Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Štěnice byly v minulosti celosvětovým zdravotním problémem, který se podařilo dostat pod kontrolu až v polovině 20 století. Štěnice dokázaly zamořit široké okolí ve velmi krátké době. Od poloviny 20 století však štěnice prošly drastickými vývojovými a adaptačními procesy, protože si vůči běžným insekticidům vytvořily odolnost. Štěnice jsou jedny z nejlepších celosvětových cestovatelů, protože jsou pravidelně převáženy v zavazadlech, oblečení, ložním prádle a nábytku. Čtěte dále a dozvíte se, jak svůj domov zbavit štěnic.

Pokud se štěnic nezbavíte, mohou vás poštípat a může se vám udělat vyrážka. Podívejte se níže.

Část 1
Část 1 ze 4:

Rozpoznejte známky zamoření štěnicemi

 1. 1
  Zaprvé musíte určit, zda se opravdu jedná o štěnice. Nejjistěji to poznáte tak, že se vám udělá vyrážka, která vypadá jako komáří štípnutí. Štěnice se nejčastěji vyskytují v noci, ale pokud je zamoření velké, mohou se objevit i ve dne. Poštípání od štěnic se na rozdíl od toho komářího šíří a otéká. Štípanec od komára je ohraničený a nešíří se.
 2. 2
  Sledujte další známky přítomnosti štěnic. Hledejte hmyz světle hnědé barvy, či kůži mladých brouků (nymf). Na matraci, nebo místech, kde se štěnice vyskytují, také najdete malé černé tečky, což jsou zaschlé exkrementy štěnic (krev). Můžete také cítit vůni shnilých malin, či krve.
 3. 3
  Mylnou domněnkou je to, že se štěnice vyskytují pouze v posteli. Štěnice se mohou vyskytovat v jakékoliv části lidského obydlí. Najdete je například i ve školních lavicích, restauračním nábytku, na počítačích v knihovně, židlích, postelích v nemocnicích, závěsech, či na zdech obchodních domů. Totéž platí pro koberce. Na pozoru byste se měli také mít na veřejných místech, jako jsou letištní haly, vlaková a autobusová nádraží, kde se štěnice také mohou vyskytovat v hojném množství.
  • Štěnice lze najít i na garnýžích, klimatizacích, větrácích i uvnitř elektroniky.
 4. 4
  Nevěřte mýtu, že štěnice se vyskytují pouze v chudých, špinavých a zanedbaných domech či komunitách. Mnoho normálních domovů a komunit se s problémem zamoření štěnicemi také potýká. Mnoho návštěv letišť a společností vedlo k zanesení štěnic do běžných obydlí.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Najděte štěnice

 1. 1
  Rozeberte postel a vyndejte z ní všechny části. V mnoha případech se budete muset podívat dovnitř samotné matrace, protože právě tam se štěnice vyskytují. Podívejte se i do různých otvorů a prasklin v rámu postele, obzvláště pak, pokud máte dřevěnou postel (štěnice rády žijí právě ve dřevě a látkách, spíše než v kovových či plastových částech).
  • Mnohdy je obtížné zcela deratizovat matrace a další látkové komponenty postele, budete je nejspíše muset vyhodit, abyste se zamoření štěnicemi zbavili.
  • Jako alternativu můžete na zamořenou matraci umístit speciální pokrývku proti štěnicím, která je zachytí vevnitř a parazité tam zahynou hlady. Tak se vyhnete koupi nové matrace a prohlídka nábytku bude jednodušší a účinnější. (Aby štěnice zahynula hlady, může trvat až 400 dní, ujistěte se proto, že pokrývka postele je dostatečně utěsněná.) [1]
  • Štěnice se také mohou schovávat mezi předměty, které skladujete pod postelí.
 2. 2
  Vyprázdněte noční a toaletní stolky. Podívejte se dovnitř a poté je obraťte vzhůru nohama a prohlédněte dřevěné spodní části. Štěnice se většinou schovávají v otvorech, rozích a prasklinách.
 3. 3
  Zkontrolujte čalounění židlí a pohovek. Podívejte se hlavně do švů, záhybů, řasení na látce a pod polštáře. Pohovky mohou být rájem pro štěnice, zejména pokud na nich spíte.
 4. 4
  Podívejte se na další běžná místa. Mezi ta patří záhyby koberců (zejména pod a za nábytkem a postelemi), praskliny ve zdech a spoje ve dřevěných stropech. Štěnice se shlukují na určitých místech, ale sem tam budete moci najít i jednotlivce, jejich exkrementy či vajíčka.
 5. 5
  Použijte baterku. Do otvorů můžete také vstříknout speciální látku na bázi pyrethra, která odhalí, kde se štěnice skrývají.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Deratizace a kontrola výskytu štěnic

 1. 1
  Následujte pravidla správné deratizace. Mezi ta patří několik taktických řešení, jako je sanitace, a aplikace chemických prostředků na určená místa.
 2. 2
  Vyperte zasažené oblečení při teplotě alespoň 50° C. Malé předměty, které nelze prát, je možné ošetřit aplikací horkého vzduchu. Jednotlivé předměty zabalte do plastových uzavíratelných sáčků a položte je na několik dní na teplé, slunné místo. (Teplotu uvnitř sáčku byste měli sledovat teploměrem, abyste si byli jisti, že dosáhla alespoň 50°C.) Štěnice také uhynout při teplotách pod bodem mrazu, ale předměty musí být v takto chladném prostředí po dobu alespoň 2 týdnů. Pokusy o snižování a zvyšování teploty v bytě jsou zcela neúspěšné a zbytečné.
  • Na velmi vysokou teplotu vyperte i lněné oblečení, kožené a plátěné tašky, ochranné kryty matrací, plyšové medvídky, atd. Perte na nejvyšší možnou teplotu, a prádlo můžete usušit horkým vzduchem v sušičce. Pára také štěnice zabíjí. V některých velkých městech existují speciální čistírny, které se zaměřují na deratizaci oblečení a nabídnou vám i službu uskladnění prádla do doby, než bude váš domov stoprocentně čistý. Předejdete tak opětovnému zamoření čistého prádla.
  • Předměty, které nemůžete vyprat, či vyhodit (jako například drahá kožená peněženka) mohou být postříkány netoxickým insekticidem proti štěnicím (většinou obsahuje křemelinu), uzavřeny do plastového sáčku a ponechány tak několik měsíců.
  • Pokud potřebujete odstranit pach, použijte suchý čistič.
 3. 3
  Namiřte na štěnice páru. Můžete si sehnat jednoduchý přístroj, který vytváří páru například v obchoděpro kutily. Můžete také přeměnit jednoduchou elektrickou konvici anapojit na ni trubici tak, aby z ní vycházela horká pára. Pára by měla zabít všechny štěnice a jejich vajíčka. Důkladně párou ošetřete hlavně všechny švy, rohy a záhyby.
 4. 4
  Vyluxujte celý dům. Odstraníte tak štěnice a vajíčka z matrací, zdí a dalších povrchů. Obzvláště záležet si dejte v rozích, záhybech a švech matrací a čalounění obecně. Nezapomeňte také na rohy koberců a zajeďte i pod a za nábytek. Až budete hotovi, vyhoďte sáček z vysavače do odpadu. Čištění koberců párou je také velmi účinné v odstranění zbylých štěnic a vajíček, které mohly přežít luxování.
  • Luxování s filtry HEPA je vysoce účinné.
 5. 5
  Opravte praskliny v omítce a přilepte možné odlepené tapety, abyste zabránili štěnicím zahnízdit. Pokud máte na fasádě hnízda ptáků nebo v okolí domů hnízda divokých zvířat, odstraňte je.
 6. 6
  Zvažte použití insekticidů. Zbytkové insekticidy (obvykle s obsahem pyretroidů) jsou aplikovány jako místní deratizace do prasklin a skulin po odstranění špíny, prachu a jiných nečistot pomocí vysavače. Mnoho běžných insekticidů ve spreji způsobí pouze to, že se štěnice rozprchnou a jejich vymýcení je poté velmi obtížné. Insekticidy v práškové formě se mohou použít na zdi, těžko dostupná místa a také na půdách. Prášek se usadí a štěnice zahubí.
  • Pokud se po první aplikaci insekticidu štěnice nadále objevují, deratizaci zopakujte. Je obtížné najít všechny skrýše štěnic a z vajíček, která jste nezahubili, se mohly vylíhnout nové štěnice.
  • Vyhněte se použití insekticidních "programů"(které vyžadují opakování) z drogerií, které jsou zbytečně toxické a nadělají spoustu nepořádku. Mnoho z těchto programů také není velmi účinných a pouze za ně vyhodíte peníze. Podívejte se raději po jiných možnostech.
 7. 7
  Podívejte se na služby profesionálních deratizačních firem. Zkušení odborníci ví, kde mají štěnice hledat a mají k dispozici celou řadu pomůcek. Je důležité, aby majitelé a obyvatelé nemovitostí při deratizaci spolupracovali. Pokud budou mít deratizátoři povolený přístup do všech míst, je vysoká pravděpodobnost, že se štěnic rychle zbavíte.
 8. 8
  Vyhoďte zasažené předměty. V některých případech budete muset vyhodit matrace a jiné kusy nábytku. Protože se štěnice mohou šířit po svém okolí, bude nezbytné prohlédnout i ostatní místnosti a sousedící byty. Abyste odolali pokušení vzít si kusy nábytku zpátky a šířit tak štěnice dále, rozštípejte je nebo je jinak zničte.
 9. 9
  Použijte silica gel. Rozdrťte pár krystalů silica gelu a rozmístěte je po ložnici i na svou matraci, kolem postele a kolem zdí. Jemný prášek silica gelu ulpí na těle štěnic, ty jej nebudou moci setřást a postupně zahynou na dehydrataci. [2] Při aplikaci buďte opatrní a prášek nevdechujte.
  • Křemelina má podobné vlastnosti a můžete ji také použít na matrace a okolí postele. Ostré mikro částečky křemeliny se nalepí na těla štěnic, pořežou je a ty začnou krvácet.
  • Pokud máte kočku, každých 5 dní vyměňte kočkolit (což je také krystalický silica gel, aby se i nově vylíhnuté štěnice vysušily. Opakujte po dobu 5 týdnů.
 10. 10
  Při úklidu používejte tea tree olej neboli olej blahovičníku. Tento olej může pomoci při vymýcení štěnic.
  • Celý dům uklízejte velmi důkladně a všude.
  • Oblečení a ložní prádlo perte s pár kapkami tea tree oleje.
  • Vyluxujte a vyčistěte všechny koberce.
  • Rozeberte všechny postele a celé je postříkejte tea tree olejem.
  • Insekticidy aplikujte uvnitř i zvenku domu. Abyste si vyrobili účinný sprej: smíchejte asi 500 ml vody s 18 kapkami tea tree oleje a nastříkejte celý dům – koberce, postele a nábytek.
  • K okamžitému usmrcení štěnic použijte Alpu. Ta je levná a snadno dostupná. Přelijte obsah lahvičky Alpy do rozprašovače a nastříkejte ji přímo na štěnice a jejich hnízda. Alkohol hmyz ihned spálí. Můžete také vydrhnout matrace a ložní prádlo s přidáním Alpy do čistícího prostředku.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Preventivní opatření před vstupem štěnic

 1. 1
  Bojujte proti pohazování odpadků a skládkám. Štěnice si libují na smetištích, a pokud máte jedno blízko svého domova, štěnice si k vám snadno najde cestu. Smetiště také nevypadají dobře a zapáchají. To se jistě nebude líbit celé komunitě, kde žijete.
 2. 2
  Použijte doma preventivní opatření. Pokud si koupíte novou matraci, nechte na ní plastový obal. Kupte si speciální chránič matrace proti štěnicím. Ujistěte se však, že je vyroben z dostatečně pevné látky, která se lehce nepotrhá a také má pevné zipy, které něco vydrží. Nekupujte levné napodobeniny, které nezabrání štěnicím, aby se skrze chránič přisály k vaší kůži.
 3. 3
  Postele, pohovky ani jiný nábytek raději nekupujte v second handech. Pokud nemáte jinou možnost, alespoň si tyto kusy nábytku důkladně prohlédněte, než si je donesete domů.
 4. 4
  Když cestujete, podívejte se, zda na pokoji a v posteli nejsou štěnice. Vyplatí se strávit trochu času prozkoumáním pokoje, a pokud štěnice objevíte, raději si najděte jiný hotel. Nevyplatí se přivézt si s sebou domů nechtěný suvenýr, kterého se tak těžko zbavuje.
 5. 5
  Kufry nenechávejte na zemi.
 6. 6
  Mějte se na pozoru. Sklady, skladovací prostory, kamiony i vlaky mohou být štěnicemi zamořeny, takže i nábytek, který byl těmito dopravními prostředky přepravován, či byl skladován na zamořeném místě. Nový nábytek důkladně prohlédněte, a pokud štěnice objevíte, ihned kontaktujte profesionála.
  Reklama

Tipy

 • Štěnice se většinou nachází v rozích matrací. Tato místa si důkladně prohlédněte.
 • V závislosti na tom, jak moc jste citliví, nemusíte si i několik dní všimnout, že jste poštípaní od štěnic. Někteří lidé to však zaznamenají ihned, dokonce i po několika hodinách.
 • Když štěnice objevíte, mohou vypadat jako mrtvé, ale nejsou. Obvykle se nepohnou do doby, dokud na ně nenamíříte proud páry. Miřte proto tak dlouho, dokud se nepřestanou hýbat.
 • Na kůži můžete alokovat lísku lékařskou, abyste zmírnili poštípání od štěnic.
 • Občas se podívejte, zda nemáte nové kousance. Můžete tím včas předejít problémům.
 • Štěnice nejsou moc vidět během dne. Ze svých úkrytů vylézají až v noci.
 • Důkladná deratizace vašeho pokoje, bytu, či domu může trvat od několika hodin, až po několik dní.
 • Štěnice lze utopit. Pokud úplně ponoříte prádlo do vody, můžete mnoho štěnic zabít, ale na druhou stranu teplá voda může urychlit vylíhnutí nových štěnic z vajíček. Po vyprání proto hoďte prádlo do sušičky nastavené na vysokou teplotu. Uvidíte, že váš počet kousanců se značně sníží.
 • 3 milimetrové plastové prostěradlo vás ochrání před štípanci, pokud jej položíte mezi zamořenou matraci a ložní prádlo. Protože hmyz skrze tuto bariéru nepronikne, časem zemře hlady.
 • Kupte si speciální parní čistič, který vám práci značně ulehčí.
 • Štěnice mohou bez potravy přežít až rok. Pokud plánujete, že matrace pouze zakryjete, počítejte s tím, že plastové prostěradlo budete muset snášet velmi dlouho.
 • Podívejte se do švů záclon a závěsů. I tam se Štěnice rády schovávají.
Reklama

Varování

 • Po opakovaném pokousání štěnicemi se vaše pokožka může stát odolnější vůči slinám štěnic a následkem toho se u vás může objevit alergická reakce, která se projeví svěděním a zánětem. Je důležité, abyste si červené svědící puchýřky neškrábali, protože si do nich můžete zanést infekci. Pokud si myslíte, že vás pokousala štěnice, promluvte si s lékařem. Může vám předepsat antibiotickou, či antiseptickou mast, která zabrání infekci a kortikosteroidy či antihistaminika, které zmírní alergii.
 • Štěnic se obvykle nezbavíte při prvním pokusu. Deratizaci budete muset několikrát zopakovat, dokud se jich zcela nezbavíte. Buďte proto vytrvalí. Budete možná potřebovat čtyři až pět pokusů.
 • Štěnice mohou bez potravy (krve) žít až 3 měsíce, schované ve svých úkrytech.
 • Štěnice mohou cestovat dlouhé vzdálenosti a přežívat v kufrech, oblečení, dopravních prostředcích, letadlech, na výletních lodích i jinde.
 • Nepoužívejte pesticidy známé jako "bomby proti štěnicím", které neproniknout do hnízd štěnic. Tyto bomby také obsahují spoustu toxinů a jejich použitím vzniká vysoké riziko požáru.
 • Nešiřte štěnice. Nespěte nikde jinde, kromě své postele. Pokud musíte cestovat, kupte si nové zavazadlo a oblečení a sbalte se venku, třeba v autě. Můžete použít i oblečení, které bylo vypráno na vysokou teplotu a prohlédnuto, zda v něm nepřebývají štěnice.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 101 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 097 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 14 097 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama