Jak se zbavit škytavky

V tomto článku:Dýchání a polykáníJídlo a pitíCvičení a pohybZbavte se škytavky pomocí obyčejných věcíJak řešit dlouhodobé nebo časté škytáníReference

Lékaři sice tvrdí, že tipy na škytavku jsou jen staré babské povídačky, které nefungují, ale jiní lidé zase říkají, že jim jejich tipy vždy pomohou. Některé z tipů jsou ale založeny na vědeckých podkladech. Záleží na vás, kterou z mnoha metod si vyberete. Jistě najdete nějakou, která zafunguje. Zde je seznam těchto metod.

1
Dýchání a polykání

 1. 1
  Nadechujte se co nejvíce zhluboka. Žádný vzduch nepusťte ven a polkněte. Pokud se můžete nadechnout ještě více, udělejte to. Polykejte tak dlouho, dokud už to nebude možné.
  • Pokud už nemůžete více polknout, pomalu vydechněte. Tím by se mělo vaše dýchání upravit.
 2. 2
  Zkuste polykat s otevřenou pusou. Otevřete pusu a nechejte ji otevřenou několik minut. Pokud chcete polknout, udělejte to, ale snažte se udržet pusu stále otevřenou.
  • KPolykejte vzduch, hlavně pokud máte pocit, že na vás jde škytavka. Několikrát si pravděpodobně škytnete, ale během tří minut by se to mělo upravit.
  • Nemějte oblečeného nic úzkého přes hrudník. Pokud něco takového máte, svlečte si to.
 3. 3
  Představte si, že dýcháte „osmičkově“. Výdech na konci jemně zpomalte a otočte ho v nádech. Potom si v hlavě přestavujte, že se vzduch pohybuje ve tvaru osmiček.
  • Většinou to funguje hned, za několik chvil se škytání zbavíte.
 4. 4
  Protáhněte si bránici. Dýchejte pomalu a vdechujte tak dlouho, dokud nebudete už moci a snažte se roztáhnout vzduchem dutinu břišní. Protahujete si bránici, což může škytání úplně zastavit.
  • Zadržte dech na 30 vteřin. Pomalu vydechujte, dokud nebudete mít plíce prázdné. Opakujte 4-5x, dokud se nebudete cítit lépe.
 5. 5
  Použijte uši a jazyk. Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechujte. Snažte se vydechnout co nejvíce vzduchu (dokud se nebudete muset zase nadechnout). Potom se nadechněte a vyplázněte jazyk. Zadržte dech a zacpěte si nos asi na 40 vteřin. Přitom si prsty držte uši.
  • Pomalu vydechujte. Pokud to nepomohlo, zkuste to znovu.
 6. 6
  Simulujte dýchání. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Přitom si zacpěte nos a zavřete pusu. Nyní pohybujte bránicí tak, jako kdybyste rychle dýchali.
  • Jakmile budete potřebovat vzduch, nadechněte se. Opakujte podle potřeby.

2
Jídlo a pití

 1. 1
  Použijte vodu. Naplňte si sklenici vodou, zacpěte si uši a začněte vodu pít. Nikdo neví, proč to funguje, ale je to jako byste „polykali“ svoji škytavku. Tato metoda funguje většinou nejlépe (takže trvá jen chvíli se škytavky zbavit) u malých dětí a mladých lidí. Starší lidé možná budou muset postup několikrát opakovat.
 2. 2
  Zahrajte si na barmana. Dejte si na kousek citronu 4-5 kapek angostury a snězte tento kousek citronu. Můžete přidat i trochu cukru, aby to chutnalo lépe.
  • Citron vyvolá v těle stejnou reakci, jako když vás někdo vyleká. Tím se škytavky zbavíte.
  • Pokud nemáte angosturu, zkuste samotný kousek citronu.
 3. 3
  Použijte brčka. Vezměte si sklenici vody a dvě brčka. Jedno brčko dejte do sklenice jako normálně a to druhé přitiskněte z vnější strany na sklenici. Obě brčka si dejte do pusy a pijte jako normálně. Snažte se hltat co největší doušky.
 4. 4
  Napijte se láku z okurek nebo octa. Vypijte asi půlku lžičky každých 710 vteřin. Nechutná vám to? Alespoň budete mít větší motivaci!
 5. 5
  Dejte si lžičku cukru. Půjde vám to snadněji a také vás to zbaví škytání. Lžičku cukru nebo medu si držte v puse asi 5 vteřin. Potom spolkněte a napijte se trochy vody.
  • Pokud to hned nezafunguje, nejezte další lžičky cukru. Zkuste raději nějakou jinou metodu.
 6. 6
  Jezte burákové máslo. Vezměte si velkou lžíci burákového másla a dejte si ji do pusy na 5-10 vteřin. Potom polkněte bez kousání. Sliny již máslo trochu rozložily a bude se snadněji polykat.
  • Můžete použít také například nutellu. Cokoli se stejnou konzistencí bude stačit.
 7. 7
  Zkuste sůl. Spolkněte jednu lžičku soli a potom se napijte vody. Snažte se dýchat pomalu a zůstat uvolnění.
 8. 8
  Pijte vzhůru nohama. Naplňte si sklenici nebo lahev vodou asi do poloviny. Lehněte si s hlavou dolů, nebo se předkloňte. Trochu se napijte a hned polkněte. Pokud se škytavka nevytratí, zkuste to znovu.

3
Cvičení a pohyb

 1. 1
  Zkuste rotační metodu. Nejprve si zacpěte nos. Potom se začněte otáčet ve směru hodinových ručiček a zpívejte si třeba halí belí.
  • Opakujte asi 5x. Až skončíte, začněte se hned točit v opačném směru a zpívejte jinou písničku. Díky zpívání se budete nadechovat pravidelně a hlouběji.
 2. 2
  Probuďte své tělo. Ne delší chvíli si lehněte. Potom se co nejrychleji zase zvedněte. Tedy pouze v případě, že jste si tak škytavku nepřivodili.
  • Pokud to nefunguje, zkuste naopak déle stát a potom si rychle lehnout.
 3. 3
  Zkuste trik letušek. Najděte si židli s rovným opěradlem a sedněte si tak, že budete záda tlačit pevně do opěradla. Pomalu se předklánějte a překřižte ruce před tělem – stejně, jako když letušky předvádějí, jak se skrčit v případě pádu letadla.
  • Jemně a pomalu zmáčkněte rukama tělo a zadržte dech na 5-10 vteřin. Potom se pomalu zvedněte a v případě potřeby opakujte.
   • Pokud trpíte problémy se zády, tuto metodu nedoporučujeme.
 4. 4
  Krkejte. Polykejte vzduch tak dlouho, až budete muset krkat. Nakonec toho dosáhnete. Restujete tím svůj bloudivý nerv a zbavíte se škytavky.
 5. 5
  Zkuste kašlat. Počítejte vteřiny mezi každým škytnutím. Až ucítíte, že přijde škytnutí, nahlas zakašlejte nebo zakřičte. Zopakujte podle potřeby 3-4x.
 6. 6
  Zastavte si vzduch v krku. Rychle se nadechněte co nejvíce a potom se podívejte dolů a ohněte krk. Zůstaňte v této poloze 10-20 vteřin a tlačte vzduch směrem dolů.
  • Vraťte se do původní polohy a myslete na to, jak vám vzduch zůstává v plicích. Tím narušíte cyklus škytání a zbavíte se škytavky!
 7. 7
  Požádejte kamaráda, aby vás polechtal, pokud jste lechtiví. Naprosto se tím rozptýlíte a nebudete myslet na škytání.
  • Může to trvat až půl minuty. Dokážete to vydržet? Pokud ne, nechejte se něčím vylekat. Musíte být ale skutečně překvapení, abyste se zarazili a změnili dýchání.
 8. 8
  Použijte své ušní lalůčky! Na co je vůbec máme? Vypijte hlt vody, ale nepolykejte ji. Nechejte si ji v puse. Potom si zatáhněte za oba ušní lalůčky najednou a zakloňte se. Polkněte a hotovo – škytavka je pryč!
 9. 9
  Všechno zavřete. Dejte si palce na uši a zavřete si je. Potom si malíčky zacpěte nos. Nakonec zavřete oči, zhluboka se nadechněte a snažte se zadržet dech na co nejdéle.
  • Po tomto cvičení se snažte dýchat normálně. Přirozená reakce bude dýchat rychle a ztěžka, což změní vaše dýchání a zbaví vás škytavky.
 10. 10
  Protahujte se. Stoupněte si a dejte nohy kousek od sebe. Palec si chytněte do dlaně druhé ruky a natáhněte ruce před sebe. Zvedněte bradu, dívejte se nahoru a protahujte si ruce nad hlavu. Zatínejte přitom břišní svaly a zhluboka dýchejte.
  • Pokud nemáte škytavku, je možné, že potom začnete zívat.

4
Zbavte se škytavky pomocí obyčejných věcí

 1. 1
  Kousejte tužku. Měli byste ji mít rovně mezi zuby. Potom vypijte sklenici vody a tužku mějte stále mez zuby. To se snadno řekne, že?
  • Vypijte co nejvíce vody tak, aby vám tužka nevypadla. Když nevypijete sklenici celou, nevadí. Jen si dejte několik hltů.
 2. 2
  Zkuste vyjednávat. Pokud nějaký váš kamarád trpí škytavkou, řekněte mu, že mu dáte 200,-, když škytne hned teď. Pravděpodobně zjistíte, že to není možné. A když ano, bude mít alespoň nějakou útěchu za to, že se mu nedaří přestat.
  • V takové situaci se z toho jistě můžete vykroutit. Pokud ale kamaráda škytavka bolí, měli byste ho alespoň obejmout.
 3. 3
  Zkuste párátko. Rozlomte párátko napůl a jednu půlku dejte do sklenice vody. Pomalu pijte vodu a snažte se nespolknout párátko. Z nějakého důvodu soustředění při pití zabrání škytání.
 4. 4
  Vezměte si papírový sáček. Experti říkají, že když budete dýchat do sáčku, budete vdechovat více oxidu uhličitého a zabráníte tak dalšímu škytání, protože tělo si bude muset šetřit kyslík. Když bude mít tělo na práci důležitější věci, škytavka přestane. [1]
  • Dýchejte zhluboka a pomalu. Když míte škytavku, to poslední, co byste měli dělat je hyperventilovat. To byste si ji ještě zhoršili.
 5. 5
  Zkuste papírové kapesníky. Vezměte si sklenici vody a dejte si přes ni ubrousek. Snažte se vypít přes ubrousek co nejvíce vody. Když budete muset více sát, zaměstnáte svaly a škytavka přestane.

5
Jak řešit dlouhodobé nebo časté škytání

 1. 1
  Pokud škytáte déle než 48 hodin, navštivte lékaře. Existuje několik léků, které vám mohou pomoci od škytavky.
  • Chlorpromazine neboli Thorazine, je nejčastěji používaný lék na škytavku a hodí se nejlépe pro krátkodobé použití.
  • Metoclopramid (na trhu pod jménem Reglan) – tento lék se používá nejčastěji pro vyprázdnění žaludku, ale funguje také na škytavku.
  • Baclofen – lék na uvolnění svalů, který také vyléčí škytavku.
  • Další méně běžné léky, které se předepisují, jsou léky proti záchvatům, amitriptylin, stimulanty a léky proti srdeční arymii.
   • Dva dny ještě nic není. Charles Osbourne ze státu Iowa škytal 68 let. Zemřel hned po tom, co škytat přestal. [2] Možná ho jeho škytavka udržovala naživu.
 2. 2
  Jezte později. Z nějakého důvodu pomalejší žvýkání pomáhá bojovat proti škytavce. Říká se, že mezi kousky jídla polykáte také vzduch a proto jste dříve přejedení a cítíte se těžce. Když budete jíst pomaleji a více žvýkat, možná přestanete škytat.
  • Také vám to může pomoci zhubnout. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou![1]
 3. 3
  Jezte a pijte s mírou. Někteří lidé věří, že když budete příliš mnoho jíst a pít, začnete škytat, protože vám tím tělo dává najevo, že potřebuje čas všechno zpracovat. Pokud škytáte často po jídle, zkuste jíst méně a také pomaleji.
  • To samé platí i pro pití. Když budete příliš pít, podráždíte si jícen. Nic z toho není pro vaše tělo dobré. Také se vyhněte alkoholu a ostrým jídlům, ta také narušují jícen. [1]

Tipy

 • Můžete nahradit cukr sladkými bonbony nebo čokoládou. Zkuste pokousat hrst čokoládových bonbonů a najednou je všechny spolknout. Pozor abyste se neudusili. Také můžete vyzkoušet med. Některým lidem více chutná a také je přírodnější a zdravější.
 • Když budete mít otevřenou pusu, budete škytat hlasitě. Snažte se pusu udržet zavřenou.
 • Je v pořádku dýchat mezi polykáním, ale snažte se v tom udržet nějakou rovnováhu.
 • Škytání je způsobeno křečemi bránice, což je sval, který ovládá dýchání. Každá svalová křeč jde vyřešit kontrolovaným a pomalým protáhnutím svalu.
 • Čím více vody dokážete najednou vypít, tím lépe. Větší hlty znamenají, že se škytavky zbavíte rychleji.
 • Neexistuje žádná 100% metoda na zbavení se škytavky. Pokud nic nefunguje, budete muset počkat až to přejde.

Varování

 • Dlouhotrvající škytavka může mít zdravotní příčiny a vždy je dobré navštívit lékaře. Může vám udělat krevní testy a ultrazvuk. Možné příčiny jsou bakterie nebo selhání jater (u toho byste měli i jiné příznaky). Při každé abnormalitě raději zajděte k lékaři.
 • Pokud spolykáte moc vzduchu, možná vás bude trochu bolet břicho. Jakmile si ale krknete, zlepší se to.


Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Obecné zdraví

V jiných jazycích:

English: Cure Hiccups, Español: quitar el hipo, Deutsch: Schluckauf loswerden, Português: Curar Soluços, Nederlands: Snel van de hik afkomen, Français: guérir le hoquet, Italiano: Curare il Singhiozzo, 中文: 治疗打嗝, Русский: избавиться от икоты, 日本語: しゃっくりをとめる, Bahasa Indonesia: Menyembuhkan Cegukan, العربية: علاج الفُواق, हिन्दी: हिचकियों का इलाज करें, Tiếng Việt: Chữa Nấc cụt, 한국어: 딸꾹질 멈추는 방법, ไทย: รักษาอาการสะอึก, Türkçe: Hıçkırık Nasıl Durdurulur

Stránka byla zobrazena 9 408 krát.
Byl tento článek přesný?