Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jakmile se vám jednou doma usadí švábi, zbavit se jich může být velmi obtížné. Můžou hodovat na vašem jídle, ničit tapety, knihy, elektroniku a některé druhy dokonce přenášejí na lidi nebezpečné bakterie. Řekněte švábům jednou provždy dost pomocí vhodné návnady, insekticidu, pasti nebo zábrany dle vašeho výběru. My vám s tím pomůžeme.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Odstřihněte je od vody a jídla

 1. 1
  Švábi k životu potřebují zdroj vody. V závislosti na teplotě a jejich velikosti mohou vydržet bez jídla i celý měsíc, bez vody však pouhý jeden týden. Najděte všechny průsaky vody do vašeho domu a opravte je. Jakmile eliminujete tyto zdroje vody, švábi budou mnohem raději zkoušet vámi nastražené gelové návnady.
 2. 2
  Důkladně vyčistěte dům. Čistý dům je klíčem k odstranění zamoření šváby a vůbec prvním místem, kde byste s úklidem měli začít, je kuchyně. Po každém jídle okamžitě myjte nádobí a sklízejte zbytky z dosahu. Ukliďte všechny drobky i rozlité nápoje a celkově oblast vyčistěte. Zvláštní důraz přitom klaďte na sporák nebo plotny, protože švábi si libují v mastnotě.
 3. 3
  Všechny nádoby na jídlo udržujte pevně uzavřené a nenechávejte žádné potraviny odhalené po delší dobu. Stejně tak v kuchyni nenechávejte přes noc špinavé nádobí nebo mísy s ovocem.
 4. 4
  Pravidelně vytírejte podlahu a odstraňujte tak drobky a lepkavá místa. Snažte se nenacákat vodu na stěny; pamatujte-švábi vodu potřebují.
 5. 5
  Pravidelně vynášejte odpadky. V domě zaveďte pouze jeden odpadkový koš na jídlo a nenechávejte ho příliš dlouho zaplněný. Musíte použít koš s víkem, neuzavřené nádoby nejsou vhodné. Odpad potom vyhazujte v uzavřených sáčcích do kontejnerů nebo popelnic, vzdálenějších od domu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Nastražte návnady na šváby

 1. 1
  Použijte komerční návnadu na šváby. Tyto produkty jsou nabízené buď ve formě návnad uzavřených v krabičkách, bezpečných pro užití v prostředí, kde se pohybují děti, nebo ve formě gelu, který obsahuje pomalu se šířící jed, smíchaný s potravou, která šváby přivábí.[1] Švábi sežerou jed a zanesou ho zpět do hnízda, kde potencionálně usmrtí i další šváby.
  • Návnadu umístěte na místa, o kterých tušíte, že na nich můžete na šváby snadno narazit, jako jsou například podlahové lišty, prostor pod dřezem a různé skryté rohy. Mělo by to být co nejblíže hnízdu, protože tím zvýšíte pravděpodobnost, že návnadu sežere větší počet švábů a donese ho zpět mezi ostatní.
  • Většina návnad na šváby obsahuje jako aktivní látku 0.05% Fipronilu nebo 2% Hydramethylnonu. Švábi sežerou návnadu a potom ji vyloučí zpět do hnízda, kde s ní přijdou do kontaktu další švábi a uhynou.
  • Zabití švábů touto metodou může trvat i několik týdnů. Jakmile uhyne první generace švábů, vylíhne se z vajíček další, kterou musíte zlikvidovat předtím, než se stihnou opět rozmnožit.
 2. 2
  Zkuste na šváby použít domácí návnadu. Smíchejte jeden díl práškové (ne granulované) kyseliny borité (někdy se prodává jako prášek na šváby nebo podobně), jeden díl obyčejné mouky a jeden díl moučkového cukru. Mouka s cukrem šváby přiláká a kyselina je zabije.[2] Směs naklaďte do zadních částí zásuvek a skříněk, pod ledničku, na sporák atd.
  • Zkusit můžete také směs jedné části kyseliny borité, dvou částí mouky a jedné části kakaa.
  • Očekávejte, že bude potřeba absolvovat celý proces kladení návnady alespoň třikrát, než se vám podaří zmírnit nápor švábů, přičemž každý z cyklů potrvá zhruba dva týdny. Pokračujte v lovu kyselinou boritou, dokud švábi z vašeho domu nezmizí.
  • Buďte opatrní, nastraženou směs by mohly požít vaše děti nebo zvířecí mazlíčci. Kyselina boritá sice není vysoce toxická, ale je určená pouze k vnějšímu užití, a proto ji nastražte tam, kde se k ní dostanou skutečně jen švábi.
  • Ve vlhkém prostředí bude směs tuhnout, takže bude lepší, když v rámci ochrany podlahy a skříní použijete tác nebo papír jako podložku.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Použijte insekticidy

 1. 1
  Použijte obyčejný roztok vody a mýdla. Jedná se o snadnou cestu, jak usmrtit dospělé šváby. Připravte mírný roztok mýdla (běžné sprchové mýdlo postačí) a vody, který bude dostatečně řídký, abyste ho mohli aplikovat pomocí rozstřikovací lahve.[3] Směs ale kromě postřikování můžete na šváby také přímo nalít. Pro zabití švába vám budou stačit 2 - 3 kapky tohoto roztoku. Stačí se jen ujistit, že se směs dostala švábům na hlavu a spodní část bříška. Pokud se vám podaří švába přetočit na záda, zasažení břicha bude velmi snadné. Šváb se potom bude snažit utéct, ale po chvíli se zastaví a uhyne téměř do minuty.
  • Mýdlová voda je účinná, protože na těle švába vytvoří tenký film, který se udrží na místě díky povrchovému napětí, ucpe dýchací póry a švába udusí.
  • Mrtvé šváby co nejdříve odstraňte, protože by se mohli brzy vzpamatovat, pokud voda s mýdlem například nezasáhla dostatečně velký povrch jejich těla.
 2. 2
  Použijte insekticid ve spreji. Sežeňte insekticid určený na šváby, který obsahuje aktivní látku Cyfluthrin nebo nějakou podobnou.[4] Nastříkejte ho na všechna místa, kudy by se mohly švábi do vašeho domu dostávat, včetně okolí podlahových lišt, různých prasklin a ventilace.
  • Během aplikace spreje držte své děti a domácí mazlíčky v dostatečné vzdálenosti a držte se všech bezpečnostních instrukcí, uvedených na obale.
  • Pokud zároveň používáte i návnadu, sprej v jejím okolí nepoužívejte. Mohli byste ji totiž kontaminovat a švábi by se jí vyhýbali.
  • Sprej proti švábům funguje tak, že je sice během okamžiku ztratíte z dohledu, ale může se také stát, že je zaženete hlouběji do stěn, aniž by jim jed uškodil a svůj problém tak ještě prohloubíte. Proto je důležité použít insekticid i na hnízdo, nejen na viditelné šváby.
  RADA ODBORNÍKA
  Hussam Bin Break

  Hussam Bin Break

  Provozní manažer, Diagno Pest Control
  Hussam Bin Break je provozní manažer ve společnosti Diagno Pest Control. V Pest Control v Greater Philadelphia Area pracuje více než 4 roky, nejprve jako technik a nyní jako provozní manažer.
  Hussam Bin Break
  Hussam Bin Break
  Provozní manažer, Diagno Pest Control

  Náš expert souhlasí: Repelenty mají větší úspěšnost a mohou šváby buď eliminovat, nebo výrazně snížit jejich přítomnost. Místo domácích prostředků použijte těžkou metodu, jako je chemický repelent.

 3. 3
  Aplikujte tekutý koncentrát. Tekuté koncentráty byly dříve používány pouze profesionálními deratizátory, ale nyní se již vyrábí pro užití širokou veřejností. Koncentráty jsou jedy nebo odstrašující chemikálie, zředěné vodou, které se rozprašují, potírají nebo nanášejí na jakékoli povrchy a praskliny, kde zabijí všechny šváby, kteří tudy projdou. Částečně mohou být nápomocné v prevenci opětovného zamoření, protože obvykle odstraší další šváby od vstupu do obydlí po dobu jednoho až dvou týdnů nebo i více.
 4. 4
  Sežeňte profesionály užívané pesticidy. Jako poslední možnost ve vážných případech zamoření sežeňte co nejsilnější dostupný pesticid. Hledejte produkty s obsahem cypermethrinu.[5] Profesionální návnady, lepidlové pasti s feromony a průmyslové spreje jsou mnohem účinnější než běžně dostupné přípravky, které zakoupíte v drogeriích nebo supermarketu. Velmi účinné jsou různé přípravky v mikrokapslích. Tyto přípravky většinou v běžných obchodech nepořídíte, takže budete muset zapátrat na internetu ve specializovaných obchodech. Zabijete tím všechny živé brouky a zbytkový efekt, kterým udržíte své obydlí čisté, navíc funguje až tři měsíce. Přípravek aplikujte v okolí svého domu a na různých dalších místech, jako je třeba sklep.
  • Negativní stránkou tohoto řešení je jeho účinnost proti všem broukům a hmyzu, dokonce i těm, kteří se šváby živí, jako jsou pavouci nebo stonožky.
  • Tuto metodu tedy podstupujte až jako poslední možnost a v žádném případě ji nezkoušejte, máte-li v dosahu děti nebo domácí zvířata. Pesticidy jsou velmi jedovaté a mohly by ublížit komukoli, kdo je omylem pozře.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Použijte pasti

 1. 1
  Použijte komerční pasti na šváby. Pasti přilákají šváby, kteří se přichytí nastraženým adhezivem. Pořiďte jich několik a rozmístěte je na místa, která jsou šváby hojně navštěvovaná. Ačkoli se jedná o velmi účinnou metodu, jak zlikvidovat menší populaci dospělých švábů, hnízdo zůstane nedotčené.
 2. 2
  Použijte sklenice s vodou. Jednoduchá a efektivní metoda, jak nalákat a zachytit šváby, je umístění sklenice do blízkosti zdí. Švábi do ní vlezou, ale už neuniknou. Do sklenice můžete umístit jakoukoli návnadu, včetně kávové sedliny a vody, ale v teplejším období si vystačíte s obyčejnou vodou. Znovu připomínáme, že touto metodou zabijete dospělé šváby, ale hnízda ani vajíček se tím nezbavíte.
 3. 3
  Zkuste pasti z lahve od limonády. Připravte si plastovou láhev od limonády a rozstřihněte ji ve zúženém místě. Horní část potom otočte a vsuňte ji do spodní (hrdlem dolů) tak, abyste vytvořili jakýsi trychtýř vedoucí dovnitř lahve. Okraj přelepte izolepou. Do lahve potom nalijte trochu mýdlové vody a nastražte takto připravenou past do míst, kde se švábi pohybují. Vlezou do pasti a utopí se.[6]
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Prevence opětovného zamoření

 1. 1
  Suť a jiný zahradní materiál držte dál od domu. Švábi zbožňují hromady dřeva a dalšího materiálu, kde se mohou schovávat a čekat na chladné počasí, během kterého se začnou přesouvat do vašeho obydlí, kde se zahřejí. Proto si dejte dobrý pozor, abyste například dřevo skladovali v dostatečné vzdálenosti od domu. Stejně tak se postarejte o slámu, listí, prostříhané větve a další zahradní odpad.
 2. 2
  Uzavřete veškeré přístupy do domu. Ucpěte všechny praskliny ve vnějších zdech a zablokujte tak švábům přístup do domu. Stejně tak ucpěte všechny praskliny a otvory, které najdete uvnitř domu. Zabere to nějaký čas, ale určitě se vám to vyplatí, protože eliminujete většinu oblíbených míst, kde se švábi schovávají a rozmnožují.
  • Zaplňte všechny skuliny uvnitř skříněk ve vaší kuchyni.
  • Stejně tak projděte podlahu, dveře a okna a ucpěte všechny případně nalezené praskliny.
  • Veškerá odhalená místa v okolí kuchyňské a koupelnové instalace rovněž utěsněte.
 3. 3
  Nastražte preventivní pasti. I přesto, že se vám podařilo vymýtit celou populaci švábů, včetně hnízda, nastražte několik preventivních pastí, které zabrání případnému opětovnému zamoření tím, že zabijí všechny jednotlivé šváby, než se situace znovu vymkne vaší kontrole. Nejlepší cestou, jak na to, je nastražení návnady u několika prasklin nebo jiných přístupových míst, čímž tyto potencionální vstupy ochráníte - vhodné jsou například různé výpusti nebo ventilace. Pasti klaďte takto:
  • Aplikujte na oblast insekticid (např. Raid), v gelové nebo tekuté podobě. Tento produkt bude sloužit jako druhá linie obrany proti švábům, kterým by se nějakým způsobem podařilo překonat třeba ocelovou vatu v ucpaných prasklinách. Když nic jiného, alespoň je to velice oslabí.
  • Všechny otvory ucpěte nějakým vhodným, tuhnoucím materiálem. Pokud máte praskliny na podlahových lištách nebo ve dřevě, po jejich zatmelování je přetřete pryskyřicí nebo barvou na dřevo. Řiďte se bezpečnostními instrukcemi od výrobce.
  Reklama

Tipy

 • Pro 'instantní' uhynutí švábů můžete použít alkohol ve spreji (vhodný je jakýkoli dezinfekční alkohol nebo voda po holení na alkoholové bázi). Velmi dobře funguje také lak na vlasy.
 • Nehromaďte doma odpad příliš dlouho. Švábi si libují v jakémkoli materiálu od papíru až po oblečení. Toto doporučení se vztahuje na všechny prostory, včetně garáže, půdy nebo sklepa.
 • Jídlo vždy skladujte mimo dosah v uzavíratelných prostorech nebo v nádobách. Každý den také vynášejte odpadky.
 • Návnady a pasti jsou nejefektivnější při umístění na různá místa, zejména do blízkosti známých cestiček, kudy prochází švábi nebo tam, kde zanechávají trus. Snažte se oblast příliš neuklízet, švábi by se v ní pak mohli znovu objevit.
 • Pokud rozšlápnete švába, nezapomeňte celou oblast dobře vyčistit a odstranit všechny zbytky zabitého brouka. Dokonce i mrtvý šváb může naklást vajíčka, když ho včas neodstraníte. Zabraňte opětovnému zamoření a nezapomeňte zničit všechna hnízda.
 • Do kuchyňských skříněk nainstalujte zářivky nebo dotyková světla a nechávejte je svítit i přes noc. Šváby odpuzuje světlo, takže je tím odradíte od požírání vašeho jídla a zbylých drobků. Na nábytek můžete použít také samolepicí papír s repelentem proti hmyzu.
 • Hrnce, pánve a další nádobí skladujte dnem vzhůru - zabráníte tím švábům, aby do něj kladli vajíčka a nechávali v něm trus.
 • Rozšlápnuté šváby vždy okamžitě uklízejte. Švábi jsou totiž kanibalové a vy byste jim tak dopřáli další zdroj potravy.
 • Mrtvé šváby splachujte do záchodu. Dostanete je tím úplně mimo dosah domu.
 • Použijte jedlou sodu a cukr. Tyto ingredience smíchejte v lahvi a aplikujte směs na místa, kterými by mohli švábi vstupovat do vašeho domu.
 • Švábi se často schovávají v toasterech, kde požírají zbylé drobky. Dejte si proto záležet a čas od času tyto přístroje čistěte. Také je vždy na tři minuty pusťte naprázdno-odstraníte tím veškerý pach jídla.
 • Jestliže využíváte veřejné prádelny, vyperte nejprve všechno bílé prádlo a povlečení v horké vodě s množstvím bělidla, než přistoupíte k praní dalších kousků oblečení. Pokud to není možné, nechte proběhnout pračku na jeden horký cyklus s bělidlem naprázdno, a potom pokračujte normálně v praní svého oblečení. Okamžitě potom všechny věci přesuňte do sušičky a použijte co nejteplejší cyklus. Následně naskládejte usušené prádlo do plastového pytle a okamžitě ho z prádelny odneste domů. Tam ho složte nebo pověste. Oblečení bude sice trochu pomačkané, ale budete mít jistotu, že jste si domů nepřinesli nějaké nezvané hosty. Pokud musíte oblečení skládat ještě v prádelně, aplikujte na pracovní plochu bělidlo s vodou a nechte ho zaschnout, aby nepoškodilo vaše prádlo. Nejbezpečnější cestou, jak zabránit švábům ve vstupu do vašeho domu je ale prát všechny věci vlastní automatickou pračkou a používat vlastní sušičku.
 • Vynikajícími pojídači švábů jsou mravenci a plazi. Mravenci požírají také termity. Proto je vhodné pokud možno nepoužívat pesticidy.
 • Všechny cereálie přesypejte do uzavíratelných sáčků nebo nádob a ujistěte se, že jsou neprodyšně utěsněné. Pak je můžete vrátit do originální krabice. Snažte se, aby se v krabicích nehromadily drobky příliš dlouhou dobu. Stejně tak se postarejte o mouku, cukr, ovesné vločky a další potraviny. Může se to zdát jako banalita, ale v boji proti švábům vám velmi pomůže.
 • Pokud nezabere žádná z výše uvedených metod, zavolejte na pomoc profesionály. Deratizátoři a podobní odborníci jsou certifikovaní a mohou používat silnější chemikálie, ke kterým se běžně nedostanete. Zároveň zajistí bezpečnost jejich použití.
 • Pravidelně na zahradě uklízejte trus po vašich domácích mazlíčcích. Švábi na něm totiž mohou hodovat nebo jít po jeho stopách a vlézt přímo do domu, který tak kontaminují.
 • Předmětem veřejné debaty je stále otázka, zda šlápnutím na samici švába můžete zabít i vajíčka. Vajíčka jsou kladená v pevném obalu zvaném ootheca a pravděpodobně smrt matky nepřežijí, ale přesto je pro jistotu vhodnější všechny pozůstatky odstranit.
 • Mezi přírodní repelenty, které fungují na šváby, patří peprmintový olej, okurková slupka, citrusy, šanta, česnek a hřebíčkový olej.
 • Kyselina boritá je nebezpečná látka, která může být při požití 15-20 gramů smrtelná pro dospělého člověka. Proto buďte při manipulaci s touto chemikálií velmi opatrní a dávejte pozor, aby ji nikdo omylem nepožil.


Reklama

Varování

 • Po aplikaci spreje na kuchyňské skříňky a další povrchy zadržte na chvíli dech nebo použijte respirátor. Pořiďte si rozprašovací láhev. Usnadníte si práci.
 • Insekticidy, návnady na šváby a další chemikálie mohou být velmi jedovaté pro lidi (obzvláště pro děti) a zvířata. Buďte proto velmi opatrní a držte se instrukcí uvedených na obale.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Insekticid ve spreji
 • Návnadu na šváby
 • Past na šváby
 • Tekutý koncentrát
 • Těsnění na ucpání prasklin a potřebné nářadí
 • Uzavíratelné sáčky a vzduchotěsné nádoby na jídlo
 • Samolepicí papír s repelentem proti hmyzu
 • Dotyková světla, případně fluorescentní zářivky


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 20 801 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 20 801 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama