Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdo se nenarodí s dobrou nebo špatnou pověstí. Svou pověst si budujeme postupně prostřednictvím svého chování a vztahů s ostatními lidmi. Pokud s lidmi zacházíte s despektem, nebo se chováte špatně, je vaše pověst nejspíš mizerná. Špatnou reputaci můžete získat také tehdy, když o vás lidé šíří drby a mluví o vás negativně – pak je úplně jedno, že se sami chováte hezky. Napravit špatnou pověst chce čas, upřímnost a snahu. Požádejte o radu své přátele a rodinu. Plánujte si svou budoucnost. Snažte se být dobrým člověkem a chovejte se k druhým lidem hezky.

Část 1
Část 1 ze 3:
Posuďte svou reputaci

  1. 1
    Napište si, jak sami sebe vnímáte. Pokud se dozvídáte, že máte špatnou pověst, zeptejte se sami sebe? Co jste udělali nebo neudělali? Změnil se od té doby váš přístup?[1] Jaký máte sami ze sebe pocit, Napište si, jak můžete zlepšit věci, které se vám na vás nelíbí. Zamyslete se také nad tím, jak být hrdí na věci, které se vám líbí, ať už to jsou vaše vlastnosti nebo třeba styl oblékání.
    • Například, pokud máte špatnou pověst kvůli svému stylu oblečení, ale vám samotným se líbí, je to v pořádku. Neděláte nic špatného, když vyjadřujete svou individualitu. Naopak, když se naučíte vyjádřit sami sebe, získáte důležitou dovednost. Můžete se pokusit druhým vysvětlit, proč nosíte to, co nosíte, ať už důvody souvisejí s vaším náboženstvím nebo zájmem o nějakou subkulturu, třeba punkovou hudbu. Postavit se šikaně a tlaku okolí je těžké, ale držet se svých zásad a být sami sebou, to za to stojí.
  2. 2
    Požádejte o názor kamarády a rodinu. Vaši blízcí vám mohou nabídnout klíčový pohled na vaši osobnost a pověst. Slyšeli i oni negativní názory na vás? Jsou ty příběhy pravdivé? Pokud je na nich něco pravdy, požádejte své přátele a příbuzné o radu, jak se změnit a jak škodu napravit..[2]
    • Třeba nakonec zjistíte, že vaše pověst není tak pošramocená, jak si myslíte.[3] It is still important to be introspective.
  3. 3
    Uvědomte si, že vaše špatná pověst se vlastně vůbec nemusí týkat vás. Občas se bohužel stane, že o vás lidé šíří klepy a negativní prohlášení, která vaši pověst poškodí. Mohou to dělat proto, že sami mají předsudky a cítí se nejistě.[4]
    • Ženy jsou často vystaveny osočování z promiskuity jen proto, jak se oblékají a chovají. Například možná jen díky tomu, že jsou vaše oblíbené džíny poměrně obepnuté, nebo ráda nosíte trika a halenky s velkým výstřihem, získáte pověst „coury“ nebo „běhny“, přesto, že na vyjádření sebe sama skrze módu a oblečení není vůbec nic špatného.[5] Studie ukazují, že ženy se takto o jiných ženách vyjadřují stejně často, jako muži.[6] Tento způsob pohledu má původ v hluboce zakořeněných sexistických a kulturních tradicích, které věří, že ženské tělo je předmětem veřejného komentování. Může být těžké si uvědomit, že tyto zraňující poznámky nemají nic společného s tím, jaká opravdu jste.[7]
    • S tímto druhem reputace je velmi těžké se vyrovnat, protože je velmi zraňující a nefér. Musíte se rozhodnout, do jaké míry se rozhodnete podvolit společenským normám, a jak moc vám záleží na sebevyjádření. Může vám pomoci promluvit si s terapeutem.
  4. 4
    Zhodnoťte své vztahy. Zamyslete se nad tím, kdo jsou vaši přátelé. Zlepšují vaši pověst, nebo ji zhoršují? Pokud přispívají k vaší špatné pověsti, najděte si nové kamarády. Přidejte se k nějakému klubu nebo dobrovolnické skupině. Vybírejte si lidi, kteří jsou zapojeni do pozitivní, užitečné činnosti. Obklopte se přáteli, které obdivujete. Dodejte svým starým přátelům odvahu, aby se také změnili.[8]
    • Lidé velmi snadno "chytají" emoce skupiny, se kterou tráví čas. Pokud se vaše skupina nebo vaši přátelé chovají špatně, tak se na vás jejich chování přenese, i když vy sami jste v jádru hodný člověk. Naopak pokud budete trávit čas hodnými, milými lidmi s dobrou pověstí, jejich chování a jejich pocity pozitivně ovlivní i vás.[9]
  5. 5
    Zamyslete se nad tím, jak se prezentujete na internetu. V digitálním věku je důležité udržovat si dobrou pověst i na síti. Zaměstnavatelé, učitelé z vysokých škol a mnoho jiných lidí si ověří vaše veřejné profily, aby se dozvěděli, kdo jste.[10] Zadejte si do vyhledávače svoje jméno, abyste se podívali, jaké odkazy jsou s vámi spojeny. Jsou první výsledky lichotivé, jako třeba profesionální profil na síti LinkedIn? Ve vašem internetovém životě se odráží váš skutečný život, takže si na něm dávejte záležet.
    • Smažte negativní veřejné statusy na sociálních sítích. Sdílejte raději hezké věci.[11] Pokud vás vaše profily na sociálních sítích vykreslují jako dobrého člověka, bude pro ostatní těžší uvěřit lžím a klepům, které vás staví do špatného světla.
    • Nezapomeňte, že k vaší reputaci přispívají i recenze. Pokud jste ve svém hodnocení služeb nebo firem zlí či vulgární, odrazí se to negativně na vaší pověsti. Pokud musíte napsat ne zrovna dobré hodnocení, kritizujte konstruktivně a slušně. Například když napíšete, že „Kavárna Dva Šálky stojí ZA HOUBY a všichni tam JSOU K NIČEMU“ – nic tím nezískáte, lidé si jenom budou myslet, že jste nevychovaní a zlí. Místo toho raději napište „Když jsem si u Dvou Šálků posledně kupoval kávu, třikrát popletli mou objednávku a baristka byla opravdu protivná. Vážně mě to zklamalo a začnu na kávu chodit někam jinam.“ Pořád jste řekli, co jste chtěli, ale řekli jste to vyzrálým, dospělým způsobem.
    • Pokud často sdílíte věci, se kterými má mnoho lidí problém, jako je třeba užívání drog, zvažte, že je sdílet přestanete (nebo si nastavíte soukromí tak, aby je viděli jen vybraní přátelé).
    • Kontrolujte, v jakých příspěvcích vás na sociálních sítích ostatní označují. Označení, které vám připadá nevhodné, nebo které nechcete, aby viděl váš zaměstnavatel či učitel, raději odstraňte.
    • Nastavte si své soukromí na stránkách jako je Facebook pouze na „blízcí přátelé“ nebo „přátelé“. Negativitu rozhodně neukazujte veřejně.
    • Bez ohledu na nastavení soukromí nikdy nepište na internetu nepravdivé nebo zraňující věci o druhých lidech. Zrovna tak neposílejte texty, fotky a emaily, které mají závadný obsah. Nechcete se přece podílet na kyberšikaně.[12]
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Zlepšete svou pověst

  1. 1
    Jednejte rychle. Pokud se doslechnete, že vaše pověst utrpěla, okamžitě se to snažte napravit.[13] Rychle se vraťte k pořádnému životu, aby byla škoda co nejmenší.
    • Uvědomte si, co je potřeba udělat. Záleží to samozřejmě na tom, jakou pověst jste si vybudovali. Například pokud máte špatnou pověst coby tyran, který šikanuje druhé, přestaňte ostatní trápit a trvat na tom, že bude po vašem. Můžete se třeba přihlásit jako dobrovolník k doučování mladších dětí, abyste svou pověst napravili. Rozdělte si to, co nazýváte „špatnou pověstí“ na menší části: vaše reputace coby tyrana může například znamenat, že si lidé myslí, že jste zlí, manipulativní, sebestřední a máte problém s agresivitou. Abyste se špatné pověsti zbavili, budete se muset vypořádat se všemi těmito aspekty.
    • Napište si seznam nutných kroků, které vám pomohou. Pokud máte pověst opravdu hodně špatnou, může její napravení vyžadovat rozsáhlejší akci. Například jestliže máte pověst flákače, který nikdy nebere nic vážně, bude vás to stát dost času a úsilí, přesvědčit lidi, že jste se změnili. Zvažte své možnosti – nastavovat si budík, abyste chodili do školy včas, hlásit se k dobrovolným úkolům, aby učitelé viděli vaši snahu, a odevzdávat zadané úkoly včas, abyste dali najevo zodpovědnost.
    • Nepanikařte, ale ani nečekejte příliš dlouho, než se pokusíte věci změnit.
    • Promluvte si s někým dospělým a požádejte o radu, jak svou pověst zlepšit. Objektivní názor vám může pomoci vidět věci v jiném světle.
  2. 2
    Usmiřte se s lidmi, kterým jste ublížili. Popovídejte si s těmi, ke kterým jste se zachovali ošklivě. Omluvte se jim za své chování. Řekněte tomu druhému, že si ho vážíte a že chcete na vašem vztahu zapracovat. Požádejte o odpuštění. Můžete například říct „Šárko, mrzí mě, že jsem o tobě rozšířila ten drb. Ráda bych, abychom dál zůstaly kamarádky. Jak můžu svou chybu napravit?“ Buďte ve své snaze upřímní.[14]
    • Kromě omluvy nabídněte také způsob, jak chcete věci napravit. Ukážete tím, že se neomlouváte jen naoko. Pokud máte například špatnou pověst, protože neustále chodíte pozdě, nestačí jen říct „promiň, že chodím pozdě.“ Navrhněte konkrétně, jak se příště zachováte, například „Budu si dávat upomínky do telefonu a snažit se odcházet na schůzky o deset minut dříve, abych vždycky na setkání přišel včas. Je pro mě důležité, abys věděla, že si vážím tvého času a přátelství.“
    • Další příklad může být špatná pověst kvůli půjčování peněz a jejich nevracení zpátky. Je sice fajn se za takové jednání omluvit, ale snaha zůstala na půl cesty. Abyste dali věci do pořádku, budete muset peníze vrátit. Pokud je momentálně nemáte, řekněte lidem, kterým dlužíte, že pracujete přesčas, abyste je vydělali. Sestavte spolu plán splátek a dodržte ho.
    • Můžete také věci urovnat nepřímo.[15] Pokud jste například něco rozbili a nedá se to opravit, můžete situaci zkusit vyřešit jiným způsobem. Jestliže byl například při vaší rychlé jízdě zraněn kamarád, nemůžete jeho zranění zázračně změnit. Můžete mu ale nabídnout, že za něj uděláte domácí práce, pomůžete mu s úkoly, nebo uděláte něco jiného, aby bylo jeho uzdravení snadnější.
  3. 3
    Vysvětlete nedorozumění. Jestliže vaše pověst utrpěla kvůli pomluvám, řekněte lidem pravdu. Soukromě se sejděte s těmi, kdo o vás mluví. Zeptejte se, proč o vás rozšiřují klepy. Požadujte, aby s pomlouváním okamžitě přestali. Lidem, kteří lžím uvěřili pak v klidu vysvětlete, co se stalo.
    • Lidé, kteří roznášejí pomluvy, vás vlastně šikanují. Verbální šikana, do které patří dělání klepů nebo snaha druhého vydírat vyhrožováním, že o něm vyzradíte osobní informace, může nadělat mnoho zlého.[16] Pokud jste obětí takového jednání, promluvte si s někým kompetentním, kdo vám pomůže. Řekněte to rodičům, učiteli nebo psychologovi. Šikana nikdy není v pořádku a je potřeba s ní rychle skoncovat.
  4. 4
    Trénujte dobré chování. Pomáhejte druhým, podporujte je. Buďte štědří a vděční.[17] Změna může být velká i malá. Usmívejte se na lidi. Upřímně je chvalte. Řekněte například Anně, že její prezentace vás vždycky baví. [18] Buďte na lidi okolo vás hodní a milí.[19] Pomozte starému sousedovi nebo nabídněte kamarádce, že jí pohlídáte děti. Čím více dobrých skutků uděláte, tím lépe se budete cítit.[20] Navíc pomůžete lidem okolo sebe.
    • Během dne své chování kontrolujte. Jestliže si uvědomíte, že jste negativní nebo zlí, zeptejte se sami sebe proč. Zkuste najít skutečnou příčinu vašeho jednání. Například jste protivní, když musíte ráno brzy vstávat? Pokud je to váš případ, zkuste jít večer spát o něco dříve, abyste se necítili tolik unavení.[21]
    • Osvojte si "pozitivní držení těla." Stůjte rovně, ramena dozadu, bradu vysoko. Protáhněte si ruce až tam, kam to nejdál jde. Budete se cítit silní a v dobré náladě. Když se naučíte „pozitivní držení těla“, bude se lépe cítit zároveň i vaše mysl.[22]
    • Veďte si deník vděčnosti. Pište si o věcech, za které jste vděční. Co se vám dnes podařilo? Můžete také poprosit kamaráda, zda by vám v tom nebyl oporou. Spolu můžete probírat věci, které se vám v životě daří.[23] je samozřejmě v pořádku bavit se i o věcech, které nejdou podle plánu a na kterých je třeba zapracovat.
    • Zkuste se přihlásit jako dobrovolník v boji za správnou věc. Studie prokazují, že dobrovolníci mají ze sebe celkově lepší pocit.[24] Když budete pomáhat druhým, ukážete lidem, že nejste sobečtí nebo zlí, a že jste ochotní tvrdě pracovat pro zlepšení svého okolí.
    • Směřujte své dobré chování k tomu, abyste bojovali s konkrétními specifiky vaší špatné pověsti. Například pokud máte pověst sobeckého člověka, snažte se co nejvíce pomáhat ostatním. Jestliže se o vás říká, že roznášíte drby, otevřeně odmítejte hovořit o druhých lidech a pomlouvaných se zastaňte.
  5. 5
    Buďte důvěryhodní a spolehliví. Přijďte tam, kde a kdy jste řekli, že budete. Nechoďte pozdě. Pokud vám lidi sdělí něco důvěrného, nikomu to neříkejte (pokud se nejedná o životně nebezpečnou situaci). Když se na vás ostatní budou moci spolehnout a věřit vám, vaší pověsti to hodně pomůže.[25]
    • Nezapomeňte, že činy hovoří mnohem hlasitěji, než slova.
    • Pokud klopýtnete, okamžitě si to uvědomte. Když přiznáte vlastní chybu, ukážete druhým, že se vám dá věřit, a že se nebojíte převzít odpovědnost za své vlastní skutky.[26]
  6. 6
    Ukažte, že máte o ostatní zájem. Upřímně se zajímejte o to, co dělají a myslí si jiní lidé. Každý má rád, když se ho někdo ptá na otázky a má o něj zájem.[27] Nezapomínejte na přátele v nouzi. Pečujte o své vztahy. Dávejte ostatním najevo, že je máte rádi, že jim věříte.[28]
    • Máte kamarádku, která jezdí na koni? Zeptejte se jí, jak dopadla na víkendových závodech. Zeptejte se, jak se jmenuje její kůň a jak často trénuje. Pokud se účastní veřejných závodů, jděte se někdy podívat a podpořte ji.
    • Jestliže někdo z vašich přátel bojuje s nemocí nebo jiným problémem, zavolejte mu. Zeptejte se, jak se mu daří. Pošlete mu květiny nebo přání brzkého uzdravení. Ukažte, že jste na něj nezapomněli.
    • Zavolejte kamarádům na jejich narozeniny, i když žijí přes půl světa daleko. Zapisujte si data, která jsou pro vaše kamarády důležitá a ukažte, že si vašeho vztahu vážíte.
  7. 7
    Naplánujte si svou budoucnost. Rozhodněte se, kým chcete v životě být. Dejte si jasný cíl, jak chcete, aby o vás druzí smýšleli, a co chcete, aby k vám cítili.. Co je pro vás nejdůležitější na tom, jak vás vnímají ostatní?[29]
    • Soustřeďte se na to, abyste ukázali své pravé já a žili v souladu se svými hodnotami. "Přimět ostatní, aby si mysleli, že jsem atraktivní" není zrovna užitečný cíl a navíc je to něco, co nemůžete ovlivnit. "Žít upřímně, aby lidé věděli, že mi mohou důvěřovat", to už ovlivnit můžete, navíc je to cíl, který je v souladu s hodnotami, kterých si na sobě vážíte.
    • Pokud si nejste jistí, jaké jsou vlastně vaše hodnoty, musíte je nejprve najít. Co je pro vás nejdůležitější? Jaké vnitřní přesvědčení utváří vaše vidění světa? Co na ostatních obdivujete a respektujete?[30]
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Udržte si dobrou reputaci

  1. 1
    Najděte si spolehlivého partnera. Až začnete svou pověst napravovat, požádejte kamaráda o to, aby na vaše chování dohlížel. Včas vám řekne, když začnete být zlí nebo ubližovat druhým. Vyberte si někoho, komu opravdu můžete věřit. Je důležité, abyste vůči tomuto člověku nebyli defenzivní. On nebo ona vám chce jen pomoct.[31]
  2. 2
    Vystupujte opravdově. I když se zoufale snažíte být lepším člověkem, ten člověk byste stále měli být vy. Zeptejte se sami sebe, zda váš vzhled, gesta, tón hlasu a životní styl odráží skutečně vás.[32] Existuje více způsobů, jak být dobrý, přátelský člověk. Můžete si osvojit dobré charakterové vlastnosti, ale stále mít jedinečnou osobnost.
  3. 3
    Buďte trpěliví. Svou pověst nezměníte přes noc. Ostatním lidem bude nějakou dobu trvat, než si o vás začnou myslet dobré věci. Změnit negativní názory okolí trvá déle, než si vybudovat dobrou pověst od základů. Klíčem je stát se tou nejlepší verzí sebe sama a nepřestávat se snažit.[33]
    Reklama

Tipy

  • V některých případech je úmyslné poškození vaší pověsti trestné. Zákon na ochranu osobnosti postihuje věci jako pomluvu, šíření falešných a nepravdivých informací, které vás může osobně či profesně poškodit.[34] Vyhněte se poškození své pověsti tím, že nebudete zveřejňovat osobní informace, jako jsou texty či fotografie.[35] Soudy ohledně porušení zákona na ochranu osobnosti není snadné vyhrát, takže pokud máte pocit, že jste obětí něčeho podobného, určitě se poraďte se zkušeným právníkem.
Reklama

Varování

  • Nepomlouvejte druhé a nesnažte se poškodit jejich pověst. Je to šikana, a ta může způsobit závažnou újmu.
Reklama

Související články

Jak si povídat s dívkou a nenudit jiJak si povídat s dívkou a nenudit ji
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak mít sex po telefonuJak mít sex po telefonu
Jak zjistit, zda o vás má muž zájemJak zjistit, zda o vás má muž zájem
Jak pozvat dívku na randeJak pozvat dívku na rande
Jak odpovědět na gratulaci k narozeninámJak odpovědět na gratulaci k narozeninám
Jak zjistit, zda se líbíte nesmělému mužiJak zjistit, zda se líbíte nesmělému muži
Jak si najít bohatého staršího mužeJak si najít bohatého staršího muže
Jak zjistit, jestli jste lesbičkaJak zjistit, jestli jste lesbička
Jak udržet plynulou konverzaciJak udržet plynulou konverzaci
Jak poznat, že se líbíte nějakému mužiJak poznat, že se líbíte nějakému muži
Jak zaujmout ženuJak zaujmout ženu
Jak se stát alfa samcemJak se stát alfa samcem
Jak se seznamovat s lidmi a dělat dobrý dojemJak se seznamovat s lidmi a dělat dobrý dojem
Reklama
  1. http://www.bestcolleges.com/resources/manage-your-online-reputation/
  2. http://www.forbes.com/sites/ericwagner/2012/11/27/3-ways-to-repair-your-damaged-reputation/
  3. http://www.stopbullying.gov/cyberbullying/what-is-it/
  4. http://www.forbes.com/sites/ericwagner/2012/11/27/3-ways-to-repair-your-damaged-reputation/
  5. http://www.hazelden.org/web/public/has70305.page
  6. http://www.hazelden.org/web/public/has70305.page
  7. http://www.apa.org/research/action/blues.aspx
  8. https://www.psychologytoday.com/blog/hope-relationships/201409/6-ways-become-more-positive-today
  9. https://www.psychologytoday.com/blog/hope-relationships/201409/6-ways-become-more-positive-today
  10. http://www.thehopeline.com/rebuild-a-bad-reputation/
  11. http://www.thehopeline.com/rebuild-a-bad-reputation/
  12. http://money.usnews.com/money/blogs/outside-voices-careers/2013/04/17/5-daily-ways-to-fix-a-damaged-reputation-at-work
  13. https://www.psychologytoday.com/blog/hope-relationships/201409/6-ways-become-more-positive-today
  14. https://www.psychologytoday.com/blog/hope-relationships/201409/6-ways-become-more-positive-today
  15. http://www.nationalservice.gov/serve-your-community/benefits-volunteering
  16. http://www.forbes.com/sites/ericwagner/2012/11/27/3-ways-to-repair-your-damaged-reputation/
  17. http://www.bbc.com/capital/story/20150302-are-you-trustworthy-prove-it
  18. http://www.thehopeline.com/rebuild-a-bad-reputation/
  19. http://www.forbes.com/sites/ericwagner/2012/11/27/3-ways-to-repair-your-damaged-reputation/
  20. http://www.thehopeline.com/rebuild-a-bad-reputation/
  21. http://www.wire.wisc.edu/yourself/selfreflectknowyourself/Yourpersonalvalues.aspx
  22. http://www.thehopeline.com/rebuild-a-bad-reputation/
  23. http://www.forbes.com/sites/ericwagner/2012/11/27/3-ways-to-repair-your-damaged-reputation/
  24. http://www.thehopeline.com/rebuild-a-bad-reputation/
  25. https://www.osbar.org/public/legalinfo/1186_LibelSlander.htm
  26. http://dictionary.law.com/Default.aspx?selected=1153

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Spoluautorem tohoto článku je Trudi Griffin, LPC, MS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 8 077 krát
Stránka byla zobrazena 8 077 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama