Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šišlání nezpůsobuje žádné zdravotní potíže, ale jde o nepříjemný a trapný problém. Naštěstí existuje několik cviků, které vám mohou pomoci naučit se správně vyslovovat hlásku „s.“ Odborníci na tuto problematiku se nazývají logopedi a mohou vám pomohou se šišlání zbavit již po několika krátkých sezeních.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Jak se zbavit předního šišlání

  1. 1
    Pokud místo „s“ a „z“ říkáte „th,“ vyzkoušejte následující cvičení. U předního šišlání dávají lidé jazyk příliš blízko k zubům, takže místo hlásek „s“ a „z“ říkají „th.“ [1] Pokud má pacient mezi předními zuby mezeru, často do ní dává jazyk. Pokud si nejste jistí, zda je to váš případ, podívejte se do zrcadla a zkuste si říct „s“ a „z.“
    • U předního šišlání zní hlásky „s“ a „z“ často jako „th.“
  2. 2
    Usmějte se do zrcadla. Najděte si zrcadlo v dobře osvětlené místnosti, abyste si při mluvení viděli na ústa. Usmějte se do zrcadla tak, aby vám byly vidět zuby. Když se usmějete, budete moci snáze pozorovat, jak mluvíte a budete mít jazyk mírně vzadu, abyste byli schopni vyslovit problematické hlásky správně. [2]
  3. 3
    Dejte zuby k sobě. Držte zuby stále u sebe, ale stále se usmívejte s otevřenými rty. Nemusíte k sobě zuby drtit příliš silně.
  4. 4
    Dejte jazyk do správné polohy pro vyslovení hlásky „s.“ Posuňte jazyk tak, abyste měli jeho špičku těsně za zuby, opřenou o horní patro úst. Netlačte jazykem na zuby a mějte ho uvolněný – neměli byste s ním na patro tlačit příliš silně.
  5. 5
    Vytlačte z úst vzduch. Pokud neuslyšíte správné „s,“ pravděpodobně máte jazyk příliš vepředu. Zkuste ho dát o něco více dozadu a usmějte se. Pokud se vám to stále nepodaří, nemusíte z toho být smutní. Zkuste následující cvičení a obě je trénujte co nejčastěji.
  6. 6
    Zkuste říct „ýt“ a všímejte si u toho tvaru svého jazyku. Pokud je pro vás těžké říct správně „s“ s pomocí cvičení uvedeného výše, zkuste také toto cvičení. Mírně od sebe oddělte zuby a přitlačte strany jazyku k horním stoličkám (k posledním zubům horní čelisti). Usmějte se a snažte se říct „ýt“ a zároveň se snažte udržet jazyk stále na správném místě, dokud se jeho špička nezvedne, abyste mohli říct koncové „t.“ Pokud vám při tomto cvičení zadní konec jazyku padá dolů, trénujte tak dlouho, dokud se nenaučíte říkat „ýt“ s jazykem ve správné poloze. [3]
    • Jde o stejný zvuk, který říkáte například na konci slova „mýt.“
    • Pokud máte potíže udržet jazyk vzadu zvednutý, vezměte si tyčinku od nanuku, nebo lékařskou špachtli a držte si s ní jazyk nahoře.
  7. 7
    Po nějaké době místo „ýt“ začněte říkat „ýts“. Až se naučíte bez problémů vyslovovat „ýt“ s jazykem ve správné poloze, začněte protahovat „t“ na konci. Nechejte špičku jazyku zvednutou a přitom říkejte „t-t-t-t-t“. Vzduch by vám měl procházet kolem jazyku, což by mělo zajistit, že vám z úst bude vycházet zvuk „s.“ Trénujte si to tak dlouho, dokud nebudete schopni říkat „ýts“ a nakonec jen „ýs.“ Nemusíte se to naučit hned první den – trénujte co nejčastěji. [4]
    • Při tomto cvičení pravděpodobně budete trochu plivat.
  8. 8
    Trénujte si tato cvičení co nejčastěji. Měli byste trénovat alespoň jednou denně, ale raději několikrát denně. Až se naučíte zopakovat zvuk „s“ mnohokrát za sebou, začněte ho používat ve slovech a větách. Možná pro vás bude jednodušší ze začátku vyslovovat nesmyslná slova a po nějaké době se naučit například předčítat nahlas.
  9. 9
    Požádejte logopeda o další tipy. Pokud máte s šišláním problémy i po několika týdnech praktikování těchto cvičení, měli byste si najít dobrého logopeda a požádat ho o pomoc. Logoped vám poskytne další cvičení, která vám pomohou napravit vaše chybné vzorce projevu a která budou speciálně navržená tak, aby vám pomohla naučit se vyslovovat hlásky, které vám dělají potíže.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Jak se zbavit postranního šišlání

  1. 1
    Tuto metodu použijte v případě, že vydáváte „rozbředlé“ zvuky. V případě postranního šišlání je jazyk mluvčího v pozici pro hlásku „l“ vždy, když se snaží vyslovit hlásku „s.“ Jinými slovy je špička jazyka položená na horním patře úst. Když se člověk s touto vadou řeči snaží vyslovit „s,“ vzduch mu uniká po stranách jazyku a on kvůli tomu vydává rozbředlý a „uplivaný“ zvuk. [5]
    • Tito lidé mají často potíže vyslovit „š“ a „ž,“ například ve slovech šatna, nebo masáž.
  2. 2
    Dejte jazyk do polohy motýla. Řekněte „mí“ nebo „pin“ a protáhněte samohlásku, aniž byste slovo dokončili. Při tomto zvuku byste měli cítit, jak se vám strany jazyka v ústech zvedají, ale jeho prostřední část zůstává dole. Špička jazyka zůstává také dole a ničeho se nedotýká.
    • Tato pozice jazyku vypadá trochu jako motýl, když si představíte střed jazyku jako tělo motýla a strany jazyku jako jeho zvednutí křídla.
  3. 3
    Natrénujte si rychlé nastavení jazyku do této pozice. Berte to jako posilování pro jazyk. Uvolněte jazyk a potom ho rychle zvedněte do polohy motýla. Posílíte tím strany jazyku a pomůžete jim zvyknout si na to, že by při některých hláskách měly blokovat vzduch proudící po stranách úst. Trénujte si to tak dlouho, jak budete potřebovat. Je nutné, abyste se to naučili co nejlépe. [6]
  4. 4
    Vyfukujte z úst vzduch v této poloze. Nastavte jazyk do polohy motýla a vyfukujte z úst vzduch mezerou, která se vám uprostřed jazyku vytvoří. Když tento zvuk vokalizujete, měl by znít jako „s“ nebo „z.“[7]
  5. 5
    Trénujte toto cvičení a snažte se naučit se vyslovovat „s“ normálně. Trénujte si nastavení jazyku každý den a postupně se učte vyslovovat „s“ správným způsobem. Potom jazyk uvolněte a zvedněte jeho špičku za přední zuby a pokuste se vyslovit „s.“ Až budete mít jazyk silnější a zvyknete si na to, v jaké poloze ho máte mít, naučíte se říkat „s“ správně.
  6. 6
    V případě potřeby si zajděte k logopedovi. Pokud máte i po několika týdnech cvičení stále problémy s šišláním, najděte si logopeda, který vám poskytne konkrétní cvičení, která vám pomohou upravit polohu vašich úst.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak léčit šišlání u dítěte

  1. 1
    Zjistěte, co způsobuje šišlání u dětí. Většina dětí trpí předním šišláním, takže mají jazyk příliš blízko u zubů. Tuto vadu řeči má mnoho dětí, ale většina z nich z ní postupem času vyroste. Pokud vašemu dítěti šišlání zůstane, můžete navštívit logopeda. Někteří odborníci tvrdí, že byste měli dítě začít léčit ve čtyřech a půl letech, jiní zase říkají, že byste měli počkat do jeho sedmi let. Poraďte se s dětským lékařem nebo logopedem a zjistěte, od jakého věku byste měli své dítě léčit, ale uvědomte si, že pokud má vaše dítě čtyři a půl let a trpí šišláním, nemusíte si s tím dělat žádné starosti.
    • Pokud jde o jinou formu šišlání, například pokud má dítě jazyk příliš vzadu, doporučuje se konzultace s logopedem.
  2. 2
    Neupozorňujte dítě na jeho šišlání. Když budete dítě na šišlání upozorňovat, bude se za sebe stydět, což mu rozhodně nepomůže se jeho vady řeči zbavit. [8]
  3. 3
    Zjistěte, zda dítě netrpí alergiemi nebo ucpanými dutinami. Pokud má vaše dítě často ucpaný nos, kýchá, nebo si stěžuje na potíže s dutinami, může to mít vliv na jeho řeč. Platí to zejména v případě, že dítě vydává spoustu zvuků s předsunutým jazykem (ne pouze „s“). [9] V takovém případě vyhledejte odbornou pomoc lékaře a zjistěte, zda dítě netrpí alergiemi.
  4. 4
    Odnaučte dítě cucat si palec. U kojenců a batolat je cucání prstu neškodným zvykem, ale když se to dítě neodnaučí, může si tím zatlačit zuby do nesprávné polohy. [10] Pokud si dítě cucá palec i ve věku čtyř let a více, odnaučte ho tím, že ho naučíte nějakou jinou činnost, ke které bude muset používat obě ruce. Když svému dítěti budete pouze říkat, že si nesmí cucat palec, pravděpodobně to nebude tak účinné, jako když najdete činnost, kterou to bude moci nahradit, nebo ho budete odměňovat za to, když s tím bude přestávat samo od sebe.
  5. 5
    Využívejte orální motorická cvičení. Orální motorická cvičení se někdy doporučují batolatům, která se učí mluvit, ale výzkumy prokázaly, že za běžných okolností nejsou účinná. [11] Je ovšem možné, že pokud vaše dítě šišlá, může mu pomoci posílit svaly okolo úst. V každém případě jsou tato cvičení neškodná a jednoduchá: dávejte dítěti pít z brčka a kupte mu hračky, do kterých bude moci foukat, například bublifuky, nebo různé dětské dechové hudební nástroje.[12]
  6. 6
    Zeptejte se lékaře, zda vaše dítě nemá „svázaný jazyk.“ Tato porucha, která se odborně nazývá ankyloglosia, se vyskytuje u lidí, kteří mají krátké spojení mezi jazykem a spodní stranou úst, nebo mají jazyk přirostlý příliš blízko u rtů. Pokud si dítě nemůže olíznout rty, nebo nedokáže vypláznout jazyk, je možné, že trpí touto poruchou, která u něj způsobuje šišlání. [13] Neznamená to, že je nutné, aby vaše dítě podstoupilo operaci, ale v některých případech ji lékaři doporučují. Tato operace se nazývá frenektomie a trvá jen několik minut. Většinou kromě bolesti úst nemá žádné vedlejší účinky. [14]
  7. 7
    Po operaci jazyka je nutné provádět speciální cviky. Pokud lékař vašemu dítěti doporučí operaci a vy s tím budete souhlasit, je nutné, aby dítě po operaci provádělo speciální cviky. Tyto cviky mu posílí jazyk, pomohou mu vyhnout se vadám řeči a zajistí, že jazyk přiroste správně a vada se nevyskytne znovu. Pokud je vaše dítě ještě kojenec, lékař vám doporučí, abyste si důkladně umyli ruce a potom mu jazyk opatrně natahovali sami. [15] Pokud je vaše dítě již starší, řiďte se radami chirurga a logopeda.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Co očekávat od sezení u logopeda

  1. 1
    Připravte se na to, že budete chodit na sezení každý týden, dokud se šišlání nezbavíte. Logopedie vám neposkytne okamžité zlepšení. Dobří a zkušení logopedové vaše dítě naučí vypěstovat si nové zvyky. Čím častěji budete na sezení chodit, tím dříve se šišlání zbavíte. [16]
    • Sezení u logopeda trvají většinou 20-60 minut.
    • Některé kliniky nabízejí skupinovou terapii, což vám umožní zbavit se strachu z neúspěchu. [17]
  2. 2
    Připravte se na to, že budete muset lékaři říct svoji zdravotní anamnézu a probrat s ním řeč svého dítěte. Budete muset zjistit příčinu šišlání svého dítěte. Někteří lidé se s šišláním narodí, ale v některých případech jde o důsledek nějaké nemoci, nebo komplikace při porodu. Vezměte si s sebou všechny své lékařské záznamy. Zkušený logoped by neměl nic zanedbat.
    • Rodiče jsou při léčbě šišlání u dětí velmi důležití – očekávejte, že vás logoped zapojí do celého procesu léčby. [18]
  3. 3
    Připravte se na úvodní vyšetření, což je v podstatě pouze krátký rozhovor, nebo série slovních testů. Aby mohl logoped určit správnou léčbu, bude si muset poslechnout, jak mluvíte. Obecně jde o několik jednoduchých otázek, nebo opakování určitých slov. Možná budete muset podstoupit také orální motorické vyšetření, což je série cvičení, která lékaři ukážou, jak se vaše ústa při mluvení pohybují.
    • Pokud jste s sebou přivedli své dítě, lékař se bude chtít podívat, jak si hraje samo, jak si hraje s vámi a jak si hraje s ostatními dětmi. Je důležité slyšet dítě mluvit přirozeně a bez nátlaku.
    • Možná budete muset svůj projev nahrávat, abyste mohli trénovat a učit se ze svých chyb. [19]
  4. 4
    Připravte se na to, že budete u logopeda muset trénovat správnou výslovnost. Až lékař provede diagnózu, začne vaše problémy napravovat. Většinou jde o opakování slov, která vám bude přeříkávat. Terapeut řekne slovo a vy ho budete muset zopakovat. Budete napodobovat jeho pohyby a zvuky. Možná dostanete do ruky zrcadlo, abyste mohli sledovat, jak se vaše ústa pohybují.
  5. 5
    Připravte se na to, že budete dostávat domácí úkoly. Mnoho z těchto cvičení budete muset pravidelně trénovat doma. Očekávejte, že vám logoped poskytne seznam cviků, které budete muset provádět doma. [20]
  6. 6
    Připravte se na to, že se budete léčit několik týdnů. Budete si muset vytvořit nové strategie řeči a zvyky, což nějakou dobu potrvá. Nedejte se odradit, pokud vám to zabere několik měsíců, nebo i let. Až se to naučíte a zbavíte se šišlání, budete rádi, že jste to nevzdali.
    • Každý postupuje svojí vlastní rychlostí – někteří lidé se odnaučí šišlat již za měsíc, jiným to může trvat i více než rok.
    • Požádejte logopeda o cvičení, která budete moci provádět doma.
    Reklama

Tipy

  • Mějte trpělivost. Bude trvat několik týdnů, než se odnaučíte šišlat v běžném rozhovoru.
  • Pokud trpíte jiným druhem šišlání, než jaké popisujeme v tomto článku, objednejte se k logopedovi. Existuje několik dalších typů šišlání. V tomto článku se zabýváme pouze těmi nejčastějšími.
Reklama

Varování

  • Když budete mluvit s úsměvem příliš dlouho, bude vás bolet čelist a mohli byste začít drtit zuby, což by vám znemožnilo provádět logopedická cvičení. Když se vám to stane, přestaňte trénovat a promasírujte si krouživými pohyby čelist, abyste ji uvolnili.
Reklama

O tomto wikiHow

Iddo DeVries, MA-SLP
Spoluautorem článku je :
Řečový a jazykový patolog
Spoluautorem tohoto článku je Iddo DeVries, MA-SLP, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 10 076 krát
Stránka byla zobrazena 10 076 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama