budete divit, kde jste udělali chybu. Odpadkový koš dobře utěsněte nebo do něj alespoň vkládejte pytle na odpad.
 5. 5
  V odpadkovém koši také udržujte sucho, jak často to půjde. Červi mají rádi vlhko, proto jim ho nedopřejte. Ujistěte se, že vaše pytle na odpad neprosakují, že je nezapomenete do koše vkládat a také, že tekutinu, která se přece jen na dno koše dostane, ihned utřete. Na dno odpadkového koše pod pytel můžete také položit několik papírových ubrousků, které tekutinu vsáknout.
  • Následující trik, jak zajistit, aby dno koše zůstalo suché, vám také přijde vhod. Znáte ty malé sáčky se silica gelem, které najdete v každé krabici bot, které si koupíte? Dejte jich několik na dno koše. Silica gel je přírodní absorbent, který efektivně nasákne všechnu vlhkost. Ve skutečnosti je to také jedna z primárních složek křemeliny.
  Reklama

Tipy

 • Červů se také můžete zbavit pomocí bělidla nebo Sava.
 • Jako prevence výskytu červů se také doporučuje vyhodit maso s prošlou dobou trvanlivosti, zavazovat pytle na odpadky a pravidelně koš dezinfikovat. Je také dobré mít na oknech sítě proti hmyzu, vyplachovat plechovky a konzervy předtím, než je vyhodíte do koše, na zahradě pravidelně sbírat spadané ovoce a potravu pro domácí zvířata neskladovat venku.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 44 500 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 44 500 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama