Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý, kdo někdy měl doma štěnice, vám jistě potvrdí, že zbavit se těchto krvežíznivých upírů je tak těžké, jako pomyšlení na to, že vám tito brouci ve spánku lezou po celém těle a vysávají vám krev. Tento článek vás naučí zbavit se štěnic jednoduchými, levnými, netoxickými a efektivními způsoby, které nezahrnují použití chemických látek na vaší posteli. Jde také o skvělé metody pro lidi, kteří si nemohou dovolit vyhodit své matrace a koupit si nové – ovšem i v případě, že byste to udělali, byste se měli řídit našimi radami, protože vaše matrace pravděpodobně není jediným místem, kde se štěnice ve vašem bytě skrývají.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zbavte se nepořádku

  1. 1
    Ukliďte si veškerý nepořádek v domě tak pečlivě, jak to bude možné. Vždy je snadnější problém izolovat a pracovat v čistém prostředí. Nepředpokládejte, že máte doma štěnice proto, že máte doma nepořádek. Štěnice jsou epidemie a daří se jim dobře zejména v teplém prostředí, kde mají k dispozici živé tělo, na kterém se mohou přiživovat (což platí i pro vaše domácí mazlíčky). Vaše osobní čistota s nimi nemá nic společného. Štěnice se rády schovávají v hromadách špinavého prádla a (překvapivě) také v posteli, v přehozech na postel, v dekách a na jiných místech. Často se dostávají do bytu nějakou dírou nebo prasklinou.
  2. 2
    Vše důkladně ukliďte.
    • Vyperte všechno prádlo, pokrývky, polštáře, tkaniny atd. v co nejteplejší vodě a na veškeré světlé prádlo použijte bělidlo. Bude se vám hodit také bělidlo pro barevné tkaniny.
    • Vysajte a vytřete všechny podlahy a koberce. Nejprve použijte desinfekci na podlahy a potom roztok lihu a vody a vše důkladně vytřete. Otřete také všechny povrchy, na které můžete bezpečně použít roztok lihu.
    • Pokud to bude možné, všechny tkaniny, které nemůžete vyprat, dejte do uzavíratelného pytle a odneste je z domu (pokud žijete v lokalitě s teplotami pod bodem mrazu, položte je na sníh a pokud ne, dejte je někam, kde na ně bude svítit slunce, ale nepoškodí se ani pytel, ani věci, které do něj dáte – musíte zajistit, že štěnicím dojde vzduch a extrémní teploty je zabijí).
    • Když si něčím nebudete jistí, raději to vyhoďte (pokud to bude možné).
    • Pokud máte něco, co jsme zde ještě nezmínili, snažte se to uklidit nebo vyčistit alespoň vařící vodou, nebo zmrazením.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Předejděte tomu, aby vám štěnice lezly na postel

  1. 1
    Izolujte svoji postel od zdi. Přesuňte postel tak, aby nebyla v přímém kontaktu se zdmi a aby se štěnice nedostaly k vašemu tělu. Zabalte matraci do igelitového obalu (pokud ho máte) a pokud máte postel vyvýšenou, nebo rám postele neleží přímo na zemi a je možné ho natřít vazelínou, udělejte to – štěnice nelétají, takže musejí lézt. Pokud se dostanou na povrch potřený vazelínou, zaseknou se a nebudou moci lézt dál, takže je budete moci jednoduše setřít hadrem a natřít postel vazelínou znovu. Více tipů najdete v článku o tom, jak se vyhnout pokousání hmyzem ve spánku.
    • Postel by měla být alespoň 0.3-0.6 metrů vzdálená od stěn, nočního stolku, knih atd. Kolem postele by měl být pouze prázdný prostor.
    • Můžete si koupit speciální „kelímky na hmyz,“ které se dávají pod postele, které mají čtyři nohy. Tyto kelímky mají uvnitř dva kroužky. Štěnice vleze do vnějšího kroužku, který je pokrytý jemným prachem (nevdechujte ho) a zasekne se tam, takže se nedostane na druhý kroužek, který je u nohy postele.
    • Postel by měla být tak vysoko nad zemí, aby se na ni štěnice nemohly dostat.
    • Prostěradlo postele ani přehoz na postel se nesmějí dotýkat země, jinak se na ně dostanou štěnice a v noci vás pokoušou a vy budete muset znovu všechno prát.
    • Pokud nechcete všechno prát znovu, nikdy nedávejte na postel nic, co před tím bylo na zemi.
    • Štěnice se mohou dostat na jakýkoli předmět. Mohou dokonce vylézt i na strop a spadnout z něj na postel. Pokud máte dům silně zamořen štěnicemi, budou vám padat i ze stropu a v takovém případě budete muset zavolat deratizátory.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak zabít štěnice

  1. 1
    Nasypejte potravinářskou křemelinu do všech prasklin, děr, otvorů a na všechna další suchá místa, kterými by se vám štěnice mohly dostat do domu. Křemelina je ingredience, která se přidává do většiny produktů proti štěnicím. Obsahuje mikroskopické částice, které jsou tak ostré, že štěnicím propíchnou jejich tenké exoskeletony a způsobí, že vyschnou a zemřou, což je v případě infestace vaším cílem.
  2. 2
    Pokud nemáte citlivou pleť, potírejte si před spaním pokožku alkoholovým roztokem. Můžete si také na spaní vzít více oblečení. Ženy by si měly dlouhé vlasy stáhnout do copu nebo do culíku, protože štěnice by po rozpuštěných vlasech lezly. Udělejte vše pro to, aby se vám štěnice nemohly dostat na tělo. Přestože tito brouci nepřenášejí žádné nemoci a většina lidí jejich kousnutí ani nezaznamená, některé lidi jejich štípance silně svědí. Štěnice vás mohou kousnout kdekoli na těle.
  3. 3
    Zabijte všechny štěnice, jakmile je uvidíte a připravte se na to, že budete mít na povlečení skvrny od krve, takže ho budete muset převléct. Mnoho lidí si uvědomí, že mají doma štěnice až ve chvíli, kdy na povlečení a prostěradle najdou malé skvrny od krve způsobené tím, jak se ve spánku převalují a štěnice zalehávají. Podívejte se do záhybů prostěradla. Poslední štěnice vyhynou během jednoho nebo dvou týdnů, ale může se to stát i dříve – záleží na tom, kolik jich doma máte.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak zajistit, že se štěnice nevrátí

  1. 1
    Vše znovu důkladně ukliďte a vyperte. Zbavíte se tím všech mrtvých těl štěnic a budete mít jistotu, že vám v posteli ani jinde v bytě nezůstanou žádná čerstvě nakladená vajíčka těchto malých upírů. Snadno se jich zbavíte vysavačem.
  2. 2
    Vyperte všechno povlečení, přehozy na postele, deky a polštáře. Jednoduše vyperte vše, na čem by se mohly štěnice skrývat.
  3. 3
    Kupte si matrace proti štěnicím a ochranné povlaky na polštáře. Tyto věci nelze prát v pračce, takže je zabalte do ochranného povlaku, který má zip proti štěnicím. Tento povlak zajistí, že všechny štěnice zůstanou uvnitř a žádné další se dovnitř nedostanou.
    Reklama

Tipy

  • Nejlepší krém proti kousancům od štěnic je Benadryl ve spreji, nebo cokoli s obsahem diphenhydraminu, což je látka, která zabraňuje svědění. Kalaminové krémy nefungují tak dobře, ale diphenhydramin vám pomůže zbavit se svědění. Kromě toho vám na pleti nezanechá žádné růžové skvrny.
  • Omotejte si okolo nohou postele oboustrannou pásku a na podlahu si nasypejte Delta Dust, nebo mucholapky.
  • Pokud se chcete štěnic zbavovat pomocí komerčních produktů, nejprve oddělte matraci a rošt postele a opřete je každý zvlášť o zeď. Štěnice z nich potom vylezou a snadno je zabijete rukou, nebo roztokem alkoholu (tentokrát použijte koncentrovanější roztok). Můžete použít také sprej proti štěnicím.
  • Štěnice zabijete snadno, ale dávejte si pozor, pokud je chcete rozmáčknout rukou – vystříkne z nich krev (která bude pravděpodobně vaše).
  • Můžete si zavolat deratizátory, spát s rozsvíceným světlem, natřít si tělo alkoholem a potom dětským olejem svázat si vlasy do drdolu, nebo natřít nohy postele vazelínou či olejem z čajovníku.
  • Pokud je nutné použít bomby proti štěnicím, použijte značku Hot Shots, která je netoxická a obsahuje zejména křemelinu. Je nutné ji nechat v pokoji pouze dvě hodiny a potom stačí otevřít okna a 15 minut větrat, aby bylo bezpečné do pokoje vejít. Nezabije sice všechny štěnice, ale přinutí je vylézt z úkrytu. Tento produkt je určen k použití v ložnicích, takže skutečně patří mezi ty bezpečnější.
  • Štěnic se můžete zbavit také pomocí přímého slunečního světla. Za teplého letního dne vytáhněte všechny deky, polštář a matrace a všechny ostatní čalouněné kusy nábytku, koberce a další tkaniny na zahradu a nechejte je 4-5 hodin na přímém slunci. Štěnice vylezou na trávu a budou si hledat stín. Bude to sice vyžadovat spoustu práce, ale nenaděláte tolik nepořádku, jako kdybyste všechny štěnice zabíjeli doma.
  • Štěnice se krmí v noci, takže je snadnější je lovit za tmy s baterkou. Pokud to bude možné, nechejte si noční lampičku zapnutou tak dlouho, jak to půjde, nebo ji na noc vůbec nevypínejte – možná se vám díky tomu podaří vyhnout se štípancům.
Reklama

Varování

  • Štěnice patří mezi parazity, kterých je velmi těžké se zbavit. Je možné, že nebudete schopni je odstranit sami a budete muset zavolat profesionální deratizátory. Pokud vám domácí metody zabíjení štěnic nezaberou, nebudete mít jinou možnost.
  • Pokud se štěnice vracejí stále ze stejné matrace, vyhoďte ji – není bezpečná.
  • Dávejte si pozor na to, aby děti a zvířata nepřišly do styku s křemelinou rozsypanou po bytě. Nedávejte ji nikam, kam by se k ní mohly dostat, nebo kde by ji mohly vdechnout. Praskliny, lišty, díry ve dveřích a podobná místa jsou bezpečná, ale pokud chcete křemelinu nasypat někam, kde by se k ní mohly dostat děti nebo zvířata, musíte toto místo neustále monitorovat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Bělidlo
  • Roztok vody a alkoholu (můžete přidat také několik kapek oleje z čajovníku, aby roztok lépe voněl a získal antibakteriální účinky)
  • Křemelina
  • Plastové obaly na matrace (pokud si je můžete dovolit). Tyto obaly jsou vzduchotěsné, takže když do nich matrace zabalíte, štěnice nebudou mít dostatek vzduchu a vyhynou a žádné další štěnice se k matraci nedostanou.
  • Vazelína (pokud máte vyvýšenou postel)

O tomto wikiHow

Chikezie Onyianta
Spoluautorem článku je :
Specialista na hubení škůdců
Tento článek spoluautorem článku je Chikezie Onyianta. Chikezie Onyianta je specialistou na hubení škůdců a majitelem EcoFusion Pest Control a slouží komunitám v New Jersey, Pensylvánii a New Yorku. S více než 5 lety zkušeností se specializuje na hubení škůdců v obytných i komerčních prostorách. Absolvent Essex County College, Chikezie a EcoFusion pomáhají při hubení hlodavců, švábů a škůdců mravenců, jakož i při hubení štěnice domácí. Tento článek byl zobrazen 4 628 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 4 628 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama