Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lékaři sice tvrdí, že tipy na škytavku jsou jen staré babské povídačky, které nefungují, ale jiní lidé zase říkají, že jim jejich tipy vždy pomohou. Některé z tipů jsou ale založeny na vědeckých podkladech. Záleží na vás, kterou z mnoha metod si vyberete. Jistě najdete nějakou, která zafunguje. Zde je seznam těchto metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Dýchání a polykání

  1. 1
    Nadechujte se co nejvíce zhluboka. Žádný vzduch nepusťte ven a polkněte. Pokud se můžete nadechnout ještě více, udělejte to. Polykejte tak dlouho, dokud už to nebude možné.
    • Pokud už nemůžete více polknout, pomalu vydechněte. Tím by se mělo vaše dýchání upravit.
  2. 2
    Zkuste polykat s otevřenou pusou. Otevřete pusu a nechejte ji otevřenou několik minut. Pokud chcete polknout, udělejte to, ale snažte se udržet pusu stále otevřenou.
    • KPolykejte vzduch, hlavně pokud máte pocit, že na vás jde škytavka. Několikrát si pravděpodobně škytnete, ale během tří minut by se to mělo upravit.
    • Nemějte oblečeného nic úzkého přes hrudník. Pokud něco takového máte, svlečte si to.
  3. 3
    Představte si, že dýcháte „osmičkově“. Výdech na konci jemně zpomalte a otočte ho v nádech. Potom si v hlavě přestavujte, že se vzduch pohybuje ve tvaru osmiček.
    • Většinou to funguje hned, za několik chvil se škytání zbavíte.
  4. 4
    Protáhněte si bránici. Dýchejte pomalu a vdechujte tak dlouho, dokud nebudete už moci a snažte se roztáhnout vzduchem dutinu břišní. Protahujete si bránici, což může škytání úplně zastavit.
    • Zadržte dech na 30 vteřin. Pomalu vydechujte, dokud nebudete mít plíce prázdné. Opakujte 4-5x, dokud se nebudete cítit lépe.
  5. 5
    Použijte uši a jazyk. Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechujte. Snažte se vydechnout co nejvíce vzduchu (dokud se nebudete muset zase nadechnout). Potom se nadechněte a vyplázněte jazyk. Zadržte dech a zacpěte si nos asi na 40 vteřin. Přitom si prsty držte uši.
    • Pomalu vydechujte. Pokud to nepomohlo, zkuste to znovu.
  6. 6
    Simulujte dýchání. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Přitom si zacpěte nos a zavřete pusu. Nyní pohybujte bránicí tak, jako kdybyste rychle dýchali.
    • Jakmile budete potřebovat vzduch, nadechněte se. Opakujte podle potřeby.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Jídlo a pití

  1. 1
    Použijte vodu. Naplňte si sklenici vodou, zacpěte si uši a začněte vodu pít. Nikdo neví, proč to funguje, ale je to jako byste „polykali“ svoji škytavku. Tato metoda funguje většinou nejlépe (takže trvá jen chvíli se škytavky zbavit) u malých dětí a mladých lidí. Starší lidé možná budou muset postup několikrát opakovat.
  2. 2
    Zahrajte si na barmana. Dejte si na kousek citronu 4-5 kapek angostury a snězte tento kousek citronu. Můžete přidat i trochu cukru, aby to chutnalo lépe.
    • Citron vyvolá v těle stejnou reakci, jako když vás někdo vyleká. Tím se škytavky zbavíte.
    • Pokud nemáte angosturu, zkuste samotný kousek citronu.
  3. 3
    Použijte brčka. Vezměte si sklenici vody a dvě brčka. Jedno brčko dejte do sklenice jako normálně a to druhé přitiskněte z vnější strany na sklenici. Obě brčka si dejte do pusy a pijte jako normálně. Snažte se hltat co největší doušky.
  4. 4
    Napijte se láku z okurek nebo octa. Vypijte asi půlku lžičky každých 710 vteřin. Nechutná vám to? Alespoň budete mít větší motivaci!
  5. 5
    Dejte si lžičku cukru. Půjde vám to snadněji a také vás to zbaví škytání. Lžičku cukru nebo medu si držte v puse asi 5 vteřin. Potom spolkněte a napijte se trochy vody.
    • Pokud to hned nezafunguje, nejezte další lžičky cukru. Zkuste raději nějakou jinou metodu.
  6. 6
    Jezte burákové máslo. Vezměte si velkou lžíci burákového másla a dejte si ji do pusy na 5-10 vteřin. Potom polkněte bez kousání. Sliny již máslo trochu rozložily a bude se snadněji polykat.
    • Můžete použít také například nutellu. Cokoli se stejnou konzistencí bude stačit.
  7. 7
    Zkuste sůl. Spolkněte jednu lžičku soli a potom se napijte vody. Snažte se dýchat pomalu a zůstat uvolnění.
  8. 8
    Pijte vzhůru nohama. Naplňte si sklenici nebo lahev vodou asi do poloviny. Lehněte si s hlavou dolů, nebo se předkloňte. Trochu se napijte a hned polkněte. Pokud se škytavka nevytratí, zkuste to znovu.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Cvičení a pohyb

  1. 1
    Zkuste rotační metodu. Nejprve si zacpěte nos. Potom se začněte otáčet ve směru hodinových ručiček a zpívejte si třeba halí belí.
    • Opakujte asi 5x. Až skončíte, začněte se hned točit v opačném směru a zpívejte jinou písničku. Díky zpívání se budete nadechovat pravidelně a hlouběji.
  2. 2
    Probuďte své tělo. Ne delší chvíli si lehněte. Potom se co nejrychleji zase zvedněte. Tedy pouze v případě, že jste si tak škytavku nepřivodili.
    • Pokud to nefunguje, zkuste naopak déle stát a potom si rychle lehnout.
  3. 3
    Zkuste trik letušek. Najděte si židli s rovným opěradlem a sedněte si tak, že budete záda tlačit pevně do opěradla. Pomalu se předklánějte a překřižte ruce před tělem – stejně, jako když letušky předvádějí, jak se skrčit v případě pádu letadla.
    • Jemně a pomalu zmáčkněte rukama tělo a zadržte dech na 5-10 vteřin. Potom se pomalu zvedněte a v případě potřeby opakujte.
      • Pokud trpíte problémy se zády, tuto metodu nedoporučujeme.
  4. 4
    Krkejte. Polykejte vzduch tak dlouho, až budete muset krkat. Nakonec toho dosáhnete. Restujete tím svůj bloudivý nerv a zbavíte se škytavky.
  5. 5
    Zkuste kašlat. Počítejte vteřiny mezi každým škytnutím. Až ucítíte, že přijde škytnutí, nahlas zakašlejte nebo zakřičte. Zopakujte podle potřeby 3-4x.
  6. 6
    Zastavte si vzduch v krku. Rychle se nadechněte co nejvíce a potom se podívejte dolů a ohněte krk. Zůstaňte v této poloze 10-20 vteřin a tlačte vzduch směrem dolů.
    • Vraťte se do původní polohy a myslete na to, jak vám vzduch zůstává v plicích. Tím narušíte cyklus škytání a zbavíte se škytavky!
  7. 7
    Požádejte kamaráda, aby vás polechtal, pokud jste lechtiví. Naprosto se tím rozptýlíte a nebudete myslet na škytání.
    • Může to trvat až půl minuty. Dokážete to vydržet? Pokud ne, nechejte se něčím vylekat. Musíte být ale skutečně překvapení, abyste se zarazili a změnili dýchání.
  8. 8
    Použijte své ušní lalůčky! Na co je vůbec máme? Vypijte hlt vody, ale nepolykejte ji. Nechejte si ji v puse. Potom si zatáhněte za oba ušní lalůčky najednou a zakloňte se. Polkněte a hotovo – škytavka je pryč!
  9. 9
    Všechno zavřete. Dejte si palce na uši a zavřete si je. Potom si malíčky zacpěte nos. Nakonec zavřete oči, zhluboka se nadechněte a snažte se zadržet dech na co nejdéle.
    • Po tomto cvičení se snažte dýchat normálně. Přirozená reakce bude dýchat rychle a ztěžka, což změní vaše dýchání a zbaví vás škytavky.
  10. 10
    Protahujte se. Stoupněte si a dejte nohy kousek od sebe. Palec si chytněte do dlaně druhé ruky a natáhněte ruce před sebe. Zvedněte bradu, dívejte se nahoru a protahujte si ruce nad hlavu. Zatínejte přitom břišní svaly a zhluboka dýchejte.
    • Pokud nemáte škytavku, je možné, že potom začnete zívat.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Zbavte se škytavky pomocí obyčejných věcí

  1. 1
    Kousejte tužku. Měli byste ji mít rovně mezi zuby. Potom vypijte sklenici vody a tužku mějte stále mez zuby. To se snadno řekne, že?
    • Vypijte co nejvíce vody tak, aby vám tužka nevypadla. Když nevypijete sklenici celou, nevadí. Jen si dejte několik hltů.
  2. 2
    Zkuste vyjednávat. Pokud nějaký váš kamarád trpí škytavkou, řekněte mu, že mu dáte 200,-, když škytne hned teď. Pravděpodobně zjistíte, že to není možné. A když ano, bude mít alespoň nějakou útěchu za to, že se mu nedaří přestat.
    • V takové situaci se z toho jistě můžete vykroutit. Pokud ale kamaráda škytavka bolí, měli byste ho alespoň obejmout.
  3. 3
    Zkuste párátko. Rozlomte párátko napůl a jednu půlku dejte do sklenice vody. Pomalu pijte vodu a snažte se nespolknout párátko. Z nějakého důvodu soustředění při pití zabrání škytání.
  4. 4
    Vezměte si papírový sáček. Experti říkají, že když budete dýchat do sáčku, budete vdechovat více oxidu uhličitého a zabráníte tak dalšímu škytání, protože tělo si bude muset šetřit kyslík. Když bude mít tělo na práci důležitější věci, škytavka přestane. [1]
    • Dýchejte zhluboka a pomalu. Když míte škytavku, to poslední, co byste měli dělat je hyperventilovat. To byste si ji ještě zhoršili.
  5. 5
    Zkuste papírové kapesníky. Vezměte si sklenici vody a dejte si přes ni ubrousek. Snažte se vypít přes ubrousek co nejvíce vody. Když budete muset více sát, zaměstnáte svaly a škytavka přestane.
    Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Jak řešit dlouhodobé nebo časté škytání

  1. 1
    Pokud škytáte déle než 48 hodin, navštivte lékaře. Existuje několik léků, které vám mohou pomoci od škytavky.
    • Chlorpromazine neboli Thorazine, je nejčastěji používaný lék na škytavku a hodí se nejlépe pro krátkodobé použití.
    • Metoclopramid (na trhu pod jménem Reglan) – tento lék se používá nejčastěji pro vyprázdnění žaludku, ale funguje také na škytavku.
    • Baclofen – lék na uvolnění svalů, který také vyléčí škytavku.
    • Další méně běžné léky, které se předepisují, jsou léky proti záchvatům, amitriptylin, stimulanty a léky proti srdeční arymii.
      • Dva dny ještě nic není. Charles Osbourne ze státu Iowa škytal 68 let. Zemřel hned po tom, co škytat přestal. [2] Možná ho jeho škytavka udržovala naživu.
  2. 2
    Jezte později. Z nějakého důvodu pomalejší žvýkání pomáhá bojovat proti škytavce. Říká se, že mezi kousky jídla polykáte také vzduch a proto jste dříve přejedení a cítíte se těžce. Když budete jíst pomaleji a více žvýkat, možná přestanete škytat.
    • Také vám to může pomoci zhubnout. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou![1]
  3. 3
    Jezte a pijte s mírou. Někteří lidé věří, že když budete příliš mnoho jíst a pít, začnete škytat, protože vám tím tělo dává najevo, že potřebuje čas všechno zpracovat. Pokud škytáte často po jídle, zkuste jíst méně a také pomaleji.
    • To samé platí i pro pití. Když budete příliš pít, podráždíte si jícen. Nic z toho není pro vaše tělo dobré. Také se vyhněte alkoholu a ostrým jídlům, ta také narušují jícen. [1]
    Reklama

Tipy

  • Můžete nahradit cukr sladkými bonbony nebo čokoládou. Zkuste pokousat hrst čokoládových bonbonů a najednou je všechny spolknout. Pozor abyste se neudusili. Také můžete vyzkoušet med. Některým lidem více chutná a také je přírodnější a zdravější.
  • Když budete mít otevřenou pusu, budete škytat hlasitě. Snažte se pusu udržet zavřenou.
  • Je v pořádku dýchat mezi polykáním, ale snažte se v tom udržet nějakou rovnováhu.
  • Škytání je způsobeno křečemi bránice, což je sval, který ovládá dýchání. Každá svalová křeč jde vyřešit kontrolovaným a pomalým protáhnutím svalu.
  • Čím více vody dokážete najednou vypít, tím lépe. Větší hlty znamenají, že se škytavky zbavíte rychleji.
  • Neexistuje žádná 100% metoda na zbavení se škytavky. Pokud nic nefunguje, budete muset počkat až to přejde.
Reklama

Varování

  • Dlouhotrvající škytavka může mít zdravotní příčiny a vždy je dobré navštívit lékaře. Může vám udělat krevní testy a ultrazvuk. Možné příčiny jsou bakterie nebo selhání jater (u toho byste měli i jiné příznaky). Při každé abnormalitě raději zajděte k lékaři.
  • Pokud spolykáte moc vzduchu, možná vás bude trochu bolet břicho. Jakmile si ale krknete, zlepší se to.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 24 897 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 24 897 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama